Stajyer Öğrencilere yapılacak devlet katkısı

Kodla Büyü
hayırlısıyla çözeriz inşallah bu işleri de.
idaremiz ağırdan alıyor. sanrm diğer okullar yapsn arar sorarız diye.
sgk numarası olmayan işyerlerine napacağız acaba ?

060606' Alıntı:
2017 asgari ucret 1404 den 1270.75 tl ye dusmus eokulda simdi ne yapacagiz.odenek gelmis 4783 girmeme ragmen 4720 gelmis.ne is anlamadim
4720 nereye gelmiş, hocam nerede gördünüz?

albeyaz' Alıntı:
işletmelerde beceri eğitimi modülü aktif hale gelmiş
Sadece para istediğimiz yer açık, acaba müdür şifresiyle falan mı girdiniz.

işletme iban kısmına tüm işletmelerin iban numarasını girmeden kayıt etmeye izin vermiyor. Kamu ya da devlet katkısı istemeyen işletmeler var :verymad:

bütün işyerlerinizin sgk numarası var mı ? ve 23hane mi ?

sgk yı aradım Sigortalı işçi çalıştıranlar dosya açtırır ve o numarayı alır dedi.

Bagkur işveren veren olanların ve Basit usule göre vergiye tabi olanların Sgk sicil numaraları ne olacak arkadaşlar

SGK işletme numarası olamayan iş yerleri hakkında Bakanlık ile görüştüm. Problem kendilerine iletilmiş SGK ile görüşüyorlarmış. Yakında okulları bilgilendireceğiz dediler. Hepimize kolay gelsin çünkü ihtiyacımız olacak :)

kets' Alıntı:
SGK işletme numarası olamayan iş yerleri hakkında Bakanlık ile görüştüm. Problem kendilerine iletilmiş SGK ile görüşüyorlarmış. Yakında okulları bilgilendireceğiz dediler. Hepimize kolay gelsin çünkü ihtiyacımız olacak :)

tam da şuan buraya baktıktan sonra bakanlığı arayacaktım hocam :)
tıkanmış durumdayız.
4 işyerimin SGK'sı yok...
1 işyerim Patron işyerini ona devretmediği için, banka hesaplarını kullanmıuyor. o nedenle bana da vermedi.
1 işyerimin Banka hesaplarına Haciz var..

Şu iş bir yoluna girse Allah'ın izniyle :?

Sisteme tüm işletmeleri tanımlamak gerekiyor. Bizde çocuk gelişimi öğrencileri var ve bunlar okullarda staj yapıyor. Okulların hemen hepsinin SGK sicil numarası yok. Büro yönetimi öğrencilerimiz dalları nedeniyle avukat yanında staj yapıyorlar ama avukat serbest meslek erbabı olduğundan SGK no'su yok. Bilgisayar, giyim vb. alanlardaki öğrencilerin de birçoğu kişi işletmelerinde staj yapıyor, dolayısıyla yanında sigortalı işçi çalıştırmamış olduğundan SGK noları yok.
SGK no sadece sigortalı işçi çalıştıran işletmelere verilen bir numara olduğundan çoğu devlet kurumlarını, küçük işletmeleri sisteme girmek mümkün olmayacak.
İlçede kimse de ne yapacağını bilmiyor. Genel müdürlüğü aratmaya çalışıyoruz, bakalım bir sonuç çıkacak mı?

kucuk ilceler icin sgk isyeri tescili yaptirmak istemiyo isletmeler ogrenci gelmesin demeyi seciyor.

iş yeri sicil numarası almak için işyeri hekimi ve isg uzmanı da işyerinin ayarlaması gerekiyomuş oyüzden işletmeler bu işe yanaşmıyorlar

can-inlife' Alıntı:
kets' Alıntı:

tıkanmış durumdayız.
1 işyerim Patron işyerini ona devretmediği için, banka hesaplarını kullanmıuyor. o nedenle bana da vermedi.

Sizin iyiymiş. Benim sadece 20 civarı istemiyorum dilekçesi var. Haliyle bunların bilgileri elimde yok hatta vermek istemiyorlar.
Vermek istemeyenlerden bazıları, [okul işletme bilgileri]bölümünde gözüktü. IBAN ları yine yok.

en az 30-35 tane kamu kurumu sgk sicil numarasını öğrenmem gerekiyor.
40 civarı da sgk sicil numarasını hatalı veren, hâlâ vermeyi becerememiş olan var. Öğrenince biz sizi ararız diyorlar.

Offf :?

MaviAteş' Alıntı:
can-inlife' Alıntı:
kets' Alıntı:

tıkanmış durumdayız.

Sizin iyiymiş. Benim sadece 20 civarı istemiyorum dilekçesi var. Haliyle bunların bilgileri elimde yok hatta vermek istemiyorlar.
Vermek istemeyenlerden bazıları, [okul işletme bilgileri]bölümünde gözüktü. IBAN ları yine yok.

en az 30-35 tane kamu kurumu sgk sicil numarasını öğrenmem gerekiyor.
40 civarı da sgk sicil numarasını hatalı veren, hâlâ vermeyi becerememiş olan var. Öğrenince biz sizi ararız diyorlar.

Offf :?

sgk ile görüşün isterseniz.

yanında çalısan olmayan goturu turu calısanlarda sgk yok bızde bır o tıp kurumlar kaldı

e-OKUL YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİNDE İŞLETMELERDE MESLEKİ EĞİTİM UYGULAMALARI MODÜLÜnü tüm okullar yspıyormu pilot okullarmı yapacak şimdilik zamanı varmı birde.

E-mail atan bir okul müdürüne, bekleyin, üzerinde çalışıyoruz diye dönüş yapmışlar.
Bu işin en kestirme yolu, işletmelerin vergi numaralarıyla sorgulatmak ya da girişleri elle yaptırıp, sadece işletme adını, adresini vs. gibi bilgileri girmemizi sağlamak olacaktır.

MaviAteş' Alıntı:
Mesleki ve Teknik liselerde okurken staj yapan öğrencilerin, İŞ YERLERİNE devlet katkısı desteği geldi.
Özel sektörde çalışan öğrencilerin sayısını ve bunların işletme devamsız günleri düşüldükten sonraki ödenecek ücreti girmemizi istiyorlar.

Zorlu bir süreç, Koordinatör Müdür Yardımcılarını bekliyor.
Hayırlı olsun.

Hocam yukarıdaki 3308 sayılı kanunda madde 25 de şöyle bir ibare var.

Ücret ve Sosyal Güvenlik Madde 25
– işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez.

Buna göre. Asgari ücret 1400 TL ise;

20'den az çalışan varsa: %15 ' i yani 210 TL işletme öğrenciye ücret ödeyecek.
20'den fazla çalışan varsa: %30'u yani 420 TL işletme öğrenciye ücret ödeyecek.

Bu işletmeler için destekleme miktarı ne kadar olacak hocam.

20'den az için 2/3 yani 280 TL
20'den fazla için 1/3 yani 140 TL

Böyle bir durumda 20 den az işçisi bulunan işletmeler öğrenciye 210 TL öderken 280 TL destekleme alacak! Bir yanlışlık mı var?

Net asgari ücrette öğrenciler için asgari geçim indirimi hesaplanamayacağından 2017 asgari ücreti 1270,75 olarak hesaplanacak. Maliyenin görüş yazısı okullara gönderildi.

devlet işletmere yıllardır net asgari ücreti "geçim indirimi" ile hesaplayıp, öğrenci maaşlarını verdirdi.
Kendine gelince hemen bunu düşüyor. :alkis:

kets' Alıntı:
Net asgari ücrette öğrenciler için asgari geçim indirimi hesaplanamayacağından 2017 asgari ücreti 1270,75 olarak hesaplanacak. Maliyenin görüş yazısı okullara gönderildi.

yazı geldi

e okul modülündeki devlet katkısı bölümündeki parayaı yeni tutara göre güncelleyecek miyiz. kaydet butonu aktif değilmiş .... (düzeltildi)

mevzuat' Alıntı:
MaviAteş' Alıntı:
Mesleki ve Teknik liselerde okurken staj yapan öğrencilerin, İŞ YERLERİNE devlet katkısı desteği geldi.
Özel sektörde çalışan öğrencilerin sayısını ve bunların işletme devamsız günleri düşüldükten sonraki ödenecek ücreti girmemizi istiyorlar.

Zorlu bir süreç, Koordinatör Müdür Yardımcılarını bekliyor.
Hayırlı olsun.

Hocam yukarıdaki 3308 sayılı kanunda madde 25 de şöyle bir ibare var.

Ücret ve Sosyal Güvenlik Madde 25
– işletmelerde meslek eğitimi gören örgün eğitim öğrencilerine, asgari ücretin net tutarının yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden, aday çırak ve çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde 30’undan aşağı ücret ödenemez.

Buna göre. Asgari ücret 1400 TL ise;

20'den az çalışan varsa: %15 ' i yani 210 TL işletme öğrenciye ücret ödeyecek.
20'den fazla çalışan varsa: %30'u yani 420 TL işletme öğrenciye ücret ödeyecek.

Bu işletmeler için destekleme miktarı ne kadar olacak hocam.

20'den az için 2/3 yani 280 TL
20'den fazla için 1/3 yani 140 TL

Böyle bir durumda 20 den az işçisi bulunan işletmeler öğrenciye 210 TL öderken 280 TL destekleme alacak! Bir yanlışlık mı var?

Yönetmeliğe geçiçi madde eklendi.
Orada bütün işletmelerin, %30 üzerinden stajyer maaşı ödeyeceği yazıyor.
Net asgari ücret 1270 TL
Öğrenci Maaşı 381 TL
Devlet katkısı 127 TL veya 253 TL

"Hızlı Öğrenci İşletme Girişi" ekranındaki "müstehak durumu" nedir ?
Sayfa her yenilendiğinde Farklı Öğrenciler için tik kalkıyor geliyor.. enteresan..

“Öğrenci Sigorta Bilgileri Girişi” değişmiş yerine : "Öğrencinin İŞyeri/Sigorta/Sözleşme Bilgileri" olmuş.

sistem güncellenmiş sgk numarası olmayanlar tik işaretini koyunca pasif oluyo

Geri