Sınıfınıza hakim olun!

Kodla Büyü

akmerkez

Site Gezgini
Bt sınıfında iki öğrenci yer kavgası yaptı. Baktım birbirlerine kafa atmaya başladılar. Bir bayan olarak ayıramam diye düşünüp müdür yardımcısını çağırayım dedim. Hocam ben ayrıramıyorum kötü kavga ediyorlar bir şey olacak diye korktum size geldim dedim. Siz benimle nasıl böyle konuşursunuz, gidin sınıfınıza hakim olun hoca hanım gibi bir şeyler demez mi.. Kan beynime sıçradı ben bu adama ne dedim yardım istedim. İdareci bu konuda yardımcı olamaz mı.. İdareye öğrenci şikayet edemez miyiz? bu sorunu nasıl çözebilirdim...

hocam öncelikle sizi ve endişenizi anlıyorum, ama ben bir bayan öğretmen olarak, bu tür olaylarda sınıftaki öğretmenin hakimiyeti sağlamak durumunda olduğunu düşünüyorum, evet müdür yardımcınızın tarzı sizi rahatsız etmiş olabilir, ama sınıf sizin sorumluluğunuzda ve o anda müdür yardımcısına basvurmanız sizin sınıf gözündeki otoritenizi zedeler, cığrından cıkmadıkca, ne olursa olsun, sınıftaki öğretmen çözmeli diye düşünüyorum...

haklısınız hocam ben de orada yanlış yaptım ama denedim.. bağırdım ama beni duymadılar bile.. bir anda gelişti olay.. neyse işte..

böyle tecrübe olmasın hocam.. böyle adamlardan laf işitmek zoruma gidiyor artık.. oturdum kpss çalışıyorum kurum değiştirmek için.. lanet olsun bt öğretmeni olduğum güne diyorum sürekli...

Hocam hemen disiplin dilekçesini yazın resmiyete bindirin işi,hep böyle yap sonunda idare tırsacak..

sıkıntı sadece bt öğrt de değil hocam

maalesef memeleketimizde mesleğimizin çıkmaz noktalarından biride bu.

Ve gidişat çokta iyiye gitmiyor.

Okuluna çevreye, öğrenciye göre durum değişiyor

öğretmen olarak çok da fazla bir yaptırırımımız yok.

Okullardaki idarecilerinde çok yaptırımları kalmıyo,

örnek olaylardan anlayacağınız üzere.

bende öyle bir kavga olsa o kavga edenler herhalde baygınlık geçirirdi dayak yemekten.

Otoriteyi zedeleme karizmayı çizdirme vs... boşver bunları kavga ediyorlarsa yaz tutanağını sağlamı bu. O müdür yardımcına da sevgilierimizi gönderiyoruz tabi burdan

hocam geçmiş oslun. siz doğrusunu yapmışsınız olay anlattığınıza göre başedemeyeceğiniz noktaya gelmiş zaten. asıl önemli olan bundan sonra ne yapmanız gerektiğidir. yaşadığınız olayı bir dilekçe ile okul idaresine bildiriniz. dilekçenizde olay sırasında yaşananları ve sizin okul idaresine durumu bildirdiğinizi müdür yardımcısının size verdiği cevabı bildiren bir yazı ile durumu okul müdürüne iletin. çocukların aileleri bu olay üzerine belki rapor alırlar ve olay büyüyebilir siz üzerinize düşeni yaptığınızı ve idarecinizin tavrını ortaya koymuş olur böylece olaydan sıyrılırsınız. md yardımcınız bu olaya kızacaktır ve size dalaşacaktır ben sözümü dilekçemde söyledim sizinle bir sıkıntım yok diyin olayı kapatın. bundan sonra bu gibi bir durumda yine aynısını yapsın bakalım.

ayrıca kavga eden öğrencileri ayırmak için birisini iten arkadaşımın başına talihsiz bir olay geldi. itilen çocuk düşmüş kafasını bir yere vurmuş arkadaşımdan davacı oldu arkadaşım yanlış hatırlamıyorsam hem idari ceza hemde 6000 veya 9000 lirada para cezası ödedi.
geçmiş olsun o md yardımcısınıda tavırlarınız ile ezmenizi öneririm.

ronn' Alıntı:
Otoriteyi zedeleme karizmayı çizdirme vs... boşver bunları kavga ediyorlarsa yaz tutanağını sağlamı bu. O müdür yardımcına da sevgilierimizi gönderiyoruz tabi burdan
disiplin yönetmeliğinde ilgili maddeyi ekle hocam ver disipline

sonra diğer öğrencilerde bu olayı örnek alıp daha fazlasını yapmaya başlama durumuda var

bayan olmanız ; iyi niyetli olmanız bazen yaramıyor, maalesef hocam

Haklısınız, dilekçe çözümü mantıklı.. Okulda hiç disiplin yok ki.. idareciler öğrencileri bizlere göndermeyin diyorlar.. Rehber öğretmenler de bu durumdan şikayetçi.. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için..

hocam ben dilekçeyi vermiştim ama müdür kabul etmedi bu durumda nasıl bir yol izlenmeli resmi olarak ??

hocam aynı şeyi bende yaşadım, disiplin dilekçeleri verdim... dilekçeleri diyorum çünkü birçok kez oldu... idare dilekçemi almadı, disiplin kurulu da işlemedi bişey çıkmaz dedi... çok yalnız kaldım... iş sözlü tacize bile geldi... bende savcılığa vercem dedim... veli geldi özür diledi falan... bıktım işimden mesleğimden bu olayları da 5 yıllık öğretmenlik hayatımda tayinle geldiğim istanbulda zorunlu hizmet bölgemde gazi mah. de yaşadım...okula gitmek bana zulüm... sınıf yok, projeksiyon yok vs vs... çocuklar ipsiz sapsız... acaba abartıyor muyum diyorum ama geriye dönüp bakınca çok şeyi sineye çekmişim.. idareye güvenmeyin , işinizi kendiniz halledin, tlfnla faln kayıt tutun, görüntüleini alın çok etkili oluyor, ben artık öyle yaptım ve de etkili oldu... kimse değilse bu kamera şahit dedim... çok da işe yaradı... hepsine lanet olsun idaresininde öğrencisinin de canı ceheneme.....

hocam aynı şeyleri yaşıyorum.. ben de her gün okula zorla gidiyorum.. benim de 5. yılım ben de bıktım.. ama bu yaz en kötü istifa edip başka bir iş bulacağım.. böyle saçma işlerle uğraşamam daha fazla..

hocam 3-5 çapulcu için değmez... bana zindansa o okul onlarada zindan ederim, ettim de :++:

ben ne zorluklarla okudum, adamlar yesin içsin borusunu öttürsün vs... olan zavallı sahipsiz bizlere olsun... senden büyük ilçe mem ondan büyük kaymakam ondan da büyük valilik var... elbet biri kulak verir.. verdiler de...

narenciye' Alıntı:
hocam 3-5 çapulcu için değmez... bana zindansa o okul onlarada zindan ederim, ettim de :++:

ben ne zorluklarla okudum, adamlar yesin içsin borusunu öttürsün vs... olan zavallı sahipsiz bizlere olsun... senden büyük ilçe mem ondan büyük kaymakam ondan da büyük valilik var... elbet biri kulak verir.. verdiler de...
ben o kadar sabırlı değilim hocam helal olsun size

Geçmiş olsun arkadasim. Meslek hayatım boyunca disiplin sorununda öğretmenin yanında bir idare ile karşılaşmadım. Gerek idare gerek rehberlik sorun goturdugunde otorite kuramayan beceriksiz öğretmen oluyorsun. O yüzden çoook ciddi (bana saygısızlık, hakaret, tehdit) gibi durumlar olmadigi sürece dışa yansıtma taraftarı değilim. Bu zamana kadar da hic gitmedim zaten. Ogrwncilrin en cok korkup yola geldiği yöntemi söyleyerek sana yardımcı olmaya çalışayım. Tutanak tutarim dediğinde tiraiyorlar.

yesimk06' Alıntı:
Geçmiş olsun arkadasim. Meslek hayatım boyunca disiplin sorununda öğretmenin yanında bir idare ile karşılaşmadım. Gerek idare gerek rehberlik sorun goturdugunde otorite kuramayan beceriksiz öğretmen oluyorsun. O yüzden çoook ciddi (bana saygısızlık, hakaret, tehdit) gibi durumlar olmadigi sürece dışa yansıtma taraftarı değilim. Bu zamana kadar da hic gitmedim zaten. Ogrwncilrin en cok korkup yola geldiği yöntemi söyleyerek sana yardımcı olmaya çalışayım. Tutanak tutarim dediğinde tiraiyorlar.
Bundan sonra denerim yöntemini teşekkürler hocam :wink:

Hocam böyle durumlar hemen hemen herkesin başına geliyordur. Benim bu durumda yaptığım eğer bir şekilde tartışırlarsa ve masa için anlaşamazlarsa tartışan taraflardan hiçbiri o masayı kullandırtmıyorum. Haklı olsun olmasın fark etmez.

o kısım halledilir de kavga anı için bir yol aradım.. yanlış yol bulmuşum ki idareden fırça yedim...

akmerkez' Alıntı:
barthez' Alıntı:
Bir bayan için zor bir durum, geçmiş olsun.

teşekkürler ama bayanı erkeği olmamalı.. erkekler iki tokat atıyor ortalık sakinleşiyor.. çözüm bu olmamalı..

Bence sizin çözüm olmamalı dediğiniz nokta çözüm oluyor çoğu kez. Geçen yıl 7. sınıflarda 2 çocuk dersimde kavga etmeye başladı. Diğer arkadaşlarına ayırın dedim ayırdılar. Ayırdıkları gibi ikinizde odama gelin dedim. Çok kısa konuşacağım benim dersimde en ufak bir yanlışınızıda daha göreyim anneniz babanız bile gelse elimden alamaz herkesin önünde ağzınızı burnunuzu kırarım dedim. Bu çocukların o günden sonra şikayetini duymadım hatta aynı bilgisayara oturttum yıl boyu :)

Gerçi çalıştığım okulda beni tanır velilerin çoğu onun için hem severler hem sayarlar sağolsunlar bayan olmak ise eminim zordur bu konularda.

Bu devirde ben disiplinliyim otorite kuracagim islerini birakin.bir salak kelimesinden bir anlik kapi onune cikarmadan ne sorusturmalar acildi.bizde de topu bazen idareciler bana atiyor.banka borcu bitinceye kadar agzimi acmam ne cocuga ne veliye.

Okulda sorun cikaran ne ogrenciler gordum yeri gelince babasi bastiriyor milyarlari dersaneye,etude ve hatta koleje bile yolluyor.tecrubem o ki genelde bu tipler hayatta basarili oluyor bu yuzden salin cayira mevlam kayira

Geri