Seçilme Yaşı

Kodla Büyü

talp

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar malumunuz seçilme yaşı 18 e indirilmeye çalışıyor ve ayrıca asker er ve erbaşlarında oy kullanması için bir çalışma yapılıyor bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

benim takıldığım nokta milletvekili olmak için askerlik şartını kaldırıyorlar
faarzedelim biri 18 yaşında milletvekili oldu bir dönem yaptı bıraktı oldu yaş 22-23 sonra sen bu adama nasıl askerlik yap diyecen yada yapacak mı
bu işte bit yeniği olduğu kesin ama altında ne çıkar zaman gösterir

ben de henüz amaci tam kestiremedim
18 yasinda üniversite okumamis
dünya görüsü oturmamis birisi
nasil milletin vekili olur

ki yeni nesilden hic ummuyorum (18 yas civari yeni nesilden bahsediyorum)

demekki artık hamuduyla götürme alenen yapılacak.
çocukluktan götürmeye alıştırmışlardır birilerini.... onları devreye sokacaklar torun torbada refahhhh içinde yaşasın sürünmesin nalet aşağılık insanlar gibi.....

30 yaştan 25'e indirilmişti. Acaba o dönemde kaç tane 25-30 yaş arasında milletvekili seçildi, kaç tanesi milletvekili olarak aday gösterildi. Ben bu yazmış olduğum değerlerin çok fazla olmadığını çok iyi biliyorum. Memleketimizin tüm sorunları bitti. Yapılması gereken tek iş seçilme yaşının düşürülmesi kalmıştı. Helal olsun demek geliyor içimden.

Evet hocam hepinize hak veriyorum herhalde artık seçimler il öğrenci meclis başkanı seçimleri gibi olur. :D :puhaha:
Hocam imamhatip mezunlarını m.vekili yapacaklar...

Gençlere hiç mi güvenemeyeceğiz. 18 yaş bence çok ta küçük değil. Fatih in o yaşlarda koca imparatorluk yönettiği düşünülünce milletvekilliği onun yanında basit kalır.
Birde gençlerin bu hale gelmesinin sorumluluğu biraz da öğretmenlerin omuzlarında değil mi?

enim düşümcem şöyle ki 18 yaşında kişi daha hamdır demek yerine onu 18 yaşında liseden mezun olunca belli bir ergenliğe ulaşmasına çabalamamız gerekiyor biz öğretmenler olarak. Zaten görevimiz insan yetiştirmekse 12 yıl bir kişiyi eğitmeye çalışıp 12 sene birine emek verip sonra daha bu yetişmedi en 7 sene de kendi kendine yetişmesi gerekiyor daha düşünemez düşünmeyi bilmiyor demek biraz yanlış gibi.

Türkiye'nin derdi bittide bir tek bu mu kaldı? Bir yandan terör bir yandan Suriye bir yandan yeni anayasa çalışmaları önce bunları halletmeliler...

Ya arkadaş bu nereden çıktı. Hükümet son zamanlarda zamları, suriyeyi unutturmak için her gün yeni bir icat çıkarıyor. Ülkemizin başında o kadar çok sıkıntı varken. Gündem değiştirmeye yönelik popülist gayretleri ancak ABESLE IŞTIGAL görüyorum. Ilkokul öğrencisine bile 18 yaş olayını söylesen dalga geçer. Gerçeklerle örtüşmüyor çünkü. Deneyim, birikim, ülke sorunlarına hakim olma, çözüm üretme . . . Hangi biri 18 lik çocuklarda var. Koca koca adamlar bile ülkeyi yönetecek basirete sahip değilken. Gününü internet face başında geçiren zamane 18 likleri meclise taşımak vb. Söylemler ancak gündem değiştirmektir. Eğer hükümet gerçekten haktan adaletten demokrasiden yana ise acilen yapılması gereken SIVIL ,INSAN HAKLARINA UYGUN ANAYASA yapmasıdır. Yoksa millet yemez bunları . Belkide yer belli mi olur. :)

Fatih'in yetiştiği dönemde bir insanın olgunlaşması için gerekli süre ile günümüzdeki gerekli süre çok farklı. Bugün 30 lu yaşlara geldiği halde hala anne babasına bağımlı yaşayan, ömründe hiç çalışmamış, sorumluluk almaktan uzak sayısız insanımız var. Liselerde görev yapmış arkadaşlar şuanki gençliğin ne halde olduğunu, nelerle meşgul olduğunu çok daha iyi bilir.

Meclise girebilecek bir sırada aday gösterilebilme için tek şart var. O parti yönetiminden birinin akrabası olmak ya da tanıdığı olmak. 3 dönemden sonra bazılarının aday gösterilmeyecek olması bana yerlerine veliahtlarını hazırladıkları izlemini uyandırıyor. Hele yasa bir çıksın, 2015 teki seçimlerin adayları açıklansın o zaman durumu tekrar değerlendirelim.

mevcut siyasi partililer kanununda parti başkan kimi önümüze getiriyorsa onu seçiyoruz açık menü bir servis yok sistemde daha çok misafir umduğunu değil bulduğunu yiyor
o yüzden yaş 18 de olsa boş 80 da aklı dengesi olması da boş einştein olması da
ilokul mezunu olmasının da önemi yok oxford mezunu olmasınında tek şart var millet vekili olmak için önce zengin olacaksın bağlantıların olacak gücün olacak beyninin olmasına çok da gerek yok parti içinde düşünen 3-5 adam yeter anlayışı var tüm partilerde zaten başkanlara düşünmeyen sorgulamayan tek görevi parmak kaldırmak olan insanlar gerekli sonuçta
o yüzden altında saklanan gerçek amaç ne o önemli bizim için hangi bakanlrın çoluğu çocuğu gelecek yada gençlere bu hakkı verdim diye gençlerrden gelecek oy oranının artacağınımı düşünüyor göstermelik bir kişi aday göstererek.

sözbende' Alıntı:
Ya arkadaş bu nereden çıktı. Hükümet son zamanlarda zamları, suriyeyi unutturmak için her gün yeni bir icat çıkarıyor. Ülkemizin başında o kadar çok sıkıntı varken. Gündem değiştirmeye yönelik popülist gayretleri ancak ABESLE IŞTIGAL görüyorum. Ilkokul öğrencisine bile 18 yaş olayını söylesen dalga geçer. Gerçeklerle örtüşmüyor çünkü. Deneyim, birikim, ülke sorunlarına hakim olma, çözüm üretme . . . Hangi biri 18 lik çocuklarda var. Koca koca adamlar bile ülkeyi yönetecek basirete sahip değilken. Gününü internet face başında geçiren zamane 18 likleri meclise taşımak vb. Söylemler ancak gündem değiştirmektir. Eğer hükümet gerçekten haktan adaletten demokrasiden yana ise acilen yapılması gereken SIVIL ,INSAN HAKLARINA UYGUN ANAYASA yapmasıdır. Yoksa millet yemez bunları . Belkide yer belli mi olur. :)
:+1: Hocam gerçekten çok doğru hükümet köşeye sıkışınca hem ğündemi değiştirdi şimdi de yine aynı taktiği kullanıyor.

volkankey' Alıntı:
ben de henüz amaci tam kestiremedim
18 yasinda üniversite okumamis
dünya görüsü oturmamis birisi
nasil milletin vekili olur

ki yeni nesilden hic ummuyorum (18 yas civari yeni nesilden bahsediyorum)

Bence 40 olmalı.. Çünkü 18 yaşında insanın maddi hırsları olur - belli bir gelir düzeyine ulaşmadığı için yırtmayı düşünür. Herkes için geçerli değildir tabi ama büyük çoğunlukla böyle olur.
O yüzden - maddi kaygılardan uzak , belli bir meslek kariker alanında uzmanlaşmış insanların millet vekili olması daha doğru olur.
Mecliste bile kaale alınmazki 18 yaşındaki biri - düşünsenize - abi amca mı diyecek diğer vekillere - kendini nasıl kabul ettirecek v.s v.s

Popilist bir söylem - gençlerin oylarını kapmak amacıyla söylenmiş -

hikomen' Alıntı:
Gençlere hiç mi güvenemeyeceğiz. 18 yaş bence çok ta küçük değil. Fatih in o yaşlarda koca imparatorluk yönettiği düşünülünce milletvekilliği onun yanında basit kalır.
Birde gençlerin bu hale gelmesinin sorumluluğu biraz da öğretmenlerin omuzlarında değil mi?

Fatih in daha bebeklikten itibaren Padişah varisi olarak yetiştirildiğini unutmayın. Daha 3-5 yaşındayken bile o güce sahipti - bir de o devirlerde inanılmaz donanımlı yetiştiriliyordu padişahlar - en usta öğretmenlerden eğitim alıyorlardı küçük yaşlardan itibaren v.s aynı şey değil

oziie' Alıntı:
hikomen' Alıntı:

Fatih in daha bebeklikten itibaren Padişah varisi olarak yetiştirildiğini unutmayın. Daha 3-5 yaşındayken bile o güce sahipti - bir de o devirlerde inanılmaz donanımlı yetiştiriliyordu padişahlar - en usta öğretmenlerden eğitim alıyorlardı küçük yaşlardan itibaren v.s aynı şey değil

Sevgili hocam bakın sizde diyorsunuz Fatih iyi bir eğitimle koca bir ülkeyi yönetebilecek kapasiteye ulaştı. Bizde eğitimimizin kalitesini artırıp onların şu anda olduklarından daha iyi bir kavrayış ve anlayışa yöneltmemiz ve milletvekili olabilecek bir birey olmalarını sağlayabilecekken niye yapmıyoruz? Bunun için uğraşmıyoruz. Kendi kendilerine yetişmelerini bekliyoruz?

Hocam aynı hükümetin 2002 den sonra yaptığı eğitimdeki karışıklığa bakarsanız cevap ortada. Ya aynı partinin milli eğitim bakanı bakan değişince eğitim sisteminide değiştiriyorlar böyle bir şey olabilir mi? Bence şuan eğitim sisteminde amaçladıkları yorum ve eleştiri yapamayan, bir gençlik yetiştirmek...

18'liklere soruyorlar milletvekili olmak ister misiniz diye. Kızın verdiği cevap:" Onlar sözelci değil mi,biz sayısalcıyız" :mrgreen:

yeni bir karikatür daha buldum.. :mrgreen: :mrgreen:

Ekli dosyalar

• 525751_481566171878100_874374080_n.jpg
    525751_481566171878100_874374080_n.jpg
    68.5 KB · Görüntüleme: 965
bobilerr ya

Ekli dosyalar

• 10.jpg
    10.jpg
    30.4 KB · Görüntüleme: 955
.

Ekli dosyalar

• 14.jpg
    14.jpg
    33.6 KB · Görüntüleme: 953
  • 14.jpg
    14.jpg
    33.6 KB · Görüntüleme: 953
bu son

Ekli dosyalar

• 284158025.jpg
    284158025.jpg
    217.9 KB · Görüntüleme: 951
Mebusçuk

Gemicik oluyorsa...

Mebusçuk niye olmasın kardeşim?

*

O yaştakiler ne anlar mebusluktan diyorsan... “Ben bilmem büyüklerim bilir” diyen mebus yok mu?

*

Mebus olmasınlar da...

Tinerci mi olsunlar?

*

Evet, henüz iki koyun bile gütmemiş olabilirler ama... Etraflarına baka baka öğrenmeleri için “Başbakanımız uçurumdan atlarsa, biz de peşinden atlarız” diye yol gösteren mebus yok mu?

*

Sen bu yaşında takla atıyorsun...

18'inde alt tarafı el kaldıracak.

- Kabul edenler?

- Etmeyenler?

- Kabul edilmiştir.

Zor mu?

*

“Geçen gün kamyon sürdüm, Leonardo da vinci” diyene bakanlık koltuğu veriliyorsa, “limonun yarısı limbeş” diyenin maliye bakanı olmasında ne sakınca olabilir... 18'ini filan boş ver, 8'inde bile haydi haydi olur.

*

Üstelik...

Akıl yaş'ta değil baş'tadır.

En az üç mesela...

Memleketimizin bu meselesini 60 yaşındaki mebus mu daha iyi halleder?

18 yaşındaki mebus mu?

*

Ha merak edersen, Hindistan'da Pakistan'da böyle şeyler olur mu...

Uganda'da olur!

*

Alengot Oromait, 18 yaşında, lise son sınıf öğrencisiydi. Babası, iktidar partisinin mebusuydu. Babası öldü. Onun yerine sen mebus ol dediler. İki kişiden biri'nin oyunu aldı, yüzde 52'yle mebus seçildi iyi mi...

*

Zaten, demokrasi dediğin babadan evlada geçmeyecekse, niye şehzade Fatih'ten örnek verilsin ki?

*

Bak, Fatih dedim aklıma geldi...

Kimi, şehitlikte bi kaç Mehmet.

Kimi, gazi mecliste bi kaç velet.

Nasip işidir.

yılmaz özdil

kendi çocukları milletvekili seçilecek ve askere gitmeyecek böylelikle ardından bir sene milletvekili olduktan sonra ömür boyu zaten milletvekili maaşı alacak 12 milyarcık şuanki maaşları yani ömür boyu dertleri tasaları olmayacak bu kadar basit

Ekli dosyalar

• 285682_481967455171305_112888648_n.jpg
    285682_481967455171305_112888648_n.jpg
    24.7 KB · Görüntüleme: 937
oy veren halk varsa 5 yaşındada olsa olur.. halkta baksın duruma göre oy versin.. A partisi B partisi diye dünyaya at gözlğüyle bakmasın halk. oy verdiği vekillere baksın ona göre versin..

sistem zaten tamamamen yanlış..

örneğin konyada 13 millet vekili çıkıyor ben A partisine oy verirsen onun belirleyeceği 13 kişiye birden oy vermiş oluyorum. oysa ben A partisinden 7 millet vekilini B partisinden 4 millet vekillini ve C partisindende 2 millet vekilini seviyorum ve istiyorum..

Bu sebeple A partisine oy vermek zorunda kalıyorum.. yani A partisi 13 kişilik listesinin 6 tanesini aslında onaylamıyorum. tabiri caizse o listeye dört ayaklı birini bile koysalar millet vekili oluyor.. :verymad:

bu bağlamda 18 yaşındaki bir insanın aklı başındaysa millet velili olmasına lafım yok..

Geri