scroll lock

Kodla Büyü

badem85

Seçkin Üye
Seçkin Üye
scroll lock tuşu ne işe yarıyor. neler yapıyor? yardımcı olur musunuz?

wikipedia.org'dan alıntıdır:

"the scroll lock key is a remnant from the original ibm pc keyboard. in the original design, scroll lock was intended to modify the behaviour of the arrow keys. when the scroll lock mode was on, the arrow keys would scroll the contents of a text window instead of moving the cursor as usual. in this sense, scroll lock serves a similar purpose to num lock and caps lock: it enables a secondary function of a group of keys. today, this particular use of scroll lock is rare. only a few modern programs still honour this behaviour, such as microsoft excel (in the behaviour of arrows — when scroll lock is on, the selection does not move) and lotus notes. in modern gui environments, scrolling is usually accomplished using other means such as scrollbars or scroll wheels. this is a defunct feature in almost all modern programs and operating systems."

"scroll lock tuşu orjinal ibm pc klavyeden kalma bir tuştur. orjinal tasarımında scroll lock, ok tuşlarının davranışını değiştirmekte kullanılırdı.scroll lock tuşu açıkken, ok tuşları normalde olduğu gibi imleçi hareket ettirmek yerine, tüm içeriğin ekranda kaydırılmasına yarardı.bu bağlamda scroll lock, belli bir grup tuşa ikincil bir fonksyon atayarak num lock veya caps lock'a benzer bir amaca hizmet ederdi. bugün scroll lock'un, bu belirlenmiş amaçlar için kullanımı çok nadirdir. sadece microsoft excel (scroll lock açıldığında seçilen hücreler hareket etmez) ve lotus notes gibi modern yazılımlar bu fonksyonları hala kullanmaktadır.günümüz grafik kullanıcı arayüzü (gui) ortamlı yazılımlarda, ekranda kaydırma işlemi scrollbar veya scroll wheel gibi farklı yollarla yapılmaktadır. nerdeyse tüm modern programlarda ve işletim sistemlerinde bu özellik tamamen terkedilmiştir."

ek$i sözlük'ten aldım ben de bu yazıyı...

allahım ya sorulan sorulara bakarmısınız :(((( aksamdan bu atarafa yazılanları okuyorum yok bılgısayarcılar dısındakıler formator olmasın yok hakkımız yenılıyor dıye tamam ıyı hos bız bılgısayarcıların uzerıne cok gelınıyor ama sımdı bılgısayar ogretmenlerı ustelık formator goretmenlerı forumunda bu soru sorulurmu arkadaslar yahu :(

Geri