SLR Fotoğraf makinesi tavsiyesi

Kodla Büyü

emirkazim

Aktif Üye
Arkadaşlar merhabalar SLR bir fotograf makinesi almak istiyorum. Aklımda 3 model var. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler. (İlk SLR makinem olacak.)

Nikon D3100

Nikon D5100

Canon EOS 1300D

* Fiyat aralığım 2000-3500 arasıdır. Önerilerinize açığım. (3500 ü çok görmezsek iyi olur :) )

başlangıç makinesi olarak bundan 10 sene önce nikon d3000 kullandım poazlama değerleri vs hepsini öğrendim ama makine hiç tat vermedi. lensi praa flaşı para aldığın lens afs olmak zorunda... valla okadar hevesim kaçtı ki bir sürü nedeni şurda sayamayacağım bile. ben kullanan biri olarak ve hevesin kaçmasın istediğim için aynasız fujifilm xt-1 xt-2 xt-3 veya bi alt grup olan xt-20 ler falan öneririm gözü kapalı al paran yetmiyorsa ikinci el al taş gibi kullan.

başlangıç makinesi olarak bundan 10 sene önce nikon d3000 kullandım poazlama değerleri vs hepsini öğrendim ama makine hiç tat vermedi. lensi praa flaşı para aldığın lens afs olmak zorunda... valla okadar hevesim kaçtı ki bir sürü nedeni şurda sayamayacağım bile. ben kullanan biri olarak ve hevesin kaçmasın istediğim için aynasız fujifilm xt-1 xt-2 xt-3 veya bi alt grup olan xt-20 ler falan öneririm gözü kapalı al paran yetmiyorsa ikinci el al taş gibi kullan.
yorumunuzz için çok teşekkürler hocam

Sonradan sıkılıp bırakma oranı çok yüksek temiz 2.el bakın derim ben canon kullanıyorum memnunum. 4000d 1300 d giriş makinalarıdır.

SLR makineler güzel ama sürekli yanında taşımak zor, fuji ler gibi çok iyi aynası makineler var , onları tavsiye ederim.

2. el alırken nelere dikkat etmeliyiz.
Mümkünse tanıdıktan alın değilse işi bilen birisiyle gidin. Shutter sayısı,sensörün durumu kabaca önemli olan noktalar. 2.el satış yapan kurumsal yerler var daha güvenilir oluyor genelde.
detay için youtubeda videolar var alırken nelere dikkat etmeliyiz tarzında(Bnede arkadaşımdan almıstım 2.el)

Mümkünse tanıdıktan alın değilse işi bilen birisiyle gidin. Shutter sayısı,sensörün durumu kabaca önemli olan noktalar. 2.el satış yapan kurumsal yerler var daha güvenilir oluyor genelde.
detay için youtubeda videolar var alırken nelere dikkat etmeliyiz tarzında(Bnede arkadaşımdan almıstım 2.el)
teşekkürler hocam dikkate alacagım. Aslında nikon d5100 düşünüyorum. Sarı sitede 1750 tl civarında(6000-7000 shuttur) 18-55mm lensli hali. Sıfırı da 3100tl kararsız kaldım. Sıfır alıp 2. elin riski ile uğraşmasam mı diye?

Hocam nikonlarda 2 tür lens vardır. buna dikkat ederek alın. d5100 gövdelerde otomatik netleme motoru yoktur üzerinde diye biliyorum. o yüzden lens seçimi yaparken netleme motoru olanları tercih edersiniz o da fiyatı yüksektir.
Başlangıç olarak canon tercih ederseniz böyle sorunlar yaşamasınız. fotoğraf çektikçe yeni lensler almak istersiniz.

Çeşitli lenslere bütçe ayırın hocam. Standart 18-55 bi süre sonra ya sizi hobiden uzaklaştırır yada yeni heyecanlar aratır. 8 sene falan oldu sanırım d5100+ 18-105mm kullanıyorum, memnunum. Çok daha aktif kullansam geniş açı, makro vb. farklı lensler almak isterdim.

İkinci el alacaksanız gece çekimi, astrofotoğrafçılık yapmayan birinden alın hocam. Gece çekimlerinde kullanılan uzun pozlama sensörün canına okuyor. Misal normal çekimde 50 bin shutter yapmış bir makinenin sensörü uzun pozlamayla 20 bin shutter yapmış makinenin sensöründen daha iyi durumdadır. (kendimden biliyorum)

İkinci el alacaksanız gece çekimi, astrofotoğrafçılık yapmayan birinden alın hocam. Gece çekimlerinde kullanılan uzun pozlama sensörün canına okuyor. Misal normal çekimde 50 bin shutter yapmış bir makinenin sensörü uzun pozlamayla 20 bin shutter yapmış makinenin sensöründen daha iyi durumdadır. (kendimden biliyorum)
cok tesekkurler hocam bilgi için

Bende de nikon d3200 var bir süre sonra oyuncak gibi gelmeye başladı. d7000 serisi crop lenslilerde daha güzel kasası ve özellikleri daha iyi. Alabiliyorsan fullframe bir makine öneririm nikon d600 ve d610 lar çok güzel. Full frame makineler biraz pahalı.

makineden daha önemli şey lensdir bazılarının fiyatları makineden daha pahalı. Hem güzel hem hesaplı crop makineler için tamron 17 - 50 2.8 sabit diyaframlı lensin vc siz olanı çok tutuluyor. Nikon ve Canon içinde tamron lensler var.

Son düzenleme:
nikon alma :) ekipmanları aşırıı pahalı.. bazı gövdeler sadece afs lens istiyor onlarda govde fiyatında. canon ikinci el düşündürücü tofaş şahin gibi elden ele geçiyor. ikinci el makine alırken kesinlikle bayi aracılığıyla al ve shutter sayısına çok dikkat et. ben bursada yaşıyorum burdaki fuji çok iyi bazen ikinci el bazen kurslarda kullanılan makineleri uygun fiyatlı olarak veriyor. aynasız makine günümüz koşullarında taşıma açısından her zaman daha iyi ama aynasız makine konforunu hiç bir zaman bi slr cıya anlatamazsın :D

5200 var bende elimdeki duruşunu seviyorum. lens olarak 35mm kullanıyorum. tatmin ediyor beni.

alacağın makinenin lens motorunun makine üzerinde olup olmadığına ve bu durumdaki objektif maliyetini düşünün bence

5200 var bende elimdeki duruşunu seviyorum. lens olarak 35mm kullanıyorum. tatmin ediyor beni.

alacağın makinenin lens motorunun makine üzerinde olup olmadığına ve bu durumdaki objektif maliyetini düşünün bence
hocam bütçem çok yok aslında 3500tl ye kadar çıkabiliyorum ve bu fiyat aralığında lens motoru body de olan bir cihaz yok sanırım. İlerde lens güncellemesi yapabilirim. Zaten çok pro çekimler için düşünmüyorum. Doğa araba fotoları vs. yani... Sizce nikon mu almalıyım canon mu. Nikon sanki bir tık çekimlerde soluk kalıyor gibi gördüm ama videolarda daha iyi. Video çekim süresi olarak canon daha iyi. Bilemedim :))

Arkadaşlar merhabalar SLR bir fotograf makinesi almak istiyorum. Aklımda 3 model var. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler. (İlk SLR makinem olacak.)

Nikon D3100

Nikon D5100

Canon EOS 1300D

* Fiyat aralığım 2000-3500 arasıdır. Önerilerinize açığım. (3500 ü çok görmezsek iyi olur :) )

Merhabalar hocam bende Canon 550D -18-55 Lens kitiyle makine var kurs için almıştım .Sıfır ayarında.Çantası ,uzaktan kumandası ,pil şarf cihazı ,profesyonel tripod ile birlikte verebilirim istrseniz.

Geri