Şuan görevde olan Eğitici Formatörlerin Durumu

Kodla Büyü
Sn badboys ve sizinle aynı görüşü paylaşan arkadaşlarım; eski eğitici 60 alırsa 80 alan yeni adayın hakkı yenmiş olmuyormu diye sormuşşsunuz.
Özellikle 2006 dan sonra görevlendirilen arkadaşlar şimdiye kadar çeşitli eğitimlerden geçtiler. Özellikle Ankara'daki EBFO eğitimi gerçekten üst düzeydeydi ve şuan eğitimi verilen Web Tabanlı Eğitim İçeriği Geliştirme kursu oldukça yüksek maliyetli kurslar. Bunun yanında il ve ilçe milli eğitimde edinilen tecrübe yadsınamaz.
Durum boyle olunca;
Şu örneği vermeden geçemiyeceğim; şu ben kpss ile 65 puan ile öğretmeliğe girmiş bulunuyorum. 3 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra bakanlık şöyle deseydi. Yeni bir kpss açtım. Herkes bu sınava girecek, tüm öğretmenler ve öğretmen adayları. Kim yüksek alırsa onu atayacağım. Sınavda yeni adayları geçemezse mevcut öğretmenler bavulu topluyacak.Mevcut öğretmenlerin tecrübesini hiçe sayıyorum.Sınavda kim üstünse o atanacak.
Sizce bu durum etik olurmuydu.Yada bırakın etiği akli selim hiç bir kimse bunun mantıklı olmadığını bilir. Çünkü deneyim ve tecrübe kuru bilgiden aşağı değildir.
Hepinize saygılar sunuyorum..

Üstat madem eğitim alıyorsun eğitici olmayan arkadaşı geçeceksin. geçemiyorsan bırakacaksın. Adalet budur.

düş_okağı güzel örnek vermişsin. ama herkes şunu çok iyi biliyor. Üniversitede anlatılan akademik eğitim ile okullarda karşılaştığımız eğitim arasında uçurum var. Dolayısı ile tüm illlerimiz arasında eğitim farkı oluşmakta.
Fakat bilgisayar dünyanın her yerinde aynı eğitimle aynı düzeyde verilir ve ölçülebilir.

Dolayısı ile örnek güzel ama anlamsız. Eğerki meb bu işte sınavla eleme yapıyorsa muhtemelen eskilerden yeterli puan alamayan arkadaş elenecek.
Elenmese yasal yollarda hukuksal soru oluşturur.
Çünkü Eski arkadaşlara bu konuda her hangi bir kadro verilmedi. kadro verilse idi haklı idiler. Ama kadroları kendi okullarında, 6 aylık görevlendirmeler ile çalışıyorlar.

Şu örneği vermek daha mantıklı.
Bir okulda müdüryardımcısı görevlendirme ile çalışıyor. Yöneticilik sınavını kazanmış biri geldiğinde doğal olarak arkadaş kendi okuluna gidiyor. Aynı olay bu konu içinde geçerli.
Dediğim gibi hukuksal sorunlar açarlar başlarına
zaten yönetici atamalarını yüzlerine bulaştırdılar. irde bunu bulaştırmak istemezler.
Sendiklar MEB in ufakta llsa açıklarını arıyor .. malum. siyaset bu....

arkadaşlar ben sınıf öğretmeniyim bilgisayar kullanma kursu dışında hiçbir kurs almamışım acaba bende bu sınava(eğitici formatörlük? katılabilecek miyim?

gilgameş' Alıntı:
böyle bir yazı geleceği belliydi eğitekden ağlama duvarına dönmüştü e-postalar ve bazı forum siteleri. sağlık il yönetimleri elindeki kadrolu doktorunu zorunlu atamaya tabi tutuyor hiç sebep göstermeden. veriyor ellerine ilin en ücra köşelerinden oluşan bir liste, seç diyor bunlardan birine göndereceğim seni. onlarda gidiyor. bize açılmış bir kadro yok bunu bilerek başladık bu işe gittiği yere kadar götüreceğiz, adamlar kadro açıp davalarla uğraşmak istemiyorlar hepsi bu. burada yapılan yanlış bence şu görevde olduğumuz bir görev için açılan sınava tekrar girecek olmamız mantık dışı bir durum. işin bu kısmını demekki düşünememişler. Bizi bu sınava almak yerine bu sınvla birlikte düzenlenecek bir seviye tesbit sınavına alsalardı ve o sınav içinde bir baraj koysalardı, her şey daha net tantanasız ve anlaşılır olurdu.

Gilgameş hocam eğiticilerin özeli olan bir şeyi buraya yazman hoş olmamış bence.
Ayrıca 706 lara nasıl sınavsız görev verilecekse eski eğiticilere de öncelik tanınacak
dus__sokagi hocam çok güzel açıklamış durumu ama hala bazıları anlamamakta ısrar ediyor. Geçenlerde bir bakanımız ne güzel söyledi ya kardeşim ya siz anlatamıyorsunuz ya bu millet anlamıyor :)

Demek ki ne oluyormuş, anlatamıyormuşsunuz......

Sakın ha "bu millet anlamıyor " demeyin. 68 kuşağı eski tüfeklere dönersiniz. Bu millet herşeyi anlıyor da sabır sınırı yüksek olan bir millet ama yeri geldiğinde en güzel cevabı şamar gibi yapıştırıyor. Örnek derseniz bir zamanların anlı şanlı şimdilerde ise meclis dışında sürünen partileri. Sayın ebfo45, siyasetten örnek verince bizde siyasetten örnek verelim dedik, affola :!:

arkadaşlar bu eğitek neye el atsa maalesef karıştıryor..Hiç bi işin içinden çıkamıyolar.Zaten trt4 de de gördüm genel müdürünüzü adamın yümeye hali yok kilodan tamamen atıl bi adam gibi geldi..O kadar idarecilik ve diğer sınavlarda eğitek rezil rüsva oldu bu adam utanmadan hala o koltukta..Madem öncelik var ozaman neden eğiticiler sınava giriyo.Girmesinler herkes işini ve geleceğini bilsin..Bence eskilerde sıralamaaya tabi olmalıı
yada sınava girmemeli bu onlar içinde iyi olacak(girmemelri).Yoksa düşük alıp hala o göreve devam edecek olmak ayıp ötesi bişe olur ve huzursuzluklara yol açar..

eğitici arkadaşlar seminerlerden döndüler..yeni gelişmeleri paylaşırsanız seviniriz. en azından sizler de aklınızdaki soru işaretlerini ilgililere sormus olmalısınız..

Arkadaşlar eskilerin sınava girmesinin tek sebebi var bu sefer inşallah anlarsınız. Eskiden herkes kendi ilçesinde görev alıyordu. Bu sebeple de bazı ilçelerde aşırı yığılma oluyordu mesela il merkezinde 9 kişi varken ilçelerde 1 kişi oluyırdu. bu sebeple projeler yürümüyordu.Manisadan örnek vereyim Salihlide 4 kişi var. Ama şimdi ilçelere kontenjan verdiler. salihlini kontenjanı3 şimdi bu eski 4 arkadaş görev alabilmek için birbiriyle yarışacak ve eski 1 kişi devre dışı kalacak. onada dicekler biz seni elemiyoruz git kulaya alaşehire. o da isterse gitcek istemezse bırakcak böylece dolaylı bir eleme olcak direkt değil. artı boş kalan yerlere sınava yeni girenler görev isticek son durum bu lafı uzatmayalım :)

ekteki yazıya bakınız. biz görev alırken 2004 sıavına girenlere öncelik tanıdılar(biz 2006 sınavına girdik) biz bişi demedik siz daha sınav olmadan başladınız mızıkçılığa :)

Ekli dosyalar

• sayfa2.rar
    381.7 KB · Görüntüleme: 82
mehmetsena' Alıntı:
arkadaşlar ben sınıf öğretmeniyim bilgisayar kullanma kursu dışında hiçbir kurs almamışım acaba bende bu sınava(eğitici formatörlük? katılabilecek miyim?
arkadaşlar bana bu konuda fikir verin lütfen bilenler ayrıca kaynak nerelerde bulabiliriz bilen varsa söylesin lütfen

ebfo45' Alıntı:
Arkadaşlar eskilerin sınava girmesinin tek sebebi var bu sefer inşallah anlarsınız. Eskiden herkes kendi ilçesinde görev alıyordu. Bu sebeple de bazı ilçelerde aşırı yığılma oluyordu mesela il merkezinde 9 kişi varken ilçelerde 1 kişi oluyırdu. bu sebeple projeler yürümüyordu.Manisadan örnek vereyim Salihlide 4 kişi var. Ama şimdi ilçelere kontenjan verdiler. salihlini kontenjanı3 şimdi bu eski 4 arkadaş görev alabilmek için birbiriyle yarışacak ve eski 1 kişi devre dışı kalacak. onada dicekler biz seni elemiyoruz git kulaya alaşehire. o da isterse gitcek istemezse bırakcak böylece dolaylı bir eleme olcak direkt değil. artı boş kalan yerlere sınava yeni girenler görev isticek son durum bu lafı uzatmayalım :)

ekteki yazıya bakınız. biz görev alırken 2004 sıavına girenlere öncelik tanıdılar(biz 2006 sınavına girdik) biz bişi demedik siz daha sınav olmadan başladınız mızıkçılığa :)

Cemal Taner Hocam bu seferde ortaya şöyle bir problem ortaya çıkmazmı. herkes sadece kendi ilçesinden başvuracak derlerse ve o ilçede çok sayıda başvuran varsa durum ne olacak. örneğin bizim ilçenin kadrosu 2 kişi ilçedeki ebfo sayısı 4. böyle bir durumda boş başka ilçelere yolluklu yada yolluksuz görev isteyebilecekmiyiz. Fikrin yada kulağına gelen bir bilgi varmı? Tüm Forum üyelerine sevgiler

Eskiler öncelikle görev alacak ve kadrosunun dışında bulunduğu ilçeye gitmek isterse yolluklu gidecek haa ilerde kadro verirler o zaman yolluk alamaz. Yeniler ise eskilerden açık kalan yerlere görev istiyecekler. Eskiler kendi aralarında puan sıralamasına tabi tutulcak yeniler kendi aralarında. Neyse çok kasmayalım Hazşran sonunda belli olur bu iş :)

Cemal hocam umarım dediğin gibi olur! Yukarıdakiler kişisel fikirlerinmi? yoksa kuşlar kulağına birşeyler mi fısıldadı? Yinede ağzından bal damlıyor diyeyim. Şimdilik yüreğime su serptin. Herkese İyi çalışmalar.

temmuza kadar bence eğitk bu işi sümen edip temmuzda bombayı patlatacak
eski arkadaşlar bence eğitekten bilgileri sağlam alın

xilayx

tamam hocam işte idarecilere kızmayalım bakanlıkdan kastımız eğitek idi zaten

badboys' Alıntı:
temmuza kadar bence eğitk bu işi sümen edip temmuzda bombayı patlatacak
eski arkadaşlar bence eğitekten bilgileri sağlam alın
badboys kardeş Allah razı olsun sayende sınaca asılıp duruoz ama bu senin zararına oluo. Adamlar TRR4 ten başbakanlık bimerden bakanlık bilgi edinmeden formatör mail grubundan baya rahatlatmıştı bizi senin yazdıklarını okuyunca çalışma azmimiz gelio. Ama tatktik bi hata yapıon benden sölemesi
:)

Ben duyuklarımı değil okuduklarımı yazıyorum.
BKZ. Başbakanlık Bimer ve Meb bilgi edinmeden aldığım cevaplar
:)

biliyosun cemal hocam biz TÜRKLERDE sözlü edebiyat yazılı edebiyatın çok önünde :idea:

bu memleket yaz boz tahtası olmuş. Benim anlamadığım işleri öylede olsa böylede olsa yürütmeyi nasıl becerdikleriydi. Şimdi anladım ancak %20 civarı işleri yürütyorlar. Allah Bu Milletin yardımcısı olsunç Okuma yazması olmayan Yöneticiler, Bilgisayarı Bilmeyen Bilgisayar Öğretmeleri, İngilizceyi bilmeyen ingilizce öğretmenleri ve dahası.. ha bilipte değeri olmayanlarıda unutmamaklazım. lakin kurnun yanında yaşta yanar

yazık oldu hocam hem duyuru yapıylar okadar hemde kontenjanlar dolu bunu saklıyolar..nasıl iş anlamadım..bu kış kıyamet millet sınava girecek sonra 2006 daki gibi açıkta kalacak.ben girmedim çünkü bölgemde kontenjanlar dolu..Ama gien arkadaşların çoğu durumu bilmiyolar maalesef

Üstat Bu sınava eskilerin girmesini boşuna mecbur kılmadılar. merak etmeyin iyi olan kalacak. :wink:

Kolemans' Alıntı:
Üstat Bu sınava eskilerin girmesini boşuna mecbur kılmadılar. merak etmeyin iyi olan kalacak. :wink:
bencede
ama cemal hocam kızacak yine
ama bu sefer de bizim gibi görevlendirilecek yerler dolu diye girmeyenler e yazık olacak

eskilerin sinavda ba$arili olup olmamasinin hicbir onemi olmayacak, emin olun. onlardan ba$arili olamayanlari en fazla hizmetici egitime alirlar.

onlari da almalarinin asil amaci uzmanlik sinavina girmelerini saglamak.

Geri