Sonuca Doğru ..! NET İFADELER

Kodla Büyü
ghost' Alıntı:
YENİ EKLENEN 4.MADDE
4- Teknik ve Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin okudukları alan derslerinin devamı niteliğindeki Mühendislik fakultelerine giriş imaknı tanınması gerekiyor. Eğer meslek lisesi öğrencisi kendi alanının mühendislik fakultesine verilecek ekstra bir puanla gidecek olursa bu ülkemizde Meslek liselerinin konumunu bir anda değiştirecek ve zeka seviyesi yüksek öğrencilerin bu alanlara yönelmesini sağlayacaktır. Şuan için meslek lisesi öğrencilerinden
% 5 yeterlilikte öğrenci mezun ediyorsak ,böyle bir durumda % 5 ini mühendislik, % 10 unu öğretmenlik alanlarına yönlendirdiğimizde dahi en az % 85 oranında yeterlilik ile öğrencilerimizi mezun eder çok daha kalifiye ara elemanları ülkemiz hizmetine sunabiliriz.

İTİRAZI OLAN VARMI ?

Türkiye'deki bilişimin gelişimi açısından daha temelden eğitimi hedef aldığı için, dikkat çekici olabilir. Çok yerinde bir madde...

Ana temayı, Türkiye'deki bilişim teknolojilerinin etkin kullanımı, gelişimi ve gelecek nesillerin EĞİTİMİ üzerine kurgulayıp, Bilişim Öğretmenlerinin bu eğitimdeki yeri ve önemi ve en son çalışma şartlarımıza değinirsek, fuarı ağlama duvarına çevirmeden ve çok fazla ters tepki çekmeden derdimizi anlatabiliriz diye düşünüyorum...

ghost' Alıntı:
YENİ EKLENEN 4.MADDE
4- Teknik ve Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin okudukları alan derslerinin devamı niteliğindeki Mühendislik fakultelerine giriş imaknı tanınması gerekiyor. Eğer meslek lisesi öğrencisi kendi alanının mühendislik fakultesine verilecek ekstra bir puanla gidecek olursa bu ülkemizde Meslek liselerinin konumunu bir anda değiştirecek ve zeka seviyesi yüksek öğrencilerin bu alanlara yönelmesini sağlayacaktır. Şuan için meslek lisesi öğrencilerinden
% 5 yeterlilikte öğrenci mezun ediyorsak ,böyle bir durumda % 5 ini mühendislik, % 10 unu öğretmenlik alanlarına yönlendirdiğimizde dahi en az % 85 oranında yeterlilik ile öğrencilerimizi mezun eder çok daha kalifiye ara elemanları ülkemiz hizmetine sunabiliriz.

İTİRAZI OLAN VARMI ?
Diğer maddeler gayet güzel olmuş..O maddelerde yazılanları elde etsek bizim için birçok şey değişir zaten... Bu madde de aslında ülke geleceği için güzel bir madde ama o sizin işiniz değil tarzı bir yaklaşımla karşılaşabiliriz ki direk olarak bizi ilgilendiren bir madde de değil. Yine de kesinlikle diğer maddelerin önüne geçmeden, tartışılabilir..Çünkü diğer maddelerin önüne geçerse istediğimizi elde edemeyebiliriz.

fa.ruk44' Alıntı:
ghost' Alıntı:
YENİ EKLENEN 4.MADDE

İTİRAZI OLAN VARMI ?
Diğer maddeler gayet güzel olmuş..O maddelerde yazılanları elde etsek bizim için birçok şey değişir zaten... Bu madde de aslında ülke geleceği için güzel bir madde ama o sizin işiniz değil tarzı bir yaklaşımla karşılaşabiliriz ki direk olarak bizi ilgilendiren bir madde de değil. Yine de kesinlikle diğer maddelerin önüne geçmeden, tartışılabilir..Çünkü diğer maddelerin önüne geçerse istediğimizi elde edemeyebiliriz.

Bence çok yerinde bir madde. Kalkıp da bu sizin işiniz değil diyenlere cevabımız açık. Biz bilişim teknolojileri öğretmenleriyiz. Bu ülkede bilişimin geleceğini etkileyecek olan bizleriz ve bu konuda söz söyleme hakkımız tabi ki olmalı.

Ben zannetmiyorum ki bizim geleceğimiz hakkında karar veren imza atan adamların hiçbiri adres satırına mebin adresini yazarak meb.gov.tr ye bağlansın.

Ne yaptıklarını söyleyeyim google açılır meb yazılır entere basılır. Açılan sayfada en üstteki linke tıklanır. Google da büyük ihtimal açılış sayfasıdır.

Yani işimiz zor. Bilgisayardan anladıklarını zannetmiyorum. Bilgisayardan anlamayan adamlara bilgisayarın önemini anlatmaya çalışacağız.

ghost' Alıntı:
Şu ana kadar yazılanlardan mantıklı gelenleri aynen aktarıyorum..

1-Her okulda en az bir BT Öğretmeni olmalı görev tanımlarımız açık ve net bir şekilde yapılmalı yani adnan hocamızın deyimiyle adam gibi bir kadro tanımı yapmaları gerekiyor

2-Dersimizin statüsü zorunlu hale getirilmeli ve müfredat programı tamamen değiştirilip microsofta çalışmaktan kurtarılmalıdır.

3-Her ne şekilde olursa, BT dersleri kalkmamalıdır ancak gerek yurtdışındaki örgün eğitim örneklerinden dolayı, gerek ülkemizin içinde bulunduğu eğitim öğretim çıkmazında yapılacak değişiklikler nedeniyle BT dersleri kaldırılmaya doğru gidiliyorsa ,

a) Özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla, 09:00 - 15:00 şeklinde çalışma şartıyla Bt Rehber öğretmenliğe

b) Öncelik kesinlikle bilişim Teknoloji öğretmenlerinin olacağı Teknik bir Müdür yardımcılığı kadrosuna

EVET diyoruz..

YENİ EKLENEN 4.MADDE

5-BT öğretmenleri Eğitimi, Teknoloji Fak. ve Eğitim Fak. olmak üzere 2 farklı bölüm oluşturulmalı, şuan birçok bilgisayar öğretmenliği bölümü var. Bu kafa karışıklığı giderilmeli (Teknik Lise Öğretmenliği ve Eğitim Teknoloğu gibi) veya sadece Teknoloji Fakültelerinde tek bilgisayar öğretmenliği bölümü olmalı.

6-İl ve İlçelerde görevli olan Mem ve okullardaki teknolojik alt yapının sorumlusu olarak gözüken eğitici formatörler mobilya öğretmeni, sınıf öğretmeni vs öğretmeni değil adam gibi BT öğretmeni olmalıdır.

:++: aynen destekliyoruz hocam

Arkadaşlar geçen haftaki zümre toplantısında da bu durum görüşüldü. saatlerce tartıştıktan sonra şu karara varıldı.Bizi formatörlüğe yönelttiklerine göre bari bu hakkımızı başkalarına vermeyelim. Ve tutatnaklara şu maddeleri yazdık. Okurlar değerlendirirler mi bilemiyorum.
1. Formatör öğretmenlerinin teknik eleman olarak çalıştırılması yerine öğretim teknoloğu olarak görev yapmaları.
2. ikili öğretim yapan yerlerde birden fazla bilgisayar öğretmeni olması gerektiği.
3. yaz tatili ve yarı yıl tatillerinden yararalanılması gertektiği
4. Formatör öğretmenlerinin sadece bilgisayar öğretmeninden seçilmesi gerektiği.
5. Formatör öğretmen isminin BT Rehber öğretmen olarak değiştirilmesi
6. Formatör öğretmenlerinin de rehber öğretmen gibi 09:00 -15:00 sattleri arasında çalışması gerektiği belirtildi.

CeBit fuarında bu maddelerden de uygun olanları alınarak değerlendirebilir. Umarım sesimiz duyarlar ve sonuca bağlanır.

b) Öncelik kesinlikle bilişim Teknoloji öğretmenlerinin olacağı Teknik bir Müdür yardımcılığı kadrosuna

bu maddeye karşıyım
çünkü; kabul edilmesi durumunda öğrenci belgesi vermekte dahil olmak üzere bilgisayarda yapılacak herşeyden bt müdür yardımcısı sorumlu tutulur. Eminim bilgisayarlarını bile bt müdür yardımcısının açmasını bekler kendini bilmez müdürler.

zaman konusu sabahçı öğleci yada 9-15 isteğe ve duruma bağlı olmalı rehber öğretmenlerinki gibi..

bizim okulda 1500 öğrenci var 4 rehber öğretmen var 2 si sabah 2 si öğleden sonra çalışıyor..

4 tane de rehber bilişimci olabilir (zaten işlere yetişemiyoruz.. )

sabah veya 9-15 arası veya öğleden sonra çalışan bilişimcilere EVEEEEET..

zaman yönünden bari ÖĞRETMEN KALALIM... tekrar ediyorum lütfen
zaman yönünden bari ÖĞRETMEN KALALIM... bu maddeyi yabana atmayınn

arkadaşlar yaz tatili ve sömestr tatili hakkımızda olmalı bunu unutmayalım. biz öğretmeniz idareci değil. ben tatil hakkımın olasını istiyorum.

bence en büyük eksiklerden biri de lisanslı program. herşeyimiz korsan. koskoca meb bir işletim sistemi bile dağıtamıyor okullara. herşeyimiz lisanslı olsun. hatta her marka öğrenci bilgisayarı için tüm programlar kurulup bi imaj dvd si oluşturulsun ( net support winrollback gibi programlarla birlikte) ve öğretmenlere dağıtılsın. klavuz kitabı nasıl hazırlanıp dağıtılıyor onun gibi. biz de şifreyle, ***** le uğraşmayalım. ki yeni başlayan arkadaşlar bu tür programları öğrenip kurana kadar meslekten soğuyor.

mnv' Alıntı:
Arkadaşlar görüyorum ki maalesef çoğumuz dersimizin kaldırılmasını kabul etmiş durumdayız, her ne kadar çoğumuzu şartlar buna zorlamış olsa da gerçekten çok üzücü bir durum bu...

Hal böyle iken önümüzdeki seçenekler şöyle sıralanabilir:
1- BT derslerinin geri verilmesi(zorunlu, 2 saat)
2- Branş değişikliği yolunun açılması(Bu durumda birisi "Meslek liselerine gitsinler kendi derslerine girsinler, branşımıza gelmesinler." derse verecek bir cevabımız olur mu bilmiyorum?)
3- BT Rehber Öğretmenliği(özlük hakları Rehber Öğretmenler ile aynı, görev tanımı belli, görevlendirme ile değil kalıcı(bu sözleşmelileri de kurtarır))

Ben aslında branşımızın ne kadar gerekli olduğunu ve bu dersin "Matematik" kadar önemli olduğunu anlatmak isterdim CeBIT'te ama galiba bu olmayacak...

Dersler geri verilmezse ikinci seçenek branş değişikliği olmalıdır. BT Rehber öğretmenliği en son tercihimizdir ve kesinlikle formatörlük(internet kafecilik) değildir.

ilçe mem calısan bir eğiticiyim.kadrom sınıf öğretmeni. sınıf öğretmenliği, mobilya öğretmenliği yazan arkadasımız, bıransı farklı olupta sınavla eğitici olana arkadaslara saygı duymanızı temenni ederim. bakanlık 2008 yılında bildiğiniz gibi A+ seviyesinde sınav yaptı. 100 sorunun dısında 40 tane eğitim bilimlerinden soru sordu. yani eğitici olmak için sadece teknisyenlik değil aynı zamanda pedagolojide gerekti. bu sınavda 50 puanı alamayan bt ogr arkadaslar vardı. ancak bu sınav onların fakultelerde gorduğu ders içeriğine ait değildi. o yuzden buyuk kısmı basarısız oldu. bios u hiç duymayan format cekmeyi perfect xp dısında yapamayan arkadaslarda var, herkes kendi bıransında calısmalı demene katılmamakla beraber saygı duyarım. bt ögr ve formatorlugun bu hale gelmesinde bakanlığın ve eğitekin yaptıklarının yanısıra öz eleştiri yapmak lazım. once yeterli hakları hep beraber kazanmak gerekir. daha sonra bt ogretmenliği bitefo ve ebitefolar için için nasıl alım yapılması gerektiğini tartısabiliriz.

Saygılarımla..

doktor eksik diye hemşireleri, sağlık memurlarını doktor yapsınlar..

acilde pratisyen hekimlerin yaptıklarını eminim onlar da yaparlar.. !!!!!!!

böyle bi uygulama bi tek biz de var zamanında yapılmış bi hata alınmış edilmiş BİLGİSAYAR öğretmeni yok diye millet kendini yetiştirmiş OLABİLİİİİR biz buna bişey demiyoruz ama artık YETER yani madem kendini geliştirmek bazı şeyleri hak etmek anlamına geliyor o zman bu işlerin okulu mokulu olmasın bir kaç ay bilemedin 1 yıl kurs versinler biz de başka yerlere kendimiz geliştirip geçelim de FORMATÖRLÜK DE BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ DE KENDİNİ GELİŞTİRENLERE KALSIN !!!

ghost' Alıntı:
ronn' Alıntı:
müdür yardımcılığı dışında her maddeye varım aynen katılıyorum

Eyvallah hocam istenen budur.. Neden karşısınız nedenlerinide öğrenebilirmiyiz.. ?

hocam bay bayan olarak da düşünmeliyiz bunu. biz bayan öğretmenler; okuldaki tüm öğretmenler ayrıldıktan sonra saat 5 e kadar okulda bulunmaktan çok rahatsız oluyoruz. ayrıca ev yüklerimizi de düşünmekk lazım sanırım. idarecilik değil ama bt rehber öğretmenlik olabilir. yeter ki çıkış saatimiz 3 ü geçmesin.

laurona arkadaşıma kesinlikle katılıyorum. ben okulda 5' e kadar durmak istemiyorum. idari işlerle ilgilenmek hiç istemiyorum ki böyle birşey olursa gerçekten işimiz çok zor olur ve bir çok idari işi bizim üzerimize yıkarlar. Bt rehber öğretmenliği daha uygun gibi geliyor bana. aslında en iyisi derslerimizin geri verilmesi ve öğretmenliğe devam edebilmemiz ama bunun da artık olması imkansız gibi. şimdi verseler daha sonra geri alıcaklar nasılsa.

a) Özlük hakları Rehber Öğretmenlerle aynı olması koşuluyla, 09:00 - 15:00 şeklinde çalışma şartıyla Bt Rehber öğretmenliğe

dan b maddesini çıkaralım hocam lakin teknik müdür yardımcısı olmamız demek tam olarak bizleri getirmekistedikleri noktaya gelmiş olmamız demektir. (şubat tatili yaz tatili yok sabahtan akşama kadar okuldayız).

bilerzen' Alıntı:
doktor eksik diye hemşireleri, sağlık memurlarını doktor yapsınlar..

acilde pratisyen hekimlerin yaptıklarını eminim onlar da yaparlar.. !!!!!!!

böyle bi uygulama bi tek biz de var zamanında yapılmış bi hata alınmış edilmiş BİLGİSAYAR öğretmeni yok diye millet kendini yetiştirmiş OLABİLİİİİR biz buna bişey demiyoruz ama artık YETER yani madem kendini geliştirmek bazı şeyleri hak etmek anlamına geliyor o zman bu işlerin okulu mokulu olmasın bir kaç ay bilemedin 1 yıl kurs versinler biz de başka yerlere kendimiz geliştirip geçelim de FORMATÖRLÜK DE BİLGİSAYAR ÖĞRETMENLİĞİ DE KENDİNİ GELİŞTİRENLERE KALSIN !!!

+1

Ben de Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olmaktan memnun değilim diyelim O zaman Bakanlık bana da bilmem kaç saat bilmem ne kursu açsın bende Matematik ya da Fen ve Teknoloji Formatör öğretmeni olayım. Eminim çoğu Matematik ve diğer branş öğretmeni arkadaşlardan daha yararlı olurum. Böyle bir mantık varmı arkadaş! Yok A+ sınava girmişde ....

isbb80' Alıntı:
Ben de Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olmaktan memnun değilim diyelim O zaman Bakanlık bana da bilmem kaç saat bilmem ne kursu açsın bende Matematik ya da Fen ve Teknoloji Formatör öğretmeni olayım. Eminim çoğu Matematik ve diğer branş öğretmeni arkadaşlardan daha yararlı olurum. Böyle bir mantık varmı arkadaş! Yok A+ sınava girmişde ....
:alkis: :alkis: :alkis: :alkis: :alkis:

isbb80' Alıntı:
:++:

isbb80' Alıntı:
:alkis:

saatler 9-3 arası olmalı kesinlikle katılıyorum zaten o saatten sonra bizlik bir iş kalmıyor bt rehber öğretmeni güzel onaylarım

fulbt' Alıntı:
isbb80' Alıntı:
Bende zararı yok bir sene eğitim alıp sınıf öğretmeni, matematik öğretmeni olmak istiyorum. Ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim ve hiç bir şekilde meslek lisesine geçiş yapamıyorum. millet 180 saat kursla okulda bt uzmanı ve bt derslerine girebiliyor. Bu nasıl adalettir

deftones' Alıntı:
fulbt' Alıntı:
isbb80' Alıntı:
Bende zararı yok bir sene eğitim alıp sınıf öğretmeni, matematik öğretmeni olmak istiyorum. Ben bilişim teknolojileri öğretmeniyim ve hiç bir şekilde meslek lisesine geçiş yapamıyorum. millet 180 saat kursla okulda bt uzmanı ve bt derslerine girebiliyor. Bu nasıl adalettir

bende Rehber Öğretmen olmak istiyorum.Bana da 180 değil isterlerse 1800 saat kurs versinler katılayım.Beni rehber öğretmen yapsınlar

sabah veya 9-15 arası veya öğleden sonra çalışan bilişimcilere EVEEEEET..

zaman yönünden bari ÖĞRETMEN KALALIM... tekrar ediyorum lütfen
zaman yönünden bari ÖĞRETMEN KALALIM... bu maddeyi yabana atmayınn

:+1:

Arkadaşlar CeBIT'le ilgili konuları okudukça umutlanmadan duramıyorum. Bu sempozyumda kendimizi ifade edebilme ve haklarımızı alabilme fırsatı bulacağız ve bu konuda umutluyum..

Alınan kararlara ben de "Evet" diyorum. Sadece Teknik Müdür Yardımcılığı konusunda tereddütlüyüm. O konum da bizi istemediğimiz bir çalışma esasları içine sokabilir.

İstenilen ilk şey derslerimizin verilmesidir. Açıkçası ileriki senelerde öğretmenlik yapamayacak olmam düşüncesiyle bir burukluk hissediyorum ve öğrencileriyle ilişkilerini gördükçe içten içe diğer öğretmenlere özeniyorum. Ayrıca dersimizin gereksiz olduğuna inanmıyorum. Bilgisayarın dersi mi olurmuş diye düşünen üst düzey bürokratların hepsinin bir metni yazıp gerektiği gibi düzenlemekten aciz olduklarını biliyorum. ALLAH aşkına kaçımızın okulundaki öğretmenlerin, idarecilerin, öğrencilerin çoğu bilgisayarı orta düzeyde (yüksek düzey değil) kullanabiliyor? Evet, belki içerik değiştirilebilir ama ben kesinlikle öğrencilerin bilgisayar dersine ihtiyaç duyduklarını düşünüyorum. Ancak bunu anlayıp da Bilişim Teknolojileri dersine iyileştirmeler yapacaklarını zannetmiyorum.

O nedenle en uygun (en gerçekçi) madde bana da BT rehber öğretmenlik gibi geliyor. Tabi görev tanımları net bir şekilde yapılmış, bizi hamal değil rehber yapan bir BT Rehber Öğretmenlik statüsü. Çalışma esasları rehber öğretmenler gibi düzenlenmiş (09:00-15:00 mesai saati, yaz+sömestır tatili, kar tatili vs.) görevlendirme değil, kadrolu bir statüye "var"ım.

Eklenebilecek vw üstünde durulabilecek başka bir madde ise; bizlere seçme şansı verilebilmesi. Kimi öğretmen arkadaşlar derse girmeyi tercih edebilir, kimine BT rehber öğretmenlik cazip gelebilir. İnsanlara ikisi arasında tercih hakkı verilebilmeli.

Geri