Şifre mi o da ne?

Kodla Büyü
kumpiter' Alıntı:
İlk mesajda anlatılan ikinci seçeneği (yani program vasıtasıyla şifreleri görüntüleme) denedim. Flaşa boot etme dahil hepsini yaptım, nitekim tahta, flaştan açıldı ancak o programda, kabul ediyorum kısmını, gerek klavyeden gerekse fareden yapamadım (dokunmatik tahta, zaten devre dışı). Bütün USB araçlarındaki güç kesiliyor, programın ilk görüntüsü ekrana gelince. Okuldaki Win 7 64 bitlik makinemde denedim programı, gayet güzel çalışıyor, şifreleri de listeliyor. Tahtanın Bios ayarlarıyla da oynadık, değişen hiçbir şey yok. Fareyi takıyoruz klavye yerine, önce güç geliyor sonra da kesiliyor. Şifreleri sıfırlamak, işimize gelmiyor, görsek daha iyi olacak (en azından bir tanesinin imajını alıp arızalı olan bir tanesini yapacağız, sitedeki imajı indirmek, tek kelimeyle ölüm, Vestel'de dahi imaj dosyaları yok).

Teşekkür ederim şimdiden.

Aynı sorun bende de var. USB CD-ROM ile boot ediyorum. Program menüsü geliyor ama Mouse ve klavye çalışmıyor dolayısıyla kabul ediyorum menüsünü bir türlü geçemedim. 3-4 değişik Mouse ve klavye denedim olmadı. Bu konuda çözüm bulabilen olursa güzel olacak.

gundar' Alıntı:
kumpiter' Alıntı:
İlk mesajda anlatılan ikinci seçeneği (yani program vasıtasıyla şifreleri görüntüleme) denedim. Flaşa boot etme dahil hepsini yaptım, nitekim tahta, flaştan açıldı ancak o programda, kabul ediyorum kısmını, gerek klavyeden gerekse fareden yapamadım (dokunmatik tahta, zaten devre dışı). Bütün USB araçlarındaki güç kesiliyor, programın ilk görüntüsü ekrana gelince. Okuldaki Win 7 64 bitlik makinemde denedim programı, gayet güzel çalışıyor, şifreleri de listeliyor. Tahtanın Bios ayarlarıyla da oynadık, değişen hiçbir şey yok. Fareyi takıyoruz klavye yerine, önce güç geliyor sonra da kesiliyor. Şifreleri sıfırlamak, işimize gelmiyor, görsek daha iyi olacak (en azından bir tanesinin imajını alıp arızalı olan bir tanesini yapacağız, sitedeki imajı indirmek, tek kelimeyle ölüm, Vestel'de dahi imaj dosyaları yok).

Teşekkür ederim şimdiden.

Aynı sorun bende de var. USB CD-ROM ile boot ediyorum. Program menüsü geliyor ama Mouse ve klavye çalışmıyor dolayısıyla kabul ediyorum menüsünü bir türlü geçemedim. 3-4 değişik Mouse ve klavye denedim olmadı. Bu konuda çözüm bulabilen olursa güzel olacak.
Tab tuşu ile ilgili alana geliyorsun space (boşluk tuşu) ile onaylıyorsun.

hasari' Alıntı:
hastasıyız dede' Alıntı:
haşari hocam bişey soracam; pc lere konulan bios şifrelerini iptal etmek için bios pilini çıkarıyoruz, akıllı tahtalarda f7 miydi f8 miydi tuşu ile boot ekranını ayarlama bölümüne şire konulabiliniyor bu şifrenin unutulmasına karşı bir çözüm var mı?
windows üzerinden sıfırlanan bioslar var fakat sınıftakiler bunu destekler mi bilemiyorum.

ben tahtadaki pc modülünü söküp içini açtım cpu'nun yanından arka tarafa giden kablo pilin kablosu onu sök tak yaparsan bios şifresi bios ayarları ile birlikte gider.

fakat vesteldeki eleman bana master bios şifresi olduğunu söyledi.. elemanın numarasını kaybetmeseydim alacaktım.. yakınlarda tekrardan gelecek unutmazsam zaman ondan alırım..

2.Faz olan cihazlar için 2 farklı yöntem daha ekledim onları deneyip dönüt sağlarsanız sevinirim bu arkadaşlarımız 3. ve 4. yöntem ile denesinler.

Hocam faz 2 ET ye imaj atmak için F7 tuşuna basınca şifre istiyor ayrıca bios içinde şifre istiyor. bu bahsettiğiniz yöntemler bios şifreleri için de geçerli mi?....

3 ve 4. yöntemleri tekrar okuyunca yukarıda sorduğum sorunun cevabını almış oldum. maalesef ben boot a şifre istediği için giremiyorum. 3 ve 4. yöntemler boot tan yapılıyormuş :((

sevgili dostlar, bizim okulda 36 saat bilişim dersi var, müdür diyor ki dersleri yarıya bölüştürüp birinizi btr yapacağım, güya ilden söylemişlerki yönetmelik değişti 15 saat ders almak zorunda btr öğretmeni, yardımcı olursanız sevinirim, aeo

hasari' Alıntı:
Burada sınıf içerisindeki cihazların şifresini nasıl göreceğinizi ve nasıl resetleyeceğinizi anlatacağım. Burada bilerek bazı terimleri kullanmayacağım bunun nedeni dışarıdan gelecek misafirlerdir bu sebeple bazı anahtar kelimeleri kullanmayacağım bilginiz olsun. Bu cihazların ne olduğunu siz biliyorsunuz zaten. :)

Bunun için dört yöntem önereceğim.

Gerekli olan araçlar; 1 GB veya üzeri Flask Disk, USB Klavye ve Mouse

Yöntem 1:
Burada daha önce paylaştığım win8.1 Live CD yi kullanacağız. Bu CD yi edindikten sonra flasha boot edeceğiz boot etme işlemi için Windows7 USB DVD tool aracını veya Rufus kullanabilirsiniz ikisi de yaptığım testler sonucunda sorunsuz çalıştılar.
Boot ettikten sonra USB klavyemizi ve boot ettiğimiz flashı etkileşimli cihaza takıyoruz. Klavyeden dell tuşuna basıp bios ekranına geçiyoruz buradan açılış sekmesine geliyoruz burada birinci önyükleme alanını flash-key seçiyoruz hemen altında da varsayılan hardiski flash disk seçiyoruz (genelde flashın markası görünüyor burada) bu kısımda flashı birinci cihazın hardidiskinide ikincisi yapıyoruz ardından F4 kısa yoluyla ayarları kaydedip çıkıyoruz cihaz kendini yeniden başlatacaktır ve flashtan boot edecektir. Bu aşamadan sonra Live win8.1 işletim sistemimiz açılıyor açılış gerçekleştikten sonra masaüstünde RecoverMyPassword programını çalıştırıyoruz burada listede windows şifresini resetleme mi yoksa anahtarı görüntüleme mi diye iki seçenek gelecek siz window password resetlemeyi seçeceksiniz. Bunu seçip ileri dedikten sonra reset butonuna tıklayacaksınız bu işlemi klavyeden yapamazsanız klavyeyi çıkarıp mouse takabilirsiniz çünkü burada dokunmatik çalışmayacaktır. İşlemi tamamladıktan sonra cihazi kapatın flash diskinizi çıkarın sonra cihazı başlatın Admin şifresini istemediğini görürsünüz sonrasında ise kendinize göre bir şifre belirlersiniz.

Yöntem 2:
Bu yöntemde ise başka bir yazılım kullanacağız adı Elcomsoft System Recovery Professional bu yazılım ücretlidir dolayısıyla burada paylaşamıyorum. Sitesinde 399 euro bu parayı veremem derseniz netten araştırıp indirebilirsiniz.
Bunun indirdikten sonra Rufus programı ile boot edin ardından sınıftaki cihaza USB klavyeyi takın biostan yukarıda anlattığım işlemin aynısını yapın. Ayarlamaları yaptıktan sonra flashtan boot ederek yazılım karışına gelecektir yazılım hemen hard diskteki bolümleri tarıyor windows yüklü dizini buluyor ileri dedikten sonra size kullanıcı adlarını ve şifrelerini sunuyor dilerseniz not alın dilerseniz yeni şifre verin yada şifresini kaldırın bu aşama size kalmış. işlem bittikten sonra programı kapatın flash diskinizi çıkarın. Şayet flash diski çıkarmayacaksınız biostan ayarları eski haline getirin ve cihazı başlatın. Şifreler artık elinizde olduğundan istediğinizi yapabilirsiniz.

İnşallah ihtiyaç duymazsınız ama duyarsanız da bu yöntemlerle sorunu çözebilirsiniz. Boot araçlarına kolay erişebilmeniz için ekte sundum faydalı olması dileğiyle.

NOT:İki yöntemi de denedim, denedikten sonra sizinle paylaştım. :)

2.Faz Cihazlar için 3. ve 4. Yöntemi Deneyin.
Bende 1.Faz olduğundan 2.Fazda deneyemedim ama yaptığım denemelerde tüm sistemleri sorunsuz kırıyor.

Yöntem 3:
Boot etme yöntemlerini yukarıda anlattığımdan burada detaya girmeyeceğim. Kullanacağınız programın adı ActiveBootDiskSuite 10dur mümkünse yazılımın son sürümlerinden biri olsun yazılım ücretli (yaklaşık 100 dolar) olduğundan ben paylaşamıyorum ama kısa bir arama ile internette bulabilirsiniz. Bu yazılım win 10 dahil hepsini kırıyor. Yazılım Live CD şeklinde çalışıyor kullanımı son derece kolay yazılım şifre kırma dışında ekstra bir çok işlev sunuyor kurcalayarak detaylarına ulaşabilirsiniz. Programı indirin lisans anahtarını girin size CD ve ya USB gibi seçenekler sunarak nereye boot edeceğinizi soruyor bunu belirledikten sonra USB veya CD kolayca çekebiliyorsunuz sonrasında yapmanız gereken tek şey cihaza takıp USBden boot etmek. Boot olduktan sonra Active@ Password Changer programını çalıştırın şifreyi sıfırlayın.

Yöntem 4:
Bu yöntemde de Passcape Software Reset Windows Password programını kullanacağız. Bu programda ücretli bir yazılım fiyatı 45 dolar gene internetten bulabilirsiniz mümkünse sürümü 5.1.5 veya üzeri olsun yani eski olmasın. Yazılım iso şeklinde Rufus programı ile USB belleğinize boot edin. Ardından sınıftaki cihazı USB den boot ederek açın. Karşınıza kullanıcılar gelecektir buradan istediğiniz kullanıcıyı seçip ya şifreyi kaldırın yada yeni şifre atayın burası size kalmış.

Denedikten sonra dönüt sağlarsanız sevinirim.
Vestelden şifreyi alsk olmaz mı?

iambilisimci' Alıntı:
Vestelden şifreyi alsk olmaz mı?
Olur tabi neden olmasın ama eğer öğretmen almış değiştirmiş veya unutmuş bilemedin Q veya F klavye ile karakterlerin yerini değiştirmişse bu tarz bir yönteme ihtiyaç duyarsın.

chemate' Alıntı:
Biosta çalışan klavye Program menüsü gelince çalışmıyor. (FAZ 2 tahtada denendi)
aynen hocamın dediği gibi elcomsoft esr ile bu zamana kadar kırmadığım şifre yoktu, ama boot edip yükleyince lisans kabulü sırasında ne fare ne klavye çalışmıyor. tahtalar faz2 bu arada.

server06' Alıntı:
chemate' Alıntı:
Biosta çalışan klavye Program menüsü gelince çalışmıyor. (FAZ 2 tahtada denendi)
aynen hocamın dediği gibi elcomsoft esr ile bu zamana kadar kırmadığım şifre yoktu, ama boot edip yükleyince lisans kabulü sırasında ne fare ne klavye çalışmıyor. tahtalar faz2 bu arada.
Diğer alternatif yazılımları denediniz mi?

Geri