şu kullanım şekline Audi-mercedes-bmw mantıklı mı?

Kodla Büyü

adadeniz

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
merhaba
bugünlerde Audi almak istiyorum. Bunun için önyargıların da hakim olduğu bilgimin olmadığı bu mecrada sizden yardım istiyorum.
not: çevremdekilerde audi yok soramıyorum ama kime audi bakıyorum diyorsam yahu milyardermisin masrafı çok olur su gibi yakıt gider vergisi kaskosu... altından çıkamazsın. al bi toyota opel vs. gibi şeyler diyorlar.
ben de bu söylentilerin gerçeği ne kadar yansıttığını, şuan elimdeki araçla gider olarak ne kadar farkı olduğunu filan öğrenmeye çalışıyor ve ona gör bi çıkış yolu bulmaya çalışıyorum...
HAKKIMDAKI BİLGİLER:
34 yaşındayım. Kendi evim var. Evime 10km uzaktaki okulda öğretmenim. 2009 yılından beri ehliyetim var. Ailede de 2012 den beri 2011 model araç var. benim adıma kayıtlı. dolaysıyla da hasarsızlık indirimi var.

ARAÇ KULLANIM ŞEKLIM:
ŞEHİRDIŞI:
Ayda yılda bi kez ya olur ya olmaz. olsa da etraftaki 100-200 km uzaktaki çevre iller olur.
ŞEHİRİÇİ :
haftaiçiokula giderken cılız trafikli şehiriçi Aylık 400 km yol.
haftasonu yoğun trafikli aylık 100 km yol yaparım. (şehir istanbul-ankara gibi büyük değil. en uzak yer 30 km...
ALMAK İSTEDİĞİM ARAÇ:
model, yılı, km gibi konularda belirlediğim birşey yok. Tek isteğim Bana sanayi yollarını ezberletmeyecek bir audi. Gönlümden geçen A-4 ama olmasa da napalım. A-3 olur :) Satıcısı değil şartlar elverdiği müddetçe binicisi olacağım.

MADDİYAT:
ARAÇ BÜTÇESİ : 40-50 bin lira..
GİDER BÜTÇESİ: 500 lira (kasko+sigorta+bakım+yakıt)

BU NOKTADA BAZI SORULARIM VAR
soru-1: bu durumda nasıl bir Audi almam lazım? Kriterim yok beni sanayiye düşürmesin yeter.
model: audi xxx model yılı: xxx
maks.km: xxxx motor hacmi - gücü: xxxx
şeklinde tavsiyeniz olursa sevinirim.
soru - 2: bu audi için
kasko : xxxx TL sigorta: xxxx TL
bakım: xxxx TL yakıt gideri : xxxx TL
üç aşağı beş yukarı ne olur?
Kalemleri ayrı ayrı yazarsanız harika olur.
Soru - 3 : tavsiye edeceğiniz audi için aylık 500 TL toplamda yıllık 6.000 TL bütçe ayırmak yeter mi? az diyorsanız ne kadar daha eklemem gerek?
soru - 4: yedek parçası pahalı mıdır? mesela reno-opel-ford: 10 tl iken audi: 100 tl midir?
ŞUANKİ ARACIMIZ:
2011 peogeut partner tepee premium pack 1.6 HDI 110hp
ARACIMIZIN YILLIK GİDERLERİ:
full kasko :1.200 TL bakım: 300-500 arası
sigorta: 860 tl yakıt gideri: ????
(yakıt hariç yıllık toplam: 2.500 TL)
yakıtı şehiriçi : eski sahibi işe gidiş gelişimin(20km) 8-9 tl yani 2-2,5 lt olacağını söylüyor.
kardeşim de 25 tl ye yani 5 lt ye 100 km yoğun trafikli şehiriçi yaptığını söylüyor. Ben henüz ölçmedim.
şehirdışı: diyarbakır-elazığ 150 km.. babam 80 tl ye yani yaklaşık 20 lt ye gidip gelmiş. (hız cezası da yemiş :) ) çıkış petrolünde fulleyip gelişte aynı petrolde fulleyerek bulmuş bu ölçümü.
teşekkürler şimdiden bilginiz için.

hocam benim 10 yıl sonra düşündüğüm konumdasın ;) audi 4 al 2,0 TDI ;) yok biraz daha iyi olsun istiyorsan C serisi Mercedes al derim ;)

vavvvvvv!!!
hocam yaş kaç?
hocam bizim forumda senin şartları tutan kimse yoktur sanırım...
kolay gelsin

yaş 34...7 yıllık öğretmenim.
aracı almak kolay... birikim-borç-kredi vs alınır bi şekilde ama onu elinde tutmaktır önemli olan diye düşünüyorum.
aylık giderleri düşünmeden araştırmadan gider alırım bunlardan birini 3-5 ay sonra aylık dağ gibi fatura önüme çıkar karşılayamam satmak zorunda kalırım o zaman zoruma gider.

onun için şimdiden kasko-vergi-yakıt ne olur onu araştırıyorum.

cyln' Alıntı:
yaş 34 hocam. 7 yıllık öğretmenim eş çalışmıyor...
meslek lisesine bu yaz geçtim.
planlı yaşamaya çalışıyorum. Allah'a şükür cimri de değilim.
bunca yıl arabam olmadı bu yaştan sonra olmuşken bu üçlüden biri olsun bunca yıla değsin fiyorum da aylık masraf ne olur onu çok merak ediyorum.
gider alırım bunlardan birini 3-5 ay sonra aylık dağ gibi fatura önüme çıkar karşılayamam satmak zorunda kalırım o zaman zoruma gider.

hocam 1-3 yaş arasında 2.0 motor araba alırsan vergisi 2.385tl yıllık
kaskosu da hasarsızlık indiriminde yoksa 2000-2500 civarı çıkar sanırsam.
yakıtta 6-7,5 lt civarı olur(dizel 100 km de ortalama)

hangi araba için hocam bu değerler?
bi de araba ne olursa olsun vergi için önemli olan
yaş+motor hacmi mi yoksa arabanın lüks sınıfında olup olmaması da önemli mi?

babamın arabası var. 2.yıl oldu araba benim adıma. bu yıl hasarsızlık indirimi yaptılar ama % kaç bilmiyorum.

Re: Ynt: şu kullanım şekline Audi-mercedes-bmw mantıklı mı?

cyln' Alıntı:
yaş 34 hocam. 7 yıllık öğretmenim eş çalışmıyor...
meslek lisesine bu yaz geçtim.
planlı yaşamaya çalışıyorum. Allah'a şükür cimri de değilim.
bunca yıl arabam olmadı bu yaştan sonra olmuşken bu üçlüden biri olsun bunca yıla değsin fiyorum da aylık masraf ne olur onu çok merak ediyorum.
gider alırım bunlardan birini 3-5 ay sonra aylık dağ gibi fatura önüme çıkar karşılayamam satmak zorunda kalırım o zaman zoruma gider.

cyln' Alıntı:
merhaba arkadaşlar
teknik öğretmenim. full ekders+açıklise var. borç morç yok. evim var. evliyim 2 küçük çocuk var. bulunduğum şehir pahalı değil. orta seviyede. araba almayı düşünüyorum.

aylık kullanım şekli:
trafiği seyrek şehiriçi (çevre yolu kullanılıyor)
20 x (10git + 10gel) = 400 km

tam trafikli şehiriçi
100 km

şehirdışı?
bayramda seyranda veya tatilde olsa olsa en fazla bulunduğum noktada. 700km yarıçaplı iller olur.

bu kullanım şeklinde şartlar zorlamadığı müddetçe satılmayacak 2.el audi-mercedes-bmw almak ne derece mantıklı? niyetim daha çok audi 4-5-6...
Aylık ne kadar bütçe ayırmam lazım kaskosu-vergisi-yakıtı olarak?
teşekkürler şimdiden bilginiz için.
Kasko, vergi, yakit sana dokunmaz. Allah korusun bir hasar durumunda parça fiyatlari yüksek olabilir. Bunu da kasko halleder. Tek soru işareti aracin 2. el olmasi. Beklemedigin ve can sıkıcı olabilecek masraf burdan gelebilir. Iyi araştırıp temiz bir araba bulmak lazım.
Dizel mi olmali? Anladigim kadariyla 6000 sehirici + 3-4000 şehirdışı toplam 10bin km yapacaksin yilda. Dizel almaya değmez.

egunay' Alıntı:
Kasko, vergi, yakit sana dokunmaz.
:)
aslında anlatmak istediğim veya belki de öğrenmek istediğim ford-toyota-opel vb arabalar ile dediğim audi-mercedes-bmw arasında ahım şahım bi gider farkı olup olmadığı?
atıyorum dersiniz ki
opelle 6 lt / 100 km
audi ile 7-8 lt / 100 km olur.
O zaman derim ki 2 lt farksa varsın olsun. ama birinde 4-5 lt diğerin 9-10 lt olunca kalsın derim. bilmem anlatabildim mi.

mesela babamın arabası pegeout partner 2011 model 1.6 dizel... arabayı amcamdan almıştık onlar da 0 nissan kaşkai aldılar.
geçen mesela bu kaşkayi partnerden daha az yakıyor diyorlardı amcamlar ve ben çok şaşırmıştım. su gibi yakıyor sanıyordum.

onun için acaba vakti zamanında bi önyargı oluştu ve halen devam ediyormu diye düşünmeye başladım.

egunay' Alıntı:
Dizel mi olmali? Anladigim kadariyla 6000 sehirici + 3-4000 şehirdışı toplam 10bin km yapacaksin yilda. Dizel almaya değmez.
benzinli mi önerirsiniz? dizel almak için yıllık kaç km yapmak gerekir?

hocam sana tavsiyem mercedes c serisi al. Ama benzinli olanı. çünkü sen fazla km. yapmıyorsun. Tüp taktırdınmı acaip ekonomik olur. Mercedes parçaları da o kadar pahalı değil. Online olarak heryerden çıkma ve sıfır bulursun. arıza yapma ihtimali az olan arabadır. c 180 olanlarına bak.

dehencan' Alıntı:
hocam sana tavsiyem mercedes c serisi al. Ama benzinli olanı. çünkü sen fazla km. yapmıyorsun. Tüp taktırdınmı acaip ekonomik olur. Mercedes parçaları da o kadar pahalı değil. Online olarak heryerden çıkma ve sıfır bulursun. arıza yapma ihtimali az olan arabadır. c 180 olanlarına bak.
c 180 için sahibinden.com'a baktım elli çeşidi var. komp, amg vs.

Hocam ne kadar paranız var? Araca ne kadar vermeyi düşünüyorsunuz?

bu bütçe ve aylık gider miktarı, sanayi yollarını ezberletmeyecek ve uzuun yıllar binilecek bir audi için yeter mi? yeter değil ise ne eklemek lazım?

Arkadaşım temiz bulursan ve büyük talihsizlikler yaşamazsan audi mercedes veya bmw markaları sorunsuz ve kaliteli araçlardır. Bakımları, vergisi, yakıtı seni üzmeyecekse uzun yıllar binersin. Allah kazadan beladan saklasın :wink:

Kaliteleri tartışılmaz ama 40-50 bin liraya alıp (ikinci el), ayda 500 liramı ayırırım diyorsan bence alma. mondeo, avensis, accord, vectra, passat vs. d segmenti senin ihtiyaçlarını karşılar kanımca, güvenlik+konfor.

Sıfır Audi A3-A1 , Bmw 1 serisi, Mercedes A B serilerinin sıfırını dahi 40 a falan bulamazsın zaten. En iyisi yüksek model d segmenti al keyfine bak.

Selamlar

Kasko: 2000TL
Vergi: En az 860TL(Motor hacmi önemli, yakında yakıt türü de eklenecek, belki de şu an geçerlidir bilmiyorum. En az emisyonu olan, çevreyi az kirleten vergide avantaja sahip olacak)
Yakıt: aylık 300TL*12=3600TL(Yakıt ne kadar gezeceğinizle ilgili, ben normalde 400 civarı veriyorum, kış olduğu için yatıştayız)
Servis bakımı sizin için önemliyse Yıllık: 1000TL gideriniz olur diye düşünüyorum. Yazın polen filtresi, klima gazı, yağış aylarında sileceklerim değişmez aynı kalır, lastiğe para vermem, motor yağımı kendim değiştiririm derseniz bilemem. Ama sonradan motoru kucaklayıp sağa-sola düşmek de var. Verdiğim rakam makul diye düşünüyorum.
Aracına bakan bir insansanız cilası-pastası Yıllık: 500 TL masraf olabilir.

Toplama vurunca AYLIK 663 TL gibi bir rakam yapıyor. Bu rakamlarda normalde kendime eklediğim ekstra benzin harcaması, Meguiars'ın temizlik ve bakım ürünleri, kaput filmi gibi ilk bakım ürünleri(yaklaşık 5000TL) dahil değil.

Bahsettiğiniz markaların temiz olan modeli sizi servise düşürmez, ucuz parça-pahalı parça arasında düşünmek zorunda kalmazsınız. Hangisini alacak olursanız olun 140 bg altında bir araç bulabileceğinizi zannetmiyorum. Yakıt olarak da ne kadar cimri olursa olsun KARMA 6 litrenin altına bence düşmez. Zaten o kadar cimri olacak araçları da 100BİN TL'den üst fiyatlarda bulursunuz.

Ve yukarıdaki araçlar içinde listede vermediğiniz AUDI A3 Sportback aracın fiyatı bile 65BİN TL'den başlıyor. 1 yıl önce baktığımdan söylüyorum. Şu an kasa yenilendi, fiyat nedir bilmiyorum. A4 ve gerisini siz kıyaslayın, 2.ellerini hesap edin.

Bu arada bilgisayar ile ders işleyecek öğretmen arkadşalarıma her zaman önceden hazırlık yapın derim. Bilgisayar = süpriz demek...
İnternet gidebilir; dosyanızı önceden indirin. Ses sorunu çıkar, önceden hoparlörü kontrol edin gibi...

Bütçenizi milimetrik olarak hesap edip süprizlere ayırabilecek bir kaçış noktası(birikim) bırakmazsanız üzülürsünüz. Çünkü ekstra ne harcama yapacağınızı hiçbir zaman bilemezsiniz. Ya da aracınızın harcaması dışında günlük yaşamda hangi gider kalemleriniz olacağını. Bu nedenle sadece aracınızı değil hayatın götüreceklerini de unutmayın ! Şimdiden Hayırlı olmasını dilerim.

sugibi' Alıntı:
Kasko: 2000TL
Vergi: En az 860TL(Motor hacmi önemli, yakında yakıt türü de eklenecek, belki de şu an geçerlidir bilmiyorum. En az emisyonu olan, çevreyi az kirleten vergide avantaja sahip olacak)
Yakıt: aylık 300TL*12=3600TL(Yakıt ne kadar gezeceğinizle ilgili, ben normalde 400 civarı veriyorum, kış olduğu için yatıştayız)
Servis bakımı sizin için önemliyse Yıllık: 1000TL gideriniz olur diye düşünüyorum. Yazın polen filtresi, klima gazı, yağış aylarında sileceklerim değişmez aynı kalır, lastiğe para vermem, motor yağımı kendim değiştiririm derseniz bilemem. Ama sonradan motoru kucaklayıp sağa-sola düşmek de var. Verdiğim rakam makul diye düşünüyorum.
Aracına bakan bir insansanız cilası-pastası Yıllık: 500 TL masraf olabilir.

Toplama vurunca AYLIK 663 TL gibi bir rakam yapıyor. Bu rakamlarda normalde kendime eklediğim ekstra benzin harcaması, Meguiars'ın temizlik ve bakım ürünleri, kaput filmi gibi ilk bakım ürünleri(yaklaşık 5000TL) dahil değil.

Bahsettiğiniz markaların temiz olan modeli sizi servise düşürmez, ucuz parça-pahalı parça arasında düşünmek zorunda kalmazsınız. Hangisini alacak olursanız olun 140 bg altında bir araç bulabileceğinizi zannetmiyorum. Yakıt olarak da ne kadar cimri olursa olsun KARMA 6 litrenin altına bence düşmez. Zaten o kadar cimri olacak araçları da 100BİN TL'den üst fiyatlarda bulursunuz.

Ve yukarıdaki araçlar içinde listede vermediğiniz AUDI A3 Sportback aracın fiyatı bile 65BİN TL'den başlıyor. 1 yıl önce baktığımdan söylüyorum. Şu an kasa yenilendi, fiyat nedir bilmiyorum. A4 ve gerisini siz kıyaslayın, 2.ellerini hesap edin.

Bu arada bilgisayar ile ders işleyecek öğretmen arkadşalarıma her zaman önceden hazırlık yapın derim. Bilgisayar = süpriz demek...
İnternet gidebilir; dosyanızı önceden indirin. Ses sorunu çıkar, önceden hoparlörü kontrol edin gibi...

Bütçenizi milimetrik olarak hesap edip süprizlere ayırabilecek bir kaçış noktası(birikim) bırakmazsanız üzülürsünüz. Çünkü ekstra ne harcama yapacağınızı hiçbir zaman bilemezsiniz. Ya da aracınızın harcaması dışında günlük yaşamda hangi gider kalemleriniz olacağını. Bu nedenle sadece aracınızı değil hayatın götüreceklerini de unutmayın ! Şimdiden Hayırlı olmasını dilerim.

:+1:

valla eş çalışmıyorsa;2 de çocuk varsa ki muhtemelen küçükler daha Allah bağışlasın..Çocukların ileri ki masraflarını hesaba katarak;ayrıca hükümetin öğretmen politikasın da aleyhimize adımları hesaplayarak;40 -50 bin lira nakit ile ben olsam geleceğe dönük bir yatırım yaparım..
Dükkan-arsa-daire bakarım..Araba masraf- hele premium sınıf araba daha da çok masraf;o saydığınız modellerin yalnızca yan aynası kırılsa 1000 LİRAdan aşağı zor bulursunuz..KAskoyu da deldiniz mi primleri bi sonra ki yıl en az %50-60 arttırıyorlar..Yani ben cesaret edemezdim açıkçası..Ha belki ek işiniz vardır;aylık eve 6-7 bin gelir giriyodur..o zaman hiç düşünmeyin alın tabi;gençlikte bi kez yaşanır...ama ayda eve giren 3000-4000 le o iş biraz zor hocam...benim eşim çalışıyor borcumuzda var ayda 2000 lira civarı kıytırık bi arabaya ve onun masraflarına ancak gücümüz yetiyor..ki alkol-tütün vs..masrafımızda hiç yoktur..

50 bin bütçe az, 60-65 e çıkabilirsen çok güzel ve tertemiz araçlar bulabilirsin.
Benim de tavsiyem C180 kompresör versiyonu. 2005 modelini 50 civarına bulursun. Dediğim gibi 10 daha artırabilirsen alternatifler artar

hocam 40-50 binliraya alacagın en iyi araba passat 1.4tsi olur.
bu fiyat aralıgında alacagın audi mercedes bmw gibi arabalar sana gelmez.önemli olan arabayı almak değil taşımaktır sayın hocam.

hocam senin yerinde ben olsam alacağım araç 50-55 bine 2009-2010 model makyajlı kasa BMW 316i olur. eğer aşırı performanslı araç kullanırım diyorsan bu araç sana gelmez fakat ben çok hız yapmam sakin araç kullanırım dersen bu araba tam senlik. hem vergi yönünden de hem de yakıt yönünden sıkıntısı olmaz.
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...w-3-16-i-sedan-6-ileri-115-hp-152606148/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...u-makyajli-paket-bakimli-316i-143722874/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-isik-paket-orjinal-316i-151836516/detay
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-sahibinden-satilik-3.16i-ful-123420546/detay

Hocam Sen Audi Al...
Sen Al... :)
Benim gibi Sıkışırsan ; satar binersin bi Honda'ya...

C180 2013 Tam otomatikteki ayak+el fren dizaynı yakışmıyor bu markaya...

Fender' Alıntı:
Hocam Sen Audi Al...
Sen Al... :)
Benim gibi Sıkışırsan ; satar binersin bi Honda'ya...
hocam deneyimini paylaşır mısın?
marka-model-model yılı-motor-yakıt turu-kasa tipi ne aldın ?
ne zaman aldın ?
2.el ise kaç km idi?
ş.içi - ş.dışı ne yakıyordu?
vergisi - kaskosu- bakımı ne tutuyordu?
harici masraflar ne tutuyordu totalde yıllık ne tutuyordu giderler?
kapının önünde yatıyor muydu çoğunlukla yoksa gidilecek her yere gidiyor muydun? (emmoğlunda 0 cheverolet vardı. çok yakıyo diye 10 defa araç kullanıyosa bunu 5-6 defasında abisinin tüplü cliosunu kullanıyordu ama havaya gelince benim aracım benim aracım diye hava atardı :) )

kısacası hocam şimdi daha benim aklımda nasıl sorular var sen bilirsin... top sende. paylaşırsan sevinirim

40-50 Bin bandına üst sınıf arabaya binilmez hocam. Düşük modelle binebilirsin ancak. O aralık sıfır C sınıfı veya ikinci el D sınıfı araç aralığıdır orta sınıf araçlarda. BMW, Mercedes ve Audi araçlar 70 Bin ve üstü binilebilecek araçlardır.

Hocam çok yol yapmıyorsunuz ve yılda yapacağınız 8000 km falan sanırım. Dizel ya da LPGye ihtiyacınız yok.
Ama istediğiniz arabalar hep büyük motor ve yüksek güçlü o yüzden onlar baya benzin yakar. Ayrıca yılda 2000-2500TL gibi kasko+sigorta masraflarınız olur.
Ayrıca bu araçlardan düşük km ve yüksek modelleri pahalı, ayrıca parça ve bakım masrafları da pahalı. Yılda bir bakım standart araçlar için 300-500 TL civarı ise sizin bu araçlar için daha fazla olabilir.

40-50Bin TLye 2005-2006 Mercedes C , BMW 3.16, Audi A4 bulabilrsiniz.

hocam ben hiçbirşey anlamadım ya.. sahibinden.com ilanlarından bir ikisine mesaj cektim. param maram yok oyle bi hayalim var ne dersiniz diye... audi sahipleri daha doğrusu satıcıları şehiriçi 7-8 lt şehirdışı 5-6 lt yakıyo dediler. artık yalan mı soylediler bilmiyorum.

O araçların hiç binmeden kasko, mtv, zorunlu sigorta ve bakım masraflarıyla aylık 500 liraya yakın masrafı olur. Onun üstüne de bindiğin kadar yakıtın parasını da eklersen masrafın ortaya çıkar. Bütçeni ona göre hesapla derim. MTV den kurtarmak için 1.6 motorun üstüne çıkma bu arada. 1.6 ve üstü motorlar mtv de üzer.

Ekleme: Konunun tamamını okuduğumda 40-50 bin arası bir bütçenin olduğunu ve tüm masraflar dahil 500 tl aylık bir ücret ayırdığınızı öğrendim. Ben şu an Skodanın Superb modelini kullanıyorum. Aylık olarak yakıtta dahil 500 tl masrafım oluyor. Yakıt 200 diğer masraflar 300 civarı. 1.6 Dizel Superb bulursanız bu fiyata kaçırmayın derim. D sınıfının en geniş arabalarından biridir. Çok konforludur. Tavsiye ederim. Bu aracı düşünmezseniz de 1600 cc nin altında bulunan D sınıfı dizel araçları düşünün derim. Yoksa aylık masrafınızınız yakıtla beraber 500 tl yi geçecektir.

Geri