şeflik ücreti

Kodla Büyü
EBA destek noktası olan okullar buraların bakım onarımı için şeflik ücreti talep etmeliler. Buralar eğitim öğretim için açık, yani kimse okulda eğitim öğretim yok o yüzden şeflik vermiyoruz bahanesine yaslanamaz.

Eba destek noktası olmasına rağmen kimse gelip yararlanmıyorsa durum ne olur acaba?

24 saat dersim var 10 şeflik + 10 Koordinatörlük alıyordum.
Atölye şefi arkadaşım da 24 saat dersi var 6 şeflik + 14 Koordinatörlük alıyordu.
Diğer öğretmen arkadaşlarımıza 20şer saat koordinatörlük yazıyorduk.
Allah'tan iyi bir idaremiz var. Şef arkadaşları mağdur edecek değiliz ya dediler.
Koordinatörlükte şeflere de 20 saat yazarak sorunumuzu çözdüler sağolsunlar.
İnşallah sizlerin idarecileri de aynı şeyi yaparlar...

24 saat dersim var 10 şeflik + 10 Koordinatörlük alıyordum.
Atölye şefi arkadaşım da 24 saat dersi var 6 şeflik + 14 Koordinatörlük alıyordu.
Diğer öğretmen arkadaşlarımıza 20şer saat koordinatörlük yazıyorduk.
Allah'tan iyi bir idaremiz var. Şef arkadaşları mağdur edecek değiliz ya dediler.
Koordinatörlükte şeflere de 20 saat yazarak sorunumuzu çözdüler sağolsunlar.
İnşallah sizlerin idarecileri de aynı şeyi yaparlar...
Hocam son sınıf grup sayıları uygunsa verirler. Bizde grup sayısı uygun olmadığı için veremezler de. Maddi kaybımız fazla olacak.

yapmadığın görevin ek dersini almak da nedir ne etik ne vicdani çok isabetli bir karar olmuş toplumdaki öğretmenler yata yata maaş alıyor algısına sinir oluyordum ama şurda yazılanları okuyunca acaba mı demekten kendimi alamıyorum! bu arada ben de lab şefliği alıyordum
İdari izinli olupda full ekders alan idareciler varken ve öğretmenlerin maaşı kuş kadarken yani hepimizin ekders ile anlam kazanan bir geliri varken, çoğu yerde memurlar esnek çalışmaya geçip maaş kaybı yaşamıyorken şeflerin ekdersi sorun olmamalıydı düşünüyorum hocam ..

İdari izinli olupda full ekders alan idareciler varken ve öğretmenlerin maaşı kuş kadarken yani hepimizin ekders ile anlam kazanan bir geliri varken, çoğu yerde memurlar esnek çalışmaya geçip maaş kaybı yaşamıyorken şeflerin ekdersi sorun olmamalıydı düşünüyorum hocam ..
hocam kesinlikle katılıyorum sonuna kadar haklısın ama ben vicdanıma sığdıramıyorum tepeden doğru düzgün bir düzenleme gelmeliydi amacım kötülemek değildi

yapmadığın görevin ek dersini almak da nedir ne etik ne vicdani çok isabetli bir karar olmuş toplumdaki öğretmenler yata yata maaş alıyor algısına sinir oluyordum ama şurda yazılanları okuyunca acaba mı demekten kendimi alamıyorum! bu arada ben de lab şefliği alıyordum
kimse yapmadığı görevin ücretini istemiyor. Bilmiyorum siz lab şefliği yaparken sadece o labda 6 saat sıkıntıları mı çözüyordunuz. Biraz geniş açıdan bakmak lazım. Pandemi öncesi bir yoruluyorsam şimdi üç yoruluyorum. Öğretmenlere teknik destek ver, okuldaki sıkıntıları çöz, öğrencilerin sorunlarıyla uğraş vb. Şu süreçte idarecilerden daha çok yoruluyoruz.

Yapmadığın derken anlayamadım. Idare tarafından sürekli şef olduğumuz için verilen görevleri yerine getiriyoruz ve yaptığımız işten dolayı bu ücreti istiyoruz. Siz meslek lisesinde çalışmıyorsunuz galiba. İşleyişi bilen biri bu mesajı yazmaz bence.
Yapılmayan iş bakanlığın gerekçesi. Ki yönetmelikten de atölye açık olmazsa iş yapılmaz anlamı nasıl çıkmış anlayamadım.

Kesinlikle katılıyorum.

Şu süreçte idareciler haftada 1 gün okula gidip ücretlerini alabiliyorsa, şefler de bundan yararlanmalıdır (gidip 10 saat çalışıp ücretimi almalıyım)
Bunun yanında, işletmesiydi, dilekçesiydi , velisiydi , teknik md. yrdımcısıydı derken sürekli alan şefi olmanın yükümlülüklerini yerine getiriyoruz zaten.

Benim telefonum şu süreçte malum kişilerin telefonuna döndü resmen, akşam 8'den sonra çoğu zaman kapatıyorum.

Normal zamanda sadece şeflik saatlerinde mi görev yaptınız hocam? 10 saat ücret aldım ama fazlasıyla okulda kaldım. Yaz tatilinde gittim labları tahtaları eğitime hazırladım ücret almadan. Çoğu şef arkadaşımında bu işleri ücret almadan/beklemeden yaptığını biliyorum.

Birde Mart-Haziran döneminde görev yapmadan!! verilen ücretleri istemiyorum dediniz mi idarenize çok merak ettim.

Bı öğretmenden bunları duymak üzücü.... Bizim bu halde olmamızın en büyük nedeni , ekderssiz maaşların düşüklüğü ne yazık ki...bugün ortalama 4500 maaş alabiliyoruz,ve kamudaki en düşük maaş... bugün saymak istemiyorum ama bı araştırin diğer mesleklerin maaşlarını, ne kadar düşük kaldığını anlarsınız...
İşte bu yüzden de pek çok arkadaş için ayda gelecek yaklaşık 500 liralık şeflik ücreti bile önem arz ediyor...
Bugün benim yetiştirdim 2 yıllık Myo mezunu astsubay öğrencim Mercedes ile gelebiliyor- alabiliyor...biz sadece geçim savaşındayiz.... bunu bile çok gören bı öğretmen olması düşündürücü...

Rehber öğretmenler haftada 1 gün gelerek tam ek ders alıyor(ki okulda öğrenci yok),
sınıf öğretmenleri dersine ingilizce ve dkab öğretmeni girdiğinde ek dersini alıyor kesilmiyor,
Yöneticiler haftada 1-2 gün gelerek tam ek ders alıyor.
Alsınlar tabi gözümüz yok, 3 kuruş maaşı var hepimizin.
Ancak şeflere gelince "size yok!".

Bu şeflik işi deve kuşu gibi, ne idareci, ne tam öğretmen.
İdareci ise haftada 1 gün gelip ekdersini almalı,
öğretmen ise ona göre ekdersini almalı.

Şeflik iyi bir şey ise, bu güzelliği herkes paylaşmalı.
Şeflik kötü bir şey ise, niye birilerinin eline bırakılmış bomba gibi oluyor. Herkes paylaşsın!

Bu arada ibe yeniden açıldı, şefler evrakları düzenledi, yeri geldi işletmelere bizzat giderek evrak topladi, işletme öğrenci alacak mı almayacak mi? Bu işlerin takibini yapmak, şeflik için yeterli değil midir? Yada şefler olmasa bu işleri kim koordine edecek?
Böyle bir dönemde bu derece üvey evlat muamelesi doğru değil.

Bu arada ibe yeniden açıldı, şefler evrakları düzenledi, yeri geldi işletmelere bizzat giderek evrak topladi, işletme öğrenci alacak mı almayacak mi? Bu işlerin takibini yapmak, şeflik için yeterli değil midir? Yada şefler olmasa bu işleri kim koordine edecek?
Böyle bir dönemde bu derece üvey evlat muamelesi doğru değil.
Üzücü olan birlikte çalıştığımız ve faydamızı gören bölüm arkadaşlarımızın bile boştan yere ücret aldığımızı düşünmesi. Bundan sonra iki seçenek var önümde. Ya bu şefliği bırakacağım ya da sadece atölyedeki işleri yapıp onun dışında hiç bir şeye karışmayacağım. Okul işlerini şef yapar diye bir durum olmadığını bakanlık açıkladı. Her bölüm öğretmeni idarenin işlerini yapabilir yani.

KAMUDA EN AZ ÜCRET ALAN MEMURLARDANIZ

Biz böyle oldukça da düzen değişmeyecek, yaptığınız işi küçümsemeyin
ilkokul-lise mezunu olarak atanan memurlar bile ya bizle aynı ya da fazla alıyorlar...

Bu ay şeflik ücretimi vermezseniz istifa ediyorum dedim. Ay sonuna kadar düzelecek dendi. Bekliyoruz bakalım. 1 aylık ekders kaybımız olacak.
Daha önce de söylemiştim, bir iş için anlaşırsınız belli bir ücret karşılığında, sonra kuralı değiştirip ücretini kesemezsiniz.
Keserseniz herkese eşit uygulamak zorundasınız.
Neyse.

Bu ay şeflik ücretimi vermezseniz istifa ediyorum dedim. Ay sonuna kadar düzelecek dendi. Bekliyoruz bakalım. 1 aylık ekders kaybımız olacak.
Daha önce de söylemiştim, bir iş için anlaşırsınız belli bir ücret karşılığında, sonra kuralı değiştirip ücretini kesemezsiniz.
Keserseniz herkese eşit uygulamak zorundasınız.
Neyse.
Ay sonuna kadar düzelecek diyen okul idaresi mi hocam. Yeni yazı çıktı sendikaya cevap olarak yazılmış ve ödenmeyecek diyor. Ama yine farklı bir yazı ile ay sonuna kadar verilir de denebilir mi yani. Kafam karıştı iyice

Ay sonuna kadar düzelecek diyen okul idaresi mi hocam. Yeni yazı çıktı sendikaya cevap olarak yazılmış ve ödenmeyecek diyor. Ama yine farklı bir yazı ile ay sonuna kadar verilir de denebilir mi yani. Kafam karıştı iyice
Hocam resmi bir kaynağa dayanarak söylemedim. Öyle söyleniyor arkadaşlar arasında.
Biliyorsunuz her an son dakika haberi olarak bir şeyler gelebiliyor. Bekliyoruz bakalım ay sonunu.
Aslında mantık hatası burada. Şeflik ücreti verilmeyecekse şeflik görevi düşmesi ve ders programlarının yeniden yapılması gerekir.
Ama hem şeflik görevine devam edin hem de ücret almayın gibi bir şey var ama bu şey mantık değil.

Hocam resmi bir kaynağa dayanarak söylemedim. Öyle söyleniyor arkadaşlar arasında.
Biliyorsunuz her an son dakika haberi olarak bir şeyler gelebiliyor. Bekliyoruz bakalım ay sonunu.
Aslında mantık hatası burada. Şeflik ücreti verilmeyecekse şeflik görevi düşmesi ve ders programlarının yeniden yapılması gerekir.
Ama hem şeflik görevine devam edin hem de ücret almayın gibi bir şey var ama bu şey mantık değil.
Haklısınız hocam. Inşallah dediginiz gibi yeni bir düzeltme karar ile şeflik ücretleri ödenme durumu olur. Hayırlısı olur inşallah

Hocam son sınıf grup sayıları uygunsa verirler. Bizde grup sayısı uygun olmadığı için veremezler de. Maddi kaybımız fazla olacak.
Grup sayısı olsa bile vermeyen okullar var. Şeflik görevi devam ediyor sadece ücreti ödenmez. Bu yüzden şeflik saatlerine koordinatörlük yazamayız cevabı aldık.
Bu konuda bir fikri olan var mı?

Grup sayısı olsa bile vermeyen okullar var. Şeflik görevi devam ediyor sadece ücreti ödenmez. Bu yüzden şeflik saatlerine koordinatörlük yazamayız cevabı aldık.
Bu konuda bir fikri olan var mı?
Ek ders kararında bölüm şefi için 10 saat, atölye ve laboratuvar şefleri için ise haftada 6 saati ek ders görevi verilir yazıyor.
Şöyle deseydi 10 saate kadar veya 6 saate kadar deseydi şeflik saati azaltılır yerine koordinatörlük yazılabilirdi fakat durum bu.
Şefli görevlendirmesi devam ettiği için yerine başka bir görev yazılamaz. Binadan daire alan fakat dairesini kullanmayan ev sahibi gibi.

Şimdi koordinatörluk fahrı yapılıyor bunun yerıne seflıgı fahrı yapması soz konusu olmalı dıye dusunuyorum ıkıncı donem seflık saatı yerıne koordınatorluk yazılmasını ısteyecegımı belırttım tamm dedı ıdare ama bakalım 5 okulun 3 u uzaktan sadece teorık kısım verılır dedı ve ekders vermedı 2 tanesı hepsı uzaktan verılebılır dedı ve verdı
seflık saatı yerınede 10 saat ıbe uzaktan ders verecegız dedık onuda o sekılde hallettık atölye seflerı suan sorun bızde

Şeflik gorevınden ıstıfa kurtarmıyor yenısı gorevlendırılene kadar sızın gorev devam edıyor

Okullar açıldıktan sonra şeflik istifa dilekçesini vereceğim arkadaşlar. Kimse almazsa bile fazladan ve üzerimde olmayan işleri yapmayacağımdan emin olabilirsiniz.

Geri