sınav yerleştirme programı!!

Kodla Büyü
sefeze' Alıntı:
programı ilk defa kullanacağım arkadaşlar.Öğrenci işleri bölümüne bir sınıf ekleyemiyorum.Sınıf işlemleri kısmına giriyorum sınıf ekle dediğimde olmuyor.Çözümü nedir acaba.
Öğrenci ekleyerek sınıf oluşturuyoruz.

burda 12D görünmüyor nasıl ekleyeceğim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    7.2 KB · Görüntüleme: 653
sınav kağıdı ekledim fakat yazdırırken hepsinin başlık kısmında sami yangın anadolu lisesi, bilgi ve iletişim tek. dersi, 1. dönem 1. sınav yazıyor. bunu nasıl değiştirebilirim veya kaldırabilirim sayın hocam

kewok2544' Alıntı:
sınav kağıdı ekledim fakat yazdırırken hepsinin başlık kısmında sami yangın anadolu lisesi, bilgi ve iletişim tek. dersi, 1. dönem 1. sınav yazıyor. bunu nasıl değiştirebilirim veya kaldırabilirim sayın hocam
okul adı ekleme kısmı var. Oradan okulunuzun adını ekleyin. Olmadı veritabanından okul adını sizin okul adıyla değiştirin.

Hocam programda g ve h sınıflarının listesini vermiyor :sleep: :?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    55 KB · Görüntüleme: 407
1.Dağıtımda sürekli olarak 9/A-10/A, 9/B-10/B şeklinde dağıtım yapıyor
2.Listeleri gösterde Sınıf sıra sistemi 6*50=30 veya 6*4+2=26 şeklinde
3.Listeleri göster yazdıra tıklayınca 30 kişi gösteriyor ve öğretmen masasını ne yaparsam yapıyım sağda gösteriyor
4.Listeleri gösterde öğrenci dağıtım listesine tıklayınca boş çıkıyor
5.Sınıf oturma yapısına göre yazdır çalışmıyor

Öncelikle elinize sağlık. Şöyle bir durum var diyelim ki okulda 6 sınıf var ve kelebek yapılacak bir sınıfta 12 kişi olsun bunları 12/6 dan her sınıfa ikişer kişi olarak dağıtma imkanımız var mı?

Konuyu canlandıralım.
Fotoğraf olarak eklediğim hataları alıyorum son versiyonda. Sebebi ve çözümü nedir Fatih bey?
İkincisi toplu ve tek sayfa halinde pdf alma özelliği ekleme olabilir mi?

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    19 KB · Görüntüleme: 71
  • 2.JPG
    2.JPG
    13.9 KB · Görüntüleme: 64
  • 3.JPG
    3.JPG
    17.5 KB · Görüntüleme: 57
Konuyu canlandıralım.
Fotoğraf olarak eklediğim hataları alıyorum son versiyonda. Sebebi ve çözümü nedir Fatih bey?
İkincisi toplu ve tek sayfa halinde pdf alma özelliği ekleme olabilir mi?
Üçüncü hata ya virüs programı yapıyor yada yönetici olarak çalıştırıp deneyin diğer hataları hangi işlemden sonra aldınız,

Üçüncü hata ya virüs programı yapıyor yada yönetici olarak çalıştırıp deneyin diğer hataları hangi işlemden sonra aldınız,

l.hata sınıf dağıtım listesi -yazdır dedikten sonra
2. hata ise 3. hatanın hemen öncesinde. yine liste alırken.
ayrıca yeni yönteme göre dağıt dediğimiz zaman dağıtım olmuyor. dağıtımı yapıyor görünüyor ama dağıtım adı çıkmıyor. listeleri de alamıyoruz.
Eokuldan liste ekleme istediğim zaman ise uygun formatta olmadığı hatası alıyoruz. mecburen veritabanını açıp ekliyorz

Son düzenleme:
hocam programı nerde yazdınız. kodları paylasabilirmisinz
Programı delphi 2009 yazdım üzerine birçok konponet kurmuştum. Kodları paylaşsam bile hata verme ihtimali yüksek ben bile başka bilgisayarda kodları düzenliyemiyorum. Bu sene okul değiştirdim kodları düzenlediğim bilgisayar eski okulumda kaldı. Şimdi sıfırdan daha düzenli olarak yazmaya başladım ama boş vakit buldukça yazdığımdan yavaş ilerliyor

hocam eline sağlık, biz dağıtımı yaptıktan sonra Sınıf Listeleri açtığımızda öğrencilerin soyadı kısmını getiriyor sadece. nerde hata yapmış olabilirim

fatih hocam öncelikle ellerinize sağlık programı uzun süredir kullanıyorum. şöyle bir problem var. Şubelerdeki öğrenci sayılarında fark olduğu için dağıtım yapınca sayısı fazla olan sınıf düzeylerini aynı sınıfa atıyor. örneğin 9. sınıflr 170 kişi, 10. 140 kişi , 11.sınıflar 130 kişi , 12. sınıflar 130 kişi. başlangıçta anladığım kadarı ile her sınıftan bir öğrenci alıyor. dağıtımın sonunda 9. sınıflar 30 kişi artıyor ve 30 kişiyi aynı sınıfa atıyor. acaba öğrenci sayısı fazla olan sınıftan dağıtım yaparken 2 veya üç öğrenci çekebilirmiyiz. yani 9. sınıflardan 3 kişi 10,11 ve 12. sınıflardan 1 kişi gibi. böylece öğrenci sayısı fazla olan sınıflarda daha homojen dağılmış olur diye düşünüyorum. şimdiden teşekkür ederim.

fatih hocam öncelikle ellerinize sağlık programı uzun süredir kullanıyorum. şöyle bir problem var. Şubelerdeki öğrenci sayılarında fark olduğu için dağıtım yapınca sayısı fazla olan sınıf düzeylerini aynı sınıfa atıyor. örneğin 9. sınıflr 170 kişi, 10. 140 kişi , 11.sınıflar 130 kişi , 12. sınıflar 130 kişi. başlangıçta anladığım kadarı ile her sınıftan bir öğrenci alıyor. dağıtımın sonunda 9. sınıflar 30 kişi artıyor ve 30 kişiyi aynı sınıfa atıyor. acaba öğrenci sayısı fazla olan sınıftan dağıtım yaparken 2 veya üç öğrenci çekebilirmiyiz. yani 9. sınıflardan 3 kişi 10,11 ve 12. sınıflardan 1 kişi gibi. böylece öğrenci sayısı fazla olan sınıflarda daha homojen dağılmış olur diye düşünüyorum. şimdiden teşekkür ederim.
Hocam bu sorunun başka bir çözümü; eğer fazladan sıranız varsa boş sınıf ve boş öğrenci oluşturmak en mantıklı oluyor. Örneğin sizin mevcut öğrenci sayınız 500 kişi olsun, sınıflardaki oturulacak sıra sayınız 600 ise 100 tane boş öğrenci oluşturabilirsiniz demek oluyor. Önemli olan sınıf seviye sayılarının bir birine yakın olması sizin örnek sayılardan yola çıkarsak bu 100 tane boşluğun 30 tanesini 10. sınıf için 35 tanesini 11 sınıf, 35 tanesini 12. sınıf için kullana bilirsiniz. Yapmanız gereken 10/ YOK diye sınıf oluşturmak ve içine diğer öğrencilerle çakışmayacak şekilde okul numarası tanımlamak ve BOŞ BOŞ (Adı ve soyadı vermek). Sınıf işlemlerinde sınıf oluştururken içine bir öğrenci ekleyerek sınıf oluşturuyorsunuz. Daha sonra çoklu öğrenci ekleme bölümünden otomatik boş boş öğrencileri oluşturmak kolay. BOŞ BOŞ vermemin sebebi eğer yazılı kağıdı bastırıyorsanız boş ismindeki öğrencileri yazdırmayacaktır. Tabi fazladan sıranız varsa bu söylediklerim geçerli. Fazladan oturulacak yeriniz yoksa program şimdilik yığılma yapıyor ama tekrar kodluyorum bu sefer sizin dediğiniz fikiride katarım inşallah

Hocam bu sorunun başka bir çözümü; eğer fazladan sıranız varsa boş sınıf ve boş öğrenci oluşturmak en mantıklı oluyor. Örneğin sizin mevcut öğrenci sayınız 500 kişi olsun, sınıflardaki oturulacak sıra sayınız 600 ise 100 tane boş öğrenci oluşturabilirsiniz demek oluyor. Önemli olan sınıf seviye sayılarının bir birine yakın olması sizin örnek sayılardan yola çıkarsak bu 100 tane boşluğun 30 tanesini 10. sınıf için 35 tanesini 11 sınıf, 35 tanesini 12. sınıf için kullana bilirsiniz. Yapmanız gereken 10/ YOK diye sınıf oluşturmak ve içine diğer öğrencilerle çakışmayacak şekilde okul numarası tanımlamak ve BOŞ BOŞ (Adı ve soyadı vermek). Sınıf işlemlerinde sınıf oluştururken içine bir öğrenci ekleyerek sınıf oluşturuyorsunuz. Daha sonra çoklu öğrenci ekleme bölümünden otomatik boş boş öğrencileri oluşturmak kolay. BOŞ BOŞ vermemin sebebi eğer yazılı kağıdı bastırıyorsanız boş ismindeki öğrencileri yazdırmayacaktır. Tabi fazladan sıranız varsa bu söylediklerim geçerli. Fazladan oturulacak yeriniz yoksa program şimdilik yığılma yapıyor ama tekrar kodluyorum bu sefer sizin dediğiniz fikiride katarım inşallah

Ben okulda şöyle yapıyorum, Yeterli öğretmen ve sınf var ise;( Sınıfları 40 arlı yapıyoruz, sınfların mevcudu 4 ün katlar olursa sistem daha iyi çalışıyor)
Örneğin;
9 lar 180
10lar 150
11ler 130
12ler 120 kişi olsun.
Bütün sınıfları en fazla mevcuda tamamlıyoruz.Yani, 10 lara 30 boş öğrenci, 11 lere 50 boş öğrenci, 12 lere de 60 boş öğrenci belirliyoruz.
Toplamda 720 öğrenci(Boş öğrencilerle beraber) ve 720/40=18 sınıf belirliyoruz.

oturma düzeni
9 10 11 12 9 10 11 12 9 10
11 12 9 10 11 12 9 10 11 12
......................................................
.......................................................
şeklinde oluyor

hocam şimdiden kolay gelsin. teşekkür ederim

Geri