Sınıfta yaptığımız basit araba oyunu

Kodla Büyü

dikistutmazsabri

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sadece sağ ve sol yön tuşlarını kullanıyoruz. Belli bir hızla başlayıp, süre arttıkça hız da artıyor.

Biraz daha geliştireyim dedim ve v2 yi yapabildim. Sizler de geliştirip yeni bir şeyler eklerseniz haberim olsun. (Eksiklikleri çok)
Yeni eklenen özellikler:
1-Boşluk tuşu ile hızlanıyor, basılmaz ise yavaşlıyor ve duruyor.
2-Gidilen yolu hesaplıyor, 20., 30., 40., 50. ve 60. saniyelerde kontrol edip eğer istenilen yol alınamamışsa oyun bitiyor.
3-Yoldan çıktığında ve diğer arabalara çarptığında yavaşlıyor.
4-Yoldan çıkma ve diğer araçlara çarpma hakkını 5'e çıkardım.
Aklıma gelenler bunlar.

Herkese iyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• araba-exe-hali.rar
    2.6 MB · Görüntüleme: 411
  • araba-kodlar.rar
    537.8 KB · Görüntüleme: 430
  • Araba v2 - exe ve sb.rar
    2.8 MB · Görüntüleme: 175
hocam kısa çizgilerin konumunu belirlemede öğrenciler sorun yaşadımı acaba. sizin çalışmadan esinlenip sınıfta yapayım dedim 5. sınıflar konumları kavramakta zorlandı

Hocam çizgilerin aralıkları eşit mesafede olması gerektiğini kavradıktan sonra önce tahtada kalemle çizdik ve daha sonra x-y koordinatlarına göre yerlerini kesinleştirdik.
Önce sağ ve sol uzun çizgileri sabitledik. Daha sonra kesik çizgilerden birini konumlandırıp aşağıya doğru hareket etmesini sağladık. Daha sonra aşağıya geldiğinde tekrar yukarıya çıkmasını ve bunun sürekli olmasını sağladık. Sonra çoğaltarak koordinatlarını değiştirdik.
Sınıflardaki bazı öğrenciler çalışma mantığını çok iyi kavrarken, bazılarının anlayamadığı kısımlar oldu.
4 farklı 6. sınıf şubesinde 3 hafta boyunca yaptık ve sonunda sınıfça oynadık.
İki şubede başlangıçta hızı sıfırlayıp, boşluk tuşu ile hızlanmasını yaptık fakat orda da hız sınırı koymadığımızdan çok hızlandı ve güzel olmadı.

y yi -10 değiştir olsa da oluyor. puan/10 olayını gereksiz değil mi hocam ordaki mantık ne

Şimdi ne yaptırsam diye düşünürken güzel bir fikir verdiniz. Teşekkür ederim :+1:

Hocam tebrik ederim çok güzel bir çalışma olmuş. Paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim. :+1: :+1: :+1:

erkna' Alıntı:
Şimdi ne yaptırsam diye düşünürken güzel bir fikir verdiniz. Teşekkür ederim :+1:

Aynı dert bende de var hocam. Ne yaptırayım? İşin zor kısmı bu bence.

Daha önce yaptıklarımızdan bazıları:
* 1-99 arasındaki bir sayıyı tahmin etme oyunu
* Ekranda sağa sola giden bir arıdan kaçmaya çalışma
* Karelere değmeden daireleri toplamaya çalışma
* Test hazırlama gibi...

dikistutmazsabri' Alıntı:
Aynı dert bende de var hocam. Ne yaptırayım? İşin zor kısmı bu bence.

Zor birşey yaptırsan yapamayıp sıkılıyorlar, kolay yaptırsan gelişime katkısı yok. Bu anlamda ne yapacaklarına karar vermek zor olabiliyor. :)

Bizim yazdıklarımız da size fikir verir umarım.

** Dxball olarak bilinen oyun. Tuğla yıkma dedik biz adına. Türkçeleştirdik :roll:
** Air Hockey olarak bilinen oyun. Ateri salonlarında jeton atıp oynadığımız. İki kişi ile oynanan. Gol atan kazanır dedik adına :roll:

bu çalışmayı ortalama 3 hafta olarak düşünmek lazım. çocukların genel sıkıntısı çabuk sıkılıyorlar düşünmek beyni zorlamak istemiyorlar. çok kısa sürede, az emekle çok süper oyunlar çıkarmak istiyorlar

erkna' Alıntı:
Zor birşey yaptırsan yapamayıp sıkılıyorlar, kolay yaptırsan gelişime katkısı yok. Bu anlamda ne yapacaklarına karar vermek zor olabiliyor. :)
Çok haklısın hocam. Karakteri adım attırmadan hareket ettiriyorsun "bu ne hocam biz böyle mi yürüyoruz?" diyorlar. Adım attırmak için 1-2 komut yazıyon "ohoo bir adım için de bu kadar komut mu yazılır" diyorlar.
Basit uygulamalar için bile çokça komut yazmak gerektiğini anlatasıya canım çıktı.

ysartemur' Alıntı:
bu çalışmayı ortalama 3 hafta olarak düşünmek lazım. çocukların genel sıkıntısı çabuk sıkılıyorlar düşünmek beyni zorlamak istemiyorlar. çok kısa sürede, az emekle çok süper oyunlar çıkarmak istiyorlar
Haklısınız. Biz de 3 haftada zorlanarak bitirdik, 4. haftada oynadık.
İlk başlayacağımız zaman kendi oyunumuzu kendimiz yapacağız ve bitirince oynayacağız dediğimde hepsi çok hevesliydiler. Fakat işin zor olduğunu görenler tek tek koptu. Bu öğrencilerin ilgilerini korumak zor oldu ama diğerleriyle iyi bir etkinlik yapmış olduk.
İlk haftalarda yapmış olduğumuz basit uygulamalarda ise "hocam bu mudur yani" diyorlardı.:)

Geri