sınıf rehberliği - bimerden gelen cevap

Kodla Büyü

sertokus

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar sınıf rehberliği için aşağıdaki resimdeki soruyu sordum.
1.jpg

AŞAĞIDA BİMERDEN GELEN CEVAP

2.jpg

AŞAĞIDA İSE İLGİLİ TARİH VE SAYILI RESMİ GAZETE KARARI (16 aralık 2006 ve 26378 sayılı resmi gazete kararı)

" Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenler hariç olmak üzere, örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilen öğretmenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde “Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri” adıyla gösterilir. Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi hâlinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir."

Ben yorumlayamadım. Bizim formatörlük yönetmeliğini de ele alarak acaba yorumlayabilir misiniz. Sınıf rehber öğretmenliğini öğretmen olmadığı için fahri yapıyorum ve çok zorlanıyorum. Teşekkür ederim.

bende fahri sınıf ogretmeniyim ..idareyi kırmıyım diye almak zorunda kaldım ama dediğiniz gibi hem 18saat ders hem btr var birde sınıf zor

Hocam Sınıf rehberliği verilmez. Verilse de ücreti alamazsın. Yani 18 saat tek ek ders alabiliyoruz.Malesef müdür müdür yardımcıları BTR/FPR bilmiyorlar. Her sene söylememe rağmen yine de kutlaması için hafta veriyorlar.

Aynı yönetmeliği 16. Maddesi Geçici Görevlendirme ücretini düzenleyen 2. fıkrası gereği;

(2) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez. Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

Sınıf/Şube rehber öğretmenliği görevi asli görev mi değil mi ona bakmak lazım. Bizim diğer görevlerden ücret almamızı engelleyen “personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez” ifadesi.

Hocam ben sınıf rehberliğinden ek ders almanı engelleyen bi durum göremedim. Çünkü bir öğretmenin tek bir asli görevi vardır. O da 15 saat(kuruma göre sayı değişebilir) derse girmektir.

Ne sınıf rehberliği versinler ne de parasını
Hocam öyle olmuyor işte. Mesela benim okulumda 5 tane kadrolu öğretmeniz . 6 sınıf var. Bu durumda sınıf rehberliği yapmak durumunda kalıyorsunuz. Görevimiz değil ama kalıyorsunuz. Ama parasını alamıyorsunuz

Hocam öyle olmuyor işte. Mesela benim okulumda 5 tane kadrolu öğretmeniz . 6 sınıf var. Bu durumda sınıf rehberliği yapmak durumunda kalıyorsunuz. Görevimiz değil ama kalıyorsunuz. Ama parasını alamıyorsunuz

sayın ocam 6 sınıf varsa 35 saat dersten 210saat yapar, 5 öğretmen + siz nasıl 210 saat dersi paylaşıyorsunuz acaba?
burada bilgi eksikliği var gibi geldi, hepiniz 30ar saat derse girseniz 180 saat ders yapar yine 30 saat ders açıkta kalır, ücretli öğretmeniniz olduğunu düşünüyorum bu açığı kapatmak için. Eğer varsa da ücretli öğretmene de sınıf rehberliği verilir ama size verilemez.

Hocam BTR isen sınıf rehber öğretmenliği alamazsın.
Alırsan parasını alamazsın. Bizimle ilgili yönetmelikte bu şekilde belirtiliyor.

Bizim burada ücretli öğretmene sınıf rehberliği vermiyorlar, orada da aynı olması lazım.

iş bilmez yöneticilik örneklerinden bir tane daha o zaman hocam :(
Hata 1 : hangi yönetmeliğe göre ücretli öğretmene sınıf rehberliği vermiyorlar?
Hata 2: Yönetmelikte açıkça yazmasına rağmen FPBTR öğretmenine nasıl sınıf rehberliği veriyorlar?

Buna rağmen hangi il-ilçe de iseniz bu yöneticiler kesin çok iyi işler yaptıkları için ödül vs bile alıyordur.

H
sayın ocam 6 sınıf varsa 35 saat dersten 210saat yapar, 5 öğretmen + siz nasıl 210 saat dersi paylaşıyorsunuz acaba?
burada bilgi eksikliği var gibi geldi, hepiniz 30ar saat derse girseniz 180 saat ders yapar yine 30 saat ders açıkta kalır, ücretli öğretmeniniz olduğunu düşünüyorum bu açığı kapatmak için. Eğer varsa da ücretli öğretmene de sınıf rehberliği verilir ama size verilemez.
Hocam ücretli öğretmen( 2 tane İmam) ve başka okullardan öğretmenler geliyor. Kadrolu derken okulun kadrolu öğretmeni demek istedim.

Son düzenleme:
iş bilmez yöneticilik örneklerinden bir tane daha o zaman hocam :(
Hata 1 : hangi yönetmeliğe göre ücretli öğretmene sınıf rehberliği vermiyorlar?
Hata 2: Yönetmelikte açıkça yazmasına rağmen FPBTR öğretmenine nasıl sınıf rehberliği veriyorlar?

Buna rağmen hangi il-ilçe de iseniz bu yöneticiler kesin çok iyi işler yaptıkları için ödül vs bile alıyordur.
İl Milli eğitim diyor sayın hocam. Hangi yönetmeliğe göre diyorlar, bakanlık mı böyle istedi bilmiyorum. Bu arada meslek lisesi olduğumuz için FPBTR yok maalesef.

Hocam saat 5 den sonra okula zorunluktan gitseniz ücret alabilir misiniz alamazsınız.siz fahri olarak ve gönüllü olarak bu işi yaptığınızdan dolayı ekders alamazsınız.En güzeli btr yi bırakın nöbet sınıf rehberliği dersler ve belkide diğer branşlara bile girebilirsiniz öğretmen yetersizliğinden ki imam giriyorsa siz hayli hayli girersiniz.

ya klüp faaliyetlerinden dolayı ekdrs alınır mı. kulüp çalışmları ders dışı çalışmalar olarak geçiyor.

Hocam geçen dönem idareye söylememe rağmen sınıfı almadılar ve sonra özür dileyip ücreti verilmiyor dediler

Geri