Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

şu araca bir bakabilir misiniz

Konu, 'Otomobil Kulübü' kısmında ayyşe tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. ayyşe

  ayyşe Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
 2. ayyşe

  ayyşe Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  ayrıca arabayı alırken nelere dikkat etmeliyim ilk defa araba alacağım
   
 3. realxtraz

  realxtraz Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  130
  Beğeni:
  1
  Aracın özellikleri çok iyi.
  Dizel modellerde km den her zaman endişe ederim hocam. km yi kontrol ettirin
  Bir de satıcının galerici olması daha dikkatli davranmayı gerektiriyor. boya yok değişen yok denilir ama genelde çıkar. Bilene gösterin.
   
 4. erhnhtms

  erhnhtms Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  28 Eylül 2009
  Mesajlar:
  463
  Beğeni:
  2

  1. şart galeriden olmasa iyi olur 8)
   
 5. teion

  teion Aktif Üye

  Kayıt:
  18 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  224
  Beğeni:
  0
  Araba güzel duruyor ama 2009 model için o km bence çok. Dizel araba alırken özellikle km si düşük olanı almak mantıklıdır. Daha sonra size çok masraf çıkarabilir, ayrıca satarken de sıkıntı çıkartır.
   
 6. kafkas

  kafkas Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  7 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.905
  Beğeni:
  8
  hocam çok büyük kazası belası yoksa ve motorunun ağır bakımları yapıldı ise alınabilir.

  Herhangi bir serviste expertiz yaptırın (en son 50 TL idi), bir de anlayan biri ile gidin bakın araca. Sıkıntı yoksa alabilirsiniz bence.

  ilk araç için ve daha önce hiç kullanmadıysanız 22000 tl bence yüksek bir meblağ, daha düşük fiyatlı araçları da düşünün bence.

  Saygılar
   
 7. finefrenzy

  finefrenzy Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2009
  Mesajlar:
  247
  Beğeni:
  1
  Hocam şunlara dikkat ederseniz kandırılma riskiniz düşecektir.

  1. Bu araç galeriden satılıyor...Galericilerin çarpma riski daha yüksektir. Tabi dürüst olanlar hariç. Genelleme yapamayız.

  2. Aracın tramer hasar&kaza kaydına bakın. Buna aracın plakası ile ve şasi numarasını satıcıdan isteyip kısa mesajla 5664'e sorgulatabilirsiniz. Şasi no ile yapacağınız sorgula daha sağlam olur.

  3. Tramer kayıtlarında "kazası yoktur" derse aldanmayın! Belki araç kaza yaptıktan sonra sigorta yerine tanıdık bir ustaya yapılmıştır, tamer kayıtlarına geçmemiştir. Bu ihtimale karşı ve her durumda yapılacak en sağlam iş aracın yetkili servisine "Expertiz Raporu" için götürmeniz. Eğer kaza durumu var ise bu rapor ile anlaşılabilir. Aksi halde sanayideki ustanın bakması ve tramer kayıtları kesin sonuç vermez.

  4. Araba alım-satım işiyle uğraşan çok "çakal" var memlekette(Son derece dürüst insanlar da var tabi). Bunlara çok dikkat etmek gerekir. Mesela, siz araç için arayıp alacağınızı söylediğinizde, bu çakallar kapora isteyip aracı sizin için ayıracaklarını belirtebilirler. Aman ha...

  Tüm bu uyarılar dikkate alarak alacağınız aracı kazasız, belasız binmek dileğiyle.
   
 8. ayyşe

  ayyşe Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2008
  Mesajlar:
  9
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar hepinize teşekkür ediyorum önerileriniz için 3-4 aydır araba arıyorum ama ne zor işmiş
   
 9. mnn

  mnn Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  3 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.610
  Beğeni:
  1
  zor hocam bende bakıyorum. galeriden mümkünse uzak dur, sahibinden almaya bak... daha samimi ve sıcak bir ortam olur... herkes cebimizdeki paranın peşinde.. sanki kolay kazanıyoruz..
   
 10. siyanur86

  siyanur86 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2008
  Mesajlar:
  337
  Beğeni:
  4
 11. bahtsız_bedevi

  bahtsız_bedevi Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2011
  Mesajlar:
  161
  Beğeni:
  0
  gerek aracı gerekse fiyatını olumlu bulup almaya karar verdiyseniz.Yetkili servise götürüp expertiz raporunu çıkartın.(eğer raporda size söylenmeyen olumsuzluk çıkarsa rapor ücretini satıcı adayına ödetin)Sanayiye gidip araca baktırırsanız genelde alıcı ve satıcı birarada olduğu için pek bişeyler söylemiyorlar.Ama yetkili servis altına imza atacağı raporu doğru yazmak zorunda.
   
 12. serdemir

  serdemir Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.269
  Beğeni:
  9
  Çok zordur hocam. ben 1 seneden fazla bi süre baktıktan sonra fiesta aldım. 2006 sı aynı kasa. Memnunum açıkçası. Seri, yakıtı az, şimdilik işimi görüyor. Masrafsız diyo hocam. fiesta 90 binde ağır bakımı var triger vs. Onları iyi sor.
   
 13. hakanotuken

  hakanotuken Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.524
  Beğeni:
  213
  Dizel araçlar için 100 km tehlikeli eşiktir, ben düşünmem şahsen.
   
 14. sedom

  sedom Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  24 Eylül 2007
  Mesajlar:
  690
  Beğeni:
  0
  kullanan kardeşler memnun mu acaba bu modelden?
   
 15. ismailt

  ismailt Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.259
  Beğeni:
  38
  Dizel araçların 100.000kmyi görmüş olanlarından korkulma sebebi aslında şudur.
  Dizel araçlar günümüzde turboludur ve ayrıca pahalı enjektörlere sahiptir.Bu araçlar temiz düzenli bakılmadığında ucuz diye kötü yakıt kullanıldığında veyahut bakımları geciktirildiğinde veya titzlikle yapılmayıp ucuz ama sağlıksız parçalarla bakım yapıldığında (yağ yağ filtresi yakıt filtreleri gibi parçaların) yüksek sıkıştırmaya sahip bu araçların motorları zarar görmeye başlıyor ki teknik olarak şu şekildedir:

  Kötü yakıt veya da yakıt filtrelerinin titiz bir şekilde değişim periyodlarına uyulmadığında yakıt enjektörleri bozulmaya başlar bu bozulmalar bir anda meydana gelmeyip yakıt kaçırma gibi bir problem olup pistonun içine daha fazla yakıt gelmesinden dolayı hesaplanandan daha fazla ısı ve basınç meydana gelmesi durumudur ki bu da rolantide bile dakikada 750 devir yapan bir motorun pistonları için her patlamada daha fazla ısı ve basınçtan dolayı ilerleyen 1000lerce kmden sonra piston veya sibap erimelerine yol açması ve en nihayetinde motorda oluşacak mu arızanın turboyu ve diğer motor aksamına da büyük hasar vererek sonuçlanmasına yol açmaktadır. İşte bu durumdan dolayı bu ayrıntıyı herkes bilmez ama halk dilinde geçmişi bilinmeyen bir turbo dizelin yüksek kmlisinden uzak durulması kısaca yapılmış bir öneridir.

  Diğer bir durumda turbo dizel bir aracın kullanım sitili vardır ki bu da çok start stop yapılmaması gereken bir motordur. Çünkü aracın turbo pervaneleri çok yüksek devirlerle çalışır (ortalama 100 bin devir diyelim) bu yüksek devirlerle çalışan parçaların yağlanması da motor çalışırken motor yağının motoru yağlaması sırasında olur.Aniden start stoplarda araç motoru stop ettiğinde daha hala yüksek devirlerde dönmeye devam eden pervaneler yağlanması durmuş halde devirlerine yavaşlayarak devam edecekleri için turbo sistemindeki parçalar hızlı bir şekilde aşınmaya devam edecektir ve bu da 1000lerce km sonra turbonun iflası ile son bulacaktır

  işte bu durumların yani aracın nasıl kullanıldığının bilinmemesinden dolayı yüksek kmli dizellerden uzak durulması genel bir kanıdır ama alındığı tarihi ve ilk sahibini bildiğiniz temiz bakıldığına emin olduğunuz yüksek km dizel almakta çok sakınca yoktur.
   
 16. fantasio

  fantasio Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  19 Eylül 2007
  Mesajlar:
  655
  Beğeni:
  0
 17. xtasy

  xtasy Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  575
  Beğeni:
  3
 18. bilisimci09

  bilisimci09 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  12 Ekim 2009
  Mesajlar:
  576
  Beğeni:
  1
  hocam edindiğim tecrübelerden tavsiyem ikinci elde yüksek km li dizel araba düşünmeyin ve mümkünse galericilerden uzak durun.Linkini verdiğiniz araç fiyatı normal ve fiesta bir bayan için ideal ve kullandığınız zamanda memnun kalabileceğiniz bir araçl.Ancak ilanda değişeni yok yazıyor ama boya durumundan hiç bahsetmemişler.Galericiler bu konuda çok fazla laf cambazlığı yapıyor.
  Size tavsiyem Otomobil firmalarının Yetkili Satıcılarının ikinci el kısmından araç almanız.Yada Alacağınız aracı mutlaka yetkili servisinde expertiz yaptırmanız
   
 19. theghost83

  theghost83 Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.090
  Beğeni:
  4
  km cok gibi hocam...
   
 20. sehzade84

  sehzade84 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2009
  Mesajlar:
  717
  Beğeni:
  0
  hocam ben de 2 ay önce ilk aracımı aldım uzun araştırmalar sonucunda. başıma gelenlerden bahsedeyim ona göre davranırsın hocam.
  1. galeriden olan araçlara hiç bakma.
  2. sitede yazılan hatasız, kazasız, hasarsız, boyasız gibi bilgilere kesinlikle inanma. aracın plakasından tramer kayıtlarına bak. eğer resimlerde kapalıysa plaka telefon et iste. (bi örnek vereyim. bi aracı çok beğenmiştim. aradım adam mali müşavirim araçta çizik dahi yok demişti ama plakadan sorguladım 11 adet hasar kaydı çıktı.)
  3. bunları yaptıktan sonra telefonda satıcıya "aracı servise götürücem. serviste söyledikleriniz dışında bi sıkıntı çıktığı zaman servis ücretini ödemeyi kabul ediyor musunuz?" diye sor. aracına güvenen zaten kabul ediyor.
  4. bu aşamaya geldiyseniz aracı alırken mutlaka bir yetkili servise götürün.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal