Sendikalara fax...norm durumumuz için,yazı hazır

Kodla Büyü

mutlu55

Site Gezgini
Arkadaşlar bilgisayar dersinin seçmeli olmasıyla okullarda norm fazlası olmaya başladık. Bu durumu açıklayan bi yazı hazırladım, yazının sonunda derslerimizin geri getirilmesini, bu olmayacaksa psikolojik rehber öğretmenleri gibi kalıcı bir kadro istediğimizi belirttim ve sendikamın(EĞİTİM BİR SEN) genel merkezine fax yolladım, telefonla aradım ne kadar çok kişi yollarsa o kadar etkili olur diye söylediler.

Forumda hep dert yanıp duruyoruz, somut bir şey yapmak adına siz de kendi sendikalarınıza fax çekin aynı yazıyı, sayımız çok olursa etkili olur. Eğitim Bir Senli olanlar da yollasın. Doğrudan Ankara'daki genel merkezlere gönderin. Sadece bir fax.

Ekli dosyalar

• norm sorunu.rar
    13.9 KB · Görüntüleme: 144
faxı yolladım. Türk eğitim sen genel merkezinden arandım. kendilerinin çok şey yaptıklarını fakat böyle bir bakanlıkta sorunumuzun çözülmesinin çok zor olduğunu söyledi.

FAX DEĞİL DE MAİL OLSAYDI İYİYDİ ÇÜNKÜ HERYERDE FAX YOK.BİR DE MAİL ADERSLERİ.

Güzel yöntem tebrikler. Fax işinin yanında bir de e-posta bombardımanı yapsak?

akyildiz41' Alıntı:
faxı yolladım. Türk eğitim sen genel merkezinden arandım. kendilerinin çok şey yaptıklarını fakat böyle bir bakanlıkta sorunumuzun çözülmesinin çok zor olduğunu söyledi.
bana da eğitim bir sen'in genel merkezdeki avukatı sizinle ilgili de branş değişikliği düşünüyorlar meb'de dedi, ama başlık açmadım bu duyumumla ilgili, ortalığı ayağa kaldırmayayım dedim, çünkü "düşünüyorlar" dedi.

Sayın hocam yazınızı okudum 1-2 ekleme düzeltme yapmak istiyorum;
1. Ders saati 6 yı geçmediyse... şeklinde bir ifade var. Bu eğitim bölgesi olmayan, köy v.b yerler için geçerli. Eğitim bölgelerine ayrılan büyük il ve ilçelerde 6 saat de yeterli değildir. Yerine göre 12-13 saat ders ile de norm fazlası olunabiliyor.
2. Dersimizi seçmezlerse norm fazlası oluyoruz demişsiniz. Evet haklısınız. Ama şunu da üstüne basa basa belirtmek gerekirki, 2 sene sonra bütün öğrenciler bizim dersimizi seçse de en fazla girebileceğimiz ders 8 olabilecektir(4 gurup).
Şimdi düşünüyorumda 2 sene sonra öğrencilerin hepsi kendi seçecek ve diyelim 800 kişilik orta okulun 300 öğrencisi BT dersini seçti. En fazla 4 gurup yapabilirken 75 er kişilik guruplar la mı ders yapıcaz? Bi kısmına seçmeyin mi diyeceğiz (ironik). Yoksa haftada 6-8 saat için dışardan BT öğretmeni mi tutacaklar :)

rock' Alıntı:
1. Ders saati 6 yı geçmediyse... şeklinde bir ifade var. Bu eğitim bölgesi olmayan, köy v.b yerler için geçerli. Eğitim bölgelerine ayrılan büyük il ve ilçelerde 6 saat de yeterli değildir. Yerine göre 12-13 saat ders ile de norm fazlası olunabiliyor.
2. Dersimizi seçmezlerse norm fazlası oluyoruz demişsiniz. Evet haklısınız. Ama şunu da üstüne basa basa belirtmek gerekirki, 2 sene sonra bütün öğrenciler bizim dersimizi seçse de en fazla girebileceğimiz ders 8 olabilecektir(4 gurup).
Şimdi düşünüyorumda 2 sene sonra öğrencilerin hepsi kendi seçecek ve diyelim 800 kişilik orta okulun 300 öğrencisi BT dersini seçti. En fazla 4 gurup yapabilirken 75 er kişilik guruplar la mı ders yapıcaz? Bi kısmına seçmeyin mi diyeceğiz (ironik). Yoksa haftada 6-8 saat için dışardan BT öğretmeni mi tutacaklar :)
sizin ilerisi için gördüklerinizi herkes görebilse keşke katılım az görünüyor.

bu yazıyı partilerin eğitimle ilgililenen milletvekillerine mektup olarak göndersek suç işlemiş olur muyuz? kademe atlamış olur muyuz?

sendikalar MEB üzerinde baskı oluşturamayacaksa konuyu TBMM'ye taşımamız lazım bir şekilde, o da milletvekillerine mektupla olur, mail ciddiye alınmıyır arkadaşlar, hepimiz elle tutulan mektup gönderirsek etkili olacaktır. Milletvekilinin adresi ne diye yazılıyor, nasıl gönderiliyor?

Hocam divan toplantılarında sürekli dile getiriyoruz bunun için uğraşıyoruz diyorlar ama somut bir şeyin çıkması lazım artık, ancak etkili siyasi lobi görüşmeleriyle bir sonuca varılabilir....

mmcs' Alıntı:
Hocam divan toplantılarında sürekli dile getiriyoruz bunun için uğraşıyoruz diyorlar ama somut bir şeyin çıkması lazım artık, ancak etkili siyasi lobi görüşmeleriyle bir sonuca varılabilir....
aynen ben de ebs genel merkezini aradım,"biz uğraşıyoruz sizinle ilgili MEB dikkate almıyor bizi" diye bağladılar en son. biz sendikalara ne kadar baskı yaparsak, sendikalar da MEB'e yapacaktır. o yüzden fax atalım.

ya da siyasi lobi görüşmeleri nasıl yapılabilir hocam. MEB'in üstü Bakanlar Kurulu ve Başbakan oluyor artık. Bilmiyorum nasıl ulaşılabilir ki bu makamlara.

mutlu55' Alıntı:
akyildiz41' Alıntı:
bana da eğitim bir sen'in genel merkezdeki avukatı sizinle ilgili de branş değişikliği düşünüyorlar meb'de dedi, ama başlık açmadım bu duyumumla ilgili, ortalığı ayağa kaldırmayayım dedim, çünkü "düşünüyorlar" dedi.

o branş değişikliği dedikleri tek.tas değilse ,sayısal çıkışlı olmamızı göz önüne alıp üni.de aldıgmız matematik-fen grubu derslerimiz göz önüne alırlarsa ben değiştiririm şahsen sıkıldım artık öğretmen gibi görülmemkten

bote09' Alıntı:
mutlu55' Alıntı:
akyildiz41' Alıntı:

o branş değişikliği dedikleri tek.tas değilse ,sayısal çıkışlı olmamızı göz önüne alıp üni.de aldıgmız matematik-fen grubu derslerimiz göz önüne alırlarsa ben değiştiririm şahsen sıkıldım artık öğretmen gibi görülmemkten
o kısmı sormak aklıma gelmedi hocam, yan alanımız yok,olursa matematik fen olur herhalde.

bana da eğitim bir sen'in genel merkezdeki avukatı sizinle ilgili de branş değişikliği düşünüyorlar meb'de dedi, ama başlık açmadım bu duyumumla ilgili, ortalığı ayağa kaldırmayayım dedim, çünkü "düşünüyorlar" dedi.[/quote]

o branş değişikliği dedikleri tek.tas değilse ,sayısal çıkışlı olmamızı göz önüne alıp üni.de aldıgmız matematik-fen grubu derslerimiz göz önüne alırlarsa ben değiştiririm şahsen sıkıldım artık öğretmen gibi görülmemkten[/quote]
o kısmı sormak aklıma gelmedi hocam, yan alanımız yok,olursa matematik fen olur herhalde.[/quote]

keşkeeeee ama hiç sanmam

Seçmeli ders seçim olayı başladı mı arkadaşlar? Bu yıl yeni başladım ben bilgim yok henüz

Tek tas ın ders saatini arttırırlar (mesela sadece 7-8 lere değil tüm kademeye haftada 2 ders).
Bizi de tek tas a atarlar nasılsa adında teknoloji var dışardan kimse umursamaz. Böylelikle bir taşla 3-5 kuş birden vurmuş olurlar.
1- Tektas ın dersi artınca onların norm ve ders sorunu çözülür.
2- tek tasın ders sayısı artınca bu branşta açık oluşur ve bu açığı kapatmak için bizden iyisini bulamazlar.(şu anki açık 4600. ders sayısı iki katına çıkarsa bu açık ta tahminimce 7-8 bini geçer)
3- Bizi branş değiştirmeye zorladıklarında ne bilişim teknolojileri öğretmenleri (norm, ders) sorunu, ne bt rehberlik sorunu, ne de bt sınıfı sorunu kalır. Tümden halletmiş olurlar.
Bence mebin düşünce yapısı da ancak bize bu şekilde çözüm üretebileceklerini düşündürüyor. Yoksa bunları yazarak onlara bir fikir mi verdim :?:

peki kagit kesip bardak yapistirmayi ogretmek istemeyenler ne olacak brans degisikligi olsa bile herkes isteye isteyemi degistirecek bransini tek tasla. kendimi ferhan sensoyun eski karisi gibi hissetmek istemiyorum arkadas ne isim var tek tasla. bizim kendi bransimizdan vazgecmemiz bile kaybetmeyi kabulledigimizi gosterir.

gzegen' Alıntı:
peki kagit kesip bardak yapistirmayi ogretmek istemeyenler ne olacak brans degisikligi olsa bile herkes isteye isteyemi degistirecek bransini tek tasla. kendimi ferhan sensoyun eski karisi gibi hissetmek istemiyorum arkadas ne isim var tek tasla. bizim kendi bransimizdan vazgecmemiz bile kaybetmeyi kabulledigimizi gosterir.
Çoğu kişi tek tas istemez, ben de istemem, mat falan olsa koşa koşa, fakat meb bize verse verse yol geçen hanına dönen tek tası verir ve bunu da zorunlu yaparsa, yani iş tek, ev ekonomisi dersini kaldırdığı gibi bizim branşı da kaldırıp tek tasa aktarırsa :?: Onun da adının içinde teknoloji olduğu için dışarıdan kimse umursamaz. hatta fazladan dersi kaldırdılar çok güzel yaptılar derler.

rock' Alıntı:

Bunu yeniden dillendirmek güzle olmuş sağolun bende sizin yazınız da bir düzeltme yapayım kusura bakmayın.
ileri ki yıllara göre;
5. sınıflar için seçmeli ders günü pazartesi, seçilen ders saati 8 diyelim
6. sınıflar için Salı, seçilen ders saati 8
7.sınıflar çarşamba seçilen ders saati 8
ve bu 8. sınıfları da kapsadığında girebileceğimiz max. ders saati 32 olacak.
Bunun mümkün olmayacağını düşünürsek 15-16 saat ders ile yetineceğiz.

Asıl önemli bir konu da BT sınıflarının iyileştirilmeyeceği-yenilenmeyeceği veya kurulmayacağı gerçeği, Ömrümüz kelebek misali, BT sınıfları çalışır olduğu sürece ve idareler istediği sürece dersimiz olacak, en önemli sorunlarımız içinde ilk 5 de bu var hadi 3-5 yıl daha idare ettiler, BT sınıflar çöp olduğu zaman ne olacak yada kapatılırsa.

Tek Tas dersi de 2 sene sonra kalkmayacak mı? gelecek sene zaten 2 şubede bildiğim kadarıyla 7 ve 8 lerde var sonraki sene sadece 8 lerde, onların durumu seçmeli olmadığı için daha vahim tabi yerine ders uydurulmazsa. yani tek.tas a geçemk faydadan çok 2 yıl çinde çok daha büyük zarr verir.

yeni eğitim yılı başlamadan bir şeyler yapmamız gerek. il dışı atamalarda yine kontenjan olmayacak.

zech' Alıntı:
gzegen' Alıntı:
Çoğu kişi tek tas istemez, ben de istemem, mat falan olsa koşa koşa, fakat meb bize verse verse yol geçen hanına dönen tek tası verir ve bunu da zorunlu yaparsa, yani iş tek, ev ekonomisi dersini kaldırdığı gibi bizim branşı da kaldırıp tek tasa aktarırsa :?: Onun da adının içinde teknoloji olduğu için dışarıdan kimse umursamaz. hatta fazladan dersi kaldırdılar çok güzel yaptılar derler.

bende mat olsa koşa koşa giderim ....içinde teknoloji geçiyo mantıgıyla yaklaşılıyorsa fe ve teknoloji de olabilir...

Kalkınma Bakanlığının yürütmekte olduğu Bilgi Toplumu Stratejilerinin Yenilenmesi Projesi kapsamında 8 temel eksende çalışmalar yürütülmektedir. Toplumsal Dönüşüm Eksenindeki odak grup ve atölye çalışmalarına katılan Derneğimiz, "Ne oldu Ne oluyor Ne olacak" belgesinin yanı sıra hazırladığı bazı görüş raporlarını daha önce üyelerimize iletilmiş, geri bildirimler üzerine düzenlemiş ve web sitemiz üzerinden de paylaşmıştır.

Özellikle bt eğitimi, bt eğitimcileri ve eğitimde bt kullanımına ilişkin çok sayıda dile getirdiğimiz noktanın yanı-sıra toplumumuzdaki ihtiyaçlara da önemli derecede ilgi çekmeye çalıştık.

Sona yaklaşan çalışmalara ilişkin ihtiyaç tespiti ve öneriler raporu yayınlanmıştır. Herkesin görüş ve önerilerinin önemsendiği çalışmaya ilişkin bir de Öneriler Formu yayınlanmıştır.

Formun doldurulmasının, toplumsal dönüşüm ekseninde vurgulamaya çalıştığımız konuların desteklenmesinin sadece bizler ve öğrencilerimiz için değil tüm ülkemiz adına faydalı olacağı inancını taşımaktayız. Form doldurularak bilgi@bte.org.tr ve iletisim@bilgitoplumustratejisi.org adreslerine iletilebilir. (lütfen desteklediğimiz ve dile getirilen konular hakkında fikir sahibi olunuz, raporları ve görüş yazılarını inceleyiniz)

İlgi ve dikkatinize önemle sunulur.

İhtiyaç Tespiti ve Öneriler Raporu http://www.bilgitoplumustratejisi.org/d ... 92fcfb0001
Öneri Formu (Toplumsal Dönüşüm) http://www.bte.org.tr/belge/bilgi_toplu ... blonu.docx
Atölye çalışması öncesi Derneğimiz görüş yazısı http://www.bte.org.tr/belge/BTE_Derne%C ... %C5%9F.pdf
Küresel Eğilimler ve Ülke İncelemeleri Mevcut Durum Raporları http://www.bilgitoplumustratejisi.org/t ... rum_raporu
Toplumsal Dönüşüm Ekseni http://www.bilgitoplumustratejisi.org/d ... 3cf3510039

http://www.bte.org.tr/ adresinden ilgili raporlara http://www.bilgitoplumustratejisi.org/tr adresinden de tüm raporlara ulaşılabilir.

Geri