spss likert verileri yorumlama yardım

Kodla Büyü

formator_55

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar . ben yüksek lisans öğrencisiyim. Akıllı tahtalarla ilgili bir 5 li likert ölçekli anket çalışması yaptım.335 öğrenciye uyguladım. spss girdim. örneklem 335 olunca sınıf düzeyi için one way anova ve cinsiyet değişkeni için independent samples test yaptım. buraya kadar tamam.

kafamı karıştıran nokta likert olan maddeleri yorumlarken mesela motivasyonu arttırır maddesinin ortalaması 3,41 çıkmış . bu durumda nasıl yorumlamalıyım. tüm okul genelinde olumlu bakılıyor mu yoksa kararsızlar gibi mi?

cinsiyet olarak independent sample teste göre farklılık var yok gibi karşılaştırabiliyorum. okul geneli ya da cinsiyet,sınıf değişkenine göre olumlu olumsuz diye nasıl karar vereceğim? ....bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim....

Hocam, her madde için cinsiyete t-testi, çoklu seçeneklilere anova uygulayıp yine yorumlayabilirsiniz. Ben tezimde her maddeyi tek tek yorumlamamıştım. Toplu bir işdoyumu puanına göre değerlendirme yapmıştım.

makikosan hocam her maddeyi ayrı ayrı yorumladım derken cinsiyetler arasında farklılık var mı onu gösteriyor t testi ama ben olumlu mu bakıyorlar olumsuz mu neye göre karar vereceğim onu bilemedim. motivasyon ortalaması 3.41 çıktı mesela bu olumlu mu oluyor kararsız mı ? onu neye göre söyleyeceğim. sizin tezin adını mesaj atabilir misiniz örnek olması için...

Mesela erkekler bayanlara göre daha olumlu bakıyor diye yorumlarız bence. (Eğer anlamlı bir fark oluşmuşsa)

Hocam benim kullandığım ölçekte puanların yorumu aşağıdaki şekildeydi.ortalama 3.41 ise benim ölçeğe göre o maddeye katıldığı ortaya çıkıyor.Katılım gösterdiyse yorumu da olumlu olur.
Ben ayrı ayrı maddeleri yorumlamıştım.Ayrıca alt boyutlarda da madde ortalamalarını alarak yorumlamıştım.Hatta alanında iyi olan jürideki hoca,her bir maddeye verilen cevapların, demografik değişkenlere göre değişim gösterip göstermeme sonucundan daha önemli olduğunu söylemişti.
"Her seçeneğe karşılık gelen puan aralıkları, ‘kesinlikle katılıyorum’ ( 4.20-5.00), ‘katılıyorum’ (3.40-4.19), ‘kararsızım’ (2.60-3.39), ‘katılmıyorum’ (1.80-2.59), ‘kesinlikle katılmıyorum’ (1.00-1.79) olarak belirlenmiştir."

adn hocam bazıları dediğiniz gibi puan aralıklarına göre yapmış bazıları da 3 ve üstünü olumlu bakıyor şeklinde almış. siz danışmanınızla mı karar verdiniz? ben hangisini seçmeliyim onu bilemedim. cevap için teşekkürler...sizin çalışmaya ulaşma şansım var mı acaba?

Hocam olumlu olumsuz şeklinde yaklaşırsanız arada kararsız olan kitleyi görmezden gelmiş oluyorsunuz. Ölçeğinizin cevaplama maddeleri neler bilmiyorum ama 5 li likert dediğinize göre kararsız cevabını karşılayan başka bir maddede kullanılmıştır.
Ölçeğinizin geçerlilik güvenilirlik çalışmalarını ayrıntılı incelediğinizde hangi aralıkları kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgiye ulaşırsınız.

Geri