Sınavlar berbat moralim bozuk..

Kodla Büyü

bahhele

Süper Üye
Süper Üye
ya arkadaşlar sorun bendemi anlamadım ama moralim çok bozuk.bugün sınav yaptım 5 ve 6. sınıf olmak üzere 2 sınıfa.sonuçlar berbat:( sınıfın biri 20 kişilik diğeride 18 kişilik.ve 85 olupta 5 alan yok :( en yüksek 81 aldı öğrecinin biri.hiç bi soruyu yapamayıp 4 alan bile var :( o kadar not tutturdum ben bunlara yaa.anlattımda üstelik.dünlük bugünlük bi öğretmende değilim.genelde hep 30-40 aldılar 50 alan bile çok nadir.

sorularım bu siteden alıntı.sorular basit ötesi.bir tek benim öğrencilermi böyle gözünüzü seveyim bişey deyin.

sınavı tekrar etmem gerekecek ama bundan daha basit nasıl sorulabilirki deliricem

Ekli dosyalar

• Desktop.rar
    789 KB · Görüntüleme: 721
ya birde sınıf geçme yönetmeliği değişmiş heralde...Sadece bir çocuğu bir dersten bırakmak için acaip prosedür gelmiş neredeyse şirket kurmaktan zor yani çocuğu bırakmak bilgisi olan varsa bilglerini üstümüze serpsin aydınlatsın bizi.

( Konu dışı diye yargılamayın hemen milliyet bile bunu yapıyor...Bugün bir haber yapmışlar eski alman futbolcu el kaideye katıldı ve öldü diye..buraya kadar bişey yok yalnız son paragrafı şöyle haberin "Sami Khedira sezonu kapattı " )
:)
http://dunya.milliyet.com.tr/-alman-mil ... efault.htm

hocam nor tutturmazmıyım zaten kitap yok nereden çalışacaklar mantığıyla da olsa tutturuyorum.evet gittiğim okul ilçenin en berbat okullarından biri ama sonuç bu olmamalıydı :( herkesin iyimi?

mescan' Alıntı:
bence kavram karmaşası yaşayabilecekleri sorular gayet normal bu notlar

hocam siz hazırladıysanız bir de sizin sorularınızı görebilirmiyim mümkünse?

Hocam bazı sorularda çeldiriciler güçlü gibi.. kavram karmaşası yaşayabilecekleri de ihtimal dahilinde.. 2-3 soruda kullanılan dil-terimler de ağır gelebilir çocuklara sanki.. şık sayısının 5 olduğunu da düşünüp öyle bakılınca sorular orta-zor arası gibi.. Ben de yaptım geçen hafta, soruları da buradaki paylaşımlardan harmanladım:) bir sınıf okudum 55-95 arası notlar.. diğerleri de öyle olur umarım, temel dersler dışındaki derslere not şikayetleri cidden can sıkıcı çünkü.. Bir de velilerin not isyanıyla uğraşmayalım:)

hocam ben soruların yarısından fazlasını doğru yanlış olarak yaptım 19 alan bile var ortalama 80 lerde. bol bol not tutturdum. ne yapalım yeni nesil okuduğunu anlamaktan aciz. Soruları sözlü soruyorum doğru yanıt veriyor yazılı kağıdını düzgün okuyamıyor.

Soru köklerinde biraz fazla "değildir" ifadesi kullanmış gibisiniz sayın hocam, yazılı sorularının öğretici özelliği bulunduğunu unutmamak gerek bence, doğruları sorarak doğruları öğretmeliyiz...

wanagot' Alıntı:
Hocam bazı sorularda çeldiriciler güçlü gibi.. kavram karmaşası yaşayabilecekleri de ihtimal dahilinde.. 2-3 soruda kullanılan dil-terimler de ağır gelebilir çocuklara sanki.. şık sayısının 5 olduğunu da düşünüp öyle bakılınca sorular orta-zor arası gibi.. Ben de yaptım geçen hafta, soruları da buradaki paylaşımlardan harmanladım:) bir sınıf okudum 55-95 arası notlar.. diğerleri de öyle olur umarım, temel dersler dışındaki derslere not şikayetleri cidden can sıkıcı çünkü.. Bir de velilerin not isyanıyla uğraşmayalım:)

Hocama katılıyorum bence durumu özetlemiş, geçen başka bir arkadaşında hazırladığı sorularda benzer sıkıntılar vardı, bazı sorularda dil ağır 1,3,6,7,8 gibi örneğin 8. soruda dijital vatandaş kelimesi yerine bilgisayar kullanıcısının veya daha da basitleştirilebilir diye düşünüyorum bu çocuklar bilmediğinden değil soruları anlamadığından yapamamıştır bence...

hocam dijital vatandaşlık olarak işledim konuyu direk. başka türlü sorsam hiç biri kalem oynatamaz

evet çeldiriciler ve değildir soruları fazla ama o zaman sınav yapmayalım biz bu çocukları.okula hobi olarak takılsınlar gelsinler gitsinler.ölçme değerlendirme neyy yaa? ne okuduğunu anlıyor ne denileni dinleyip anlama gibi bi derdi var bu neslin.yemin ediyorum acıyorum ülkenin düştüğü şu duruma.içler acısı eğitimimiz. ooff

bu sorulardan daha basitini soran varsa eklesin şuraya onu yapıcam

Bende bugün yaptım sınav.. soruları sitedeki sınav sorularını karıştırarak her yönden ölçebilecek şekilde çok güzel bir hale getirdim, düşük alan var biraz benim de cnaım sıkıldı çok iyi anlatığımı düşünüyordum, en yüksek 98 çıktı bu güzel oldu ama çocuklar ders bilgisayar diye çok ciddiye almadılar biraz da sebep bu gibi sanki

5 lerin de 6 larında yazılısından ortalama bir öğrenci hatta ortalamanın az üstündekiler 55-70 alır. Ama bu sınavlarda 85 üstü alan çok zor çıkar. Çarşamba perşembe ben de sınav yapıcam. Kendimce kolay sorduğumu düşünüyorum ama bakalım. Sizlerden sonuçlar geldikçe korkmaya başladım.

adam sormuş bizdemi bunları soralım?

Ekli dosyalar

• 1.rar
    619.4 KB · Görüntüleme: 84
abdulhey84' Alıntı:
ben yaptım memnun kaldım. ilk ders çalıştırdım. 2.saat sınav yaptım. notlar iyi :)

hocam herkes iyi diyoda sorulara bakayım diorum kimsenin sesi çıktığı yok. sorularına bakabilirmiyim?

Hocam sorular nispeten zor, yani çocuk soruyu okuyup sorunun ne istediğini kavrama kısmında zorluk yaşamış olabilir. Neden derseniz, yine buradan aldığım soruların birisinde şıklarda "pasif" kelimesi geçiyordu. Her sınıfta öğrencilerin yaklaşık dörtte biri "öğretmenim pasif ne demek" diye sordu. Buradan yola çıkarak sorularınız zor diyorum. Ama daha önemlisi, sorduğunuz sorulara bakarsak, hocam kızmak yok konuyu açtığınız için yazıyorum belki faydası olur;
Öğrencilere dersi sevimsiz hale getirmiş olabilir misiniz? Sorulara göre işlediğiniz konular tamamen teorik, uygulaması olmayan konular. Ve donanım hariç alabildiğine soyut konular... 15 eylülden bu yana derslerin çoğunu not tutturarak, sunu anlatarak, düz anlatım ve soru cevap metotlarıyla işlemiş olabilir misiniz? 5-6. sınıf öğrencileri dersimizden oyun eğlence beklerken, biz onlara teorik bilgiyi yükleme kalkınca çocuk dersten kopuyor. Tabii ki teorik bilgiyi de vereceğiz ama dengeyi sağlamak lazım biraz. Biraz da uygulama yaptırmak lazım. Forumda paylaşılan planların pek çoğu maalesef ilk aylarda hep teorik konu ağırlıklıydı. Şimdi pek çok arkadaş sınavları yapmaya başladı ve sıkıntılar ortaya çıktı. Malum kılavuz kitabımız yok, kurul kararında da öğrencinin ilgi ve ihtiyaçlarına göre müfredat belirlenebilir yazdığı için planlarınızı ve müfredatınızı istediğiniz gibi esnetebilirsiniz.
Sözüm ona, ısrarla işlediğimiz girdi-işlem-çıktı birimleri öğrencinin ne işine yarayacak? Fare ne işe yarar çocuk bunu bilse yetmez mi? Sağ tık/sol tık tamam. Yani, örneğin hemen hepimiz zamanında türev, integral, diferansiyel,vs konularını öğrenirken oflayıp poflardık bunlar ne işimize yarayacak diye. Şimdi biz yıllık planları istediğimiz gibi düzenleme imkanımız da varken çocuğun günlük hayatta işine yaramayacak konuları yüzeysel geçebiliriz ya da hiç değinmeyebiliriz diye düşünüyorum.
Bu arada yanlış anlaşılmasın benim ilk sınav sonuçlarım da mükemmel değil, hocamın açtığı konu üzerinden genel bir eleştiri yapayım dedim. Yazdıklarım lab. olmayan arkadaşlar için kesinlikle geçerli değildir.

unknownrealmman' Alıntı:
Hocam sorular nispeten zor, yani çocuk soruyu okuyup sorunun ne istediğini kavrama kısmında zorluk yaşamış olabilir. Neden derseniz, yine buradan aldığım soruların birisinde şıklarda "pasif" kelimesi geçiyordu. Her sınıfta öğrencilerin yaklaşık dörtte biri "öğretmenim pasif ne demek" diye sordu. Buradan yola çıkarak sorularınız zor diyorum. Ama daha önemlisi, sorduğunuz sorulara bakarsak, hocam kızmak yok konuyu açtığınız için yazıyorum belki faydası olur;
Öğrencilere dersi sevimsiz hale getirmiş olabilir misiniz? Sorulara göre işlediğiniz konular tamamen teorik, uygulaması olmayan konular. Ve donanım hariç alabildiğine soyut konular... 15 eylülden bu yana derslerin çoğunu not tutturarak, sunu anlatarak, düz anlatım ve soru cevap metotlarıyla işlemiş olabilir misiniz? 5-6. sınıf öğrencileri dersimizden oyun eğlence beklerken, biz onlara teorik bilgiyi yükleme kalkınca çocuk dersten kopuyor. Tabii ki teorik bilgiyi de vereceğiz ama dengeyi sağlamak lazım biraz. Biraz da uygulama yaptırmak lazım. Forumda paylaşılan planların pek çoğu maalesef ilk aylarda hep teorik konu ağırlıklıydı. Şimdi pek çok arkadaş sınavları yapmaya başladı ve sıkıntılar ortaya çıktı. Malum kılavuz kitabımız yok, kurul kararında da öğrencinin ilgi ve ihtiyaçlarına göre müfredat belirlenebilir yazdığı için planlarınızı ve müfredatınızı istediğiniz gibi esnetebilirsiniz.
Sözüm ona, ısrarla işlediğimiz girdi-işlem-çıktı birimleri öğrencinin ne işine yarayacak? Fare ne işe yarar çocuk bunu bilse yetmez mi? Sağ tık/sol tık tamam. Yani, örneğin hemen hepimiz zamanında türev, integral, diferansiyel,vs konularını öğrenirken oflayıp poflardık bunlar ne işimize yarayacak diye. Şimdi biz yıllık planları istediğimiz gibi düzenleme imkanımız da varken çocuğun günlük hayatta işine yaramayacak konuları yüzeysel geçebiliriz ya da hiç değinmeyebiliriz diye düşünüyorum.
Bu arada yanlış anlaşılmasın benim ilk sınav sonuçlarım da mükemmel değil, hocamın açtığı konu üzerinden genel bir eleştiri yapayım dedim. Yazdıklarım lab. olmayan arkadaşlar için kesinlikle geçerli değildir.

hocam dedikleriniz çok doğru tespitler.evet dediğiniz gibi ders işledim.fakat yllık planlarımız böyle.meb in öğretim programına göre yaptık malum.hepside teorik. napabilirim? seçmeli kitaplara devam edelim o zaman

sınavlarımı bitirdim şuana kadar 95 kişi içinden 1 alan 3 öğrenci oldu sadece .....

yazdırdıklarımı çalıştılar başarılı oldular ...

Hocam Bilişim Teknolojisi dersinin değerlendirme meselesi gerçekten çok ilginç. Seviyeyi tutturmakta sıkıntı yaşadığımızı düşünüyorum. Geçen hafta bende lise 9. sınıflara sadece 1 üniteyi kapsayan bir sınav yaptım ve gerçekten tahmin ettiğimden çok daha düşük notlar aldı öğrenciler.

Ekli dosyalar

• Sınav_BT.png
    Sınav_BT.png
    166.2 KB · Görüntüleme: 596
arkadaşım, sorularınızda çok fazla terim var. ilköğretim çocuğunun bu kadar terimi içeren metinleri anlaması mümkün değil. dersi anlatırken kullandığınız dili olabildiğince sadeleştirip basitleştirmeye çalışın. anlattığınız gibi de sorarsanız sorun kalmaz. mesela 3 sorunuzdaki şıklardaki terimlerin hiç birini konuyu anlatırken ben vermedim. oldukça basit anlattım. yine de anlamakta zorlandıkları yerler oldu.

Hocam bende de aynısı.Sen ders anlatmak için kendini yırt(afedersiniz) çocuğun umrunda değil.Bilgisayarın tanımını yazdırdım anlattım uyguladım.Boşluk doldurmada sordum.%90 ı bilemedi.Hocam çocukların aklı başka yerde derste değil.Düşük not almaları umurlarında değil.Bundan sonra benim de umrumda olamayacak bunu yazılı yapınca anladım.Dersimi anlatacağım geçeceğim yapan yapsın yapmayan kendi bilir...

Hocam kusura bakmayın bence sorular hem karışık, net değil hem de seviyelerinin üstünde. Zaten ölçme sonuçlarınız da bunu gösteriyor. Ben anadolu lisesinde çalışıyorum bundan daha kolay soruyorum hem de örnek soru veriyorum. İlköğretim de çalışırken de sınav kağıdını vermeden önce kısa bir tekrar yapardım. Dijital kimlik, bilgi toplumu, mini bilgisayar vs. gibi sorular sormam. Sözelci olmadığımdan sanırım. Hepsinin test sorusu olması çocuklara kolaylık sağlar.

safiye' Alıntı:
Hocam kusura bakmayın bence sorular hem karışık, net değil hem de seviyelerinin üstünde. Zaten ölçme sonuçlarınız da bunu gösteriyor. Ben anadolu lisesinde çalışıyorum bundan daha kolay soruyorum hem de örnek soru veriyorum. İlköğretim de çalışırken de sınav kağıdını vermeden önce kısa bir tekrar yapardım. Dijital kimlik, bilgi toplumu, mini bilgisayar vs. gibi sorular sormam. Sözelci olmadığımdan sanırım. Hepsinin test sorusu olması çocuklara kolaylık sağlar.

hocam bende sizin gibi düşünüyodum testten geçerler die fakat hemen hemen yarısından fazlası test bölümü kısımlarında gümlemişler zaten.bu yüzden yazılı olarak tekrar edicem.çeldirmelerin ağır olduğunun farkındayım fakat bunları hem anlattım hem yazdırdım.dediğim gibi müfredat bunu emrediyorsa kafama gör nasıl takılayım?

Geri