Scratch Yıllık plan

Kodla Büyü

bahhele

Süper Üye
Süper Üye
bu sene tüm yıl scratch anlatmayı planlıyorum ama çok karışık kafamın içi..çocukların seviye yerlerde..evlerinde bilgisayarı olan çok az..roman kesimin çocukları okulum. fakat buna rağmen göze aldım anlatmak istiyorum. elinde deneyimlemiş bir yılını kodlamaya ayırmış yıllık planı olan varmı?

tüm yıla yayılmış plan olan varsa paylaşırsa sevinirim

Anlatın hocam, hiç çekinmeyin. Hatta planınızı online bir takvime işleyin ve işleyişinizi takip etmemiz için bize izin verin. Küçük notlar alın ve bu geribildirimleri birlikte tartışalım. Pek yararlı bir proje olur bu hatta akademik yayınların bir kısmında gördüğümüz "biz 3 ay denedik pek başarılı olduk" safsatasından da fersah fersah öteye geçersiniz. Sonuçlarını da seneye Fatih Projesi Eğitim Teknolojileri Konferansında paylaşırsınız.
Nasıl olsa ortaokul çağındaki çocuklar -genelleme yapmak yanlış da olsa yapacağım- çok net bu yaşlarını anımsamıyorlar. Ancak verilecek kodlama altyapısını subliminal mesaj gibi düşünürsek (teşbihte hata olmaz derler) çok değil 10 yıl sonra bazı öğrencilerinizin yazılımcı olduklarına bile canlı canlı şahit olabilirsiniz.
Aynı fikirde olur muyuz bilmiyorum çoğunlukla ancak; çocuklar 11-12 yaşında hamur gibi istenilen şekli vermemiz için okula geliyorlar ve onların bilişim dünyasına ilişkin düşünceleri nispeten kısıtlı. Ha windows denetim masasını anlatmışsınız ha da bodoslama kodlamayla girmişsiniz. Çocuklar sizin gözünüzün içine bakacaklar, birbirlerinden öğrenmek/birbirlerine öğretmek için can atacaklar. Oyun yapıp yaptıkları oyunları oynayacaklar. Scratch eklemeler ağacı ile belki de gerçekten online işbirlikli çalışacaklar.
Yıl boyunca kodlama harika bir fikir. 6'lara benim de bu sene 3B+Scratch gibi bir fikrim var. O nedenle başlık dikkatimi çekti. Yıllık plan konusunda http://www.jret.org/FileUpload/ks281142 ... arabak.pdf yayınından yararlanabilirsiniz. Bizi de haberdar etmeyi unutmayın hocam. Selamlar...

Öncelikle ben de benzer bir okulda çalışıyorum. Hiç endişeniz olmasın çocuklar gayet ilgililer. Ben iki ay anlattım çok da güzel geçti. Tabi evde bilgisayarları olsa çok daha güzel olurdu ama ne yapalım :) Bütün sene için ilgiyi canlı tutacak uygulamalara ihtiyacınız olacak... İnşallah dediğiniz gibi tüm yıl scratch anlatmış bir arkadaş vardır ve planını paylaşır da biz de istifade ederiz.

hocam labsız okulda anlatılmaz değil mi?

Hocam ben labsız işlemeyi düsünüyorum. Scratch komutlarını magnet haline getircem. Derste gruplara dağıtıp, programı mıknatıslı kağıtların üzerine yapmalarını isteyeceğim.

Magnetleri yaptığımda psd leri ve örnek fotoları paylaşırım.

psia' Alıntı:

Hocam ben labsız işlemeyi düsünüyorum. Scratch komutlarını magnet haline getircem. Derste gruplara dağıtıp, programı mıknatıslı kağıtların üzerine yapmalarını isteyeceğim.

Çok şükür ki labım var ancak kullanmak isterim. Dört gözle psdleri bekliyoruz hocam

erdembgo' Alıntı:
Öncelikle ben de benzer bir okulda çalışıyorum. Hiç endişeniz olmasın çocuklar gayet ilgililer. Ben iki ay anlattım çok da güzel geçti. Tabi evde bilgisayarları olsa çok daha güzel olurdu ama ne yapalım :) Bütün sene için ilgiyi canlı tutacak uygulamalara ihtiyacınız olacak... İnşallah dediğiniz gibi tüm yıl scratch anlatmış bir arkadaş vardır ve planını paylaşır da biz de istifade ederiz.
hocam yıllık plan işini nasıl ayarlıyosunuz sadece strach mı işliyosunuz 6. sınıf konularını bitirip öyle mi işliyorsunuz?

code.orf ile ilgili elinde ders notu veya yıllık plan olan ark lar paylaşabilir mi acaba

Uzun zamandır ilkkez eğitim adına bir girişim cesidi görmek hoşuma gitti. Tebrikler. kodları magnet haline getirmek çok hoş bir fikir. Ben yıllar önce labsız okul için laptop alıp 3-5 3-5 cagırıp anlatırdım kendi ekranımdan konuları. Tekrar tebrikler.
Magnet psd ve maliyeti hakkında bilgilerini bekliyoruz

hocam magnet işini biraz açar mısınız,benim de labım yok ama en azından başlangıç olsun istiyorum.

psia' Alıntı:

hocam ellerinize yüreğinize sağlık. Mühtiş bi çalışma lütfen resimlerini de ekleyin feyz alalım

hocam magnet yapabildiniz mi?

Geri