Scratch yardım

Kodla Büyü

seloman54

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Scratch’te bir futbol topunu zeminde yuvarlanırken hem de kendi etrafında dönmesini sağlamaya çalışıyorum ancak kenara geldiğinde geri dönmesi gerekiyor ancak etrafında dönmesi için açı koyduğum için geriye dönmüyor farklı yerlere gidiyor nasıl çözebiliriz arkadaşlar.

Hocam, kenara geldiğinde geri dön komutunu ayrı bir yeşil bayrak komutu altında sürekli komutuyla yapabilirsiniz.

Aşağıdaki gibi komutlarla yapılabilir ya da dönme hareketi farklı kuklalarla eklenip onların değişimiyle sağlanabilir.

Ekli dosyalar

• Top hareket.PNG
    Top hareket.PNG
    35.1 KB · Görüntüleme: 89
  • toplar.PNG
    toplar.PNG
    7.7 KB · Görüntüleme: 86
Scratch’te bir futbol topunu zeminde yuvarlanırken hem de kendi etrafında dönmesini sağlamaya çalışıyorum ancak kenara geldiğinde geri dönmesi gerekiyor ancak etrafında dönmesi için açı koyduğum için geriye dönmüyor farklı yerlere gidiyor nasıl çözebiliriz arkadaşlar.
Hocam, ilerleme işlemi için "10 adım git" komutunu kullanıyorsanız açı olduğu için kuklanın yönü değişiyor. O yüzden sağa giderken "x konumunu 10 değiştir" komutunu; dönüşte de "x konumunu -10" değiştir komutunu kullanmanız gerekiyor.
Örneğin;
Screenshot_2023-03-18-11-17-32-1-1.png

Son düzenleme:
arkadaşlar kaç gündür okulda durum bu... scratch sitesini açamıyorum. onun dışında hiçbir sitenin sınırlaması yok
hata ekranı.jpg

Geri