Sonuca Doğru ..! NET İFADELER

Kodla Büyü
Teknik müdür yardımcılığı alınca odası olan bir teknisyen olunur ancak, ve diğer idari görevlerde üzerine yıkılır.

bt dersi zorunlu olmalı, her sınıf için en az 2 saat olmalıdır.
labaratuvar ve okul bilgisayarlarının bakımından dolayı haftalık 10 saat bu işler için ek ders verilmelidir.
e-okul'a bilgi girmek gibi idari işlerden muaf olmalıdır çünkü her idarecinin hatta öğretmenin bilgisayar sertifikası var, madem öyle herkes işini yapsın. hatta formatörlük içinde sayılan bu işleri diğer braşlarda yapsın.

teknik müdür yardımcısı falan olmak istemiyorum ben :!: normal müdür yardımcısı olurum daha iyi :!:

ya arkadaşlar müdür yardımcısı statüsünde olmak istemiyoruz biz tüm gün, tüm yıl okula gelmek istesek snava girer müdür yardımcısı oluruz.. hem de bilmem kaç tane labın, bilgisayarın tamiriymiş bakımıymış üstümüzde olmaz...

bence bunu dillendirmeyelim bile..

bt formatör öğretmenine yatıyor para kazanıyor diyerek öğretmen deilsin psikolojisi altına sokmak isteyen herkes duyarmı bilmiyorum ama ben bt formatör öğretmenlerinin sadece ve sadece şu an derslerinin çağın bir gerekliliği olduğunun ve seçmeli ders niteliğine düşürülmemesi gerektiğini düşünüyorum. ayrıca müfredatın genel liselerde tek müfredat değil basamaklandırılması gerektiğini düşünüyorum... İngilizce derslerinde olduğu gibi 9 ve 10 olabilir mesela...

ghost' Alıntı:
b) Öncelik kesinlikle bilişim Teknoloji öğretmenlerinin olacağı Teknik bir Müdür yardımcılığı kadrosuna

EVET diyoruz..

İlimizde katıldığım eğitim şura çalışmalarında il teftiş kurulu başkanı bununla ilgili olarak "öğretmen statüsündeki memura idarecilik görevi sınavsız vs. verilmesinin mevzuat ve yönetmelikler gereği mümkün olmadığı" gibi bişiy söylemişti. O zaman bunun için gerekli düzenlemeler yapılmalı

bilerzen' Alıntı:
teknik müdür yardımcısı falan olmak istemiyorum ben :!: normal müdür yardımcısı olurum daha iyi :!:

ya arkadaşlar müdür yardımcısı statüsünde olmak istemiyoruz biz tüm gün, tüm yıl okula gelmek istesek snava girer müdür yardımcısı oluruz.. hem de bilmem kaç tane labın, bilgisayarın tamiriymiş bakımıymış üstümüzde olmaz...

bence bunu dillendirmeyelim bile..

arkadaş kesinlikle haklı.Teknik müdür yardımcılığı da ne ya normal müdür yardımıcsı oluruz en azından bilgisayarla uğraşmayız
eğer olacaksa çalışma saatleri 9-15 olan bt rehber öğretmenliği olmalıdır
okul bekçiliği yapmak istemiyoruz!

tüm maddelere 6. madde harici katılıyorum. (BT öğretmeniyim ayrıca 2002 ilk mezunlardanım.)

egitici-formator-ogretmen-f131/egitici-formatorlukte-oncelik-kimin-t50772.html adresinde belirttiğim gibi bakanlığın eğitici for. öğretmenler için yapmış olduğu yatırımlar var. vs. konuyu burada tartıştık. Okul formatörlüğünde kayıtsız şartsız BT öğretmenleri bence görev almalı ama eğiticilik işinde ise zaten BT öğretmenlerinin çoğu eğitici for., ilsis personeli olmak istemiyor.

Bilişim dersinin gereksiz olmadığına bir kanıt: Öğretmen olmak isteyenlerin üniveriste de bilgisayar dersi almaları gerekiyor.Eğer almamışlarda bilgisayar sertifikası olması gerekiyor.Madem bu dersi herkes(çoluk-çocuk) çok biliyor; o zaman neden üniversite çağına gelmiş insanlara bilgisayar dersi veriliyor!!!Aynı zaman da bu dersten kalanlarda olduğuna göre oyle havadan gereksiz demenin bir manası yok.Açıkcası benim okulumda bilgisayar dersi olmasaydı öğrencilerin %30 u en az hiç bilgisayarı açmamış, %80'i de Word de bir dosyayı kaydetmeyi bilmiyor olacaklardı.

b) Öncelik kesinlikle bilişim Teknoloji öğretmenlerinin olacağı Teknik bir Müdür yardımcılığı kadrosuna

birde

6-İl ve İlçelerde görevli olan Mem ve okullardaki teknolojik alt yapının sorumlusu olarak gözüken eğitici formatörler mobilya öğretmeni, sınıf öğretmeni vs öğretmeni değil adam gibi BT öğretmeni olmalıdır.[/b]

Bu maddeleri çıkardım arkadaşlar...

son hali

• 1-Her okulda en az bir BT Öğretmeni olmalı görev tanımlarımız açık ve net bir şekilde yapılmalı yani adnan hocamızın deyimiyle adam gibi bir kadro tanımı yapmaları gerekiyor

2-Dersimizin statüsü zorunlu hale getirilmeli ve müfredat programı tamamen değiştirilip microsofta çalışmaktan kurtarılmalıdır.

3-Her ne şekilde olursa, BT dersleri kalkmamalıdır ancak gerek yurtdışındaki örgün eğitim örneklerinden dolayı, gerek ülkemizin içinde bulunduğu eğitim öğretim çıkmazında yapılacak değişiklikler nedeniyle BT dersleri kaldırılmaya doğru gidiliyorsa ,

Özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla, 09:00 - 15:00 şeklinde çalışma şartıyla Bt Rehber öğretmenliğe
    EVET diyoruz..

4- Teknik ve Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin okudukları alan derslerinin devamı niteliğindeki Mühendislik fakultelerine giriş imaknı tanınması gerekiyor. Eğer meslek lisesi öğrencisi kendi alanının mühendislik fakultesine verilecek ekstra bir puanla gidecek olursa bu ülkemizde Meslek liselerinin konumunu bir anda değiştirecek ve zeka seviyesi yüksek öğrencilerin bu alanlara yönelmesini sağlayacaktır. Şuan için meslek lisesi öğrencilerinden
    % 5 yeterlilikte öğrenci mezun ediyorsak ,böyle bir durumda % 5 ini mühendislik, % 10 unu öğretmenlik alanlarına yönlendirdiğimizde dahi en az % 85 oranında yeterlilik ile öğrencilerimizi mezun eder çok daha kalifiye ara elemanları ülkemiz hizmetine sunabiliriz.

5-BT öğretmenleri Eğitimi, Teknoloji Fak. ve Eğitim Fak. olmak üzere 2 farklı bölüm oluşturulmalı, şuan birçok bilgisayar öğretmenliği bölümü var. Bu kafa karışıklığı giderilmeli (Teknik Lise Öğretmenliği ve Eğitim Teknoloğu gibi) veya sadece Teknoloji Fakültelerinde tek bilgisayar öğretmenliği bölümü olmalı.

.

Bu maddelere ilaveten şu madde de eklenmelidir:

BÖTE mezunlarına da meslek lisesi kapısı açılmalıdır!

Teknik kadro verilsin demiyorum. Nasıl bir Matematikçi, Edebiyatçı orada çalışabiliyorsa bizler de çalışmalıyız. Elektronik temelli derslere teknik lise mezunu arkadaş girmesini anlıyorum. Ama birçok ders var onun dışında, Bötelinin girebileceği.

Efendim orada birçok programlama dili gösteriyor denilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bizim branşta herşey üniversiteyle bitmiyor! Asıl mezuniyetten sonra kendini geliştirmeye devam etmesi gerekiyor. Nihayetinde bilgisayar öğretmenliği mezunu olan kişi, önüne çıkan bir yazılım dersini öğretebilecek seviyeye getirebilmelidir kendisini.

Umarım maddeler arasına bu öneri de eklenir.

.

katılımcı arkadaşlar şu anda sözleşmeli öğretmenlerin yaşadığı tehlikeyide dile getirin.serbest etkinlik düzenlemesiyle 15 saati tamamlayamayıp 2 ay içinde sözleşmeleri fesh edilecek

ghost' Alıntı:

birde

6-İl ve İlçelerde görevli olan Mem ve okullardaki teknolojik alt yapının sorumlusu olarak gözüken eğitici formatörler mobilya öğretmeni, sınıf öğretmeni vs öğretmeni değil adam gibi BT öğretmeni olmalıdır.[/b]

son hali

• 1-Her okulda en az bir BT Öğretmeni olmalı görev tanımlarımız açık ve net bir şekilde yapılmalı yani adnan hocamızın deyimiyle adam gibi bir kadro tanımı yapmaları gerekiyor

2-Dersimizin statüsü zorunlu hale getirilmeli ve müfredat programı tamamen değiştirilip microsofta çalışmaktan kurtarılmalıdır.

3-Her ne şekilde olursa, BT dersleri kalkmamalıdır ancak gerek yurtdışındaki örgün eğitim örneklerinden dolayı, gerek ülkemizin içinde bulunduğu eğitim öğretim çıkmazında yapılacak değişiklikler nedeniyle BT dersleri kaldırılmaya doğru gidiliyorsa ,

Özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla, 09:00 - 15:00 şeklinde çalışma şartıyla Bt Rehber öğretmenliğe
    EVET diyoruz..

4- Teknik ve Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin okudukları alan derslerinin devamı niteliğindeki Mühendislik fakultelerine giriş imaknı tanınması gerekiyor. Eğer meslek lisesi öğrencisi kendi alanının mühendislik fakultesine verilecek ekstra bir puanla gidecek olursa bu ülkemizde Meslek liselerinin konumunu bir anda değiştirecek ve zeka seviyesi yüksek öğrencilerin bu alanlara yönelmesini sağlayacaktır. Şuan için meslek lisesi öğrencilerinden
    % 5 yeterlilikte öğrenci mezun ediyorsak ,böyle bir durumda % 5 ini mühendislik, % 10 unu öğretmenlik alanlarına yönlendirdiğimizde dahi en az % 85 oranında yeterlilik ile öğrencilerimizi mezun eder çok daha kalifiye ara elemanları ülkemiz hizmetine sunabiliriz.

5-BT öğretmenleri Eğitimi, Teknoloji Fak. ve Eğitim Fak. olmak üzere 2 farklı bölüm oluşturulmalı, şuan birçok bilgisayar öğretmenliği bölümü var. Bu kafa karışıklığı giderilmeli (Teknik Lise Öğretmenliği ve Eğitim Teknoloğu gibi) veya sadece Teknoloji Fakültelerinde tek bilgisayar öğretmenliği bölümü olmalı.

son hali çok güzel olmuş hocam..
inşallah bu yazdıklarınız gerçekleşir:)

angel_33' Alıntı:
ghost' Alıntı:

birde

son hali

EVET diyoruz..

son hali çok güzel olmuş hocam..
inşallah bu yazdıklarınız gerçekleşir:)

Müdür yardımcılığı gibi birşey olursa eğer isminin başında teknik olmasın arkadaşlar. Bu teknik meselelerden çok çektik. BT den sorumlu müdür yardımcısı kulağa daha hoş geliyor sanki. :lol:

SoNMeZ' Alıntı:
bence en büyük eksiklerden biri de lisanslı program. herşeyimiz korsan. koskoca meb bir işletim sistemi bile dağıtamıyor okullara. herşeyimiz lisanslı olsun. hatta her marka öğrenci bilgisayarı için tüm programlar kurulup bi imaj dvd si oluşturulsun ( net support winrollback gibi programlarla birlikte) ve öğretmenlere dağıtılsın. klavuz kitabı nasıl hazırlanıp dağıtılıyor onun gibi. biz de şifreyle, **** le uğraşmayalım. ki yeni başlayan arkadaşlar bu tür programları öğrenip kurana kadar meslekten soğuyor.

Sonmez hocam dediklerinize katılmakla beraber artık hem iş hem kişisel bilgisayarlarda kullandığımız programların ülkemiz yazılımcıları tarafından geliştirilmesi ve geliştiren yazılımcılarımızada destek verilemsi gerekir diye düşünüyorum.

Örneğin çoğumuz okullarımızda netsupport kullanıyoruz. Buna benzer bir programı bizim yazılımcılarımız rahatlıkla geliştirebilir. Örneğin akınsoftun cafe programı bile az çok işe yarıyor. Bu geliştirilerek okullarımıza meb tarafından sağlanabilir.

Bugün siemens, intel gibi devler yarı iletkenin tarihini yazmış firmalar. Bu firmalarla donanım konusunda yarışmak gerçekten hayalleri bile zorlamak gibi. Bizim ülkece yapmamız gereken en doğru hareket kesinlikle yazılım alanında atılacak hamleler. Yazılım çok fazla masraf istemez. Aslında ister ama ne yapalım, köprüyü geçene kadar :roll: Zaten kişilerin eğitildiği öğretim ortamlarında bu yazılımlar olacaktır.. Şunuda bilmek gerekir , yazılımcılara destek vermek için lisanslı programlar kullanmamız gerekir. Kişi günlerce uğraşır program yapar ancak biri çıkar 3 günde programı kırar. Bu vatandaşın içinden tabiki bir daha iş yapmak gelmez. Şahsen üyelerden yasal olmayan program paylaşımı mesajını alırsam ilgili konuyu siliyorum.

İnanıyorum bu ülkede nice cevherler var ancak bilmeliyiz ki çoğu yurtdışına şimdiden çıkmış durumda..

Diğer bir sorunumuzda bilgisayar destekli eğitim için materyal sıkıntısı. Mebvitamin gerçekten takdir edilecek bir yapıt. Ancak bu ve benzeri ortamların geliştirilmesinde devletin teşvik edici bir rol oynaması gerekmekte. Örneğin öğrencilerimiz evden bu sisteme bağlanmak için yıllık belli bir miktar para ödüyor ve çoğu veli bu parayı veripte bu sisteme kayıt olmuyor. Oysaki MEB bu öğrenciler adına belli bir anlaşma yapabilir.Tamam mevcut bir anlaşma var ancak öğrenci okulundan bağlanabiliyor. TTelekom ile daha sıkı bir pazarlık yapılabilirdi yada TT aradan çıkarılıp kendisi masaya oturabilirdi.

Diğer bir konu ise bizler eğitim materyali hazırlama konusunda eğitimler aldık. Ancak kendi materyalini hazırlayıp eğitim öğretimin hizmetine sunan öğretmen sayısı azınlıktadır.

Bence daha çok alacak yolumuz var. Öncelikle kendi yazılımlarımızı geliştirmekle başlayabilir, kendi materyallerimizi hazırlayabilir, sonrasında yeni yeni ürünler otaya koyabiliriz.

YENİ EKLENEN 6. MADDE

• 6- Kadrolu BT öğretmeninin yaralandığı tüm haklardan Sözleşmeli BT Öğretmenleri de yararlandırılmalıdır.
    BT öğretmenlerinin "Bilgisayar destekli eğitime daha fazla önem vermeleri" gerektiğinin vurgulandığı bir zamanda, sözleşmeli öğretmenlerimizin BT formatör öğretmeni olarak görevlendirmelerinin yapılmayışı bu noktada ikilem oluşturmaktadır. Kalkan derslerimizle beraber maaş karşılığını dahi dolduramayan ve aynı zamanda BT formatör öğretmeni olamayan sşözleşmeli öğretmenlerimiz için bir an önce çareler aranmalıdır.

keylogger' Alıntı:
deftones' Alıntı:
fulbt' Alıntı:
isbb80' Alıntı:
Ben de Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olmaktan memnun değilim diyelim O zaman Bakanlık bana da bilmem kaç saat bilmem ne kursu açsın bende Matematik ya da Fen ve Teknoloji Formatör öğretmeni olayım. Eminim çoğu Matematik ve diğer branş öğretmeni arkadaşlardan daha yararlı olurum. Böyle bir mantık varmı arkadaş! Yok A+ sınava girmişde ....
:alkis:
Bende zararı yok bir sene eğitim alıp sınıf öğretmeni, matematik öğretmeni olmak istiyorum. Ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim ve hiç bir şekilde meslek lisesine geçiş yapamıyorum. millet 180 saat kursla okulda bt uzmanı ve bt derslerine girebiliyor. Bu nasıl adalettir

bende Rehber Öğretmen olmak istiyorum.Bana da 180 değil isterlerse 1800 saat kurs versinler katılayım.Beni rehber öğretmen yapsınlar

Arkadasım bt dersine baska bırans girsin demedim. Önyargılı ve benmerkezcilik olduğu için kavrayamamıssınız. 1990 lardan beri çeşitli isimlerde eğiticilik ve farklı isimlerde zaman zaman kurslarla sınavla branş dısında ebitefo alındı.doğru yada yanlıs tartısılabilir.içi bosaltılmıs bir formatörlüğü tartısmak yerine sen bu işi yapanlarla alay ediyorsun. Okuldaki arkadaslar girecek ders bulamıyor norm kadro fazlasına dusuyor, sozleşmeliler hak iddia edemiyor senin gundeme getirdiğin konuya bak. Son olarak tekrar ediyorum,okul formatörlüğü bilişimci olması,eğiticilik ise sınavla orta duzeyde bilgisayar yeterliliği olan bunun yanısıra proje yeterliliği, sozel ifade, yabancı dil yeterliliği gibi baska alanlarda da yeterli olan kişiler tarafından secilmelidir diye dusunuyorum.Elbette kimse kursla bt öğretmeni olsun demiyoruz. Öğretmenliğin her alanı kutsaldır gereklidir.
saygılarımla..

Saygıdeğer arkadaşlarım hepinize selamlar.
Bir süredir yazılanları ilgiyle izliyorum. Herkes düşüncesini paylaşıyor. Büyük nimet.

Müsaadeniz olursa ben de naçizane düşüncemi paylaşmak istiyorum. Bunu yaparken de hiçbir arkadaşımı incitmek istemiyorum,
bu nedenle istemeden de olsa kimseyi bir zerre kadar bile incitirsem önceden özür diliyorum.

Ben bir sınıf öğretmeniyim. Bilgisayarla ilkokul yıllarımda (1988 civarı) tanıştım. Amstrad, C64 gibi makinaları siyah beyaz TV lere bağlayıp Basic dilinde oyunlar yazıyordum. Daha sonra Amiga ile devam edip x86 ailesinin gelişimine şahitlik ettim. Bu arada matbaacılık işleri ile uğraşan arkadaşlarımın ofislerinde MAC leri gördüm. İlk üniversitemi İstanbul'da okurken Sun Solaris ve IBM AS serisi ile tanıştım. Kuvvetli esen rüzgarların insanı nerelere götüreceğini bilemiyoruz. Sınıf öğretmenliği bölümünü bitirip yüksek lisans kazandım. 2008 yılında EBİTEFO sınava girdim. İl birincisi oldum. KPDS Yabancı dilden 85 puan aldım. Halen Edirne ili EBİTEFO olarak görev yapıyorum. Şimdi bazı arkadaşlar diyorlar ki sınıf öğretmenleri bu işi yapamaz/yapmasın. Onlara tek sözüm : Eyvallah.

ortak bir fikre varıldıysa bunu sendiaklara sulanım onlar bunu kabul edecektir.
geçen yıl sendikanın üst yöneticinse bu formatörlükten bahsetmiştim oda kimi kalkısın diyor, kimi kadrolu olsun diyor, kimiside böyle iyi diyor. öncelikle uzaşma şart

Geri