Sınıf gazetesi

Kodla Büyü

fat32man

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 6. basamak sınıf gazetesi etkinliğini nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Hangi programda yaptırıyorsunuz? Birde bu etkinlik 5 haftalık etkinlik ve her hafta bir önceki hafta yaptıklarının üzerinden devam etmeleri gerekiyor. Lab da bilgisayarlarda deepfreez var bilgisayara kaydedemezler, flashdisk istesem herkesde olmayabilir ayrıca evde unutabilirler. Mail adreslerine atsalar ordan alsalar desem oda uzun iş meb hattında bir mail adresine bakmak bile bir ders saatini yer. Ağdan kendi bilgisayarıma kaydettirsem oda sıkıntı oluyor. Bazı bilgisayar bazen ağdan beni göremiyor. Kısacası bir önceki yaptıkları işi tekrar bilgisayarlarına yükleyip çalışamaları dersin zamanının yarısını yer. Tabi birde problemli ve yavaş internet yüzünden araştırma sırasında sürekli hocam internete giremiyorum şikayetleri alıyorum. Ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz.

Hocam kolay gelsin. MS. Office Publisher programını kullanıyoruz biz. Çocuklar yaptığı çalışmaları d klasörüne kaydediyor, deepfreez tarzı programlar da c'yi koruyor. Kapasitesi düşük bilgisayarlara zaten kurmuyoruz deepfreez tarzı programları, sorun olursa imajdan geri alıyoruz.

publisher ile yapıyoruz zaten orada illa gazete çıkarın demiyor ben her hafta kartvizit, doğum gunu davetiyesi gibi farklı etkinliklet yaptırıyorum d ye deepfrz. kurmadım oraya kayıt yapıyoruz. benim asıl düşündüğüm bir sonraki konu benim sınıftaki cd suruculer çalışmıyor o etkinlik ne olacak ? :?: :?: :?:

Ben sınıflar arası yarışma şeklinde yaptırıyorum. 3-4 kişilik gruplar oluşturuyorlar. Her sınıfın 1. seçiliyor ve daha sonra 6. sınıflar arası 1. olan yıl sonunda madalya oluyor. Bu sene 3. kez yapıyorum. Çocuklarla en etkili işleyebildildiğim bir konu. Madalya alacaklarını duyunca çok ciddi ve güzel çalışmalar geliyor. Çalışmanın illaki bilgisayarda hazırlanması şartını koymuyorum. Çünkü herkeste bilgisayar yok. Bu 5 hafta boyunca tasarım kurallarını anlatıyorum. İyi ve kötü tasarımlara örnek gösteriyorum. Nesnelerin yerleşimi, renk uyumu, konu bütünlüğü, çalışmanın temizliği gibi. Bunları anlatabilmek için publisher da yada wordde sadece o günlük konu belirleyip onun üzerinde çalışıyorlar. Mesela çocuklar bir yazıyı resimler ile birleştirip wordde düzenleme konusunda eksikler. Bir ders bu yazıyı ve resmi nasıl yerleştirirsek göze güzel görünür onu işliyoruz. Kendileri de derste yapıyorlar, öğreniyorlar. Daha sonra bu kurallara uymak şartı ile bilgisayar çıktısı yada el yazısı ile, resim kesme yapıştırma yöntemi ile sayfalarını evde biraraya gelerek hazırlıyorlar. Ama el yazısı ile yazılacaksa gruptan en güzel yazı yazanı seçmelerini istiyorum. Sonuçta bu konu tasarım ilkeleri konusu. Çocukların görselleri anlamlı ve düzenli yerleştirmeleri ile ilgili. Bilgisayar çıktısı olacak diye kısıtlamamak lazım. İçindekiler bölümü ise;
Okulumuzdan haberler, resimlerle okulumuz, Atatürk köşesi, öğretmenlerle röpörtaj, bunları biliyor muydunuz, bilimsel araştırmalar, bulmacalar, kitap tanıtımı vb...
Bu süreçte öğretmenlerle röpörtaj yapıyorlar, resim çekiyorlar, güzel bir etkinlik oluyor.

Bu kadar ilgi göstereceklerini düşünmüyordum önceden ama bu sene 3. kez yapıyorum çok güzel çalışmalar geliyor.

marbled' Alıntı:
Ben sınıflar arası yarışma şeklinde yaptırıyorum. 3-4 kişilik gruplar oluşturuyorlar. Her sınıfın 1. seçiliyor ve daha sonra 6. sınıflar arası 1. olan yıl sonunda madalya oluyor. Bu sene 3. kez yapıyorum. Çocuklarla en etkili işleyebildildiğim bir konu. Madalya alacaklarını duyunca çok ciddi ve güzel çalışmalar geliyor. Çalışmanın illaki bilgisayarda hazırlanması şartını koymuyorum. Çünkü herkeste bilgisayar yok. Bu 5 hafta boyunca tasarım kurallarını anlatıyorum. İyi ve kötü tasarımlara örnek gösteriyorum. Nesnelerin yerleşimi, renk uyumu, konu bütünlüğü, çalışmanın temizliği gibi. Bunları anlatabilmek için publisher da yada wordde sadece o günlük konu belirleyip onun üzerinde çalışıyorlar. Mesela çocuklar bir yazıyı resimler ile birleştirip wordde düzenleme konusunda eksikler. Bir ders bu yazıyı ve resmi nasıl yerleştirirsek göze güzel görünür onu işliyoruz. Kendileri de derste yapıyorlar, öğreniyorlar. Daha sonra bu kurallara uymak şartı ile bilgisayar çıktısı yada el yazısı ile, resim kesme yapıştırma yöntemi ile sayfalarını evde biraraya gelerek hazırlıyorlar. Ama el yazısı ile yazılacaksa gruptan en güzel yazı yazanı seçmelerini istiyorum. Sonuçta bu konu tasarım ilkeleri konusu. Çocukların görselleri anlamlı ve düzenli yerleştirmeleri ile ilgili. Bilgisayar çıktısı olacak diye kısıtlamamak lazım. İçindekiler bölümü ise;
Okulumuzdan haberler, resimlerle okulumuz, Atatürk köşesi, öğretmenlerle röpörtaj, bunları biliyor muydunuz, bilimsel araştırmalar, bulmacalar, kitap tanıtımı vb...
Bu süreçte öğretmenlerle röpörtaj yapıyorlar, resim çekiyorlar, güzel bir etkinlik oluyor.

Bu kadar ilgi göstereceklerini düşünmüyordum önceden ama bu sene 3. kez yapıyorum çok güzel çalışmalar geliyor.

hocam paylaşabileceğiniz örnek bir çalışma var mı?

marbled' Alıntı:

geçen senelerde bende benzer etkinlikler yaptırdım publisherde, ben madalya yerine en güzel gazeteyi web sayfasında yayınlayacağımı söylüyorum, canla başla çalışıyorlar :) çok güzel ürünler ortaya çıkıyor

Geçen sene 1. olan gazeteyi fotograf makinesi ile sayfalarını çekip koyabilirim. Bu sene içine değerler eğitimi bölümü de ekletmek istiyorum. Nisan ayında teslim edileceği için o ayın konusu olan bölüm olması da güzel olur.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    33.5 KB · Görüntüleme: 4,355
  • 2.jpg
    2.jpg
    30.1 KB · Görüntüleme: 4,355
  • 3.jpg
    3.jpg
    33.5 KB · Görüntüleme: 4,355
  • 4.jpg
    4.jpg