Staj bitirme sınavında başarısız olan öğrenciler!

Kodla Büyü

Yılmaz YALÇIN

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar,
yazın staja giden öğrenciler için yaptığımız staj bitirme sınavında başarısız olan öğrenciler yıl sonunda tekrar sorumluluk sınavına mı girecek yoksa staj tekrarı mı yapacaklar. Bu konuda yazılı bir kaynak bulamadım.

Epey zaman geçmiş ama cevaplandırayım yine de.
İşletmelerde Beceri Eğitimi dersi diğer başarılması zorunlu derslerden olduğu için; bu dersi geçmek mecburi. Dersten kalan öğrenciler, eylül ayında sorumluluk sınavına girerler.
Sorumluluk sınavı takvimi son yayınlanan yönetmeliğe göre; eylül, şubat ve haziran aylarında.

Bahsedilen yaz stajı yapanlar için ilk defa yapılmaya başlanan sınavdır.
Ortaöğretim kurumlar Yönetmeliğinin 133. Maddesine göre stajın başarılı olabilmesi için sınav + dosya notunun geçer olması lazım. Geçer not alınamazsa stajdan başarısız olunmuş olur. Başarısız olanlar için yeni bir sınav hakkından bahsedilmiyor. Benim anladığım öğrenci 12. Sınıf sonunda stajını yenilemesi yönündedir.
Ancak genel müdürlük bu tür sorunlar için muhtemelen bir yazı gönderip sorumluluk sınavı dönemlerinde sınav yapılmasını istenebilir.

eğer öğrenci sınavdan başarısız olursa sorumluluk sınav döneminde tekrar staj bitirme sınavına alınacak. Tekrar staj yapması gerekmiyor, çünkü işletmeden gelen not staj uygulamasının başarılı olduğunu gösteriyor. İBE sınav esaslarına göre düşünürsek, öğrenci beceri sınavından kaldığında sorumluk döneminde beceri sınavından sorumluk sınavına girer. Staj bitirme sınavı da aynı mantıkla başarısız öğrenciler için tekrar sınav yapılması demektir.

Geri