scratch programına giriş

Kodla Büyü

ertann83

Seçkin Üye
Seçkin Üye
merhaba arkadaşlar ikinci dönemde 6. sınıflara scratch programını göstereceğim. scratch programına giriş yapmadan http://learn.code.org/ sitesindeki gibi küçük uygulamalarla giriş yapmayı düşünüyorum. fakat öğrenci bilgisayarlarında internet bağlantısı zayıf. sitedeki örnekler gibi uygulamaları offline ortamda bulabilir miyim ? ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.

8. sınıflar için ben de Scract ile başlamayı düşünüyordum,
fakat dikkatlerini çekmek zor
ilgilen öğrenci sayısı çok az oluyor bazen
learn.code.org sitesini inceliyorum şimdi hem eğlenceli hem öğretici
derslerimde deneyeceğim.
Teşekkürler.

hakkan hocam benimde çok hoşuma gitti site uygulamaları. fakat öğrenci bilgisayarlarında internet kötü olduğundan öğrencilere nasıl yaptıracağım bilemiyorum.

bunlar çok güzel başlangıç olur çocujlar için acaba meb hattında açılıyor mu? ekran tanıtımı yapacam ilk hafta sonra bu siteyi gösteririm ordan ilk deneme çalışmaları yaparlar. bu da benim hazırladığım ilk 4 hafta anlatacağım ders içeriği ve çalışma kağıtları belki işinize yarar.

Ekli dosyalar

• Scratch.rar
    1.2 MB · Görüntüleme: 4,211
bilisimci61 hocam çok güzel çalışma yapmışsınız elinize emeğinize sağlık

hocam bunlar ebadaki eğitimler var 7-8 tane onlardan yararlanarak hazırladım, şimdilik 4 haftam hazır ilerleyen günlerde 4-5 haftalık daha hazırlayacam inş. o zamana paylaşırım.

ertann83' Alıntı:
merhaba arkadaşlar ikinci dönemde 6. sınıflara scratch programını göstereceğim. scratch programına giriş yapmadan http://learn.code.org/ sitesindeki gibi küçük uygulamalarla giriş yapmayı düşünüyorum. fakat öğrenci bilgisayarlarında internet bağlantısı zayıf. sitedeki örnekler gibi uygulamaları offline ortamda bulabilir miyim ? ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.

learn.code a bi takıldım 11. aşamaya geldim ..eğlenceli ama ingilizce ve anlamsız türkçesi ile çocukların bunu incelemeesi ve anlaması zor gibi.stach için iyi bi başlangıç

ertann83' Alıntı:
fakat öğrenci bilgisayarlarında internet kötü olduğundan öğrencilere nasıl yaptıracağım bilemiyorum.

Eğer öğretmen bilgisayarınızda 2 tane ethernet kartınız varsa windows üzerinde proxy çalıştırabilirsiniz. Eskiden öğrenciler meb vitamine falan girerken kullanıyorduk. Ama hızlı çalışması için 2 tane ethernet kartı lazım.

Aşağıda 2011 yılında hazırladığım kurulum belgesi birkaç bat dosyası var. İsterseniz aşağıdaki dosyayı C: sürücüsüne çıkarıp kur dosyasına çift tıklayarak kurabilirsiniz. Eğer dosyalarda virüs var mı yok mu diye tereddüt ediyorsanız kurulum belgesini kullanabilirsiniz.

Dosyalar klasöründe benim kullandığım ayar dosyaları var. Kurulumdan sonra ayar dosyalarını benim eklediklerimle değiştirebilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra öğrenci bilgisayarlarına "proxy-aktif.bat" dosyaını gönderin. Öğrenci "proxy-aktif.bat" dosyasına tıkladığında öğretmen bilgisayarı üzerinden internete bağlanmaya başlayacak. "proxy-pasif.bat" dosyasına tıkladığında internete tekrar modem üzerinden bağlanacak.

"proxy-aktif.bat" dosyasındaki ip adresini kendinize göre düzenlemeniz gerekiyor. Benim kullandığım öğretmen bilgisayarı ip si 192.168.1.100

Not: Uzun zamandır squid proxy kullanmıyorum ve şu anda elimde çalışan bir squid proxy yok. Deneme yapma şansım olmadığı için sorduğunuz sorulara cevap veremeyebilirim.

Ekli dosyalar

• squid_kur tamam.zip
    2.5 MB · Görüntüleme: 333
bilisimci61' Alıntı:
bunlar çok güzel başlangıç olur çocujlar için acaba meb hattında açılıyor mu? ekran tanıtımı yapacam ilk hafta sonra bu siteyi gösteririm ordan ilk deneme çalışmaları yaparlar. bu da benim hazırladığım ilk 4 hafta anlatacağım ders içeriği ve çalışma kağıtları belki işinize yarar.

teşekkürler sayın hocam

bilisimci61' Alıntı:
Sağolun hocam, ben de 2. Dönem anlatmaya başlayacağım insallah.

bilişimci61 hocam çalışmalarınız için çok teşekkürler. inceledim çok güzel hazırlamışsınız. bende uzun süredir ne yapacağım, nasıl anlatacağım diye düşünüyordum. çok faydalı oldu. Teşekkürler...

Gerçekten de kaç kişi anlatacak? Kafamız iyice karıştı. Herkes scratch anlatıyor, acaba ben de mi anlatsam ?

ben de bu dönem 6.sınıflara scratch anlatacağım. odtü yayınlarından kitabını aldım oradan işleyeceğim.

bilisimci61' Alıntı:

Elinize sağlık Hocam gerçekten çok güzel hazırlanmış. :++:

pwd' Alıntı:
ertann83' Alıntı:
fakat öğrenci bilgisayarlarında internet kötü olduğundan öğrencilere nasıl yaptıracağım bilemiyorum.

Eğer öğretmen bilgisayarınızda 2 tane ethernet kartınız varsa windows üzerinde proxy çalıştırabilirsiniz. Eskiden öğrenciler meb vitamine falan girerken kullanıyorduk. Ama hızlı çalışması için 2 tane ethernet kartı lazım.

Aşağıda 2011 yılında hazırladığım kurulum belgesi birkaç bat dosyası var. İsterseniz aşağıdaki dosyayı C: sürücüsüne çıkarıp kur dosyasına çift tıklayarak kurabilirsiniz. Eğer dosyalarda virüs var mı yok mu diye tereddüt ediyorsanız kurulum belgesini kullanabilirsiniz.

Dosyalar klasöründe benim kullandığım ayar dosyaları var. Kurulumdan sonra ayar dosyalarını benim eklediklerimle değiştirebilirsiniz.

Kurulum tamamlandıktan sonra öğrenci bilgisayarlarına "proxy-aktif.bat" dosyaını gönderin. Öğrenci "proxy-aktif.bat" dosyasına tıkladığında öğretmen bilgisayarı üzerinden internete bağlanmaya başlayacak. "proxy-pasif.bat" dosyasına tıkladığında internete tekrar modem üzerinden bağlanacak.

"proxy-aktif.bat" dosyasındaki ip adresini kendinize göre düzenlemeniz gerekiyor. Benim kullandığım öğretmen bilgisayarı ip si 192.168.1.100

Not: Uzun zamandır squid proxy kullanmıyorum ve şu anda elimde çalışan bir squid proxy yok. Deneme yapma şansım olmadığı için sorduğunuz sorulara cevap veremeyebilirim.
Konuyu farklı yere çekmek istemiyorum ama bu dediklerinizi yaptığımızda internet hızına nasıl bir etkisi oluyor ? Diğer bilgisayarlar Öğretmen bilgisayarından bağlansa da hattın desteklediği hız sınırlayacak yine.. Ne farkedecek anlayamadım?

bilisimci61' Alıntı:

Hocam çok güzel hazırlanmışsın emeğine sağlık :alkis:

bilisimci61' Alıntı:

hocam bu çalışma sayfaları çok güzel. lütfen devamını da esirgemeyin bizden :)
elinize sağlık ..

Geri