scratch programına giriş

Kodla Büyü
arkdaşlar karakter zıplatmayı nasıl yapacaz bilen var mı? çok iyi öğrencilerim var onlarda merak ediyor bende merak ediyorum ama basit şekilde bir türlü yapamadım. anlatmak istediğim sahne şu, oyunlarda karakterler engellerin üzerine zıplayıp çıkıyor hani bunu yapmak istiyoruz, yukarı yön tuşuyla havalanacak ama yukarı yön tuşuna basmayınca aşağı inecek.

hocam basit bir zıplama örneği

Ekli dosyalar

• zıplama.rar
    30.3 KB · Görüntüleme: 300
  • zıplama.rar
    30.3 KB · Görüntüleme: 432
arkadaşlar seneye scratch konusununda içinde yer aldığı dersimize yönelik bir kitap hazırlamayı düşünüyorum her hafta 550 tane çalışma kağıdı fotokopi çekmekten bıktım. yardım etmek katkıda bulunmak isteyen arkadaşlar varsa bana yazsın.

Scratch komutlarının tek tek anlatıldığı ders notu var mı arkadaşlar. Sınav öncesi vermek istiyorum öğrencilerime.

Scratch te hazırladığım 7. hafta uygulamasını paylaşıyorum hem çalışma kağıdı hemde yapılmış bir örnek çalışma.

Ekli dosyalar

• Scratch 7. hafta.rar
    435.1 KB · Görüntüleme: 565
öğrencimin ödev çalışması çok iyi öğrencilerim var acayip güzel çalışmalar, oyunlar yapıyorlar.

Ekli dosyalar

• Talha 5D.rar
    2.4 MB · Görüntüleme: 458
bilisimci61' Alıntı:
5 ve 6. hafta çalışma kağıtlarımı paylaşıyorum. bu hafta 5. çalışmaya başladım ama henüz bitmedi. kolay gelsin... :roll:
az önce baktım daha önce paylaşmışım arkadaşlar pardon, devamı gelecektir...

paylaşım için teşekkürler :+1:

arkadaşlar özellikle kontrol bölümündeki kodları kullanılarak aşamalarıyla (ortadaki panelde kodların basmak basmak açıklandığı) yapılmış bir proje örneği var mı elinizde çok acil lazım ?

bilisimci61' Alıntı:
bunlar çok güzel başlangıç olur çocujlar için acaba meb hattında açılıyor mu? ekran tanıtımı yapacam ilk hafta sonra bu siteyi gösteririm ordan ilk deneme çalışmaları yaparlar. bu da benim hazırladığım ilk 4 hafta anlatacağım ders içeriği ve çalışma kağıtları belki işinize yarar.
Çok teşekkür ederim, çok çok çok işime yaradı..

hasan' Alıntı:
bilisimci61' Alıntı:
bunlar çok güzel başlangıç olur çocujlar için acaba meb hattında açılıyor mu? ekran tanıtımı yapacam ilk hafta sonra bu siteyi gösteririm ordan ilk deneme çalışmaları yaparlar. bu da benim hazırladığım ilk 4 hafta anlatacağım ders içeriği ve çalışma kağıtları belki işinize yarar.
Çok teşekkür ederim, çok çok çok işime yaradı..

işinize yaramasına sevindim hocam, aklınızda farklı bir etkinlik varsa ona uygun çalışma kağıda da hzırlayabilirm. en son paylaştığımdan sonra 8. ve 9. etkinliğide hazırlayıp scratch ile olan süreci sonlandırmayı düşünüyorum.

top karakter2 ye çarpıp geri dönsün istiyorum eğerin içine ne yazmalıyım

Ekli dosyalar

• deneme.rar
    1.6 KB · Görüntüleme: 106
Re: Ynt: scratch programına giriş

volkankey' Alıntı:
hll_bilisim' Alıntı:
yok mu konuda yardımcı olacak
Hocam cepten yaziyorum görmedim kodlari ama
-90 yönüne dönün kullandin mi

hocam -90 yönü sol tarafa döndürüyor tamamen geliş açısı ne olursa olsun
ben kenara çarptığında olan işlemin gerçekleşmesini istiyorum
kenarda ise zıplat gibi nesneye yaklaşınca zıplat vs aradım bulamadım

Re: Ynt: scratch programına giriş

hll_bilisim' Alıntı:
volkankey' Alıntı:
hll_bilisim' Alıntı:
yok mu konuda yardımcı olacak
Hocam cepten yaziyorum görmedim kodlari ama
-90 yönüne dönün kullandin mi

hocam -90 yönü sol tarafa döndürüyor tamamen geliş açısı ne olursa olsun
ben kenara çarptığında olan işlemin gerçekleşmesini istiyorum
kenarda ise zıplat gibi nesneye yaklaşınca zıplat vs aradım bulamadım

hocam daha önce paylaşmıştım, benim yaptığım uygulama gibi bir şey yapıyorsunuz

http://www.volkankey.com/scratch-egitim ... ilt-oyunu/

bu oyunu ben daha önce yaptım çubuğa çarpınca rastgele olarak geri döndürürseniz oyun için daha iyi bunun kodları da
video da var
-45 ile 45 arası rastgele yönüne dönün
-90 ile 90 arası rastgele yönüne dönün gibi
izleyin lütfen

merhaba arkadaşlar; ben ilk defa scratch anlatacağım. öncelikle algoritmadan bahsettiniz mi? öğrenmek istedim. öğrenciler "eğer" vb. ifadeleri kullanmayı bilmiyorlar? nasıl başladığınızı anlatırsanız sevinirim....

Geri