sigortalı açık öğretim öğrencisi stajını nasıl yapmalı

Kodla Büyü

permanganat

Seçkin Üye
Seçkin Üye
okulda sigortası ayda 27-28 gün yatan bir öğrencimiz var stajınıda başlatacaz 2.dönem hem sigortalı çalışıp hem staj yapmak istiyor nasıl yapabiliriz ikisinide yaparsa sorun olur mu sigortalı çalıştığı işyeri primini en fazla kaç gün yatırası gerekir?

Bakanlığın yayınladığı "6764 sayılı kanun ile ilgili sıkça sorulan sorularda" bir soru var:

12. Başka bir işte çalışmakta olup Mesleki Açık Öğretim Lisesinde yüz yüze eğitim gören öğrencilerin SGK işlemleri nasıl olacak?
Bu durumda olanlara SGK’ya işe giriş bildirimi yapılacaktır. Öğrencinin yüz yüze eğitim alacağı aylık gün sayısı belirlenerek eksik gün bildirimi şeklinde yapılacaktır. (Örneğin haftada 3 gün yüz yüze eğitime devam eden bir öğrencinin bir ayda en fazla 5 hafta eğitim alabileceği göz önünde bulundurulduğunda, 3x5=15 gün bildirim yapılacaktır. Öğrencinin yüz yüze eğitimde devamsızlık yaptığı günlerin toplamı ile eğitim süresi bir ayda 4 hafta veya daha az olması durumunda, eğitim yapılmayan gün sayısı devamsızlık olarak bildirilecektir.)
Eğer öğrenci, 657 sayılı Kanunun 4/A kapsamında devlet memuru ise bildirim yapılmayacaktır.
Öğrencilerden emekli olanlar varsa bu durumda bildirim yapılacaktır; fakat SGK tarafından emekli aylığı kesilmeyecektir.

Ekli dosyalar

• 6764 SAYILI KANUN İLE İLGİLİ SORULAR.pdf
    757.4 KB · Görüntüleme: 5
Geri