Satranç Egzersizi Hakkında

Kodla Büyü

teknonik

Site Gezgini
Merhaba arkadaşlar;
Satranç egzersizinde ne tür çalışmalar yapıyorsunuz.

Benim kullandığım ve yaptığım çalışmalar;
1- http://kampanya.tsf.org.tr/urun-listesi adresindeki SATRANÇ AKADEMİSİ ÇALIŞMA KİTABI - ADIM 1-2-3-4-5 kitaplarındaki egzersizleri çözüyoruz birlikte,

2- http://kampanya.tsf.org.tr/urun-listesi ... runayrinti adresindeki DAEM CHESS STUDIO program harika bir program ve Türkçe açılşlar, oynanmış maç analizleri,öğrencilerin kendi aralarındaki maç analizlerini yapıyoruz.

3- chessmoon sitesinde okul içi online turnuvalar düzüenliyoruz rutin turnuvalar dışında evlerinde oynuyorlar aralarında.

4- Eğitim panosunda 4 kişi 2 grup halinde maç yaptırıyorum birbirlerinin hatlarını görebiliyorlar.

5- Satranç okulu eğitim cdlerini kullanıyoruz

Egzersiz yapan ya da önerisi olan arkadaşlar paylaşırlarsa sevinirim.Neler Yapılabilir?
Saygılarımla;

hocam bunun haricinde amuda kalkıp takla atılabilir.. :) şaka bir yana maşallah.. daha ne olsun.. elinize sağlık..

Satranç Fedarasyonu kurs açıp sertifika veriyor, talebe göre bulunduğunuz ilçede de açılabilir. 3 gün sürüyor ve belgenizi alıyorsunuz bu kadar.

Arkadaşlar ikinci dönem için başvuru yapmayı düşünüyorum egzersiz çalışması için.Kabul etmek zorundalar mı yoksa eften püften bir sebepten yok diyebilirler mi? Bu arada Federasyondan sertifikam var.SAadece ikinci dönem için planı olan varsa atarsa sevinirim ?

Hocam öğrencilerin satrançta ilerlemesi için en temel destek öğrencinin evde kendi kendine çalışmasıdır. Bunda da Adım 1-2-3-4-5 serileri çok faydalı. Ben tüm "Adım" kitaplarını taratıp öğrencilere seviyesine uygun olarak çoğaltıp veriyordum öğrenci de evde ödev olarak yapıyordu.

Esas olan öğrencinin evde çalışması. İlerlemesi için çalışması şart. Sadece okuldaki eğitim ilerlemesine çok faydalı olmuyor.

Hocam haklısınız.
Egzersiz hakkında yukarıda yazdığım konu ile ilgili fikri olan var mı acaba?

bravehard2010' Alıntı:
Arkadaşlar ikinci dönem için başvuru yapmayı düşünüyorum egzersiz çalışması için.Kabul etmek zorundalar mı yoksa eften püften bir sebepten yok diyebilirler mi? Bu arada Federasyondan sertifikam var.SAadece ikinci dönem için planı olan varsa atarsa sevinirim ?

kimlerin hangi konularda egzersiz açacağı okulun başında yapılan öğretmen kurulunda belirlenir.
toplam ders yükünün %6 sı kadar olabilir.

Ben şubatta Konya'da yapılan 1. kademe yardımcı antrenörlük kursuna katıldım, muhtemelen sınavı da geçmişimdir ama bundan sonrası nasıl olacak muamma :) Sertifikayı nasıl çıkartıyoruz değerli arkadaşlar lisansım da var federasyondan..

BEn istanbulda aldım 1. kademe satranç yardımcı antrenör belgesini. Adamlar canımıza okudu. Sınavı 1,5 saat ve klasik yaptılar. 40 kişiden 5-6 kişi sınavı geçemedi.

İlkokulda yeni satranca başlayanlara sıfırdan satranç öğretirken kullanabileceğiniz bir eğitim CDsi var. Cingöz ve fındık ile satranç öğreniyorum diye. Oyun oynayarak öğreniyor çocuklar.
http://kampanya.tsf.org.tr/satranc-urun ... runayrinti

egunay' Alıntı:
BEn istanbulda aldım 1. kademe satranç yardımcı antrenör belgesini. Adamlar canımıza okudu. Sınavı 1,5 saat ve klasik yaptılar. 40 kişiden 5-6 kişi sınavı geçemedi.

İlkokulda yeni satranca başlayanlara sıfırdan satranç öğretirken kullanabileceğiniz bir eğitim CDsi var. Cingöz ve fındık ile satranç öğreniyorum diye. Oyun oynayarak öğreniyor çocuklar.

En iyi hame, en uygun hamle, mat hamlesi vs bularak notasyonla yazın gibi sorular sordular hocam bize de zorladı yani..

Benim belgem var ama yukarıda en üstte arkadaşın yazdığı şekilde hakkını vermemem diye liseye (and lisesi) geldiğimden beridir yapmıyorum...Yapan arkadaşlar öğrencilerle oynamaktan arada bir turnuva yapmaktan başka birşey yapmıyor.

Btr ler egzersiz acamiyorlar maalesef, bir arkadas bunu mahkemeye tasidi bakalim sonuc ne cikacak..

Hocam btr değilim.Meslek lisesindeyim ve 2 günüm boş.Sıkıntı şurada şube müdürü açamazsın sene başında açman gerekirdi dedi bende birkaç kişiden duyduğuma göre dönem ortasındada açılabiliyormuş bu konu deneyimli olan var mı?Hani daha önce dönem ortasında açan.

Hocam planı hazırlarken mesela 4 aylık mart,nisan,mayıs,haziran normal yıllak plandaki ilk 4 ayı bu aylara mı uyarlayacağız.Yoksa konuları bitirecek şekilde 4 aya mı sıkıştırmak gerekir.

valla mesajı attıktan sonra gordum mesajını.benim başıma geldiğinde idare olmaz demişti.
ama düşününce 4-5 yıl once okulumuzda faal,çalışkan bir edebiyat öğretmeni vardı.milli
eğitim şube müdürü edebiyatçı idi.araları çok iyiydi.şube müdüründen izin alarak yapmıştı.yapan hangi yönetmeliğe
göre yapıyor.nedir? ne değildir?bilmiyrm.

egunay' Alıntı:

sınav hakkında detaylı bilgi verebilecek arkadaşlar varmı? iki farklı sınav yapılıyormuş.. 70 geçme notu.. sınav soruları eğitmene göre çok değişebiliyormu??

konu niye son mesajlarada görünmediki?? başka tarayıcıda da baktım??

CT-ART 4.0 veya CT-ART 3.0 apk dosyaları mevcut. Koplayer ile çok rahatlıkla çözülebiliyor. Müthiş bir uygulama. Taktiksel Temalar sınıflandırılmış. Tavsiye edilir. 1-2-3-4 hamlede mat. Kombinezon. Lichess.org Turnuva, mümkünse okullar arasında özellikle istanbul da fazlasıyla turnuva oluyor. Bunlara katılabilir.Burada öğrenciye ne kattığı önemli.

Geri