Sizce okullarda yeni bilişim sınıfları kurulabilir mi?

Kodla Büyü

botecii00

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Dün arkadaşlarla oturduk sohbet ederken yeni bilişim sınıflarının devlet tarafından niçin yapılmadığını tartıştık.Herkes şunu söylüyor akıllı tahtalar geldiği zaman bilişim sınıflarına gerek kalmaz vs. İyi de elma ile armutu karıştırmamak gerekir her okula en az 20 bilgisayarlı bilişim sınıflarını kurmak çok maliyetli bir şey olmasa gerek. Her öğrenciye tablet vermektense doğru düzgün bilişim sınıfları kurulabilir. Bence öğretmenler olarak bu konuda ilgilileri harekete geçirmeliyiz. Aksi takdirde işimiz zorlaşacaktır. Mevcut bilişim sınıfları ömrünü tüketmek üzere 3- 5 yıl sonra bu laboratuvarlar kullanılamaz hale gelecek. O zaman biz ne yapacağız çok merak ediyorum. Boşta kalacağız gibi birşey olacak.
Kaba taslak bir fatura çıkarmak gerekirse
1000 TL 25 masaüstü bilgisayar den 25.000 TL yapar ki bence masaüstü olma zorunluluğu da yok dizüstü bilgisayarlar da iş görür.
50.000 okul olduğunu hesaba katarsak 750 milyon TL tutar.
Sizin de bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.

sen yenisin değil mi? öyle saptamaların var ki o sınıfta bir kaç yıl ders vermişbiri bunları bu şekilde düşünmez.

mesela dizüstü için öğrencilerin bozuk parayı bile bozduğunu bilen öğretmenler çok temkinli olacaktır.
20 bilgisayar çok pahalı olmasa gerek derken? :D birçok arkadaş yılda bir bilgisayar alsa idare yeter diyecektir. bt öğretmenleri hep kendi kaynaklarını sağda solda ne varsa veliden ne toplarsa onlarla sınıf kurar. 3-5 yıl bizim için ne güzel negüzeldir. çoğumuz 2002 yılı bilgisayar sınıflarını kullanıyor. okul almaz anca yakıt parası vb. acil ihtiyaçları düşünür. ya da veli için daha öncelikli olan ihtiyaçları.

hocam bu siyasi irade bilişim lab ı kurmayacak çünkü lab kurma onların zamanında başladı sonra verimli olmuyor diye bu seferde sınıfların hepsini teknoloji sınıfı yapalım diye fatih proj. başlattılar. Ancak yeni bir siyasi irade gelirde başka bir karar verirse onu bilemem ama şu an için yeni lab kurulması ve var olanların yenilenmesi çok düşük bir ihtimal. Umarım yanılırım.

esenordelarthe' Alıntı:
sen yenisin değil mi? öyle saptamaların var ki o sınıfta bir kaç yıl ders vermişbiri bunları bu şekilde düşünmez.

mesela dizüstü için öğrencilerin bozuk parayı bile bozduğunu bilen öğretmenler çok temkinli olacaktır.
hocam herşey öğretmende biter biz bilişim sınıfına ne kadar dikkat edersek o kadar uzun ömürlü olur

botecii00' Alıntı:
esenordelarthe' Alıntı:

hocam herşey öğretmende biter biz bilişim sınıfına ne kadar dikkat edersek o kadar uzun ömürlü olur
herşey öğretmende bitmez en azından teknolojik konularda bitmez
arkadaşa katılıyorum siz yenisiniz galiba
bt sınıfına gözün gibi bak,
10-14 yıllık xp yüklü pcleri sırtınıza yükleyip mi teknolojiyi yakalıyacaksınız

eemree' Alıntı:
botecii00' Alıntı:
esenordelarthe' Alıntı:

herşey öğretmende bitmez en azından teknolojik konularda bitmez
arkadaşa katılıyorum siz yenisiniz galiba
bt sınıfına gözün gibi bak,
10-14 yıllık xp yüklü pcleri sırtınıza yükleyip mi teknolojiyi yakalıyacaksınız
Herşey öğretmende biter derken kast ettiğim bilişim derslerinin ve laboratuvarlarının daha iyi hale gelmesi için biz öğretmenlerin çabalaması gerektiğini kastettim.

biz devletten ne bekledik ki bilgisayar bekleyelim. tek istediğim alt yapı kursunlar fatihle bilgisayar kısmını yakında bilgisayar çöplüğü olan ülkemizde bir şekilde hallederiz

benim en korktuğum şeylerden biriside arkadaşlar bilişimin bir show malzemesi yapılması, ne demek istiyorum hani biz teknolojiye önem veriyoruz alın size fatih projesi,tablet biz bilişime önem veriyoruz alın size bilişim dersi ve öğretmenleri."Malzeme" olarak bizlerin söz söyleme hakkı yok ve bu da gerçekten kötü bir durum ama sevindiğim bir nokta var o da bilişim öğretmenleri gerektiğinde çok güçlü bir birliktelik meydana getirebiliyor biz böyle devam ettikçe istediklerimizi yaptırabiliriz.

Düşünün zorunlu olan bir dersin kitabı yayımlanmıyor halbuki devletin biz bilişim öğretmenlerine eğitim-öğretim yılı başında bir paket halinde içerisinde etkinlik CD leri, kitapçıklar, lisanslı programlar,kitaplar bulunan bir set yollasa çok mu kötü olur veya bunun ne zararı olur çok merak ediyorum.

bt sınıfları yenilenmezse bilişim dersi ölür dersleri kaldırsınlar diye dua eder hale geliriz
zaten istedikleri de bu sanırım

zaten mevcut bt sınıfları artık miyadını doldurdu daha ileriye gidilmez bu bilgisayarlarla.

Arkadaşlar ilkokul ve ortaokullarda bilişim sınıfı kurmak artık nerdeyse imkansız liselerde ise durum biraz farklı çünkü ödenek olayı farklı yollardan geliyor ondan dolayı liselerde kurulabilir.Bazı arkadaşlar maalesef 1. faz bilgisayarları kullanıyorlar 2.fazı kullananlar tabiki biraz daha sanslılılar materyal olayına gelırsek onceden cd ve kıtap verılıyordu ama ne zaman bu ders secmeli oldu o zamandan beri materyal gönderilmiyor maalesef şimdiki duruma gelirsek bence bilişim teknolojileri öğretmenleri artık fatih projesinde değerlendirilecekler yani derslerle pek alakamız olmayacak gibi geliyor tabiki bu sadece benim düşüncem :roll:

Geri