Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

Sevgililer gününe özel virüs!

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında ba2khan tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. ba2khan

  ba2khan Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2007
  Mesajlar:
  225
  Beğeni:
  0
  'Sevgililer gününe' özel virüs!
  ABD'li antivirus firması Panda, 14 Şubat'taki 'Sevgililer günü' yayılması için yazılmış iki yeni bilgisayar virüsü tespit ettiklerini bildirdi.
  Los Angeles kentinde bulunan şirketten yapılan açıklamada, 'Nuwar.OL' ve 'Valentin.E' isimli virüslere karşı tedbir alınmasının gerekli olduğu belirtildi.

  Panda Laboratuarları teknik direktörü Luis Corrons, 'Her yıl kötü niyetli hacker'lar Sevgililer gününün cazibesini kullanıyor. Çekici isimli e-posta'lar yayarak, bilgisayarlara zarar veriyorlar' dedi.

  Corrons, bilinmeyen yerlerden gelen 'Seni çok seviyorum', 'Kalbimin içindesin', 'Rüyalarımdasın' konulu romantik ve çekici e-postaların açılmaması ve maillerin içindeki link'lere tıklanmaması gerektiğini söyledi.

  'Valentin.E' virüsünün 'Doğru aşkı aramak' veya 'Gerçek aşk' konusuyla gelebileceğine dikkat çeken Corrons, bu e-posta'yla gelen 'friends4u' dosyasının bilgisayarlara zarar vereceğini vurguladı.

  Corrons, bilgisayarları virüslerden korumak için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

  - Bilinmeyen kişilerden gelen e-posta'ları açmayın
  - E-postaların içindeki link'lere tıklamayın. Çok güvenilir siteler olsa bile, tıklamak yerine, adres barına kendiniz yazın.
  - Bilinmeyen bir yerden gelen e-posta'lara ataçlanmış dosyaları açmayın. Sevgililer gününde gelen tebrik kartları, romantik videolar ve resimlere karşı dikkatli olun.
  - Bilgisayarınızdaki anti virus programını yeni saldırılara karşı sürekli güncel tutun.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal