Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

sınav yerleştirme programı!!

Konu, 'İdari Programlar (Ders Dağıtım,Okul Zili vs.)' kısmında bilisim tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. bilisim

bilisim Seçkin Üye Seçkin Üye

Arkadaşlar, okulda yapılacak ortak sınavlarda öğrencileri farklı sınıflara dağıtmak için kullanabilecek bi programa ihtiyacım var. Paylaşan olursa sevinirim.

2. fatihkultukturkan

fatihkultukturkan Süper Üye Süper Üye

Ben kendi okulum için kendim bir tane yapıyorum. Pazartesiye bitirmiş olurum. Veritabanını kendin yazdıktan sonra kendimin geliştirdiği bir dağıtma algoritması mantığına göre dağıtım yapıyor. Tabi sizin okula tam olarak uyar mı bilemiyorum. Diğer arkadaşlardan birşey bulamazsan benim programıda deneyebilirsin.

3. bilisim

teşekkür ederim hocam, pazartesi bekliyorum sabırsızlıkla

4. yağan.147

yağan.147 Üye

güzel olmuş :)

5. fatihkultukturkan

Umarım işinize yarar. Bugün akşam bitirirsem. Deneme yapmanız için siteye eklerim. Tabi bir aksilik çıkmazsa :) Tabi kısa sürede yaptığım için görselliğe önem vermedim :)

6. bilisim

umarım bi aksilik çıkmaz :)

7. fatihkultukturkan

Yazdır düğmesindeki hatayı düzeltmeye çalıştım. 25.11.2014
    Bazı küçük hataları düzeltmeye çalıştım. 06.11.2014
    Artık konum bağımsız çalışıyor. Bilgisayarınızın istediğiniz konumunda çalışır. 14.04.2014
    Kontrol Listesi ve Excelden öğrenci aktarma kısımları düzenlendi.DÜZELTİLDİ 17.03.2014
    Yazılı Kağıdı Yazdırma kısmı düzenlendi. 23.01.2014
    Bazı küçük hatalar yok edildi. Yeni düzenlemeler yapıldı.. 09.12.2013
    Şuan kullanmakta olduğum versiyonu yükledim. 01.11.2013
    E-Okuldan Öğrenci Listesi Ekleme Klavuzunu Ekledim.12.11.2012
    Şuan Kullanmakta olduğum versiyonu Ekledim. Raporlama kısmını çalışma zamanı oluşturma yapmaya başlıyorum.
    Yazılı Kağıdı Tek Tek Çıktı seçeneği Eklendi. Dağıtım Sistemi Daha çok rastgale hale getirildi. 11:38 28.04.2011
    Toplu Çıktı seçeneği Eklendi. 13:17 25.03.2011
    36 KİŞİLİK Sınıf Eklemesi YAPILDI. 20:45 23.12.2010
    YENİ DÜZENLEMER YAPILDI. 10:42 07.12.2010
    YENİ BÖLÜMLER EKLENDİ. 13:14 26.10.2010

Kurulum :
    1. Ekdeki sıkıştırılmış dosyanın içindeki "Ortak Sınav" klasörünü C: sürücüsünün içine açınız. (C:\ortak sınav)
    2. Ortak Sınav Klasörünün içinde osdb.mdb dosyasını açıp içindeki öğrenciler tablosuna sizin öğrenci listesini eklemeniz gerekiyor.
    (Derecesi kısmı her öğrenci 1-2-3 diye bir değer vermeniz gerekiyor. Çalışkan tembel zeki gibi )
    Şuan içinde bizim okulun öğrenci listesi var. // Artık bu işlemi program içinden yapabilirsiniz.
    3. OSDP.exe dosyasını çalıştırdığınızda bir sorun yoksa çalışması gerekir.
    Eğer hata vermeden çalışmışsa bir sonraki adıma geçebiliriz.
    4. Öğrenci Dağıtımı düğmesine tıklayarak. Öğrenci Dağıtım Formunu açalım.
    5. Dağıtılmasını istediğimiz sınıfları yandaki listeye taşıyalım. Burada dikkat edilecek bir nokta
    Sınıfın Öğrenci Kapasitesini hatalı girilmemesi.
    6. Listeye Eklediğimiz sınıflardan hangilerinde sınav olmayacaksa en Sağ listeden işaretini kaldırıyoruz.
    7. Dağıtım adını yazıp Dağıtım işlemin Başlatıyoruz.
    8. Dağıtım işlemi sırasında program bir kaç sn (bilgisayar hızına göre değişebilir) kitleniyor gibi olabilir.
    9. İşlem Bitti uyarısını gördüyseniz. Başarılı bir şekilde dağıtım yapılmış demektir.
    10. Sıra geldi listeleri almaya Listeler düğmesine tıklayarak Listeler Formunu açıp
    11. Gerekli seçenekleri seçtikten sonra yazdır düğmesine tıklarsanız. Yazdırılmasını istediğiniz Sayfanın önizlemesini göreceksiniz.

Hata ile karşılaşan olursa lütfen hatanın resmini çekip o şekilde bilgilendirme yaparsa daha kısa sürede hataya çözüm bulabilirim.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme: 8 Kasım 2017
    Karabela, ancabsim ve mtprogrammer bunu beğendi.
  8. .Kaf-Kef.

.Kaf-Kef. Süper Üye Süper Üye

teşekkürler fatih hocam ...

9. bilisim

hocam çok teşekkür ederim...

10. fatihkultukturkan

İndiren arkadaşlar bir yorum yaparlarsa sevinirim.
    (İndirip deneyen arkadaşlar birşey yazmadıklarına göre hata vermedi diye düşünüyorum.)

11. mtoker58

mtoker58 Site Gezgini

12. A-DAMAR

A-DAMAR Site Gezgini

Hocam tam da bu sıralar böyle bir programa ihtiyaç duyuyordum.öncelikle teşekkür ederim. Dediğiniz şekilde programı c sürücüne açtım. denemek amaçlı olarak sizin öğrenci listeniz üzerinde değişiklik yapmadım henüz. Project2.exe yi çalıştırdığımda bir hata ile karşılaşıyorum. [Microsoft][ODBC Microsoft Access Sürücüsü] '(bilinmiyor)' dosyası bulunamadı. şeklinde . Buna rağmen öğrenci dağıtım arayüzü açılıyor. Burada da Öğrenci dağıtımına bastığımda [Microsoft][ODBC Driver Manager] veri kaynağı adı bulunamadı ve varsayılan sürücü belirtilmemiş uyarısı alıyorum. sanırım mevcut sınıflar programa yüklenemiyor. Sınıflar kısmı boş geliyor.

13. bilisim

aynı hatayı ben de alıyorum listeleri değiştirmiştim ama programın açılışında da hocam belirttiği hata ile karşılaşıyorum. Açılan programda öğrenci dağıtım düğmesinde seçilecek sınıf gelmiyor

14. fatihkultukturkan

Hatanın kaynağı veritabanını bulamamasından kaynaklanıyor. Veritabanını direk (C:\ortak sınav\osdb.mdb) olarak aradığı için farklı bir konuma kayıt yaptıysanız yada ismini değiştirdiyseniz böyle bir hatayı almış olabilirsiniz. Bunları yapmadığınız halde bu hatayı almaya devam ediyorsanız. Yarın sabah okulda birkaç bilgisayar üzerinde dener. hatanın tam kaynağını bulup çözüm yolunu veya çözülmüş sürümünü söylerim.

15. kllcnd

kllcnd Site Gezgini

Hocam müsadenle aklıma gelen bir ihtimali yazmak isterim.
    Access veritabanıyla uğraşırken benim de buna benzer bir problem başıma gelmişti.
    Denetim Masası > Yönetimsel Araçlar > Veri Kaynakları > Dosya DSN yolundan bir veri kaynağı oluşturarak sorunu halletmiştim.
    İşinize yarayabilir.

16. fatihkultukturkan

Hata Alan arkadaşlar için tekrar düzeltip Ekledim. (Aslında indiren bütün arkadaşlar hata almış olması gerekli.) En azından hata aldığını söyleyen arkadaşlar için tekrar yükledim.

17. fatihkultukturkan

Aslında hata daha önce kullandığım bir veritabanı zipli dosyanın içine eklememiş olmamdan kaynaklanıyor. Kodun içinde o veritabanı kullanan kısımları kapattım. Hata düzelmiş olması gerekli. Yinede dediğin yöntem fikrin için teşekkür ederim.

18. jahr

jahr Aktif Üye

fatih hocam insallah işimize yarayacak ellerine sağlık ellerin dert gormesin.... :alkis: :alkis:

19. fatihkultukturkan

Kullanan arkadaşlardan geliştirmek adına yorum alabilirsem sevinirim.

20. bilisim

fatihkultukturkan hocam sorun düzeldi :) program dağıtımı yapıyor ama her öğrenciyi hem sınıfındaki listede hem de yerleştiği salonda 2 kez gösteriyor?

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal