steamgames.com kredi kartı dolandırıcılığı

Kodla Büyü

ozlem22

Süper Üye
Süper Üye
2 hafta önce, gece yarısı 2 buçuk gibi cep telefonuma garanti bankasından sms geldi. Kredi kartınızdan 100 usd steamgames.com alışverişi yapıldı. size ait değilse bankamızı arayınız yazıyordu. Şok olmuştum okuyunca. Ardından bir sms daha geldi, bu sefer 2,69 usd çekilmiş comfort inn işlemi diye yazıyordu. Hemen internet bankacılığına girip online alışverişlere kapattım kartı. ardından bankayı arayarak kartımı iptal ettirdim. Ama böyle bir şey nasıl başıma geldi hala anlamış değilim.

Bankaya gidip itiraz dilekçesi verdim. 313tl provizyonda görünüyordu, artık görünmüyor iadesi yapıldı sanırım. O gün pokemon apk sı indirip kurmuştum telefona. oyun oynayan biri de değilim, sırf meraktan işte. oyunu sevmeyip silmiştim. İndirme linkinin bulunduğu site bir Türk sitesi ve içerik de media fire'da yüklüydü. İndirdiğim dosya virüslü müydü neydi bilemiyorum.

Telefonuma format atmadım. atmam gerekir mi ne yapmalıyım, başıma ne gelmiş olabilir, telefonumda casus yazılım filan olabilir mi, fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim:)

Geçmiş olsun hocam.

Dışardan indirdiğiniz oyun apk sının ne yaptığını bilemeyiz. eğer telefonunuzdan internet bankacılığı kullanıyorsanız ve özellikle oyunu kurduktan sonra telefonunuzdan kredi kartı bilgileri girerek bir işlem yaptıysanız bilgileriniz ele geçirilmiş olabilir. Bir android geliştiricisi olarak şunu söyleyebilirim ki cep telefonlarına bilinmeyen kaynaklardan yüklenen uygulamalarda bu tür problemler olmaktadır. çünkü siz programı kurduğunuz anda telefonunuzda o program çalışmaktadır. siz programı kapatsanız bile ufak bir parçası mutlaka arka planda çalışır..
ikinci durum ise kredi kartı bilgilerinizi ya açık ağda (internet kafe, vb) , ya da virüslü bir sistemde kullanmış olabilirsiniz.
en son olarak ise kredi kartı bilgilerinizi uyduruk bir alışveriş sitesinde kullandıysanız onlar bu bilgileri kayıt etmiş olabilir ve bunu başkalarına yollamış olabilirler.

tekrardan çok geçmiş olsun. Eğer sanal kart kullanırsanız problemlerin önüne büyük oranda geçmiş olursunuz.

öncelikle teşekkür ederim ama söylediklerinizin hiç birini yapmadım. yani oyunu indirdikten sonra internet bankacılığına girmedim, uyduruk sitelerden alışveriş yapmayacak kadar bilinçliyim de çok şükür, hatta son zamanlarda online alışveriş de yapmamıştım zaten. o yüzden nasıl olduğuna anlam veremedim zaten.

Uyduruk sitelerden alışveriş yapmayacak kadar bilinçlisiniz madem oyunu niye mediafire gibi farklı bir sunucu üzerinden indiriyorsunuz. Google play üzerinde bile kötü niyetli uygulamalar varken siz bir de bunu göze alıp başka bir yerden indirip apk'yı kurmuşsunuz cihazınıza. Apk'yı kurduktan sonra internet bankacılığı işlemi yapmamış olabilirsiniz fakat öncesinde kullanmışsınız ki apk içindeki zararlı kodlar bir şekilde sizin bilgilerinizi ele geçirmeyi başarmış...

Pokemon için söyleyecek çok şey var da harcadığım enerjiye yazık...

steamgames.com resmi bir site değil, genellikle crackli oyunlara yüklenen zararlı yazılımlarla kredi kartı bilgilerini kullanan bir site. Normal şartlar altında yapmadığınız bir işlemden ötürü bilgileriniz çalınamaz. Daha öncesinde de zararlı bir yazılım olmalı ki bir şekilde kayıt edilmiş olsun. Bana bu şekilde olması çok mantıklı gelmedi işin açığı ama oyunu yüklerken hangi izinleri istediği de önemli.

Bir de şöyle bir durum var, bir kez dahi online işlemlerde kullanmadığım bir kredi kartım geçenlerde 10$ şüpheli işlem bildiriminde bulundu ben de derhal kartı kapattırdım. Maalesef sağımızda solumuzda bir sürü kopyalama yapan pos cihazı mevcut. Şüphenizi sadece tek noktada bırakmayın derim.

DaMieN' Alıntı:
Uyduruk sitelerden alışveriş yapmayacak kadar bilinçlisiniz madem oyunu niye mediafire gibi farklı bir sunucu üzerinden indiriyorsunuz. Google play üzerinde bile kötü niyetli uygulamalar varken siz bir de bunu göze alıp başka bir yerden indirip apk'yı kurmuşsunuz cihazınıza. Apk'yı kurduktan sonra internet bankacılığı işlemi yapmamış olabilirsiniz fakat öncesinde kullanmışsınız ki apk içindeki zararlı kodlar bir şekilde sizin bilgilerinizi ele geçirmeyi başarmış...

Pokemon için söyleyecek çok şey var da harcadığım enerjiye yazık...

oyun google playde olmadığı için indirmiş olabilir miyim acaba :D ben oyun oynayan biri değilim, hele ki telefonuma apk filan hiç indirmemiştim. ilk ve son oldu :D ayrıca oyunu Türkiye'de oynamayan mı var?? herkes apk şeklinde indiriyor. söylediğim gibi linke tıkladığım site de saçma sapan bir site değildi. öyle olmuş olsa bi salaklık yaptım başıma bunlar geldi derdim. ama şu an onu da diyemiyorum. sonuç itibariyle para iademi bir şekilde aldım, ama hala tehlikede olup olmadığımı bilemiyorum ve bu yüzden burada sizlere danışmak istemiştim. teşekkür ediyorum yorumlarınız için

TR'de oyunu oynamayan, nefret eden hatta oynayanların akıl sağlığından şüphe eden çok ciddi bir kitle var. TR'de madem herkes apk olarak indiriyor siz de dahil, bu gibi bir durumdan ucuz kurtulduğunuza dua edin...

Geçmiş olsun sayın hocam. Benzer bi olay bu gece benim de başıma geldi. Kredi kart bilgileri ni kaydetmedim halde farklı apk yuklemedigim oyun oynamadigim halde 2 kez kartimdan 1020 Tl civarı para çekimis. Sizi çok iyi anlıyorum, bu işin nasıl önüne geçilir bunu arastirmaliyiz..

elitbote' Alıntı:
Geçmiş olsun sayın hocam. Benzer bi olay bu gece benim de başıma geldi. Kredi kart bilgileri ni kaydetmedim halde farklı apk yuklemedigim oyun oynamadigim halde 2 kez kartimdan 1020 Tl civarı para çekimis. Sizi çok iyi anlıyorum, bu işin nasıl önüne geçilir bunu arastirmaliyiz..

Demek ki oyunla filan alakasi yok, oyunu indirmis olmamin uzerinden 12 saat gibi cok uzun saatler gectikten sonra gerceklesti dolandiricilik olayi.. ben yine ucuz kurtulmusum size de gecmis olsun :((

DaMieN' Alıntı:
TR'de oyunu oynamayan, nefret eden hatta oynayanların akıl sağlığından şüphe eden çok ciddi bir kitle var. TR'de madem herkes apk olarak indiriyor siz de dahil, bu gibi bir durumdan ucuz kurtulduğunuza dua edin...

Pardon da sizin bu iğnelemelerinizin sebebi nedir?

3 gün önce steamgames benden de 600 tl çekim yapmış ama hala (3 gündür) bekleyen provizyonda bankayı aradım kartı iptal ettik ama itiraz dilekçesi yazmam için çekimin yapılması gerekli diyor müşteri hizmetleri. Bekeyen provizyonlara müdahale edemiyoruz diyorlar. Bankanın bir açığı olan bu sitemde bana onay mesajı gelmeden yapılan bu çekim için beim ekstreye yansıyacak olan bu parayı yatırmam gerekli imiş. dilekçe uygun görülürse ilerde bana geri iadesi yapılacakmış bu ne saçma iştir anlamadım ki. bekleyen provizyondayken neden iptal edilemez? ya da nasıl bir işlem yürütmemzi gerekli bir bilgisi olan var mı?

En sağlam yol kkartının internet üzerinden alışveriş özelliğini kapatıp sanal kart kullanmak

DaMieN' Alıntı:
:++:

diğer konuya da baktım bayağı mağdur varmış. peki nerden bu bilgilere erişiyorlar ?

sivayseri' Alıntı:
3 gün önce steamgames benden de 600 tl çekim yapmış ama hala (3 gündür) bekleyen provizyonda bankayı aradım kartı iptal ettik ama itiraz dilekçesi yazmam için çekimin yapılması gerekli diyor müşteri hizmetleri. Bekeyen provizyonlara müdahale edemiyoruz diyorlar. Bankanın bir açığı olan bu sitemde bana onay mesajı gelmeden yapılan bu çekim için beim ekstreye yansıyacak olan bu parayı yatırmam gerekli imiş. dilekçe uygun görülürse ilerde bana geri iadesi yapılacakmış bu ne saçma iştir anlamadım ki. bekleyen provizyondayken neden iptal edilemez? ya da nasıl bir işlem yürütmemzi gerekli bir bilgisi olan var mı?

Hangi banka ki bu? Benimki de provizyondaydi. Garanti bankasi itirazimdan 1 hafta sonra filan iadeyi yapti.

Konuyu baştan sona okudum. Şahsen bilgisayarımda hiç korsan yazılım bulundurmam ve deneme amaçlı bile yüklemem. Kendim de bu işle ilgilendiğim için biliyorum, bir exe dosyasının içine başka bir exe dosyası gömülebiliyor. Uygulamayı açınca çok rahat bir şekilde aktif edebiliyorum. Üstelik başka bir yere kopyalayıp, sistem başlangıcına da atabiliyorum. Hatta program Uninstall edilince çıkardığım exe hala duruyor. (En azından Visual Studio ile ben yapabiliyorum bunları...)
Sözün özü, dışarıdan apk indirip yüklediyseniz, uygulamayı kaldırmış bile olsanız, cihazınızı "orjinal yazılımı ile" sıfırlamanızı şiddetle tavsiye ederim. Arka planda çalışan bu uygulama kameranızı dahi kontrol edebilir.

ozlem22' Alıntı:
sivayseri' Alıntı:

Hangi banka ki bu? Benimki de provizyondaydi. Garanti bankasi itirazimdan 1 hafta sonra filan iadeyi yapti.

Hocam Akbank benim kartım. Banka bana provisyondaki işlemlere müdahale edemeyeceklerini belitti. Provizyondan hesap dökümüne düştüğünde anca itiraz edebileceğimizi belirtti. Siz provizyondayken mi itiraz ettiniz?

sivayseri' Alıntı:
ozlem22' Alıntı:
sivayseri' Alıntı:

Hocam Akbank benim kartım. Banka bana provisyondaki işlemlere müdahale edemeyeceklerini belitti. Provizyondan hesap dökümüne düştüğünde anca itiraz edebileceğimizi belirtti. Siz provizyondayken mi itiraz ettiniz?

aslında tam hatırlamıyorum. önce sanırım hesap dökümündeydi hatta 3 taksitle öde gibi bir seçenek de çıkmıştı. arayıp kartı iptal ettirdim, 3 gün sonra bankaya gidip itirazda bulundum. yeni kart geldiğinde de provizyonda görünüyordu. sonra provizyondan gitti o işlem. bankadan da msj geldi iade edildi diye.

ozlem22' Alıntı:
DaMieN' Alıntı:
İğneleme filan yok aleni olarak söylüyorum...

söylemenin de adabı var :!:

Evet, ben de buna uygun olarak söyledim zaten....

DaMieN' Alıntı:

Geri