Şimdi de maaş karşılığı dolmuyor diye halk eğitim ücret vermiyor.

Kodla Büyü

robotikarduino

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Burada birçok şey yazdık bugün bir yenisini bir arkadaşım yaşadı. İlçemizde bir öğretmen arkadaşın ders saati 8 . DYK dan haftaiçi kurs açarsan maaş karşılığına sayılır diye halk eğitimden kurs açmışlar. Şimdi ilçe mem ücret onayı vermemiş maaş karşılığı dolmuyor diye.

DYK haftaiçi olmuyor. (Buradaki tüm itirazlara katılıyorum ama gelin görünki ilçe mem katılmıyor)
Halk Eğitim olmuyor.
Nöbet başlı başına sorun. Tutsan bir dert tutmasan bir dert.

Meslekten soğutuyorlar insanı. Sonra bilişim öğretmeni proje üretsin. Ders yok, kurs yok nasıl olacak? (Haftasonu acabilenlere sözüm yok. )
Halk Eğitimle ilgili elinde net bir bilgi olan var mı? Itiraz için.

Fatih Projesi Bilişim Teknolojileri Rehberliğinde idarecilerde olduğu gibi açıkça maaş karşılığının dolması için mevzuat içinde bir madde yok. Okul müdürleri 2, müdür yardımcıları 6 saat derse girdikten sonra yöneticilikle ilgili ekders ücretini tam alabilirler. Bilişim Teknolojieri Öğretmenlerinin veya diğer genel bilgi dersi öğretmenlerinin maaş karşılığı 15 saattir, fakat FBTR olduklarında bu görevi eğitim öğretim saatleri içinde maaş karşılığı saatlerde de icra ettiklerinden ve maaş karşılığının doldurulması zorunluluğu ile ilgili olarak bir madde bulunmamasından dolayı eğitim öğretim saatleri dışında yapılan diğer eğitim faaliyetlerinin ücretini alırlar. Yoksa aynı idarecilerde olduğu gibi okulunda veya bölgede eğer ders görevi olupta bu derse görevlendirilmedilerse ücreti kesilemez. İdarecilerde açıkça maaş karşılığı derse girme zorunluluğu var yoksa idarecilikteki aldığı ekdersten kesinti oluyor. FBTR de ise eğitim öğretim saatlerinde ise, ders varsa girme zorunluğu var, yoksa girme zorunluğu yok.

BTR görevlendirmesini bir kenara bırakırsak, maaş karşılığını doldurmayan öğretmenin hafta içi mesai saati ya da dışı halk eğitim kurslarının önce maaş karşılığına gitmesine itiraz sonuç getirmez hocam. Ama BTR nin 8 saat dersi var ve 18 saat ek ders alıyorsa, hafta içi mesai saati dışı örnek 7 saatlik kurs açsa hem BTR görevini yapacak hem de fazladan derse girecek yine 18 saat ek ders alacak diyorlarsa bunu da mantık kabul etmez.

Hocam ilçenizdeki bir öğretmen arkadaş niçin foruma üye değil. Haklarımızı en çok bu forumda arıyoruz. İlçenizdeki o öğretmen arkadaş bu foruma üye olup hakkını aramaz ve kendi konusunu bu sitede açmaz ise daha çok hakkı yenir. Zaten şu konuyu kendi açmadığı içinde hakkı (muhtemeldir)

Son düzenleme:
maaş karşılığı kadar derse girip sonra ekdersi hak eden

Moderatör tarafında düzenlendi:
Eğitim saatlerinde görevlidir lafı işi zora sokuyor hocam. 30 saatle iş bitmiyor.
Görevlendirme esaslarında görevli olduğumuz saatlerin ders programına açıkça yazılması gerektiği yazmakta. Bence bu madde kapsamında ders programımızda FBTR şeklinde yazılmasını mutlaka isteyelim.

Hocam ilçenizdeki bir öğretmen arkadaş niçin foruma üye değil. Haklarımızı en çok bu forumda arıyoruz. İlçenizdeki o öğretmen arkadaş bu foruma üye olup hakkını aramaz ve kendi konusunu bu sitede açmaz ise daha çok hakkı yenir. Zaten şu konuyu kendi açmadığı içinde hakkı (muhtemeldir)

Sayın hocam, aslında sorun şu ben olayı duyunca hemen burada yazdım. Bu sene sürekli bu tip sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz.
Ders sayımız azaldıkça çoğumuz sıkıntı yaşamaya başladık.
Bu gidişle egzersizlerde de sorun yaşayacağız. Az kaldı tübitak egzersizleri yakında başlar.

Sanırım btr ile ilgili net bir açıklama yapılmalı. Belkide derneğimiz burada bize yardımcı olabilir.

Egzersizler maaş karşılığından sayılmıyor. Hiç derse girilmese bile egzersiz ücreti alınıyor diye biliyorum.

Vay arkadaş. Bir bu eksikti.
Diğer branşlar ;
22 saat derse girer 18 saat DYK açar , ek dersini alır.
Hafta içi 6 saat Egzersiz açar ek dersini alır.
Tubitak 4006 yapar , egzersiz açar ek dersini alır.
Nöbet tutar ek dersini alır.
Halk Eğitim kursu açar ek dersini alır.
Biz bütün fatih projesinin, okuldaki bilgisayarların, hatta neredeyse tüm teknik donanımın yükünü çekeriz. Ama hiç ek dersi haketmiyoruz. Nasıl iş anlamadım.

Yaptıkları Hesaba göre 8 saat dersin var BTR olacaksın. 15.30 a kadar okuldasın.
DYK açacaksın 17.00 e kadar okuldasın, ek ders alamayacaksın.
oradan çıkıp Halk eğitim açacaksın 18.00 den sonra da HEM desin ama yine ek dersi alamayacaksın.
Sabah 8 akşam 9 arası çalışacak öğretmen DERS + DYK + HEM ama ek dersi yok. Neymiş 18 saat ekders alıyormuşuz.

İtiraz edin. Dilekçe ile.

Sendikası olan arkadaşlar, sendikalara yakın olan arkadaşlar, bu işe çözüm için bastırmamız lazım. yoksa tek tek gidiyor elden.

Keşke 20 sa dersim olsa da hiç uğraşmasak.

Evet maaş karsiligi dolmadan dyk verilemez.simdi bana diyeceksiniz boyle meslektaslar oldugu surece bizden bi halt olmaz gibi seyler ama diyorum ki hangi vicdanla maaş karsiligini doldurmadan dykdan ders alacaksiniz.bu sadece bilisim icin degil dyklari ogretken gelir kapisi olarak goruyor

Evet maaş karsiligi dolmadan dyk verilemez.simdi bana diyeceksiniz boyle meslektaslar oldugu surece bizden bi halt olmaz gibi seyler ama diyorum ki hangi vicdanla maaş karsiligini doldurmadan dykdan ders alacaksiniz.bu sadece bilisim icin degil dyklari ogretken gelir kapisi olarak goruyor
İdareciler için de aynısını düşünüyor musunuz hocam? Ayrıca şunu yazayım idareciler ve bizler bu görevlendirmeler ile ders görevini yerine getirmiş sayılmaktayız. O yüzden maaş karşılığı diye bir durum söz konusu değil. Bu duruma sendikaların müdahil olması gerekiyor bence.

Çok acilen ve açık-net ifadelerle BTR görevini yürütecek öğretmenin;
- Girebileceği ders saati sayısı net belirlenmeli.. (Yöneticilerde olduğu gibi)
- Nöbet tutacak mı, tutarsa da ücretini alacak mı?
- Kulp ve sınıf rehber öğretmenliği görevi verilecek mi, verilirse de ücretini alacak mı?
.....
...
... şeklinde güzel bir açıklamayla 81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderilse de keyfi uygulamaların önüne geçilse...
Şahsi görüşüm; bir BT öğretmeninin okulda kaç saat dersi varsa o ders görevini görüp kalan zamanda BTR işlerini yapması.. İsteğe ve okulun şartlarına bağlı olarak nöbet tutması ve ücretini alması. sınıf ve kulüp görevi alması ücretinin ödenmesi... Maaş doldurma muhabbetinin olmaması.. Yani okul müdürü-müdür yardımcısı gibi.. (2-6 saat)
Okul okul ders doldurma için gönderilmemesi-gezdirilmemesi... Ders saati 15 ve üzeri ise BTR olarak görevlendirilmemesi..(bu da isteğe bağlı olmalı. bazıları ben 15 saat üzeri derse de girerim BTR işini de yaparım derse sorun yok)

Diğer branşlar ;
Biz bütün fatih projesinin, okuldaki bilgisayarların, hatta neredeyse tüm teknik donanımın yükünü çekeriz. Ama hiç ek dersi haketmiyoruz. Nasıl iş anlamadım.

Yaptıkları Hesaba göre 8 saat dersin var BTR olacaksın. 15.30 a kadar okuldasın.
oradan çıkıp Halk eğitim açacaksın 18.00 den sonra da HEM desin ama yine ek dersi alamayacaksın.
Sabah 8 akşam 9 arası çalışacak öğretmen DERS + DYK + HEM ama ek dersi yok. Neymiş 18 saat ekders alıyormuşuz.

Sendikası olan arkadaşlar, sendikalara yakın olan arkadaşlar, bu işe çözüm için bastırmamız lazım. yoksa tek tek gidiyor elden.

Katılıyorum hocam..

Senden bi halt olmaz demeye utanırım, demem de lakin bu şekilde bir kanıya varman da iyi değil arkadaşım. Bizler okuldayız hep. Bunu yazarken bile İlçe Milli Eğitimdeki memurun bilgisayarı sağ tarafımda.. Sistem yüklemesi yapıyorum. Düşün yani! Okulun bilgisayarları, tahtaları geçtik, aştık İlçe Milli Eğitimin bir köye verdiği bilgisayarı hazır hale getiriyorum. Değerimizi bilen var mı? Yok! Hem diğer öğretmenler maaş karşılığını dolduruyor da ne oluyor? Fenciler Cern'de deney mi yapmaya gidiyor? Sosyalciler tarihimize ışık mı tutuyor? Türkçeci dille ilgili eski bir yazıtları mı buldu/keşfetti? Ya matematikçiler? Onlar ne yapıyor söylesene hocam? Onlar da çok mu hakediyor ? maaş karşılığını dolduruyorlar ya iş bitiyor mu? Ölçüt bu mu yani?
Lütfen branşımızı değersiz görmeyelim. Zaten idarecilerin çoğu öyle görüyor bir de biz kendi kuyumuzu kazmayalım.

Diğer branşlar ;

ağzına sağlık hocam sadece sendika olayına katılmıyorum, sendikanın zerre öğretmen umrunda değil hangi sendika olursa olsun; özellikler bilişim öğretmeni olarak bir girişimde bulunacaklarına inanmam, israil filistinden çıkar sendikacılar bizim için bişe yapmaz, geçen sendika yetkilisine diyorum ki şu okulda fatih de şu sorun var, bizim okulda da şu var sanki ilk kez fatih projesini duymuş:)) vay arkadaş hocam sen nerde yaşıyorsun desem kendisi eğitim neferi mübarek:))

Görevlendirme yapılırken , üst yazıda der ki, bu ismi yazılı vatandaşların BTR olarak görevlendirmeleri ve ek derslerinin ise kadrolarının bulunduğu okul tarafından Yönetici ve Öğretmenlerin Ek derslerine ilişkin kararın 16. maddesine göre ödenmesi tarafımızca uygundur.
Ek ders yönetmeliğinin 16. maddesi şöyle başlar ;

Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller

Bakanlık daha ne desin , nasıl desin bilmiyorum ki. BTR olarak görevlendiriyorum seni ve ders görevini yapmış sayıyorum diyor. yani maaş karşılığı olarak ders görevin yapıldı sayıyor.

Biz kendi zümrelerimizi ikna edemiyorken , ilçe milli eğitimleri nasıl ikna edelim ...

İdareciler için de aynısını düşünüyor musunuz hocam? Ayrıca şunu yazayım idareciler ve bizler bu görevlendirmeler ile ders görevini yerine getirmiş sayılmaktayız. O yüzden maaş karşılığı diye bir durum söz konusu değil. Bu duruma sendikaların müdahil olması gerekiyor bence.

Kesinlikle katılıyorum hocam .

Çok acilen ve açık-net ifadelerle BTR görevini yürütecek öğretmenin;
- Girebileceği ders saati sayısı net belirlenmeli.. (Yöneticilerde olduğu gibi)
- Nöbet tutacak mı, tutarsa da ücretini alacak mı?
- Kulp ve sınıf rehber öğretmenliği görevi verilecek mi, verilirse de ücretini alacak mı?
.....
...
... şeklinde güzel bir açıklamayla 81 il milli eğitim müdürlüğüne gönderilse de keyfi uygulamaların önüne geçilse...
Şahsi görüşüm; bir BT öğretmeninin okulda kaç saat dersi varsa o ders görevini görüp kalan zamanda BTR işlerini yapması.. İsteğe ve okulun şartlarına bağlı olarak nöbet tutması ve ücretini alması. sınıf ve kulüp görevi alması ücretinin ödenmesi... Maaş doldurma muhabbetinin olmaması.. Yani okul müdürü-müdür yardımcısı gibi.. (2-6 saat)
Okul okul ders doldurma için gönderilmemesi-gezdirilmemesi... Ders saati 15 ve üzeri ise BTR olarak görevlendirilmemesi..(bu da isteğe bağlı olmalı. bazıları ben 15 saat üzeri derse de girerim BTR işini de yaparım derse sorun yok)

Aslında herşey net hocam ama , kendi zümrelerimizi ikna edemedik bir türlü. BT öğretmeni olan birinin üst kademelerde bir yere gelmesi mi lazım anlamadım ki bu sorunların çözümü için. Hep muamma hep muamma. Keşke 20şer saat dersimiz olsa. Bakanlık zaten diyor ders görevini yapmış sayıyorum diye. ama niye anlamıyorlar , nasıl ikna edeceğiz anlamadım.

Senden bi halt olmaz demeye utanırım, demem de lakin bu şekilde bir kanıya varman da iyi değil arkadaşım. Bizler okuldayız hep. Bunu yazarken bile İlçe Milli Eğitimdeki memurun bilgisayarı sağ tarafımda.. Sistem yüklemesi yapıyorum. Düşün yani! Okulun bilgisayarları, tahtaları geçtik, aştık İlçe Milli Eğitimin bir köye verdiği bilgisayarı hazır hale getiriyorum. Değerimizi bilen var mı? Yok! Hem diğer öğretmenler maaş karşılığını dolduruyor da ne oluyor? Fenciler Cern'de deney mi yapmaya gidiyor? Sosyalciler tarihimize ışık mı tutuyor? Türkçeci dille ilgili eski bir yazıtları mı buldu/keşfetti? Ya matematikçiler? Onlar ne yapıyor söylesene hocam? Onlar da çok mu hakediyor ? maaş karşılığını dolduruyorlar ya iş bitiyor mu? Ölçüt bu mu yani?
Lütfen branşımızı değersiz görmeyelim. Zaten idarecilerin çoğu öyle görüyor bir de biz kendi kuyumuzu kazmayalım.

Kesinlikle hocam. Zaten böyle bir maaş karşılığı muhabbettimizin olması bile saçma. Ek ders yönetmeliği 16. madde başlığı gayet açık. nasıl tereddüte düşüyorlar anlamıyorum.

ağzına sağlık hocam sadece sendika olayına katılmıyorum, sendikanın zerre öğretmen umrunda değil hangi sendika olursa olsun; özellikler bilişim öğretmeni olarak bir girişimde bulunacaklarına inanmam, israil filistinden çıkar sendikacılar bizim için bişe yapmaz, geçen sendika yetkilisine diyorum ki şu okulda fatih de şu sorun var, bizim okulda da şu var sanki ilk kez fatih projesini duymuş:)) vay arkadaş hocam sen nerde yaşıyorsun desem kendisi eğitim neferi mübarek:))
Sendikaların zaten maşallahı var :)
Ama bireysel değil de sendika olarak bir şey talep edilirse daha iyi olabilir.
Bakanlık aslında dese ki zaten ders görevini yapmış sayıyoruz daha ne istiyorsunuz :D

Sayın Hocam , okullarda maaşının hakkını en çok veren branşlardan biriyiz bence. Okuldaki müdür yardımcılarından daha çok çalışıyorum

Burada birçok şey yazdık bugün bir yenisini bir arkadaşım yaşadı. İlçemizde bir öğretmen arkadaşın ders saati 8 . DYK dan haftaiçi kurs açarsan maaş karşılığına sayılır diye halk eğitimden kurs açmışlar. Şimdi ilçe mem ücret onayı vermemiş maaş karşılığı dolmuyor diye.

DYK haftaiçi olmuyor. (Buradaki tüm itirazlara katılıyorum ama gelin görünki ilçe mem katılmıyor)
Halk Eğitim olmuyor.
Nöbet başlı başına sorun. Tutsan bir dert tutmasan bir dert.

Meslekten soğutuyorlar insanı. Sonra bilişim öğretmeni proje üretsin. Ders yok, kurs yok nasıl olacak? (Haftasonu acabilenlere sözüm yok. )
Halk Eğitimle ilgili elinde net bir bilgi olan var mı? Itiraz için.
Bu hangi il ilçe merak ettim bu kadar işgüzar söyler misiniz

Halk eğitim kursları akşam 18.00 den sonra açılmıyor mu.

Akşam açılan kursu da mı maaş karşılığı sayalım diyorlar.
Oldu olacak gece pansiyon nöbeti tutalım onu da maaş karşılığına saysınlar :D

Geri