Sizce Laptop Ekranım Pert Mi?

Kodla Büyü

ogretmenokan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Asus K 52 jt bilgisayarıma win 8 pro kurdum.Sürücüleri zar zor tamamladım.Sanki o gün bu gündür ekranda soldan sağa titreme var gibiydi ancak 10 gündür ekranın sağ tarafında renkler düzgün sola doğru gittikçe renkler karışıyor.Sağ taraf tam siyah sol taraf beyaza yakın yada sağ taraf masmavi sol taraf yeşili andırıyor gibi. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Bu arada HDMI Kablosuyla LCD tvme bağladığımda çok net görüntü var sorun yok.

Ekli dosyalar

• 20140722_004802.jpg
    20140722_004802.jpg
    48.7 KB · Görüntüleme: 2,129
  • 20140722_005355.jpg
    20140722_005355.jpg
    74 KB · Görüntüleme: 2,129
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    33.5 KB · Görüntüleme: 2,129
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    32.6 KB · Görüntüleme: 2,129
Hocam bir Linux sürümü indir mint gibi live olarak kullan bak orda da aynı sıkıntılar var ise donanimsaldir yok ise işletim sistemi temelidir sorun

bios a girin sonuçta biosta renkli ekran. orada da oluyorsa renk farkı donanımsaldır. laptop ekranını açarak arkasında ki konnktörleri gözden geçirin ufak bi temassızlık olabilir. Eğer sorun paneldeyse o da kolay, internette 100-150 tl ye var sıfırı, rahatlıkla değiştirebilirsiniz..

win 8 pro kurdum demişsin, önce ne vardı ve önceki işletim sisteminde de aynı sorunlar varmıydı? Cevabın evet ise donanımsal, hayır ise yazılımsaldır..

Hocam aklıma gelen 10 farklı yöntemi size yazdım, hepsine bir bakın deneyin.

1 - İşletim Sisteminizi değiştirin ( Mesela Windows 7 yada XP ) Eğer bu işletim sistemlerini yükleyipde yine sorunlarınız varsa ekranı değişeceksiniz.
Değilse ekran değişmeye gerek yok.

2- Win8 sürücülerini uygun olmayan video card driver yüklemiş olabilirsiniz.
Ekran kartının ne olduğuna bakmak için başlat + çalıştır + dxdiag yazın ekran kısmına gelin ekranı kartı ismi ve chiptyp ne bakın ve ona göre internetten uygun olanı indirin kurun.
Bilgisayar markanızın orjinal sitesinden en güncel video card driverı yükleyin windows 8 için ( 64 mi 32 bit mi dikkat edin ! )
Tabi eskisini silin yenisini yükleyin.

3 - Win8 kurduğunuz ilk zamandada renkler birbirne karışmıyordu ?

4 - Eğer biostada bunu yapıyorsa anakart yolcudur. ( Bilgisayarın ilk açılışında F2, F11, Del gibi basın, mavi ekran, eğer ordada oluyorsa ekran kartınızda chipsetinde sorun var )

5 - Ekran Kartınızı başka bir pc'ye takın masaüstü kullanıyorsanız.

6 - Çok mantıksız gelecek ama ekranın köşelerine mıknatıs yapıştır.

7 - Anakartanızın ve Ekran Kartınızın tam ismini buraya yazabilir misiniz.Öğrenmek için Speccy programını kullabilirsiniz.
http://www.tamindir.com/speccy/

8 - Birde monitörün tüm ayarlarını default edin. Fabrika ayarlarına dön diye bir seçenek olmalı ana menüde. Bir de bu sorun bazen voltaj düşüklüğü oluncada olur.

9 - Ekran kartının güç kablosunu değiştirin.

10 - Ekranin tüpe baglanan RGB katindaki tüp soketinde temas v.b problemi olabilir.
Yine ayni katta bulunan Video amplifier entegresi ve/veya ona bagli elemanlar zarar görmüs olabilir.Pahali bir entegre degil.

Genelde karsilasmasak ta tüpün kirmizi tabancasi arizalanmis olabilir.Ancak bu zor bir olasilik.

Bir TV'cuya goturursen onlar basit bir sekilde arizayi bulabilirler.Kirmizi tabancaya bagli soketteki pinden sinyal ölçümü yaparak sorun tüptemi entegredemi aninda bulurlar.

ahmetismet' Alıntı:
bios a girin sonuçta biosta renkli ekran. orada da oluyorsa renk farkı donanımsaldır. laptop ekranını açarak arkasında ki konnktörleri gözden geçirin ufak bi temassızlık olabilir. Eğer sorun paneldeyse o da kolay, internette 100-150 tl ye var sıfırı, rahatlıkla değiştirebilirsiniz..

Hocam fikir çok güzeld,.Teşekkür ederim. Biosa baktım renkler yine bozuk.Ekranı açmayı düşünüyordum muhtemelen soketlerde bir sorun var.Daha önceden sorun yoktu.

KingSkrupellos' Alıntı:
Hocam aklıma gelen 10 farklı yöntemi size yazdım, hepsine bir bakın deneyin.

1 - İşletim Sisteminizi değiştirin ( Mesela Windows 7 yada XP ) Eğer bu işletim sistemlerini yükleyipde yine sorunlarınız varsa ekranı değişeceksiniz.
Değilse ekran değişmeye gerek yok.

2- Win8 sürücülerini uygun olmayan video card driver yüklemiş olabilirsiniz.
Ekran kartının ne olduğuna bakmak için başlat + çalıştır + dxdiag yazın ekran kısmına gelin ekranı kartı ismi ve chiptyp ne bakın ve ona göre internetten uygun olanı indirin kurun.
Bilgisayar markanızın orjinal sitesinden en güncel video card driverı yükleyin windows 8 için ( 64 mi 32 bit mi dikkat edin ! )
Tabi eskisini silin yenisini yükleyin.

3 - Win8 kurduğunuz ilk zamandada renkler birbirne karışmıyordu ?

4 - Eğer biostada bunu yapıyorsa anakart yolcudur. ( Bilgisayarın ilk açılışında F2, F11, Del gibi basın, mavi ekran, eğer ordada oluyorsa ekran kartınızda chipsetinde sorun var )

5 - Ekran Kartınızı başka bir pc'ye takın masaüstü kullanıyorsanız.

6 - Çok mantıksız gelecek ama ekranın köşelerine mıknatıs yapıştır.

7 - Anakartanızın ve Ekran Kartınızın tam ismini buraya yazabilir misiniz.Öğrenmek için Speccy programını kullabilirsiniz.
http://www.tamindir.com/speccy/

8 - Birde monitörün tüm ayarlarını default edin. Fabrika ayarlarına dön diye bir seçenek olmalı ana menüde. Bir de bu sorun bazen voltaj düşüklüğü oluncada olur.

9 - Ekran kartının güç kablosunu değiştirin.

10 - Ekranin tüpe baglanan RGB katindaki tüp soketinde temas v.b problemi olabilir.
Yine ayni katta bulunan Video amplifier entegresi ve/veya ona bagli elemanlar zarar görmüs olabilir.Pahali bir entegre degil.

Genelde karsilasmasak ta tüpün kirmizi tabancasi arizalanmis olabilir.Ancak bu zor bir olasilik.

Bir TV'cuya goturursen onlar basit bir sekilde arizayi bulabilirler.Kirmizi tabancaya bagli soketteki pinden sinyal ölçümü yaparak sorun tüptemi entegredemi aninda bulurlar.

Hocam akla gelebilecekleri sıralamışsınız sağolun.Ekran kartı veya anakarttan değil diye düşünüyorum.Zira HDMİ ile LCD televizyonda net bir görüntü var. Ya panel emekliye ayrıldı yada bağlantılarında birzdan ekranı sökeceğim sonucu yazarım inşallah

Paneli söktüm dağıttım geri toparladım panel bağlantılarında sorun göremedim.Zannedersem panel arızalı

Ekli dosyalar

• image002.jpg
    image002.jpg
    117.3 KB · Görüntüleme: 1,981
  • image004.jpg
    image004.jpg
    106 KB · Görüntüleme: 1,981
  • image006.jpg
    image006.jpg
    114 KB · Görüntüleme: 1,981
  • image014.jpg
    image014.jpg
    118.3 KB · Görüntüleme: 1,981
  • image016.jpg
    image016.jpg
    81.2 KB · Görüntüleme: 1,981
  • image020.jpg
    image020.jpg
    116.5 KB · Görüntüleme: 1,981
  • image024.jpg
    image024.jpg
    106.7 KB · Görüntüleme: 1,981
  • image026.jpg
    image026.jpg
    147.6 KB · Görüntüleme: 1,981
Hocam panel içinde alttaki lambanın ışığını tüm ekrana dağıtan 4-5 şeffaf folyo var. Büyük ihtimalle o folyoların yeri kaymış. Fakat panel içini açarsanız tekrar olması gerektiği gibi birlştiremeyeceğinizden korkuyorum.

Benim bir laptop ekranına su kaçmıştı. Su kalıntılarını temizleyip kurutmak için panelin içini açtım. O katmanların her birini ayırıp sildim ve kuruttum. Fakat lamba-katmanlar-lcd kısımlarını bir araya getirirken lcd çatladı.

Tavsiyem, sizi çok rahatsız etmiyorsa o şekilde kullanın. Yok illa içini açacağım diyorsanız önce youtube'da nasıl toparlandığına iyice bakıp öğrenin.
http://www.youtube.com/watch?v=1Dc6_yPdNvU
http://www.youtube.com/watch?v=aRQSk4bhcCU

c1han' Alıntı:
Hocam panel içinde alttaki lambanın ışığını tüm ekrana dağıtan 4-5 şeffaf folyo var. Büyük ihtimalle o folyoların yeri kaymış. Fakat panel içini açarsanız tekrar olması gerektiği gibi birlştiremeyeceğinizden korkuyorum.

Benim bir laptop ekranına su kaçmıştı. Su kalıntılarını temizleyip kurutmak için panelin içini açtım. O katmanların her birini ayırıp sildim ve kuruttum. Fakat lamba-katmanlar-lcd kısımlarını bir araya getirirken lcd çatladı.

Tavsiyem, sizi çok rahatsız etmiyorsa o şekilde kullanın. Yok illa içini açacağım diyorsanız önce youtube'da nasıl toparlandığına iyice bakıp öğrenin.

Bu videolar çok faydalı oldu sağolun hocam.İlk fırsatta tekrar dağıtacam ekranı.Zor değil baba mesleği babam tv tamircisiydi.

ara LCD data kablosundan olabilirmi acaba boşuna LCD yi söküp parçalamış olma

Hem ekranı hem bilgisayarı darmadağın ettim.Geri toparladım bu arada 3 vidada artırdım . Ama gene sihay renkte görüntü lip lip ediyor siyahı maviyi tam vermiyor. LCD yerine LED sipariş versem 15.6 inç bunun uymama gibi bişeyi olur mu?

Siz benim ve arkadaşların tüm dediklerini hepsni eğer denediyseniz, artık size bir monitör yolu gözüktü galiba. :++:

Yeni bişey farketim.Fonksiyon tuşuyla ışığı kıstığımda yarıya gelince ışık tamamen gidiyor kapkara bir ekran oluyor.Daha yarıda iken

Işığı kısınca tamamen gitmesi power devresinde (ekranın alt kısmından giren iki ince kablonun bağlı olduğu ince uzun devre) arıza olduğunu gösteriyor. Devreyi incelemenizde fayda var.

Okulun lambası yanan bir LCD monitörüne LED lamba bağlayan elektronikçi, power devresine gelen voltajı ayarlamak için bir kaç direnç-kondansatör bağlamıştı. Belki LCD ve LED lambalar uyum sağlamyor olabilir.. Ama laptop ekranı ile normal lcd ekranlar farklı da olabilir.
Genelde power devresini de lamba ile birlikte değiştirince bir sorun olmaması lazım. Zaten ekran yada lamba alınca yanında power devresi de geliyor.

Yeni LED panel siparişi verdim.Şu an kargoda pazartesi-salı gelir takınca çıkar ortaya.Çalışmazsa sanırım anakart düşünmek bile istemiyorum inşallah çalışır.

ogretmenokan' Alıntı:
Yeni LED panel siparişi verdim.Şu an kargoda pazartesi-salı gelir takınca çıkar ortaya.Çalışmazsa sanırım anakart düşünmek bile istemiyorum inşallah çalışır.

Benimde ekran sorunu olmuştu. Değiştirmiştim. Panelin arkasındaki koda göre sipariş vermeniz gerekiyor. LCD iken LED siparişi verdi iseniz muhtemelen soketler uymayacaktır. Umarım çok uğraşmadan halledersiniz. - Ben laptopun ekranını çıkartıp bilgisayarcılardan ikinci el led ekranı yerinde deneyerek almıştım. 140 -170 TL arası fiyatlar istenmişti ikinci el 15.6" led ekranlara -

Bence boyutunu ve LCD mi LED mi onu belirtien burada. Elinde olan arkadaşlar yardımcı olur diye düşünüyorum.

netman' Alıntı:
ogretmenokan' Alıntı:

Benimde ekran sorunu olmuştu. Değiştirmiştim. Panelin arkasındaki koda göre sipariş vermeniz gerekiyor. LCD iken LED siparişi verdi iseniz muhtemelen soketler uymayacaktır. Umarım çok uğraşmadan halledersiniz. - Ben laptopun ekranını çıkartıp bilgisayarcılardan ikinci el led ekranı yerinde deneyerek almıştım. 140 -170 TL arası fiyatlar istenmişti ikinci el 15.6" led ekranlara -

Bence boyutunu ve LCD mi LED mi onu belirtien burada. Elinde olan arkadaşlar yardımcı olur diye düşünüyorum.

Elranım LCD 40 pin. Arkadaki koda göre LED sipariş verdim.O da 40 pin. İnşallah sorun çıkmaz. Sıfır 124 TL idi. 10 TL çekle 114 + kargoya geldi

c1han' Alıntı:

Su olayı, evet aynısı başımdan geçti.Hemde geçen ay.
Sakin olmak lazım öncelikle.
Bir kaç günde lazım olabilecek araç gereçleri hazırladım.İspirto, fön tornavida takım ince kargaburun, nano silme bezleri dahil.Yanımada kızımı co-pilot olarak aldım.Bazen aynı anda 2 elin bile yetmediği durumlar oluyor.
LCD paneli dağıttım sildim temizledim. Ama esas iş bundan sonraydı.Murphy kurallarından biri, sökmenin kolay, ama geri toplamanın zor olduğunu söyler.Şansımda yaver gitti.(Ama BİR vida arttı, Sanırım fazlalıkmış) Neyse çalışıyor artık.Sizede başarılar. dilerim.

COBOL hocam öneriniz için teşekkür ederim. Yukarda yazmıştım babam tv tamircisi idi gerçi okumamız için bize işi öğretmedi ama sökmek takmak sorun olmadı.Tarumar ettim.Sildim süpürdüm ısı verdim.Olmadı anladım ki panelin arkasındaki transistörlerden biri kaçırıyor.Ekranım sök tak sök tak laşka olmasın diye lcd yerine led panel sipariş verdim.Az önce kargo geldi taktım.Elhamdülillah çok iyi oldu sorun çözüldü.

Geri