Siemens Fujitsu Esprimo v5535 BIOS güncelleme

Kodla Büyü

Öğretmen27

Aktif Üye
Simens Fujitsu Esprimo mobile v5535 BIOS güncelleme nasıl yapılıyor? Sitesinde winRAR içerisinde bir ISO dosya var. Bu dosyayı Rufus ile USB'ye yazdıramadım.
Hangi programla nasıl yaparım? Aşama aşama anlatırsanız çok sevinirim.

Rufus ile yaparken aşağıdaki gibi bir hatayla karşılaşıyorum.
Ekli Dosyalar:

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    167.3 KB · Görüntüleme: 473
Hocam rufusla işiniz yok, post ekranında biosa girin, orada update bios from drive tarzı bişey olabilir, guncelleme dosyasını flash diskinize atıp, oradan gösterebilirsiniz.

Bu dediğinizi düşündüm aslında. Sanki update bios from drive kısım biosta yok gibi geldi. Laptop su anda öğretmen arkadaşta.
Yapmam gereken iso dosyasını usb ye direkt atıp biosta göstermek dogru mu anladım?

Hocam bu şekilde bir kısım yok biosta. Farklı bir öneriniz var mı? Acer de exe dosyası olarak vermiş. Masaüstünde yönetici olarak çalıştırdıgımızda işlem tamam.
Bu modelde nasıl yapılıyor anlamadım gitti

Hocam bios güncelleme riskli bir işlem ben olsam uzak dururdum cihaz elinizde kalabilir. Her cihazın bios güncelleme şekli farklıdır üreticinin sitesinden araştırın yönergelerini takip ederseniz daha sağlıklı olur ama ben genede uzak durmanız taraftarıyım. :)

Şurada yönlendirmesi var bir inceleyin.
http://support.ts.fujitsu.com/Deskupdat ... asp?lng=TR

Hocam dediğinizi biliyorum yardım için teşekkürler.
Deskupdate fijutsiye ait otomatik yazılım, sürücü ve bios güncelleme programıymış.
Hocam sundan dolayı sıkıntımız var. Bu laptop bazen post ekranında kalıyor ne kapanıyor ne de biosa giriyor. Donup kalıyor. Araştırdım bios güncellemesiyle düzelebilir diyorlar.
Sizce bunun sebebi neler olabilir?
Yapılanlar:
Temiz format çektik. İşlemci ve ekran kartı macunlarını da yenilemeyi düşünüyorum. Ama daha yenilenmedi. Bu arada laptopu komple dağıtıp içini temizledim. İşlemci ısısını ölçen program indirdim. Sıcaklık 50 ıle 60 arası oynuyor.

Öğretmen27' Alıntı:
Hocam dediğinizi biliyorum yardım için teşekkürler. Deskupdate bios güncellemesi için bir uygulama sanırım. Bu indirdiğimizde otomatik kendisi mi yükleyecek acaba?
Deskupdate fijutsiye ait otomatik yazılım, sürücü ve bios güncelleme programıymış.
Hocam sundan dolayı sıkıntımız var. Bu laptop bazen post ekranında kalıyor ne kapanıyor ne de biosa giriyor. Araştırdım bios güncellemesiyle düzelebilir diyorlar.
Sizce bunun sebebi neler olabilir temiz format çektik.İşlemci ve ekran kartı macunlarını da yenilemeyi düşünüyorum. Bu arada laptopu komple dğıtıp içini temizledim.
Öncesinde düzgün çalıştığına göre sorun biosta değil sorun fanın çalışmamasından veya wifi kartının bozulmasından kaynaklanabilir. Wifinin kablosunu çıkarıp açmaya çalışın fanı da kontrol etmeyi unutmayın. Eğer Ram modülü iki tane ise tek tek deneyin gene sorunu bulamazsanız HDD takmadan açın sorun ortaya çıkacaktır.

hasari' Alıntı:
Öğretmen27' Alıntı:
Hocam dediğinizi biliyorum yardım için teşekkürler. Deskupdate bios güncellemesi için bir uygulama sanırım. Bu indirdiğimizde otomatik kendisi mi yükleyecek acaba?
Hocam sundan dolayı sıkıntımız var. Bu laptop bazen post ekranında kalıyor ne kapanıyor ne de biosa giriyor. Araştırdım bios güncellemesiyle düzelebilir diyorlar.
Sizce bunun sebebi neler olabilir temiz format çektik.İşlemci ve ekran kartı macunlarını da yenilemeyi düşünüyorum. Bu arada laptopu komple dğıtıp içini temizledim.
Öncesinde düzgün çalıştığına göre sorun biosta değil sorun fanın çalışmamasından veya wifi kartının bozulmasından kaynaklanabilir. Wifinin kablosunu çıkarıp açmaya çalışın fanı da kontrol etmeyi unutmayın. Eğer Ram modülü iki tane ise tek tek deneyin gene sorunu bulamazsanız HDD takmadan açın sorun ortaya çıkacaktır.
1.Fanı kontrol ettim. Çalışıyor. Kasanın altı açıkken takip ettim. İlk etapta çalışıyor duruyor sonra ısıya baglı olarak tekrar devreye giriyor.
2.Wifi kartı sağlam bir sorun yok.
3. Ram husunda tereddut içerisinde kaldım. Bazen yaptıgında bir tane ramı çıkarıp denediğimde sorun kalkıyor. Ama 2 ramı ve ram slotlarını karısık denememe ragmen arızayı net olarak teşhis edemedim. Bilgisayar kapanıp açıldıgından dolayı sorun kalkıyor olabilir. Ram sokmek sadece görünürde kalıyor.

Öğretmen27' Alıntı:
hasari' Alıntı:
Öğretmen27' Alıntı:
1.Fanı kontrol ettim. Çalışıyor. Kasanın altı açıkken takip ettim. İlk etapta çalışıyor duruyor sonra ısıya baglı olarak tekrar devreye giriyor.
2.Wifi kartı sağlam bir sorun yok.
3. Ram husunda tereddut içerisinde kaldım. Bazen yaptıgında bir tane ramı çıkarıp denediğimde sorun kalkıyor. Ama 2 ramı ve ram slotlarını karısık denememe ragmen arızayı net olarak teşhis edemedim. Bilgisayar kapanıp açıldıgından dolayı sorun kalkıyor olabilir. Ram sokmek sadece görünürde kalıyor.
Fanın devri değişebilir ama durması bana normal gelmedi fan modülünde alüminyum soğutucu ile fan arasında bir tabaka şeklinde toz birikiyor bunu temizlediniz mi tozlar neredeyse sünger halini alıyor burada. Tozu temizleyin mümkünse macunları da sürün faydası çok oluyor.

Ekli dosyalar

• fanbakim2.JPG
    fanbakim2.JPG
    79.3 KB · Görüntüleme: 368
Hdd takmadan nasil sorunu bulabilirim?
Temizligi iyi yaptim. Macunlari da sureriz. Bu fan olayi bircok laptop.soktugum icin benzer durumlar. Ilk etapta calisip bir muddet sonra tekrar devreye giriyor

Öğretmen27' Alıntı:
Hdd takmadan nasil sorunu bulabilirim?
Temizligi iyi yaptim. Macunlari da sureriz. Bu fan olayi bircok laptop.soktugum icin benzer durumlar. Ilk etapta calisip bir muddet sonra tekrar devreye giriyor
Bios pilini bir süre çıkarın biosun sıfırlanmasını sağlayıp sonra yeniden takın. Bu işlemlerden sonra sorun devam ediyorsa işlemci chipset veya anakart üzerindeki entegreleri kontrol etmek lazım. İş buraya da gelirse servise yönlendirin.

Önermiyorum!
İndirdiğiniz iso dosyasını normalde cd ye yazıp sistemi cd den boot ederek bios güncellemesi yapmanız gerekir.
Yine de usb ile yapmak durumundaysanız;
İndirdiğiniz iso dosyasını "UltraISO" programı ile açın. (programın demo sürümü yeterli)
Sonraki adımlarda dikkatli olun kazara HDD nizi biçimlendirmeyin.
"Açılış İşlemleri" menüsünden "Disk İmajı Yazdır..." ile bu dosyayı usb diskinize yazdırın.
Sistemi bu usb diskten boot edin gelen komut istemi penceresinde FLASH.BAT komutu verin Enter tuşlayın.
Başarılar dilerim. Tüm sorumluluk size aittir.

Linkte windows 7 yi seçip bios dosyalarına bakınca ilk sıradaki dosya *.iso dosyası, 2. sıradaki dosya biosu windows üzerinden güncelleme için *.exe dosyası.
https://support.ts.fujitsu.com/IndexDownload.asp?lng=TR

Bunun içinde de bios güncelleme olabilir.
https://support.ts.fujitsu.com/Deskupda ... asp?lng=TR

Sitesinde diyorki:
Biosu güncellemenin iki yolu var.
A. Floppy Disk ile

B. CD ile:
1- FTS_BIOSFlashISOCDImageESPRIMOEMV55x5_113_1044853.zip dosyasını zipten çıkarın.
( Zipten çıkan readme.txt dosyasına göre son versiyon BIOS V. 1.13 sizinki kaç belki günceldir. )
2- EM_V55x51.13.iso adlı dosyayı dosyayı CDye yakın
3- Bilgisayarı CDden başlatıp DOS modundayken flash.bat dosyasını çalıştırın.
( BİOS güncellemesi riskli bir işlemdir. Dikkatli uygulayın derim. Yanınızda bir İngilizce bilen olsun. )

Ayrıca yine sitesinde Applications (uygulamalar) bölümünde CDden veya USB bellekten çalıştırabileceğiniz
SystemDiagnostics DOS uygulaması varmış. Belki bir işinize yarar.

SystemDiagnostics DOS (CD ISO Image)
SystemDiagnostics DOS (USB Stick)

Arkadaşlar .exe dosyası da varmış. Oradan da windows üzerinden gunceleyebiliriz diye eklemişler.
Eadnan Hocam SystemDiagnostics DOS (USB Stick) kısmı göremedim.

Windows üzerinden bios güncellenebiliyor. Önceki sayfada bahsettiğim exe dosyası ile. Dos komut penceresine ihtiyaç olmadan yani. Windows işletim sistemini güncellemekle bios güncellenmiş olmaz.

Geri