Selçuk Bayraktar'ın Mesajlaşma Uygulaması Paylaşımı

Kodla Büyü
Rasyonellikten uzak bir duysallık değil hocam bizimkisi. Hatta Rasyonaliteye daha yakın diyebilirim. Şöyleki
Elimizde iki yerli mesajlaşma uygulaması var Bip ve Dedi. Ben Bip in reklam müdürü değilim ama bip bir adım önde hem kullanıcı sayısı fazla. Şimdi Eğer biz bu yazılımları desteklersek daha daha gelişip açıklarını kapatacak hatta başka yerli muadillerine örnek olacaktır. Mesela Bip sosyal bölümünü kapattı bu bir gelişmedir. Rasyonalite budur bence. Yok kullanmayıp AR-GE sine bizim yerli şirketlerin sermayesi kadar para ayıran şirketlerle başa baş yarışmasını beklersek bu Newton'un eylemsizlik prensiplerine aykırı olur ya da bunları beğenmeyip kullanmayıp çözüm arayışına girip vakit kaybetmek (en azından benim için bu böyle ben öyle bir yazılım yapamam). En büyük duygusallık olur. Yaptırsalar kullansak diye düşünenler yapılınca acaba onda eksik bulmayacaklar mı merak ediyorum. Gönül kimi severse güzel odur diye bir söz var. Sevelim yerli malını üstüne kim ne yazarsa yazsın o kadarcık yanlış bizi yıldırmasın. İyi slogan oldu da yine duygusallığa kaçtım.

Arkadaşlar bu konu bilişim teknolojileri ile ilgili yani bizim branşımızla ilgili. O yüzden bu konuda bir olgunluk takınmanız lazım. “Whatsapp benim bilgilerimi alacakmış. Whatsapp’ı silip Bip kullanacağım” diyen bir beden eğitimi, bir sosyal bilgiler öğretmeninden farkınız olsun. İnsanlara “TC kimlik numaramızı vs. alacaklar” diye korku salmayı bırakın. İsteseler senin TC kimlik numaranı Migros sanal market uygulamasıyla bile alırlar. Whatsapp konuşmalarımıza 3. şahısların ulaşmasını engellediği şüphesiz bir gerçek ancak bip ve telegram bunu taahhüt etmez. Buna karşılık verilerimizi bütün programlar kullanır. En başta da GOOGLE. Hadi o zaman GOOGLE’ı silelim. Silemiyorsanız bu whatsapp konusuna da soğukkanlı ve olgun bir şekilde yaklaşın.

Sıra Google a da gelecek inşallah ama bir yerden başlamak lazım. Biz bu yola çıkarsak önce küçük lokmaları yutarsak önümüze yeni fırsatlar çıkar. Böyle değil "Ya hep geçin ya durun durduğunuz yerde dersek" Hiçbir zaman bu zinciri kıramayız. İnsanlara öğrenilmiş çaresizlik aşılamayalım. Ümitvar olalım. Bu küçük gibi görünen adımlar gün gelir sel gibi ne Google bırakır ne başka birşey.

Arkadaşlar bu konu bilişim teknolojileri ile ilgili yani bizim branşımızla ilgili. O yüzden bu konuda bir olgunluk takınmanız lazım. “Whatsapp benim bilgilerimi alacakmış. Whatsapp’ı silip Bip kullanacağım” diyen bir beden eğitimi, bir sosyal bilgiler öğretmeninden farkınız olsun. İnsanlara “TC kimlik numaramızı vs. alacaklar” diye korku salmayı bırakın. İsteseler senin TC kimlik numaranı Migros sanal market uygulamasıyla bile alırlar. Whatsapp konuşmalarımıza 3. şahısların ulaşmasını engellediği şüphesiz bir gerçek ancak bip ve telegram bunu taahhüt etmez. Buna karşılık verilerimizi bütün programlar kullanır. En başta da GOOGLE. Hadi o zaman GOOGLE’ı silelim. Silemiyorsanız bu whatsapp konusuna da soğukkanlı ve olgun bir şekilde yaklaşın.
Böyle bir uygulamayı sırf okul idaresi istiyor diye kullanıyorum. Olayların bu yönde gelişmesi kullanmamanın da bşr bahanesi olur diye bekliyorum. Ayrıca whatsapp zorunluluk da değil. Kullanmazsak ölmeyiz. Ne gerek var? Okul haberleşmesi için alternatife yöneliriz olur biter.

A101 de coco cola üzerinde yerli malı yazısını görünce bende çok güldümdü içi değil dışı yerli galiba zaten dışı için alıyoruz
Yerli malı yazmaz hocam "yerli üretim" yazar. Yani Türkiye'de üretildiğini yazar. Bkz. https://www.google.com/search?q=yer...3667607&biw=1536&bih=722#imgrc=vILliAvxaJ47ZM

Ama a101 yerli malı yazdıysa, o onların beceriksizliği. Ama yukarıda linkini paylaştığım logoyu kullanmak zorundalar.

insanların yerli yazılıma güvenmemesi vatandaşın suçu değil devleti yönetenlerin suçu.wp ta kendi aramızda iktidarı eleştiren konuşmalar yapıyor ti ye alan fotoğraflar paylaşıyoruz ama bunu yerli ve milli olduğunu iddia eden yazılımlarla yapmam.güvenemem

A firması bir araba yapıyor. Türkiyedeki arabalara emniyet kemeri koymuyor, AB ülkelerine emniyet kemeri koyuyor. Sonra diyor ki senin güvenliğin çok önemli değil bu arabayı istiyorsan emniyet kemeri olmadan kullan yoksa benim arabamı süremezsin. Mesele benim için verilerin toplanması değil pervasız ve hesapsızca bu verileri kullanmak için senden açık rıza istemesi ve kabul etmezsen kullanma demesi. Bu dayatma, çifte standart ve alırsan al almazsan umrumda değil şeklindeki "doymuş esnaf" yaklaşımıdır. Ne facebook ne instagram hesabı olmayan birisi olarak hayatımda eksikliğini hissetmediğim bu uygulamalara whatsappı da ekliyorum. Beğenirsin beğenmezsin eksikleri vardır illaki ama ben BİP kullanmaya başladım. Gülen arkadaşlara da mutluluklar dilerim.

A firması bir araba yapıyor. Türkiyedeki arabalara emniyet kemeri koymuyor, AB ülkelerine emniyet kemeri koyuyor. Sonra diyor ki senin güvenliğin çok önemli değil bu arabayı istiyorsan emniyet kemeri olmadan kullan yoksa benim arabamı süremezsin. Mesele benim için verilerin toplanması değil pervasız ve hesapsızca bu verileri kullanmak için senden açık rıza istemesi ve kabul etmezsen kullanma demesi. Bu dayatma, çifte standart ve alırsan al almazsan umrumda değil şeklindeki "doymuş esnaf" yaklaşımıdır. Ne facebook ne instagram hesabı olmayan birisi olarak hayatımda eksikliğini hissetmediğim bu uygulamalara whatsappı da ekliyorum. Beğenirsin beğenmezsin eksikleri vardır illaki ama ben BİP kullanmaya başladım. Gülen arkadaşlara da mutluluklar dilerim.
Aynen öyle

Sorun sadece gizlilik koruma değil arkadaşlar, sorun tarafını seçmek hepsinde güvenlik açığı var elbette ama yerliyi seçersek verilerimiz ülkemizde depolanır. Onuda geçtik bizimde markalarımız, şirketlerimiz olur. Yarın Togg çıktığında ona da kulp bulunacak, üstelik aramızda bunu yapanlar arasında milliyetçi, ulusalcı bildiğim bu forumda da arkadaşlar var. Soruyorum şimdi çocuklara ögrettigimiz kodlama ne işe yarayacak, ilerde güzel uygulamalar geliştirdiklerinde onlarında mı Amerika'ya gitmesi lazım. Biz birbirimize, kendi uygulamalarimiza sahip çıkmazsak bunları çocuklara anlatmazsak Kusura bakmayın sadece kapitalizmin, popilizmin ve küresel düzenin oyuncağı oluruz. O yüzden kötü de olsa daha az güvenli olsa da yerli yazılım diyorum. Bir de bazıları doğruya birileri söylediği için yanlış diyor buna üzülüyorum. Bir de madem önemli şeyler paylaşmıyorsun niye bip e geçmiyorsun kendini sorgula.
Daha önce de dedim. Yine söylüyorum. Yerli uygulamalara G Ü V E N M I Y O R U M. Yaptığınız sadece demogoji. Sebeplerini bal gibi biliyorsunuz ve bunu kullanmak istemeyenlere soruyorsunuz. Cevabı yanlış yerde aramayın bence. Whatsapp Avrupa birliğinde neden bunu açık açık yapamıyor da güzel ülkemizde kullanıcılara dayatabiliyor.

Daha önce de dedim. Yine söylüyorum. Yerli uygulamalara G Ü V E N M I Y O R U M. Yaptığınız sadece demogoji. Sebeplerini bal gibi biliyorsunuz ve bunu kullanmak istemeyenlere soruyorsunuz. Cevabı yanlış yerde aramayın bence. Whatsapp Avrupa birliğinde neden bunu açık açık yapamıyor da güzel ülkemizde kullanıcılara dayatabiliyor.

Hocam inan aklıma sadece bir neden geliyor. Sui zan etmek istemem ama o da hükümete muhalif olup bu yönde yaptığı paylaşımların takip edilmesi endişesi olabilir. Bunu da iki yönden yanlış buluyorum Birincisi savunduğunuz değerler hak ise sonuna arkasında durmak lazım. Başıma birşey gelirden önce davama birşey geliri düşünmek gerekir. İkincisi ise hadi bu kadar ulvi bir amacımız yok diyelim bu durumda yerliyi istememeyi belki anlarım ama yerliye yabancıyı tercih etmeyi yine anlayamam hele hele insanları bu yönde yönlendirmeyi hiç anlayamam. Bir de yabancı ülkelerde bu özgürlükler var mı demogoji demezseniz bir gözünüzü açın da bakın. WhatsApp Signal Telegram benimle uğraşmaz diye feda ettiklerinizi bir kez daha düşünün değer mi. Avrupa birliğine dayatamama bize dayatma olayı sizi incitiyor da Buna rağmen bize bunu yapan WhatsApp'ın ve yarın öbür gün onun gibi davranacak Telegram ya da Signal'in arkasından gidilmesi incitmiyor mu.

Whatsapp tepkiler nedeniyle 3 ay ertelemiş sözleşmeyi

Hocam inan aklıma sadece bir neden geliyor. Sui zan etmek istemem ama o da hükümete muhalif olup bu yönde yaptığı paylaşımların takip edilmesi endişesi olabilir. Bunu da iki yönden yanlış buluyorum Birincisi savunduğunuz değerler hak ise sonuna arkasında durmak lazım. Başıma birşey gelirden önce davama birşey geliri düşünmek gerekir. İkincisi ise hadi bu kadar ulvi bir amacımız yok diyelim bu durumda yerliyi istememeyi belki anlarım ama yerliye yabancıyı tercih etmeyi yine anlayamam hele hele insanları bu yönde yönlendirmeyi hiç anlayamam. Bir de yabancı ülkelerde bu özgürlükler var mı demogoji demezseniz bir gözünüzü açın da bakın. WhatsApp Signal Telegram benimle uğraşmaz diye feda ettiklerinizi bir kez daha düşünün değer mi. Avrupa birliğine dayatamama bize dayatma olayı sizi incitiyor da Buna rağmen bize bunu yapan WhatsApp'ın ve yarın öbür gün onun gibi davranacak Telegram ya da Signal'in arkasından gidilmesi incitmiyor mu.
Siz canınız ne isterse kullanıp Bip lemeye devam edin. Olayın teknik ve arkasında ki boyutunu biliyor olmanıza rağmen, hala demogoji yapmaya devam edin. Ki düşünün olayı hak batıla bağlamışsınız. Siz gibi düşünmüyorum diye değil mi. Daha ne denir ki. Sağlıklı günler. Benim için konuşma burada bitmiştir.

Siz canınız ne isterse kullanıp Bip lemeye devam edin. Olayın teknik ve arkasında ki boyutunu biliyor olmanıza rağmen, hala demogoji yapmaya devam edin. Ki düşünün olayı hak batıla bağlamışsınız. Siz gibi düşünmüyorum diye değil mi. Daha ne denir ki. Sağlıklı günler. Benim için konuşma burada bitmiştir.
Hocam ben demogoji yapmıyorum da sanırım bu son mesajınızda siz yapmışınız. Söylediklerinize batıl demedim. Lütfen yazdıklarımı tekrar okuyun. Ben Bip kullanmaya devam edeceğim herkes istediğini kullanacaktır. WhatsApp ta geri adım attı nasılsa doya doya kullanır isteyen. Avrupa standartlarına da yükseldik ohh. Ama unutmayalım bence zül olan ve geri dönüş için asla ve asla ölçü olamayacak bu durum bile çoğunlukla bipleyerek oldu. Hafife almayın. Yarın Telegramdan veya Signalden de benzer açıklamalar geldiğinde sizi de evinize bekleriz. İnşallah o zamana kadar toplumsal kaybettiklerimiz bireysel kazandıklarınızı geçmez. Saygılarımla kıymetli hocam.

Son düzenleme:
Yerli mesajlaşma programı kullanımı ile ilgili resmî yazı yollanmış:

Ekli dosyalar

• 58F8EC64-347D-4E2E-B075-617EE39EC4F0.png
    58F8EC64-347D-4E2E-B075-617EE39EC4F0.png
    298.4 KB · Görüntüleme: 112
Meb bulutu öğretmenler kullanamaıyor ki? Başka yerli bulut uygulaması var mı? (Eba dosyayı denemiştim ama çalışmıyordu doğru düzgün)

Yerli mesajlaşma programı kullanımı ile ilgili resmî yazı yollanmış:
Okulun kullanacak olduğu uygulama herkeste olmazsa nasıl haberleşebilecek artı whatsap tan çıkanlar da olunca herkeste ortak olan bir uygulama bulmak zor olacak.

Son düzenleme:
Konu ile ilgili farklı bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyorum.
Resmi yazışmalarda hala kağıt kullanılıyor. Çok mu zor kardeşim tüm öğretmenleri ve memurları elektronik imzaya geçirmek. Olmadığı için WhatsApp gibi gayriresmi yazışma araçları kullanılıyor.
Okullarda sadece idarenin kullanabildiği DYS bile tarih öncesinden kalma java eklentileriyle çalışıyor.
Bence bakanlık resmi yazışmalar için iyileştirmeler yapması gerekiyor.
Bip kullanın demekle iş bitmiyor.

Geri