Seççmeli Ders Dağıtımı

Kodla Büyü

Darim

Üye
Excel ve ASC ile yaptığım dağıtımı ileride birilerinin işine yarayabilir düşüncesi ile paylaşıyorum.
Umarım yararı olur.

Dosya yenilendi.

Ekli dosyalar

• bbilisim.zip
    103.9 KB · Görüntüleme: 851
  • bilgisayarbilisim.net.zip
    23.9 KB · Görüntüleme: 761
Dosya yenilendi. Ufak-tefek düzenlemeler yapıldı. Bazı arkadaşlarımızın çalışmalarından yararlanıldı. O arkadaşalrımıza da katkılarından dolayı teşekkür ederim.

Bizde böyle yaptık hocam. her öğrencinin isteğini excel de matris şeklinde girdik. Sayılarıda az çok dengeli tutmaya çalışarak istedikleri şekilde yerleştirdik. 150 kadar öğrencide 4-5 kişinin isteği çakıştı. Onlara yeniden dilekçe doldurttuk...

Ekli dosyalar

• Seçmeli dersler liste.rar
    58.3 KB · Görüntüleme: 521
cingozcemal' Alıntı:
Bizde böyle yaptık hocam. her öğrencinin isteğini excel de matris şeklinde girdik. Sayılarıda az çok dengeli tutmaya çalışarak istedikleri şekilde yerleştirdik. 150 kadar öğrencide 4-5 kişinin isteği çakıştı. Onlara yeniden dilekçe doldurttuk...
Elinize sağlık. Güzel olmuş. Bu çalışmaları paylaşırsak ileride yararlı olur kanısındayım. Ayrıca bunları bir program haline dönüştürebilecek bir arkadaşımız varsa daha da fazla yaralı olacaktır.
İyi çalışmalar dilerim.

hocam ne kadar uğraşmışın yaaa böyle. gözüm korktu. emeğine, yüreğine sağlık. verileri (x) girdikten sonra herşeyi otomatik yapıyo olsa gerek bu dimi ?

cingozcemal' Alıntı:
hocam nasıl yaptığınızı biraz anlatır mısınız? otomatik mi yerleştirdiniz elle mi ? nasıl oldu?

Darim' Alıntı:
Excel ve ASC ile yaptığım dağıtımı ileride birilerinin işine yarayabilir düşüncesi ile paylaşıyorum.
Umarım yararı olur.

Dosya yenilendi.
hocam roz dosyası açılmıyor ilk defa gördüm bu uzantıyı??
teşekkürler.

Cingöz cemal rumuzlu arkadaş bayaa emek harcayarak bir proğram geliştirmiş..

5 sınıflar için toplam 21 şube yapmış ki ,sanırım tüm şubeleri doldurmuş ..Seneye çok daha karmaşık olacak 6 .sınıflarada proğram yapılınca

Fakat dikkatimi bir şey çekti ..Sanırım tekli öğretim ama sabah 4 saat +öğle tatili öğleden sonra 2 saat olayını kaldırmış sabah 6 saat daha sonra öğlen 5.sınıflara ders vermiş bu durum için onay aldın mı hocam..Yoksa insiyatifi okul müdürlerine mi bıraktılar?

hocam bu yaptıklarınızı biraz anlatır mısınız? ve ben bu roz olayını daha çözemedim yani çalıştıramadım..

selvet' Alıntı:
programı bulabilsem indircemde bulamadım
Hocam hangi programdan sözediyorsunuz.
Verdiğim Excel dosyası. Birtakım formüller ve filtreleme ile dağıtım yapıyorum. Excel kullanmada iyi iseniz çözersiniz. Değilse acil gerekli ise sorularınızı alır yanıtlarım. Değilse ileride geniş bir açıklma yazmaya çalışırım.
roz dosyası ASC timetables programında açılır. Programın ful versiyonu forumda mevcut.

eras63' Alıntı:
hocam bu yaptıklarınızı biraz anlatır mısınız? ve ben bu roz olayını daha çözemedim yani çalıştıramadım..
Hocam öncelikle roz dosyasını açmanız için aSc Timetablez programını kurmanız lazım. Program ders dağıtım programıdır. Oldukça gelişmiş bir programdır. Forumda hem program hem de kullanımı ile ilgili açıklamalar var. Takıldığınız yer olursa sorarsanız yanıtlarım.
Excel dosyası ise 115 öğrencinin seçtiği 8 ders ile ilgili dağıtım için kendimin oluşturduğu, bazı yerlerde formül, koşullu biçimlendirme kullandığım ve filtreleme yöntemi ile dağıtım yaptığım bir çalışma.
Öncelikle şunu söyleyeyim. Eğer ders seçimi sırasında herhangi bir kısıtlamaya gitmemişseniz öğrencilerin çakışmaması yani tam dağıtmanınız hemen hemen mümkün değil. Tabi düzgün bir şekilde. Eğer bizim yaptığımız gibi programı yaparken sınıfların matematik ve fen derslerinin aynı güne gelmemesi, mümkün olduğunca haftanın ilk günlerine ve öğleden önceki derslere gelmesi, sonra da öğretmenlerin boş saatlerinin mümkün olduğunca istedikleri saatlere getirilmesi, arada boşluklar olmaması gibi kurallara dikkat ederseniz daha da zor. Tabi öğretmen arkadaşlarımızı ne kadar memnun edersiniz o ayrı. Ben okul müdürü olarak bütün bunları göz önünde bulundurup, iki hafta çalışarak yukarıdaki programı oluşturdum. Bu programa göre 5. sınıflar 4 gün 7. satlerde Cuma günü 7.8. saatte ders seçmeli ders görecek. İki şube ise Perşembe ve cuma günü 5-6. satlerde ders görecek. Bazı yerlerde bir günü seçmeli derslere ayırarak diğer dört günde 7 saat ders işleyerek sorunu çözmüşler. Ben bu çözümün normal derslerin işleyişinde aksaklıklara neden olacağını ve eğitimin kalitesini daha da düşüreceğini düşünerek seçmeli dersleri 7. saatlere ve bir gün 8. saate koydum.
Tabi çalışmada birçok eksiklik mevcut. Hatta programlama yapabilen bir arkadaşımız bunu programa dönüştürebilirse güzel olur.
Bu arada para ile alınan programlarda da istediğiniz gibi dağıtım olmamaktadır. Çakışan öğrenciler için yeni gruplar açarak sorunu çözebiliyorsunuz. Ya da tüm 5. sınıfların seçmeli derslerini ve seçmeli derslere giren öğretmenleri de o saatlere verebilirseniz sorunu çözersiniz.
Resimde gördüğünüz gibi dersleri filtreleyerek grupları oluşturdum.

Ekli dosyalar

• Yeni Resim (10).jpg
    Yeni Resim (10).jpg
    98.7 KB · Görüntüleme: 2,828
Arkadaşlar elle doldurduk. ikili eğitim yapan bir okuluz ayrıca. 1-2-3-4 ler öğleci 5-6-7-8 ler sabahçı. Pazartesi sabah grubunun son iki saati seçmeli derse ayrıldı. Ona göre bu derse giren öğretmenlere o saatte başka ders verilmedi. Okulda boşta 5-6 sınıf oluyordu öğleden sonraları. Salı çarşamba ve perşembede öğleden sonra 2 saat seçmeli alıyor 5. sınıflar. Branş hocalarından öğleden sonra seçmeliye girecek olanlar kalıyor okulda. Geri kalan gidiyor. Seneye 5- 6 lar seçmeli olunca sıkıntı dahada çoğalacak evet...

sarpedon218' Alıntı:
Ücretsiz ve bağımsız seçmeli ders dağıtım programı, öğrenci bilgilerinide e-okuldan aktarabilirsiniz.

http://cerkezkoymevlana.k12.tr/FileUplo ... tim1.0.exe
Hazırlayan ve paylaşan arkadaşlarımızın eline sağlık.
Seçmeli ders saatlerinin 7-8. saat seçilmesi konusu değiştirilmeli bence. Gün ve ders ataması yapılabilmeli. Örneğin bizde Cuma günü 7-8. saatler,
Çarşamba 5-6
Pazartesi, salı, çarş. 7. saatlere seçmeli ders vermişiz. Program buna olanak verirse daha iyi olacak diye düşünüyorum.

Darim' Alıntı:
sarpedon218' Alıntı:
Ücretsiz ve bağımsız seçmeli ders dağıtım programı, öğrenci bilgilerinide e-okuldan aktarabilirsiniz.

http://cerkezkoymevlana.k12.tr/FileUplo ... tim1.0.exe
Hazırlayan ve paylaşan arkadaşlarımızın eline sağlık.
Seçmeli ders saatlerinin 7-8. saat seçilmesi konusu değiştirilmeli bence. Gün ve ders ataması yapılabilmeli. Örneğin bizde Cuma günü 7-8. saatler,
Çarşamba 5-6
Pazartesi, salı, çarş. 7. saatlere seçmeli ders vermişiz. Program buna olanak verirse daha iyi olacak diye düşünüyorum.

Seçmeli derslerin gününü saatini, ders zamanı kısmından kendiniz belirleyebilirsiniz.
V.1.3. Versiyonunda eğitsel kulüp dağılımlarını da yapabilirsiniz

http://cerkezkoymevlana.k12.tr/FileUpload/op336890/File/secmeli_ders_ve_kulup_dagitim_v.1.2_(2).rar

Geri