Sınav havuzu oluşturularım. Bir Fikrim var ama...

Kodla Büyü

mr.nfyc

Aktif Üye
Sayın Hocalarım malum sınav haftalarına yaklaştık. Elimizde olan güncel veya geçmiş yıllara ait sınav soruları, materyaller, çalışma sayfaları, anlatım sunuları gibi yararlı dökümanları bir havuzda toplayalım istiyorum. Aynı bulut bilişim tarzında. Google Drive veya benzeri bir yerde olabilir. Biz okulumuzdaki bilişim hocalarıyla böyle bir google drive hesabı açtık. Hepimiz dökümanlarımızı oradan paylaşıyor ve lazım olan indiriyor.
Bunu Türkiye genelinde bilgisayarbilisim üyeleri ile nasıl sağlarız.

Bir hesap açıp mesela google drive ile ders ders klasörleri koyup herkes paylaşımı yapar. Ancak benim sorunum şu bir kişi bu işin moderatörü olmalı ve sadece dosya silme hakkı o kişide olmalı. Diğer üyeler sadece dosya ekleme yapabilmeli.
İki seçenek var.
1-Üyelerin kendilerine ait google drive hesabı olmalı ve belirlenmiş hesaba paylaşım yaparlar. olur biter
2-Aynı bizim okulda yaptığımız gibi Tek hesap olur. o hesabın şifresini kullanmak isteyen tüm üyeler forumdan alır. Ancak dosya silme olayı yapamasınlar. Tek kişi dosya silme yapabilsin. Bunu araştırdım ancak bulamadım.
siz ne dersiniz. bunu yaparsak büyük bir online sınav arşivimiz olur.

çok güzel fikir mr.nfyc tebrik ederim. sınav zamanlarında çok ihtiyacımız oluyor
siz bu konuda fikir mimarı olarak bu konuda bize ön ayak olabilirsiniz
teşekkürler

bende buraya üye olup soruların tamamını alan bir öğrenci olurum olur biter :)
...
forumu takip eden öğrencilerimiz de var unutmayın...
..........
bunun dışında konuya dönersek; birçok arkadaşımız derslerde yaptırdığı uygulamaları, sınav sorularını zaten paylaşıyor. bu paylaşılan tüm dökümanları indirirseniz zaten kendi soru havuzunuz bile olur. ayrıca her sene hazırladığınız sınavların bir örneği zaten elinizde vardır. çok değil 2 yılı içinde elinizdeki hazır sınavlardan bile kendi soru havuzunuzu oluşturabilirsiniz.

Soru havuzu ile ilgili google drive kullanarak form üzerinden soruları girebiliriz, kaydedildiği e-tabloyu da herkesin görüntüleyebileceği şekilde ayarlarsak uygulanabilir.
(Sorulardaki hataları düzenleyecek arkadaşlarda düzenleme yetkisine sahip olur)
Örnek olarak:
Soruları girebileceğimiz form: https://docs.google.com/forms/d/10QuvS5 ... 8/viewform
Soruların yanıtlarını görebileceğimiz e-tablo: https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... sp=sharing

Soruların öğrenciler tarafından görülmesinde bir sakınca yok bana kalırsa bu genel bir soru havuzu öğrencinin ulaşması faydalı bile olabilir, yüzlerce soru olacaktır. Hatta soruları kategorilere bölmek gerekir.

Çok güzel fikir üşenmeyip bir araya getirsek sonraki zamanlarda rahat ederiz..En azından ünitelere göre düzenleyip atsak işlerimiz kolaylaşır.

ben ilk yazılıyı google docs tan yaptım, 2. yazılı notunu dersteki etkinliklerden vereceğim, derneğin bu konuda desteği var. :)

vay be konuyu zamanında ben açmışım. birileri hortlatmış. Bazı arkadaşlar soruların öğrenciler tarafından görüleceğini söylemişler. Yaw hocam varsın görsünler. Biz soruları uzaydan bulmuyoruzki zaten modüllere dayalı anlattığımız konulara göre sorular soruyoruz. Öğrenci görse ne olacak ki burada binlerce soru olacak. hangi birini ezberliyecek hangi sınavı sorduğumu bilecek.
Hem öğrenci keşke soruları burda görse bari biraz olsun çalışır gelir(Meslek lisesinde çalışan bir öğretmen olarak düşüncem).
Sizi bilmem ama ben kendi soru havuzumu hazırlıyorum. Yeterli destekle hepimiz yayınlarsak güzel olur.

amaç konuların öğrenilmesi ise, soruların öğrenciler tarafından görülmesinde hiç bir sakınca yok. hatta benim gibi öğrencileri bu siteye yönlendirin.
burada zaman ayırıp çeşitli konularda yardımcı olan bütün arkadaşlara da bir kere daha çok teşekkür ediyorum. paylaşmak güzeldir.

Sıkıntı soruları öğrencilerin görmesi değil.
Ben sınavlardan önce örnek soru isteyen öğrencilere; google da nasıl çıkmış sınav sorularını bulacaklarını anlatarak, sizin paylaştığınız (gerek burda gerekse kendi sitelerinizde) örneklerden nasıl yararlanacaklarını göstererek hazırlanmalarını sağlıyorum.

Havuz sistemine gelince. 1,5 yıl önce yazdığım şeyi yine yazıyorum
bunun dışında konuya dönersek; birçok arkadaşımız derslerde yaptırdığı uygulamaları, sınav sorularını zaten paylaşıyor. bu paylaşılan tüm dökümanları indirirseniz zaten kendi soru havuzunuz bile olur. ayrıca her sene hazırladığınız sınavların bir örneği zaten elinizde vardır. çok değil 2 yılı içinde elinizdeki hazır sınavlardan bile kendi soru havuzunuzu oluşturabilirsiniz.
Ayrıca bu tür paylaşımları yapmak öğretmen arkadaşlar için yarar sağladığı kadar zarar da getiriyor. Öğretmen arkadaş HAZIRA alışıyor. Bu HAZIRCILIK maalesef bizim en büyük sorunumuz. ARPUT PİŞ AĞZIMA DÜŞ demeyi çok seviyoruz.
Sözde bilgisayarı kullanmayı en iyi bilmesi gereken öğretmen grubu olan bizler forum bile kullanamaz durumda kalıyoruz. Daha önceleri yazdım tekrar yazayım.
Vatandaş bilgisayar öğretmeni ve bu forumun üyesi.
Başlık açmış ACİL XXX DERSİ PLANI LAZIM diye.
Başlığı açtığı konuya bakıyorsunuz çok değil 3-4 mesaj altında bir başka üye arkadaş paylaşmış TÜM MESLEK LİSESİ DERSİ PLANLARI diye.
Arama yapsa görecek. O kadar acil lazım olan şeyi bulup ihtiyacını görecek.
Ama hazıra o kadar alışmış ki. Biri paylaşsada kullansam diye ACİL olan işi için bekliyor.
Yine bu forumdan bir başık
Bana XXX e uygun plan bulana teşekkür ederiim.

Geri