sql server bağlantı sorunu

Kodla Büyü

ciyaazim

Site Gezgini
Arkadaşlar veri tabanına bir şey kaydetmeye çalıştığımda resimdeki hatayı alıyorum.
Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    322.9 KB · Görüntüleme: 2,928
LOGIN olamadın hatası veriyor hocam. vt için belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre varsa onları girmeyi unutmuşsunuzdur...

bağlantı cümlesinde kullanıcıadı ve şifre belirtmediğin için windows kullanıcısı ile açmaya çalışıyor. zengin kullanıcısı ile

Ben genelde şu bağlantı cümlesini kullanıyorum.

Kod:
SqlConnection bag = new SqlConnection("Server=.\\SQLEXPRESS;DataBase=VTADI;uid=aliuzun;pwd=123");

C Sharp ile SQL Server arasında bağlantı kurabilmek ve yaptığımız programın hem localhost üzerinde hemde ağ üzerinden başka bir bilgisayardan çalışabilmesi için(Sql Server'ın bulunduğu bilgisayarda) öncelikle şu işlemler yapılmalıdır:

1-Windows güvenlik duvarı ayarlanmalı veya kapatılmalı.
2-Management Studio içerisinden SECURITY>LOGIN seçeneğine yeni bir kullanıcı eklenmeli. Bu kullanıcının ağ kullanıcısı olduğunu belirtmek için SQL SERVER AUTHENTICATION seçeneği seçilmeli ve kullanıcı parolası belirlenmeli. Login(kullanıcı ekleme) ekranındaki Server Roles bölümünden kullanıcı yetkisi belirlenmeli. En iyisi sysadmin seçilerek tam yetki verilebilir. Ayrıca User Mappings bölümüden bu kullanıcının kullanacağı veritabanları seçilmeli.
3-Management Studio içerisinden SQLEXPRESS(Veya instance adı ne ise) üzerinde sağ tuş > Properties > Security > SQL Server Authentication işaretlenmeli.
4-Configuration Manager içerisinden SQL EXPRESS ve SQL BROWSER çalışır(running) duruma getirilmeli.
5-Configuration Manager içerisinden NETWORK CONFIGURATION ve CLIENT CONFIGURATION içerisindeki protokoller aktif(enabled) duruma getirilmeli.

Not : Eğer Sql Server başka bir bilgisayarda yüklü ise en üstteki bağlantı cümlesi IP veya Bilgisayar Adı kullanılarak şu şekillerde değiştirilebilir:

Kod:
SqlConnection bag = new SqlConnection("Server=192.168.1.10\\SQLEXPRESS;DataBase=VTADI;uid=aliuzun;pwd=123");

veya

Kod:
SqlConnection bag = new SqlConnection("Server=BILGISAYAR_ADI\\SQLEXPRESS;DataBase=VTADI;uid=aliuzun;pwd=123");

refleto' Alıntı:
bağlantı cümlesinde kullanıcıadı ve şifre belirtmediğin için windows kullanıcısı ile açmaya çalışıyor. zengin kullanıcısı ile

ben hiç bir yerde kullanıcı adı ve şifre belirlememişim ki bağlantı cümlesine yazayım.

- view menüsünden server explorer oenceresini açın(kapalı ise)
- data connections-->sağ tuş add connection-->Microsoft SQL server
- buradan veritabanınız seçin
daha sonra bağlantınıza sağ tıklayaak properties penceresindeki connection verisini alıp kullanın

access 2003 2007 ve mssql için bağlantı kodları
Kod:
//*************   
        //VERİ TABANINA BAĞLANTI YAPILIRKEN KULLANILAN KOD.ACCESS 2007 YE BAĞLANIRKEN KULLANIRIZ
        // ACCESS 200 VE 2003 VERSİYONLARI İİÇİN "Microsoft.Jet.Oledb.4.0" KULLANIRIZ.
        // ACCESS İLE BAĞLANTI YAPABİLMEK İÇİN USING SYSTEM.DATA.OLEDB KODUNU USİNG KISMINA EKLEMELİYİZ

//OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection("Provider=Microsoft.ACE.Oledb.12.0; Data Source = " + Server.MapPath("App_data\\veritabani.accdb"));
        //baglanti.Open();
        //Response.Write("Veri Tabanına Bağlantı Yapıldı."+"<br/>");
        //baglanti.Close();
        //baglanti.Dispose();
        //*********

//************
        //SQL E BAĞLANTI YAPMA
        //ÖNCELİKLE using KISMINA "using system.data.sqlclient" KOMUTUNU EKLEMELİYİZ.

//SqlConnection verisql = new SqlConnection("Data Source=Localhost; Initial Catalog=ornek; Integrated Security=True");
        //localhost yazan kısma bilgisayaradi\SQLEXPRESS şeklindede deneyebilirsin. 
        //verisql.Open();
        //Response.Write("Sql Veritabanına Bağlantı Yapıldı." + "<br/>");
        //verisql.Close();
        //verisql.Dispose();
        //********
kolay gelsin iyi çalışmalar..

çelik umit hocamın dediğini yaptım adres yazarken \ değil \\ olayını kabul ediyor birde daha önceden veri tabanı ile bağlantı sağlamak gerekiyor teşekkür ederim

celikumit' Alıntı:
- view menüsünden server explorer oenceresini açın(kapalı ise)
- data connections-->sağ tuş add connection-->Microsoft SQL server
- buradan veritabanınız seçin
daha sonra bağlantınıza sağ tıklayarak properties penceresindeki connection verisini alıp kullanın

bu yöntem yeni başlayanları izleyeceği en kolay yoldur, yazım hatalrı vs gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz.

Geri