Şu soruma Cevap verecek bir yiğit arıyorum.

Kodla Büyü

astalavista23

Seçkin Üye
Seçkin Üye
1000 liram var. her gün %1 kazanıyorum. kazandığımı ana paraya ekleyerek öbür güne geçiyorum.öbür günde % 1 kazanıyorum. 250 gün sonunda kaç para kazanırım. Faizci değilim. Borsada bir program yazmayı düşünüyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

11903,03 lira

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    44.8 KB · Görüntüleme: 1,347
Basit aran orantı formulu A1 anapara 100 de 1 kazanırsa 1000 de kaç kazanır... 10
1000+10 =1010 yeni ana para yine aynı formulle kar 10,1 ve bu şekilde devam eder.

Öncelikle aynı sonucu bulduğum için excel dosyasını ekliyorum.

Ekli dosyalar

• Yuzde 1.rar
    14.1 KB · Görüntüleme: 57
kursad' Alıntı:
kusura bakma hocam ama bu basit hesabı bile yapamıyorsan program yazma işine hiç girme bence
hiçbir hayal insanın kendisinden büyük değildir diyordu küçükken izlediğim bir çizgi filmde insanlara destek olmak eleştirmekten iyidir

kursad' Alıntı:
kusura bakma hocam ama bu basit hesabı bile yapamıyorsan program yazma işine hiç girme bence

Hocam kafan çalışıyor ise bu işlemin matematiksel formülünü yazarmısın . zekanı göreyim o zaman.

kursad' Alıntı:
hocam hemen kesip atma...öyle bir an gelir ki insan 4 işlemi bile yaparken şüpheye düşer...arada olur yani...yoksa hocam da bu hesabı yapacak kadar potansiyel olmasa sayısal bölümden çıkıp nasıl bt öğretmeni olabilir...

elrond' Alıntı:
kursad' Alıntı:
hocam hemen kesip atma...öyle bir an gelir ki insan 4 işlemi bile yaparken şüpheye düşer...arada olur yani...yoksa hocam da bu hesabı yapacak kadar potansiyel olmasa sayısal bölümden çıkıp nasıl bt öğretmeni olabilir...

Hocam bu işlemi matematikçi arkadaşımla çok uğraştık. formülünü çıkaramadık.İnan zor bir işlemdi.

Hocam bende şöyle bir formül geliştirdim. Belki işinize yarar.

Ekli dosyalar

• Kazanç Hesabı.rar
    12.7 KB · Görüntüleme: 25
a=a*1,01

Döngü içinde kullan kaç ay istiyorsan

Bu değil mi cevap? 8)

oziie' Alıntı:
a=a*1,01

Döngü içinde kullan kaç ay istiyorsan

Bu değil mi cevap? 8)

hocam excelde oluyor o tamam. yukarıdaki kazancı ( % 1 i ) anaparaya ekleyip öbür gün tekrar ( anapara +% 1 ) bunun % 1 ini yine kazanıyor. böylece devam ediyor. bu işlemin matematiksel deyimi nasıl oluyor acaba.

hocam nerede kullanılacaksın bu işlemi daha doğrusu nerde kazanacaksın bu parayı?? hele söyle de bizde girelim bu işe.

i: sayaç
n: gün
anapara:anapara

read(n)

For i=1 to n
anapara =anapara + anapara *0.01;

print(anapara);
end.

muallimtamer' Alıntı:

hocam 249 günlük hesaplamışsınız ben yanılmıyorsam. Ben de hesapladım bir gün fazla ile farklı bir sonuç buldum. Cevaba bir gün daha eklenecek sanırım.

Ekli dosyalar

• yüzde 1 son.rar
    15.2 KB · Görüntüleme: 13
xlsx uzantılı dosya ekleyemiyorum.
Fakat 250 gün sonunda kazancınız 11.032,16 TL yapıyor. Anaparanız 1000 TL olduğunu göre toplam paranız 12.032,16 TL yapar. Bunu excel de değilde başka bir program ile yaparsanız for döngüsü ile çok rahat yapılabilir.

şimdi geldi aklıma :) rarlayıp ekliyorum dosyayı.

Ekli dosyalar

• kazanç.rar
    18.2 KB · Görüntüleme: 15
tn-----toplam para
n------anapara
r------kar oranı
d-----gün sayısı

tn=n. ((1+r)/1)^d

^ ----kuvvet işareti

celebi1152' Alıntı:
tn-----toplam para
n------anapara
r------kar oranı
d-----gün sayısı

tn=n. ((1+r)/1)^d

^ ----kuvvet işareti

Hocam sizinkine benzer üslü bir formül bizde bulmuştuk. sonra bıraktık kafamız karışmıştı. Formülü açıklarmısın?

Hocam toplam kaç gün varsa o günden sonraki toplam para tn olarak bildirilmiştir.
n anapara r ise günlük kar oranıdır. Anapara ile Parantez içindeki (1+r)/1 oranının gün sayısına göre kuvvetlerinin çarpımı istediğiniz sonucu verir.

celebi1152' Alıntı:
Hocam toplam kaç gün varsa o günden sonraki toplam para tn olarak bildirilmiştir.
n anapara r ise günlük kar oranıdır. Anapara ile Parantez içindeki (1+r)/1 oranının gün sayısına göre kuvvetlerinin çarpımı istediğiniz sonucu verir.

tşk ederim.

anladığım kadarıyla siz bunu matematiksel formülle çözmeye çalışıyorsunuz. Ama toplam para her gün değiştiği için bunu bir denklem ile ifade edemeyiz kanaatimce. Ya bir program kullanıp bir kaç kod yazmalısınız yada excelde bir liste yapıp üstte eklemiş olduğum dosyadaki gibi hesaplama yapmalısınız.

Geri