Satranç Oyunu (Ağ Üzerinden Oynama Destekli)

Kodla Büyü

agahyildiz

Seçkin Üye
Seçkin Üye
İyi çalışmalar arkadaşlar. Bu sene satranç egzersizi veriyorum. Çocukların oynaması için satranç oyunu arayanlar elimde ağ destekli bir satranç oyunu var. Türkçeleştirdim ve sizinle paylaşayım dedim. BT sınıfında iki bilgisayar arasında oyunu birbirine bağlayarak iki öğrenci kendi arasında oyun oynayabilir. Güle güle kullanın...

Düzeltme: Oyunun orjinal halide eklendi.

Ekli dosyalar

• Satranç DirectIPChess.rar
    277.2 KB · Görüntüleme: 4,059
  • DirectIPChess.rar
    278.8 KB · Görüntüleme: 3,828
arkadaşlar programı sabah buldum. ingilizce idi. çocuklar zorluk çekmesin diye yalap şap türkçeye çevirdim bazı yerlerini. öğlen kursa başlasım çalıştırdık labta. güzelde oldu tavsiye ederim. fakat türkçeleştirmeden kaynaklanan bazı ufak hatalar verdi. çok büyük sorunlar çıkarmadı işimiz görüldü ama yinede işimizi tam yapmak açısından ben akşam eve gidince orjinalini atayım sonra doğru dürüst bir türkçeleştirme ile tekrardan yayınlayayım. indirenler üzülmesin ve ya sinirlenmesin. buda işe yarıyor... dikkat çocukların çok hoşuna gidiyor. az önce gördüm. :roll: :roll: :roll:

Oyunun orjinal halinide ekledim. Diğeri baya fazla indirilmiş. Talep beklenenden fazla oldu :) Güle güle kullanın...

Ağ üzerinden denedim ama tam yapamadım galiba.

ana makine dediği IP istediği ilk oyunu kuracak olan makinenin IP si değil mi?

Yapılacak ne var eror verdi bana

craxx' Alıntı:

bizim bilgisayarlar aynı ağda ve çalışma grupları aynı. güvenlik duvarı da kapalı. birincisinde oyunu kur(server mode) diyorsunuz diğerinde ise oyuna katıl(client mode) diyorsunuz ve katıl dediğiniz bilgisayarda IP gireceğiniz yer çıkıyor. oraya kur dediğiniz bilgisayarın IP numarasını giriyosunuz ve bağlan(cennect) tuşuna basıyosunuz. burada bağlan tuşna basınca bir iki defa daha basın pasif olana kadar. orada türkçeleştirme ile ilgili bir sorun oldu sanırım. bağlan tuşu pasif olunca kurduğunuz bilgisayarda başla tuşu gözükecek. ona basınca oyun başlar.

teşekkürler hocam güzel paylaşım...
iyide ipler otomatik verilmiş öğrencilerin ip lerini nerden bulacaz şimdi:(

bilisimci61' Alıntı:
teşekkürler hocam güzel paylaşım...
iyide ipler otomatik verilmiş öğrencilerin ip lerini nerden bulacaz şimdi:(

hocam otomatik olunca kendisi bir ip numarası alıyor. sağ altta bulunan ağ bağlantısına (internetin geldiği) sağ tıklayıp duruma tıklayın. oradan açılan pencereden ayrıntılardı sanırım oraya yada oralarda biryerlerde mutlaka yazar alınan ip numarası. ya da başlat - çalıştır - cmd yaz enter - gelen siyah ekranda ipconfig yaz enter - açılan listede ağın bağlı olduğu ethernet kartının ip numarası karşısında yazar. oradan da bulabilirsin...

agahyildiz' Alıntı:
craxx' Alıntı:

bizim bilgisayarlar aynı ağda ve çalışma grupları aynı. güvenlik duvarı da kapalı. birincisinde oyunu kur(server mode) diyorsunuz diğerinde ise oyuna katıl(client mode) diyorsunuz ve katıl dediğiniz bilgisayarda IP gireceğiniz yer çıkıyor. oraya kur dediğiniz bilgisayarın IP numarasını giriyosunuz ve bağlan(cennect) tuşuna basıyosunuz. burada bağlan tuşna basınca bir iki defa daha basın pasif olana kadar. orada türkçeleştirme ile ilgili bir sorun oldu sanırım. bağlan tuşu pasif olunca kurduğunuz bilgisayarda başla tuşu gözükecek. ona basınca oyun başlar.

Hocam öncelikle paylaşım için teşekkürler.
Hocam 20 pc var diyelim. 10 tanesi ana 10 tanesi slient mi olacak? Nasıl olacak hepsi birbirini görebilecek mi? Bir tanesi ana diğerleri mi client olacak? Öğretmene ana diğer tüm öğrenci pclerine client mi kuralım nasıl olacak?

Geri