sınav yerleştirme programı!!

Kodla Büyü
Çok sağolun hocam. Bizi büyük bir yükten kurtardınız. Tek problemimiz 5x6 şeklinde tekli sıralarımız var. Programda böyle bi seçenek de yer alsa süper olur. Emeğinize sağlık. :++:

Hocam elinize sağlık program çok güzel olmuş ben de böyle bir program arıyordum tam denk geldi.

Birşey soracağım çok şey istiyorum belki ama aldığımız listelere öğrencilerin fotoğraflarını da koyma şansımız var mı? yoksa vardı da benim gözümden mi kaçtı?

Yeni dönemde programı yeniden kullanmaya başladık. Özellikleri ile işlerimizi kolaylıyor. Emeğinize sağlık hocam. Ben kullanım sürem boyunca sadece öğrenci sayılarının farklı olmasından dağıtım mantığına göre bazı sınıflarda oluşan yığılmalarda sıkıntı yaşıyorum. O konuyla ilgili de hocamın düzenlemeler yapmasını bekliyorum...

öğrenci sayılarını , sınıflara boş öğrenci ekleyerek eşitledim(sınıflar arası). Program çok güzel dağıtıyor.

ellerinize sağlık hocam gerçekten süper bir paylaşım olmuş. yalnız windows 7 kullanırken sorunlar veriyor bazen. derleme xp ye göremi yoksa çokta farketmezmi?

fatih hocam tekrar teşekkürler.
ellerine sağlık.
programda şunlarda olsa güzel olur diye düşünüyorum
1- kız - erkek ayrı oturmaları
2- kontrol litesinin altına sınıflardan şube şube kaçar sayıda öğrenci olduğu
örnek bir tane mail atabilirim.
teşekkürler

Fatih hocam elinize emeğinize sağlık. Tam ihtiyacım olduğu anda buldum sizi. Programı denedim çok güzel. Yalnız şu dikkatimi çekti. Sınıfları bağımsız tanıtabilsek çok iyi olacak. Zira bir sınıf tanımlamak için boş öğrenci kaydı yaptığımızda yerleştirmede hata çıkıyor. (Örneğin Kimay Lab. diye bir sınıf tanımlayıp öğrencileri burda sınava almak istediğimizde). Bir de sınıf sıra şekillerinin esnek olması konusu var ki, ona siz zaten son mesajınızda değinmişsiniz. Esnek sınıf sıra şekilleri tanımlayabilirse kullanıcılar mükemmel olacak. Tüm yardımlarınız ve emekleriniz için tekrar teşekkürler.

Programı kullandık ve çok beğendik. Ellerinize sağlık. Ancak önemli bir sorunla karşılaştık ve nasıl çözeceğimizi bilemiyoruz. Okulumuzda farklı öğrenci sayılarına sahip sınıflarımız var; 12-13-15-19-24-28-29-30-31 vb. gibi. Bu sınıfların dağıtımını yaptığımızda sona kalan öğrencileri sadece 9. sınıflardan seçip öyle dağıtıyor. Yani bir sınıf sadece 9. sınıflardan oluşuyor. Çok acil yardıma ihtiyacımız var.

abuzer1007 , hocam biz de aynı durumdan muzdaribiz. Şimdilik çözüm sınıflara boş öğrenci atamak. O da listelerde karışıklık çıkarıyor :( Fatih hocamın yeni düzenlemelerini bekliyorum sabırsızlıkla....

E_Arslan' Alıntı:
Fatih hocam elinize emeğinize sağlık. Tam ihtiyacım olduğu anda buldum sizi. Programı denedim çok güzel. Yalnız şu dikkatimi çekti. Sınıfları bağımsız tanıtabilsek çok iyi olacak. Zira bir sınıf tanımlamak için boş öğrenci kaydı yaptığımızda yerleştirmede hata çıkıyor. (Örneğin Kimay Lab. diye bir sınıf tanımlayıp öğrencileri burda sınava almak istediğimizde). Bir de sınıf sıra şekillerinin esnek olması konusu var ki, ona siz zaten son mesajınızda değinmişsiniz. Esnek sınıf sıra şekilleri tanımlayabilirse kullanıcılar mükemmel olacak. Tüm yardımlarınız ve emekleriniz için tekrar teşekkürler.

Yeni versiyonda dediğiniz gibi yapmaya başladım. Salonları siz önceden oluşturacaksınız. Sınıftan ayrı olacak, Ama salon adı sınıf adıyla aynı olabilir. Salonların oturma planlarınıda ayrı ayrı düzenleyebileceksiniz. Sadece dağıtımdaki mantık sorunu önceden söylediğim gibi sınıf seviyelerinin birbirinden çok farklı olması. Yani 9. sınıf öğrenci sayısı 200 diğer seviyeler 150 civarı olursa bu durumda her sınıfa aynı sayıda öğrenci atadığından mecburen son sınıfta hepsi 9. sınıf seviyesinden öğrenci oluşuyor. Buna mantıklı bir çözüm önerisinde bulunursanız ben programa uyarlamaya çalışırım.

dağıtım mantığı gerçekten problem oluşturuyor hocam, bunu seçilen sınıf sayısına göre o sınıftaki mevcudu ortalama dağıtma gibi bi çözüm getirseniz. Yani 5 salonda sınav var, 9-a sınıfını önce 1,-2,-3,-4,-5, salona sırayla yerleştirse, sonra 9-b yi dağıtsa.... bazı salonlarda yoğunluk olur ama en azından her salonda her sınıf seviyesinden öğrenci olur. Bir de dagıtım listelerine 9-a, 9-b, 9-c .... gibi sayılarda şubeleri belirtsek. Biliyorum çok şey istedim, emekleriniz için şimdiden teşekkür ederim....

bilisim' Alıntı:
dağıtım mantığı gerçekten problem oluşturuyor hocam, bunu seçilen sınıf sayısına göre o sınıftaki mevcudu ortalama dağıtma gibi bi çözüm getirseniz. Yani 5 salonda sınav var, 9-a sınıfını önce 1,-2,-3,-4,-5, salona sırayla yerleştirse, sonra 9-b yi dağıtsa.... bazı salonlarda yoğunluk olur ama en azından her salonda her sınıf seviyesinden öğrenci olur. Bir de dagıtım listelerine 9-a, 9-b, 9-c .... gibi sayılarda şubeleri belirtsek. Biliyorum çok şey istedim, emekleriniz için şimdiden teşekkür ederim....
Sizin dediğiniz mantığı tam olarak anlıyamadım. Anladığım kadarıyla öncelikle sınıf seviyesi kalabalık olan sınıf seviyesindeki öğrencileri salonlara dağıtılsın sonra çoktan aza mantığıyla diğer sınıf seviyesine geçsin gibi bir dağıtım istiyorsunuz sanırım. Benim mantığın aynı sınıf seviyesinden iki öğrenci yan yana ve arka arkaya gelmeyecek. bu mantığın çalışması için sınıf seviyelerin eşit olması lazım. sınıf seviyesi eşit değilse bu mantık bozulur. Bu mantık önemli değil. aynı sınıftan iki öğrenci yanyana gelmesin yeterli derseniz. Sorun değil ben sınıf seviyesi fazla olan sınıf seviyesindeki öğrencileri salonlara eşit miktarda dağıtım yaparım.

Fatih hocam, biz de programı kullandık ve çok beğendik. Emeğiniz için teşekkür ederiz. Ancak önemli birkaç sorunla karşılaştık. Okulumuz farklı öğrenci sayılarına sahip sınıflardan oluşuyor; 12-13-15-19-24-28-29-30-31 vb. gibi. Dağıtım yaptığımızda sona kalan öğrencileri sadece 9. sınıflardan oluşturuyor. Yani bir sınıf sadece 9. sınıflardan meydana geliyor. Bir de okulumuzda farklı dersler okutuluyor. O dersleri sınav kâğıdı basarken nasıl ekleyebiliriz. Tüm bunlar için çok fazla zamanımız yok. İki gün içinde halledip sınavları yapmamız gerekiyor. Tüm hazırlıklarımızı yaptık. Acil yardım bekliyoruz. Şimdiden teşekkürü bir borç biliyoruz.

Fatih hocam, şu anki dağıtım mantığında salonlara her sınıf seviyesinden sırayla birer öğrenci alıyor. Yani 9lardan 1, 10lardan 1, 11lerden 1, 12lerden 1 şeklinde. bizde sorun çıkmasının sebebi 9. ve 10. sınıflarımızın mevcutları 78er kişi, 12 ler ise 40 kişi. Doğal olarak son 2-3 sınıfa 12. sınıfların sayısı bittiği için 9-10 lardan oluşan sınıflar kalıyor. Bunu düzenlemek için dağıtımda şöyle olsa diyorum: 5 tane salon var 9-a 25 kişi her salona 5er öğrenci dağıtsa, 12-a 15 kişi her salona 3er kişi dağıtsa..... Anlatabildim umarım :(

ikurt' Alıntı:
Hocam Excel den veri alma seçeneği eklemeniz mümkünmüdür.
access'da excelden direk veri aktarımı yapabilirsiniz. sadece sütun başlıkları veritabanındaki ile aynı sırada ve aynısı olması yeterli, ama excelden veri alacak bir kısımda eklemeye çalışırım

Fatih Hocam ilk önce böyle bir programı bizlere sunduğun için sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. Senin bu yaptığını kaç kişi yapar bilemiyorum. Emeğin için çok sağol.
Programı kullanırken karşılaştığım tek sorun sınıfları yerleştirirken son yerleştirdiği sınıfa aynı seviyede ( 10.sınıflar veya 11. sınıflar ) olan öğrencilerden yoğunlaşma oluyor yani son yerleştirdiği sınıfta hep aynı sınıf seviyesinden öğrenci bulunuyor.
İşinize karışmak gibi düşünmezseniz ve küstahlığımı bağışlarsanız size birkaç fikir vermek istiyorum.
Öğrencileri sınıflara yerleştirirken program bize ekstradan sınıf tanıtmıyor. Sadece listesi bulunan sınıfları tanıyor. Bize ekstradan sınıf tanıttırırsanız ( laboratuvar vb.....) sorun biraz azalabilir diye düşünüyorum.
Birde bu algoritmayı yaparken farklı sınıfları yanayana otutturup, yanında aynı sınıf seviyesinden ( 10. sınıf ile 10. sınıf veya 11. sınıf ile 11. sınıf .......) öğrenci bulunan öğrencilerin yanını boş bırakacak şekilde düzenleyebilirseniz daha kullanışlı olabileceği kanaatindeyim.En azından aynı sınıf seviyeleri yığılması olsa bile tek oturarak sorunumuzu çözer diye düşünüyorum. Emeğiniz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Örneğin 45 kişilik sınıflarda 30 kişiden sonrası yerleşim planında gözükmüyor. Bunu düzeltmek için yaptığınız bir çalışma var mı hocam? Güzel bir çalışma olmuş, kolay gelsin.

şube farklı olsada aynı sınıflar (9,10,11) yanyana geliyor, bunu engellemenin bir yolu var mıdır acaba?

neyse arkadaşlar sınavda A B varmış, no problem :)

40 kişilik sınıflara göre düzenleyebilsek şunu...

4*10 şeklinde sıra düzenimiz var çünkü..

Hocam oncelikle cok tesekkur ederim, emeginiz icin Allah razi olsun..
Ben bu isi kendim excel de yapiyordum ama cok vakit aliyordu.. sizin programi deneyeyim dedim..
yukledim ve kendi ogrenci listemizi koydum. deneme bir dagitim yaptim ve liste goster e basinda (diger menulerde de yapiyor) ekteki hatayi aliyorum.
hatadan anladigim kadariyla Egitim ogretim yili hatasi.. bunu girebilecegimiz bir yer yok ayarlarda..

Bir de programiniz turkce, biz yurtdisindayiz ve turkce uygun olmuyor.. acaba biz bu programi buranin diline modify yapsak izniniz olurmu..?
kaynak kod ve nasil yapacagimiz hakkinda yardimci olurmusunuz..

simdiden cok tesekkurler..a.R.o

Hasan / Endonezya

Ekli dosyalar

• hata ortak sinav.jpg
    hata ortak sinav.jpg
    47.6 KB · Görüntüleme: 1,221
hascom' Alıntı:
Hocam oncelikle cok tesekkur ederim, emeginiz icin Allah razi olsun..
Ben bu isi kendim excel de yapiyordum ama cok vakit aliyordu.. sizin programi deneyeyim dedim..
yukledim ve kendi ogrenci listemizi koydum. deneme bir dagitim yaptim ve liste goster e basinda (diger menulerde de yapiyor) ekteki hatayi aliyorum.
hatadan anladigim kadariyla Egitim ogretim yili hatasi.. bunu girebilecegimiz bir yer yok ayarlarda..

Bir de programiniz turkce, biz yurtdisindayiz ve turkce uygun olmuyor.. acaba biz bu programi buranin diline modify yapsak izniniz olurmu..?
kaynak kod ve nasil yapacagimiz hakkinda yardimci olurmusunuz..

simdiden cok tesekkurler..a.R.o

Hasan / Endonezya

Bilgisayarın tarihini değiştirip deneyebilir misiniz?

fatihkultukturkan hocam bu yıl okulumuzda programı uyguladım ve gerçekten harika oldu. Kopya olayı minimum düzeye indi. Bütün öğretmen arkadaşlar memnun(1-2 kişi hariç :D ) Benim size sormak istediğim bir konu, siz 9 -10 -11 -12 olarak kağıt başlığı için ders seçimini eklemişsiniz. Bunu sınıf bazında yapma işlemi mümkünmü? (Örnek 10. sınıflardan seçmeli bazı derslerin aynısı 2 sınıfta var iken diğer 10. sınıflarda da farklı seçmeli ders olabiliyor ve aynı anda çıktısını alıp karmak istiyorum. )
Bu arada yapmış olduğunuz amme hizmetinden ötürü tebrikler tekrar çünki piyasada bu seviyede bir program ücret olarak 550-1000 TL arası değişmektedir. Hakkınızı helal edin :)

Hocam elinize sağlık. güzel olmuş. bende 2-3 gündür ortak sınav programı yapıyorum. visual basic de. bu başlığı görseydim hiç uğraşmazdım. benim sorum kodları paylaşmanız veya özelden atmanız mümkün mü. geliştirmek açıısndan veya kendi okuluma göre düzenleme için iyi olurdu. teşekkür ederim.

Fatih hocam programınız için teşekkürler;
Şöyle bir sıkıntımız var bizim sınıflarımızın hepsinde; 4*10=40 sıra düzeni var. Bu düzeni ekleyebilme imkanımız var mı ?

Geri