Şu excel formülü için yardım istiyorum

Kodla Büyü

sinanuzun

Seçkin Üye
Seçkin Üye
sorunum şu aşağıda bir formülüm var.
=EĞER(D31=Sayfa2!C3;"1";EĞER(D31<>Sayfa2!C3;"2";"0"))

SAyfa2 deki C3 hücresinde kendimin belirlediği doğru cevaplarım var. Birinci sayfada D31 hücresine öğrencinin verdiği cevapları yazıyorum. Eğer D31 hücresine yazılan şık Sayfa2 deki daha önceden belirlediğim şıkla aynı ise cevabın altındaki hücreye 1 değilse 2 yazmasını istiyorum ve bunu yukarıdaki formülle yapabiliyorum. Sıkıntım şu ; doğruya 1 yanlışa 2 yazdırabiliyorum ama eğer D31 sutunu boş bırakılmışsa yani öğrenci soruyu cevaplamamışsa otomatikmen 0 yazmasını istiyorum. Bu yukarıdaki koda ne eklemeliym.

Hücrenin boş olduğunu kontrol edip 0 yazdıaracak formül ne acaba ?

=EĞER(D31=Sayfa2!C3;"1";EĞER(D31=Sayfa2!C67;"0";"2"))

sayfa 2 deki c67 hiç kullanmayacağın bir hücre olsun. bu şekilde çözebilirsin.

=EĞER(D31=Sayfa2!C3;"1";EĞER(BOŞLUKSAY(D31:D31)=1;"0";"2"))

Sanırım işinizi görecektir...

=EĞER(D31=Sayfa2!C3;"1";EĞER(D31="";"0";EĞER(D31<>Sayfa2!C3;"2";"0")))

FORMÜLÜ BU ŞEKİLDE GİRERSENİZ SORUN KALMAYACAKTIR. ALTERNATİF BİR YÖNTEM OLARAK DAHA PRATİK OLABİLİR BELKİ SİZİN İÇİN

Genelde bu tür problemleri giderirken öncelikle hücrenin boş olup, olmadığını kontrol ederiz. Formülünüz şöyle olursa daha uygun olur.
=EĞER(Sayfa2!C3="";0;EĞER(D31=Sayfa2!C3;1;2))
Formülle, eğer sayfa2!c3 hücresi boşsa 0, d31 bu hücreye eşitse 1 değilse 2 yazmasını sağladık. 0, 1 ve 2'yi yazdırırken çift tırnak kullanmaya gerek yok. Tırnak kullanırsanız, bunlar metin olarak değerlendirilir.

alpaslan' Alıntı:
=EĞER(D31=Sayfa2!C3;"1";EĞER(D31="";"0";EĞER(D31<>Sayfa2!C3;"2";"0")))

FORMÜLÜ BU ŞEKİLDE GİRERSENİZ SORUN KALMAYACAKTIR. ALTERNATİF BİR YÖNTEM OLARAK DAHA PRATİK OLABİLİR BELKİ SİZİN İÇİN

bu formül daha mantıklı

Geri