Sivas TIP

Kodla Büyü

byycal

Üye
Arkadaşlar oğlum Sivas Tıp'ı kazandı. İlk etapta yaptığımız araştırmalara göre Sivasta erkek öğrenciler için KYK yurt sorunu var. Özel yurtlarda da fiyatlar aylık 600-650 TL'den başlıyor. Samimiyetinize güvenerek yazmak ve sormak istediklerimi yazıyorum şimdi.

1- Tek maaşlıyım. KYK yurdu yedekten de olsa çıkma ihtimali var mıdır sizce? (Serbest gelirliler çok rahat bir şekilde bazı şeyleri kaçırdıkları için bu konuda şansımız olduğunu düşünmüyorum)
2- Özel yurtlar 10 aylık parayı peşin istiyorlar (bir miktar da depozito). Sivası bilen varsa hangi özel yurdu tercih etmeliyiz? Ya da özel yurt tercih etmeli miyiz?
3- Tedas, DSİ vb. misafirhanelerde tanıdığı olan varsa buralar için yardım edebilecek olan var mı aranızda?
4- Öğretenevi seçeneği çok cazip gelmiyor (Yatak ücreti sadece 35 TL)

Fikirleriniz benim için çok önemli. Şimdiden teşekkürler...

Hayırlı olsun hocam Allah yolunu açık etsin. Tıp öğrencisinin rahat bir çalışma ortamına ihtiyacı olur. Yurtlarda bu ortamı bulmak zordur. Ben olsam tayin isteyip Sivas a yerleşirim, hem maddi hem manevi açıdan iyi olur düşüncesindeyim.

c.ünv vakfının yurdu var sanırım %50 fazla para ile kalabiliyorsunuz en güzel orası olur diye düşünüyorum

yurt cıkmasa bile cıkana kadar misafir öğrenci kimliği ilede kalabilir.

Re: Ynt: Sivas TIP

Boşuna çırpınıyorsun,
Tıp okutanların % 99 gibi, ya müstakil odalı özel yurt yada ev tutacaksın.Yoksa ders çalışamaz. Ayrıca minimum Masrafın ayda 1500tl tutar.

bu yazılardan sonra hocam çocuğunu üniye göndermezse yeridir :mrgreen:
allah kolaylık versin sayın hocam..

Benim yazdığım tecrübedir.
Giden sadece parası olcak.Miktarı ise eksik bile yazdım.

COBOL' Alıntı:
Boşuna çırpınıyorsun,
Tıp okutanların % 99 gibi, ya müstakil odalı özel yurt yada ev tutacaksın.Yoksa ders çalışamaz. Ayrıca minimum Masrafın ayda 1500tl tutar.
Bu nasıl uslüp! bizim branş ne biçim oldu böyle.. Bu tarz yazıları görünce yemin ederim utanıyorum.. Yazıklar olsun.. Karşında tek maaşla geçim sıkıntısı çeken, ona rağmen tıp fakültesi gibi süper bir bölümü kazanmış, çocuğu için daha iyi neler yapabilirim diye uğraşan baba.. Ben o babanın ellerinden öperim.. Helal olsun.. Arkadasın adına da ben özür dilerim.. kyk yurdu yedekten çıkma ihitmali yüksek.. İlk etapta arkadas edinmesi için yurt öneririm sonrasında kafa dengi 3,5 arkadas ev tutarlar.. Daha iyi olur.. Tekrardan hayırlı olsun..

Kardeş çok heyecanlısın.
Yanlış bilgi verip yanlış yönlendirme yapma.
Tıp öğrencisi kyk yurdunda kalmaz. Birde 3-5 arkadaşmış. En fazla 1 tıpçı arkadaşla ev tutabilir. Adamın çocuğuna kastınmı var?
Önce okumayı öğren."Tecrübe" dedim, hatta yanlış yazmışım. Olumlu ve olumsuz tecrübeLER olacaktı.Daha bu çocuğu dershaneye (bekide 2 dershaneye) daha göndercek.Detayları yazdırtma bana.

byrak' Alıntı:
Hayırlı olsun hocam Allah yolunu açık etsin. Tıp öğrencisinin rahat bir çalışma ortamına ihtiyacı olur. Yurtlarda bu ortamı bulmak zordur. Ben olsam tayin isteyip Sivas a yerleşirim, hem maddi hem manevi açıdan iyi olur düşüncesindeyim.
En doğru yorum... Gerisi laf-ı güzaf.... Yarın diğer ekstra ücretler hem sizi hemde çocuğunuzu çok zorlayacaktır. Sadece kalacak yer olarak düşünmeyin bence...

wertyu6' Alıntı:
Benim kaldığım kyk yurdunda tıp, discilik her türlü öğrenci vardı.
Bu çok önemli işte,
Yeğenimin Mersin de kaldığı özel yurt çok gürültülü vde odalar dar idi.Kendisi ayrıldı.Demekki ilden ile kyk yurdu öğrenci yapısı değişiyor. Mesela Ankarada, Antalya da kyk yurtlarında (hepsi değil, tecerübe edilenler) bu yapı (öğrenciler tıpçı değil) yok.
Hocamızın çocuğu kyk çıkarsa Denesin, olmazsa 1 arkadaşla eve ayrılır.Neticede ilk sene dersler o kadar ağır değil.

Bizim bir ogretmen arkadasin oglu ege tıp okuyor bitti. Tek maasla okuttu ama cok zorlandi. Diger cocuklari disarda okutmadi. Tayin istersen rahat edersin. Disarda okuyan oglu cok zorlandi. Tip okuyana ev ortami lazim. Yemekti, temizlikti, camasirdi ugrasamiyorlar.

Hayırlı olsun.
En güzel öneri tayin isteyip sivasa 6 yıllığına taşınmak..
öğrenciye sonsuz başarılar dilerim....

Yurtta 3 yıl kalmış biri olarak: Arkadaşlarım Ankara Tıp ve Hacettepe Tıp öğrencileri idi. Bunun üzerine konuşmaya gerek yok herhalde.

yasarsahbaz' Alıntı:
Yurtta 3 yıl kalmış biri olarak: Arkadaşlarım Ankara Tıp ve Hacettepe Tıp öğrencileri idi. Bunun üzerine konuşmaya gerek yok herhalde.
Yıl 2009 Ankara sıhhiye çevresi kyk yurtlarında barınma yapılmış, ve bizzat. denenmiş, tıp 1. Sınıf (tek tük) harici öğrenci yok.Kalanlarda ayrıldı.Siz hangi yıldan bahsettiniz hocam?

yasarsahbaz' Alıntı:
Yıl 2002-2006 arası. Bende Balgat Yurdu'nda B blokta 8 tıpçı tanıyordum. Bir tanesi oda arkadaşımdı. Ama mesele bu değil. İşi .... yarışına çevirmeye gerek yok... Meselenin özünü kaçırmamakta fayda var... Kimi öğrenci için yurt evden çok daha rahattır... Kimisi ise evi daha rahat görür. Çeşitli nedenleri vardır kendince... Ancak, yukarıda bir kaç arkadaş yazdı zaten... Hocamızın durumundaki birisi için en iyi yol evini sivasa taşımasıdır. Yurt veya ev başka türlüsü maddi açıdan gerçekten çok zor olur...

Hayırlı uğurlu olsun hocam, öncelikle oğlunuzu tebrik ederim.
Allah yardımcınız olsun. Bu devirde öğrenci okutmak o kadar zor ki.
Sivas hakkında bir kaç bilgi vereyim. Öncelikle küçük bir şehir olması hasebiyle ev kiraları, il içi ulaşım(otobüs), yurt gibi problemler maalesef çok fazla.
Öğrenci olunca bir de insanlar nasıl daha fazla kazanırımın hesabını yapıyor.
Kalacak yer hususunda ise kyk çıkma ihtimali var. Sivas a kampüs içerisinde yeni bir yurt yapılıyordu bu nedenle eğer tanıdıklarınız varsa yurt bulması açısından yardımcı olurlar.
Sivas şartlarında 1000 tl çocuğunuza fazlasıyla yetecektir. (Barınak, yeme, içme masrafı olarak)

Yardımcı olmak adına görüş ve iyi dilek belirten herkese çok çok teşekkürler....

sandikodasi' Alıntı:
COBOL' Alıntı:
Boşuna çırpınıyorsun,
Bu nasıl uslüp! bizim branş ne biçim oldu böyle.. Bu tarz yazıları görünce yemin ederim utanıyorum.. Yazıklar olsun.. Karşında tek maaşla geçim sıkıntısı çeken, ona rağmen tıp fakültesi gibi süper bir bölümü kazanmış, çocuğu için daha iyi neler yapabilirim diye uğraşan baba.. Ben o babanın ellerinden öperim.. Helal olsun.. Arkadasın adına da ben özür dilerim.. kyk yurdu yedekten çıkma ihitmali yüksek.. İlk etapta arkadas edinmesi için yurt öneririm sonrasında kafa dengi 3,5 arkadas ev tutarlar.. Daha iyi olur.. Tekrardan hayırlı olsun..
Değerli hocalarım germeye gerilmeye gerek yok. İlk başta yazdığım gibi sitenin ve üyelerin samimiyetine inandığım için böyle bir başlık açmıştım. Herksesin görüşlerine ve tecrübelerine ihtiyacım var.

tenten' Alıntı:
Hayırlı olsun.
En güzel öneri tayin isteyip sivasa 6 yıllığına taşınmak..
öğrenciye sonsuz başarılar dilerim....
Hocam tayin işi de seçeneler arasında ama ben elektrikçiyim. Sivas'a açılır mı bilemiyorum!

talp' Alıntı:
Hayırlı uğurlu olsun hocam, öncelikle oğlunuzu tebrik ederim.
Sivas a kampüs içerisinde yeni bir yurt yapılıyordu bu nedenle eğer tanıdıklarınız varsa yurt bulması açısından yardımcı olurlar.
Sivas şartlarında 1000 tl çocuğunuza fazlasıyla yetecektir. (Barınak, yeme, içme masrafı olarak)
Hocam iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Tanıdığım kimse maalesef yok. Şansımı burada bu yüzden denemek istemiştim :)

regulus11' Alıntı:
Güvenebileceğiniz bir cemaat veya dernek yurdu/evi de düsünebilirsiniz...
Hocam varsa bildiğiniz özelden alabilirim.

hocam en mantıklısı arkadaşında dediği gibi tayin istemen.tayin hemen olmayacağı için ilk yıl da eğitim fazla ağır olmayacağı için kyk yurtlarıyla idare edersiniz

yazılan cevapların birçoğu biraz abartı olmuş sanki... gerçi üniversite okurken çevremdeki arkadaşları şimdi hatırlayınca çok haksız abartı sayılmaz(işleri güçleri yiyip içip gezmekti birçoğunun) ama işin bir de alt tarafından bakmak gerekir... devlet yurdunda kaldım(sadece 1 dönem çıktım eve pişman oldum geri geldim), öğrenim kredisi ilk 2 yıl yurt parasına gidiyordu sonraki yıllarda bana da biraz kalıyordu harcamam için... evden de çok para gelmiyordu malum baba tek maaş... ama okudum hiç de sıkıntı çekmedim, yemek sıkıntısı dışında... yemek konusunda sıkıntı çekmem tam olarak maddi değildi, çevrede doğru düzgün yemek yiyecek yer de yoktu...

devlet yurdundan ders çalışılmaz diyen adam bence hiç devlet yurdunda kalmamıştır... tıp fak. 1.-2. leri devlet yurdundaydı, yani sorun yok çalışılabiliyor ki biz de çalışıyorduk az çok hepimiz öğretmeniz biliriz ki çalışmak isteyen adam her yerde ders çalışır hiç de sıkıntı olmaz...

bunun dışında artık maddi olarak da bir sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum devlet 5 lira fiş veriyor (yani sabah kahvaltısı) bütün üniversitelerde mediko hizmeti var çok uygun fiyata ve kaliteli öğle yemeği veriyorlar... bursun da 350 tl olduğunu düşünürsek maddi olarak sıkıntı çekmez... devlet yurdunda benim çektiğim tek sıkıntı banyoydu, banyo zemin katdaydı ve çok temiz bir yer değildi...

son olarak ben üniversiteyi keyif yeri olarak görmüyorum tecrübe kazanma yeri olarak görüyorum... bu yüzden bırakın tayin istemeyi çocuk kendi ayakları üstüne durarak kendini idare edebilmeyi öğrensin... biraz maddi sıkıntı yaşasın, biraz aç kalsın, biraz üstüne başına kıyafet alamasın... ama kendi ayakları üzerinde durmayı öğrensin... bedava ekmek yok... zaten tıp kazanmış 7-10 sene sonra istediği gibi bir hayat kurar(Allah'ın izniyle!)...

egitimci.' Alıntı:
yazılan cevapların birçoğu biraz abartı olmuş sanki... gerçi üniversite okurken çevremdeki arkadaşları şimdi hatırlayınca çok haksız abartı sayılmaz(işleri güçleri yiyip içip gezmekti birçoğunun) ama işin bir de alt tarafından bakmak gerekir... devlet yurdunda kaldım(sadece 1 dönem çıktım eve pişman oldum geri geldim), öğrenim kredisi ilk 2 yıl yurt parasına gidiyordu sonraki yıllarda bana da biraz kalıyordu harcamam için... evden de çok para gelmiyordu malum baba tek maaş... ama okudum hiç de sıkıntı çekmedim, yemek sıkıntısı dışında... yemek konusunda sıkıntı çekmem tam olarak maddi değildi, çevrede doğru düzgün yemek yiyecek yer de yoktu...

devlet yurdundan ders çalışılmaz diyen adam bence hiç devlet yurdunda kalmamıştır... tıp fak. 1.-2. leri devlet yurdundaydı, yani sorun yok çalışılabiliyor ki biz de çalışıyorduk az çok hepimiz öğretmeniz biliriz ki çalışmak isteyen adam her yerde ders çalışır hiç de sıkıntı olmaz...

bunun dışında artık maddi olarak da bir sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum devlet 5 lira fiş veriyor (yani sabah kahvaltısı) bütün üniversitelerde mediko hizmeti var çok uygun fiyata ve kaliteli öğle yemeği veriyorlar... bursun da 350 tl olduğunu düşünürsek maddi olarak sıkıntı çekmez... devlet yurdunda benim çektiğim tek sıkıntı banyoydu, banyo zemin katdaydı ve çok temiz bir yer değildi...

son olarak ben üniversiteyi keyif yeri olarak görmüyorum tecrübe kazanma yeri olarak görüyorum... bu yüzden bırakın tayin istemeyi çocuk kendi ayakları üstüne durarak kendini idare edebilmeyi öğrensin... biraz maddi sıkıntı yaşasın, biraz aç kalsın, biraz üstüne başına kıyafet alamasın... ama kendi ayakları üzerinde durmayı öğrensin... bedava ekmek yok... zaten tıp kazanmış 7-10 sene sonra istediği gibi bir hayat kurar(Allah'ın izniyle!)...
hocam on numara bir cvp olmuş aynen size katılıyorum :alkis:

Geri