Şuan görevde olan Eğitici Formatörlerin Durumu

Kodla Büyü
Eski Eğiticileri harcayaklarsa çok yazık ederler.

Sevgili arkadaşlar ,yaklaşık 10 yıldır eğiticilik yapıyorum.4 sene ilsis te çalıştım.Bilgisayar konusunda epey tecrübelerim var.yeri geldiğinde bilgisayar tamircisi olduk,yeri geldiğinde en üst düzey kursları verdik.Yaklaşık 10 yıldır kurs alıyorum,kurs veriyorum.Bakanlığımız bize on yıldır yatırım yaptı.Bunun değeri tahmini hesapla 100.000 YTL yi geçer.Biz eski eğiticiler okul müdürlükleri teklif edildiğinde hayır dedik,başka yöneticilik imkan ve tekliflerini kabul etmedik.Eğiticilik için ilsisteki görevinden ayrılanlar oldu,okul müdürlüğünü bırakanlar oldu.Peki ne oldu?
Şimdi bakanlık diyor ki;senin 10 yıldır edindiğin tecrübe,birikim önemli değil.Gir sınava kardeşim,sıralamaya gir.Hasbel kader 1 soruyu eksik bildik ve sıralamaya giremedik.Ne olacak bilgisiz mi olacağız?edindiğimiz onca birikim tecrübe bir kaç soruyla mı ölçülecek?Bu çok saçma?On yıldır size güvenen insanlar birden bire sırtlarını çeviriyorlar.içimizde çok tecrübeli kardeşlerimiz var.Bizler yeri gediğinde kurslar,seminerler,konferanslar verdik.Öğretmenlerimize her konuda rehberlik verdik.Bir soruyu eksik bilince mi bilgisiz olacağız.Bence bu yanlış düzeltirilir.İnsanlar kaynakları şubesi insan laynaklarını yeterince değerlendiremiyor demektir.Bence buradak insanları da bu sınava tabi tutsunlar bakalım kaçıncı olurlar?

Arkadaşlar Mrh.....
Eğitici formatörlük sınavında başarlı olursak istedigimiz İLİN MEM'ine başvuru yapabilirmiyiz.

Birde sınav konuları hakkında bilgisi olan varsa burda tüm arkadaşlarla paylaşırsa sevinirim.

hocam haklısında
tuncay hocam barajı aşanlar deavm edecek demişti
ben ise var bu işte bi çapanoğlanı dedim sizde benim gibi düşünüyosunuz.İnanın adınıza çok üzüldüm ama maalesef eğitekdeki bir kaç iş bilmez sizi bu hale soktu

arkadaşlar özellikle eski arkadaşlar
eğitek intel eğiimlerinide iptal etmiş..Bence eğitek in eskilerin hakları korunacak yalanına artık aldırış etmeyin.Çünkü temmuzda iyi bir operasyon yapacaklar emin olun
Kaynak 706 nolu kursa katılıp sınava girmeyecek ekipten birisi...

badboys' Alıntı:
hocam haklısında
tuncay hocam barajı aşanlar deavm edecek demişti
ben ise var bu işte bi çapanoğlanı dedim sizde benim gibi düşünüyosunuz.İnanın adınıza çok üzüldüm ama maalesef eğitekdeki bir kaç iş bilmez sizi bu hale soktu

işini bilmezmi yoksa işini bilir mi desek?

ne billim okadda hocam.aslında tuncay hocam gibi eski arkadaşlar gerekli açıklamayı yapmaları lazım ama
sadece omayacak deyip geçiştiriyolar

madracan hocama katılıyorum gerçektende öyle zaten meb yaptığı herşeyi resetleyip tekrar başa dönüyor onun için eğitimde ilerlemeler kaydedeceğimize hep yerimizde sayıyoruz.

eskileri ele yeni gelenlere önce eğticilik kursu ver sonra intel ver sonra yazarlık ver sonra cisco ver nasısa bu milletin çöpe atılcak çok parası var.

Arkadaşlar he rşey yenileniyor. buna öğretim yöntemleride dahil
Tecrübe ile eğitim çoğu zaman verilemiyor. bakın eski okul müdürlerin. girip 40 dakikalık ders anlatabiliyorlarmı.
Her şey belli ve açık ortada. sınava herkesi alacaklar. Sınav sıralamasına göre birinciden başlayarak ilçe tercihi yaptıracakalar.
Sonra bunları hizmetiçine kursa tabi tutacaklar. Temmuzda görev süresi dolan arkadaşlar bu sıralamaya giremedi iseler maalesef devir teslim yapacaklar. Anlayacağını temmuza kadar muhtemelen kursları bitirip başlatacaklar.

berkay haklısın arkadaşım ama neden eğitek bu gerçeği açıklamaz milleti belirsizlik içinde bırkır
ben şimdi sınava girsemmi girmesemi ilçemimn kontenjanı 1 ve zten görevde bir ağabeyimiz var.eğer eskiler tekrar göreve devam edeceklerse yaklaış 100 ytl masrafı boşuna yapacağız.Bizim itirazımız buna eğitkle içli dışlı olanlar bu konuda eğitek net bir açıklama yapsın lüten

bu arada eski eğitici olan arkadaşlar alınmasın sedece inanın biz mağdur olacağız eğer öyle bişe varsa biz girmeyelim paramız çöpe gitmesin ..okulda devam ederiz zaten

badboys sorduğun sorunun cevabını eğitekte bu işe bakan adam bilmiyor ki biz bilelim :)

arkadaşlar diyecek fazla söz kalmamıştır..Bugüne kadar mebin tüm bilşim işlerinde canhıraşane koşan gün gelip çoluğundan cocuğundan aylarca uzak ve ayrı kalan paylaşmayı vermeyi şiar olarak gören..Nice fedakar ebfo(ebitefo adayı) arkadaşlarımız malasef..Bir kalemde silindi..Genc arkadaşalrın gözlerindeki dolar işaretiylede bu işe sahip çıkmalarıda ayrıca bir diğer konu..Umarım emeği gecenleri unutmaz egitek..
Saygılarımla......

Bir arkadaşın bakanlık bilgi edinmeden aldığı cevap;

Değerli Öğretmenim,
24 Şubat 2008 tarihinde yapılacak söz konusu sınava şu an il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinde görev yapmakta olan eğitici bilgisayar formatör öğretmenler de katılacaktır. Bu uygulamanın detaylı gerekçesi daha önce Genel Müdürlüğümüz tarafından il millî eğitim müdürlüklerine gönderilen bir e-Posta'da yer almaktadır. Bu konuyla ilgili e-Posta iliniz bilgisayar koordinatör öğretmenden elde edilebilir.

E-postada bu adreste
http://yalova.meb.gov.tr/2008EBITEFOSINAV.pdf

cemal hocam meb bilgi edinmedevap verdi yamışsınız

siz anladınızmı cevaptan bişe :D

mevcut bilgisayar fomatörlerinin seviyesi deniyor genel bi istatistik yapacaklar ve eğitim programı uygulayacaklar..Amma eğitici bilgisayar formatörleri demiyor dikkat edin

bu şu emek mevcut sınava gör bir istatistik ve çan eğrisi çıkacak ona göre eğitici olarak görevlendirilenlere ona göre kurs verilecek yoksa arkadşlar eskiler görevde kalacak değiller

tabi benim yorumum (NOT eğer ben yanılıyor olasydım eğitek kesin olarak bir açıklama yaparak öle bişe yok derdi...)

cemal hocam, son noktayı koymuşsun. 2008 YILI EĞİTİCİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ FORMATÖR ÖĞRETMENLİĞİ SINAVI HAKKINDA AÇIKLAMA dikkatlice okunursa ve bugün TRT 4 te Turan ŞİŞMAN'ın Karabük il Formatörünün sorduğu soruya karşılık veridği cevaba da bakarsak daha net bir fikir elde etmiş oluruz.2008 YILI EĞİTİCİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ FORMATÖR ÖĞRETMENLİĞİ SINAVI HAKKINDA AÇIKLAMA 'nın 3. maddesi:
3-Mevcut bilgisayar formatör öğretmenlerin bilgi düzeyini ölçerek, sahip oldukları bilgi
kapasiteleri konusunda eğitim ihtiyacı analizi yapmak ve bunun sonucunda, kendileri
için ihtiyaç duyulacak gelistirme eğitimlerini planlamak...
Bence de bu şu demek: Eski yani mevcut eğiticiler devam edecek. Buna göre eksik görülen konularda eğitimler verilecek. Uzmanlık sınavına ise eski ve yeni eğiticiler girecek. böylece Eğiticiler arasında da branşlaşmaya gidilecek(Donanım, Yazarlık yazılımı, Cisco,v.b uzmanlık alanlarına göre branşlaşma olacak)

Eski arkadaşlar niye bu kadar endişeli anlamış değilim. Ben 2006 da yapılan sınava da girdim ama görev almak istemedim. Şimdi bu sınava da gireceğim. Bu kadar panik yapmanın bi anlamı yok bence. İyi olan, yerini hakeden kazanır. Bu arada egitek temmuza kadar bi açıklama yapmıyacak. Ama temmuzda puan sıralaması esas olacak. Eğer eski eğiticileri tutacak olsaydı sınava girme zorunluluğu getirmezdi.

bu sınavı kazandık diyelim bize getirisi ne ücretimiz artıyor mu, mesai saatlerimiz ne, yaz tatili var mı kaç gün, sürekli nerede çalışacağız, ne iş yapacağız , ebf nin kadrosu var mı yani sınavı kazanır görevlendirilirsek artık ebf kadrosu ile mi çalışacağız lütfen bilen biri anlatsın

MĐLLÎ EĞĐTĐM BAKANLIĞI
Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü
Strateji Gelistirme, Planlama ve Koordinasyon Dairesi Baskanlığı
EĞİTİCİ BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ FORMATÖR ÖĞRETMENLER
İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR
EBİTEFO
Eğitici Bilgisayar Formatör Öğretmenlerinin Dikkatine;
10-14 Aralık 2008 tarihleri arasında Antalya ilinde il bilgisayar koordinatör öğretmenler için
düzenlenen “Bilisim Teknolojileri Projelerini Değerlendirme Toplantısı”nda ve çesitli zamanlarda bazı
eğitici bilgisayar formatör öğretmenlerle yüzyüze yapılan görüsmelerde, mevcut eğitici bilgisayar formatör
öğretmenlerin söz konusu sınava katılmalarının bu öğretmenlerin görevlendirilmelerini riske sokmayacağı
defalarca ifade edilmesine rağmen bu öğretmenlerden bazılarının sınav konusunda çesitli spekülasyonlar
yapmaya ve asılsız iddialarda bulunmaya israrlı bir sekilde devam ettiği üzüntüyle görülmektedir.
formator@meb.gov.tr, ve koordinator@meb.gov.tr elektronik posta gruplarına gönderilen ve toplu
tepki olusturmaları gibi nahos yaklasımlı bazı mesajlarda yer alan ifadelerde, sahısları zan altında bırakan
gerçeği yansıtmayan ifadeler kullanıldığı, sınav hakkında gerçek olmayan ithamlarda ve iddialarda
bulunulduğu dolayısıyla da, kurumsal bütünlüğü zedeleyici ve kisilerin onurunu kırıcı istenmeyen
davranıslar içine girildiği gözlemlenmektedir.
Öte yandan, Genel Müdürlüğümüz tarafından ülkemiz genelinde bütün il ve ilçe millî eğitim
müdürlükleri sorumluluğunda bulunan okullarda yürütülmekte olan eğitim programlarının uygulanmasında
ortaya çıkabilecek sorunları isbirliği içinde çözmek, basarılı uygulamalara iliskin basarı faktörlerini
paylasmak, basarısız programların sebeplerini münazara ederek ortaya çıkacak öneri ve
çözümleri uygulamalara yansıtmak, konuyla ilgili kaynaklara erismek üzere kaynak adreslerini paylasmak ve
kısaca, söz konusu programlara iliskin yürütülen çalısmalarda is odaklı bilgi paylasımını ve iletisimi
sağlamak üzere, olusturulan formator@meb.gov.tr, ve koordinator@meb.gov.tr adresli elektronik posta
gruplarının söz konusu amaçlar dısında sorumsuzca kullanılması telafisi mümkün olmayan olumsuzluklara
yol açabileceklerdir.
Söz konusu elektronik posta grup ortamlarının amacının dısında kullanılması; paylasım ve iletisim
platformunu bir mesaj çöplüğüne dönüstürmek suretiyle bu gruplara dahil olan eğitici bilgisayar formatör
öğretmenlerin kafalarını karıstırmakta, motivasyonlarını olumsuz yönde etkilemekte, söz konusu iletisim
platformunu bir kaos ortamına sürükleyerek is verimini düsürmekte ve ülkemiz genelinde uygulanmakta olan
programların isleyisini bozmaktadır.
Yukarıda belirtilen haberlesme gruplarına dahil olan bazı kullanıcıların istenmeyen bu sorumsuzca
davranıs biçimleri onların kullanıcı kültür eksikliklerini de yansıtmakta, bütün bunların ötesinde, Ülkemizin
gelismesine büyük engel teskil etmekte ve önemli ölçüde zararlar vermektedir.
Elektronik posta grup kültürüne en fazla sahip olması gerekenler arasında eğitici bilgisayar formatör
öğretmenlerin yer alması gerektiği Genel Müdürlüğümüzde yaygın bir kanaattir. Buna rağmen, bazı
elektronik posta gruplarında da olduğu gibi Bakanlığımızın is ve islemleri için olusturulan elektronik posta
gruplarında da yanlıs davranıslar içinde bulunan ve istisna sayılabilecek kullanıcı üyelere rastlamak
mümkündür.
Bu bakımdan, Genel Müdürlüğümüz, adresleri yukarıda belirtilen elektronik posta gruplarına dahil
eğitici bilgisayar formatör öğretmenlerin söz konusu paylasım ve iletisim platformlarını suistimal edebilecek
biçimde sorumsuzca kullananları izleyerek, gerekli yaptırımlarda bulunacaktır.
Yukarıda belirtilen sanal ortamlardaki her bir grup üyesinin bu platformları amacına uygun bir
sekilde kullanmasını sağlamak üzere, Genel Müdürlüğümüz, il millî eğitim müdürlükleri ile bu
müdürlüklerde görev yapan il bilgisayar koordinatör öğretmenlerden gerekli tedbirleri almasını
beklemektedir.
Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

böyle bir yazı geleceği belliydi eğitekden ağlama duvarına dönmüştü e-postalar ve bazı forum siteleri. sağlık il yönetimleri elindeki kadrolu doktorunu zorunlu atamaya tabi tutuyor hiç sebep göstermeden. veriyor ellerine ilin en ücra köşelerinden oluşan bir liste, seç diyor bunlardan birine göndereceğim seni. onlarda gidiyor. bize açılmış bir kadro yok bunu bilerek başladık bu işe gittiği yere kadar götüreceğiz, adamlar kadro açıp davalarla uğraşmak istemiyorlar hepsi bu. burada yapılan yanlış bence şu görevde olduğumuz bir görev için açılan sınava tekrar girecek olmamız mantık dışı bir durum. işin bu kısmını demekki düşünememişler. Bizi bu sınava almak yerine bu sınvla birlikte düzenlenecek bir seviye tesbit sınavına alsalardı ve o sınav içinde bir baraj koysalardı, her şey daha net tantanasız ve anlaşılır olurdu.

iyide cemal hocam ben diyelim 80 aldım eski eğitici arkadaş 60 aldı ve daha düşük aldı bu durumda bana haksızlık yapıyormuu
tabi bütün arkadaşlara soruyorum

Geri