Su ve Aşk

Kodla Büyü

kumruli

Aktif Üye
Su ve Aşk

Yalanda olsa sevgi,çok çok çok seviyorum veya sevilmek istiyorum denmiş olsa da yalancıktan,bende aşka döner. Döndürenden Allah razı olsun.Ve bu duyguyu verene sonsuz şükür.

Sevgi ki var bende. Sevgi ; bir çiçeğe benzer ,sulanmazsa ölür gider..Aşk ile birleşince sevgi, sevdiğinin sözü ile ikiye ayrıldığını veya hayalinin ulaşamayacağı acılar çeksen de seni bu acı mutlu eder.Sevdiğinin iki sözüne geçecek olsan da dünyadan,seni kendi sözleri ile ikiye bölse de devam eder aşk…

Aşk değilse,gene de hak verebiliriydim ruhunun güzelliğine. Bu ızdırabla,dünyayı sırtında taşıyormuşçasına ağır bir yük.Ve en güzeli de Allah’ı bilerek sevmek. Kendini kandırmak değil bu; çünkü her titreyişte kalbin, Allahım seni daha çok çok seviyorum demenin mutluğu bu. Ve belki de kendi sevgisinin büyüklüğünü göstermek için bana verdiği en güzel lütuf bu. Bu lütfunda verdiği sureti aşıyor bu. Bir yalan sevdadan, gerçekte ben varım,beni bil diye,bana bu acıyı tat ki sana beni sevmenin engin yolunu açayım demek bu…
Öyle anlamak veya inandırmak için yazmıyorum. Seyfi rüyanda bir su damlası görünce gene, gene titre ve saatsiz namaza uyan demek bu.

Bu yetmiş kişinin Kerbela’da , ki her birinin yolunda can feda, bir damla suya hasretini anlatan veya anlamaya yardımcı olmak için bir sır. Bir damla suyun hayatta ne kadar rahmet oluşunu onlara son demde anlatmanın ve gayet iyi bildikleri şükrü pekiştirmenin adı oldu son demde su. Yağmura rahmet denilen Anadolu’da,bir su tanesinin ne kadar büyük bir nimet olduğunun kalbime kazınmasının adı bu.

Su,maddi alemden mana alemine açılışta bir damla merhamettir… Su üzerine ancak aşk yazılır ve bu iki derinlik anlar bu aşkın değerini. Su aşkı temsil eder, çiceğe ve hayata hayat katmayı hatırlatır bilene.! Ve bildirir en bilmeze ve dili tutulup konuşamayana da 70 adına yedi ay, hatırlatır merhameti. Merhamet etmiştir su adı ile, adı MERHAMET olan. Kaç kişiye nasip olmuştur, bir su tanesinde merhamete koşmak veya bir merhamet beklemek! Su azizim Su! Yokluğunda, varlığına kat kat değer biçilen Su.
Aşk eğer ona götürüyorsa bizi, ne mutlu. Ne mutlu bana, bir su tanesinde buldurdu bir başka güzelliğini.

Su karşısındaki acziyetimin-acziyetimizin etkisi ile kendini bulduran bir nimet bu aşk.Ve nimetlerin en güzeline,hakkı ile muamele edemeyişimizin acısı kalbimde. Suya yazılması gereken, ama burada yazdığım bir aşkın en güzel meyvesi ,bir su tanesinin güzelliğinde rahmeti aramak. Merhamete muhtaç bizlere,bir su tanesini anlatamamanın ızdırabı bu satırlar. Yokluğunu tattığımızda bir su tanesinin,değerini anlamanıza, belki hiç okunmadan geçilecek kağıtta karalama,kalbimde sevgi yığını bu aşk.

Hayatı su kenarında ve su ile oynamakla büyümüş , son demde de ablamın o eski günleri hatırlatan “Seyfi su ile oynama” demesine rağmen bir su tanesine aşk ile hasretin meyvesini yazdı bu beğenilmeyen köylü Su çocuğu. Su getirdi beni bu hale.Kimseye beğendirmek için yazılmadı bu yazı,ama dedemin yıllarca bir bardak çayı bile içmeyip, hep su su deyip koştuğu ve onun varlığında,benimse yokluğunda bulduğum Suya,acizane iltifat ve suyun ruhuna ve verene teşekkür.

….
Susuz kalmadan bilenleriniz oldu belki,bir karıncanın ateşe kendince su taşımasının hikmetini.Ben susuz kalınca anladım o yükün ağırlığını ve kıymetini.Lütfen siz bilin çöle düşmeden veya kalbiniz susuzluk çekmeden kıymetini. Dudaklarınız su su diye kurumadan önce,sonsuz kez iletin şükrünüzü. Yaşarken içinde ifade etmediğiniz,bilseniz de etmediğiniz suyun kıymetini bir düşünün.

Ben suyun en çok kişiliğini sevdim. Ruhundaki merhameti sevdim. Duruluğunda kendimi görmemi ve şimdi bulamayınca da onu vereni sevdim. Yokluğunda bulsam onu,el alem bulanıktır, kirlidir,hatta bak durulsun çamurludur deseler de en kirli halinde,ruhunun güzelliğine,bu da hakkın verdiği en güzel nimettir bana diye,kana kana içerim. Şimdi o mübarek karıncanın taşıdığı yükün maddi ve mana aleminin ağırlığında kalbim. Eziliyorsam, görenler beni bilsin ki bu şükrümü bilemeyerek şükrünü verene bir şükürdür .

Bir su tanesine hasret gözlerden,birçok damla su dökülürken.Suda kendini buldurana,kat kat kendini her dem gösterip de bir su tanesinde bende daha açık edene şükürler olsun.Göz yaşı şeklinde de olsa,suyun her hali güzel her hali berrak.Suya sevgiden, suyun ruhuna aşkı veren ne güzelsin sen. Sevgi ile kalıcı olsa idi bu duygu dünyada birkaç dere kenarında biterdi. Bir su güzelinin yalan sevgileri ile yeşerttiği bir hayatı öldürmeyi seçip gitmesi gibi.Ancak bu bende aşk oldu. Ve sonu cennetteki suyun aslına ulaşmaya dayanıyor! Bizi aksi ile mutlu eden Rabbim, her şeyin aslının bulunduğu ve bu dünyada hiçbir zaman tam lezzetini yaşayamayacağımız, başta suya ve diğer nimetlere ulaştırsın.

Su! Ben seni hep sevdim,ve sevmeye devam edeceğim.Su sende buldum ben kendimi sen bedenimin üçte birisin,manada tamamı! Ey dostlar! Bu uşağa suda boğularak şehit olmayı nasip etsin diye rabbim,bir dua edin. Birkaç yudum su giderken ciğerlerime,şahadet şerbeti niyetine,şahadeti getirsin. Gene olmadı, son demde huzur içinde,bir yudum su ile veya bir su tanesi ile şahadet şerbeti içirilsin.Hayır değil hiçbir zaman bu aşka. Hep hayırlıSU

Bir sonraki yazıyı,benim bir kuşun kanadından düşecek bir su tanesini bekleyşim gibi beklemeseniz de bekleyin.

Saçma ey göz eşkden gönlümdeki odlar su
Kim bu denlü dutuşan odlara kılmaz çâre su
( Ey bi çare gözüm! Gönlümde tutuşan sevda ateşine,göz pınarımdan su saçıp durma.
Çünkü,gönlümde yanan bu ateşi su söndüremez! Zira ki tek başına gönlümde yanan ateşi söndürmeye yetmez su )
……

Suya virsün bâğ-bân gül-zârı zahmet çekmesün
Bir gül açılmaz yüzün tek virse min gül-zâra su

( Bahçıvan gül bahçesini ne kadar sularsa sulasın,ne kadar uğraşırsa uğraşsın,güzel güller yetiştireyim diye,.
Ey sevgili,o bahçıvan değil bir,bin gül bahçesine su verse de,senin o gül yüzün gibi bir gülün açması mümkün değildir.)
……..

Umduğum oldur ki rûz-ı haşr mahrûm olmayam
Çeşm-i vaslun vire men teşne-i dîdâra su

(Rabbimden dileğim odur ki mahşer gününde beni mahrum eylemesin.
Senin vuslat çeşmen ey sevgili en sevgili,suya hasret kalmış bana,o güzel ve kutlu ellerin ile suyu ikram etsin bana)

2 Mayıs günlerden SU,saat SUya hasret,gece gönül aydınlığında 01:32

Seyfi DİZEK

www.ankkumrulular.org

Kaside Der Na't-ı Hazret-i Nebevî (Su Kasidesi),
Naatları sevmeme rağmen bir yıl öncesine kadar bu kasideyi okumak nasip olmamıştı.

FUZULÎ yeteneklerini burada çok güzel bir şekilde sergilemiş, dillere tercüman olmuş.

-----[]----

En sevdiğim beyitlerden biri :

Dest-bûsı ârzûsıyla ger ölsem dostlar
Kûze eylen toprağum sunun anunla yâra su

(Dostlarım! şayet onun elini öpme arzusuyla ölürsem, öldükten sonra toprağımı testi yapın ve onunla sevgiliye su sunun.)

http://ayhanozturk.wordpress.com/2007/0 ... -kasidesi/

-----[]----

Geri