Sata HDD Yandı mı Acaba?

Kodla Büyü

aradaugrarim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Aşağıdaki donanımda bir bilgisayar topladım. Fişi prize takıp bilgisayarı açtığımda önce bi cızırtı geldi daha sonra ise normal çalışmaya başladı. Bir Kaç dakika sonra kasadan duman geldi ve ben direk fişi çektim. HDD nin sata power kablosundan patlatıp devamında bulunan ve Power Supply kadar giden kablo kısmı yanmış.

Daha önce böyle bi durum yaşayanınız var mı? Sizce böyle bi durumda HDD yanmış mıdır? Eğer yandıysa garanti kapsamında mıdır?

Intel P4 3,0 Ghz
Asrock Dual Vista Anakart
256 Mb 128 Bit Sapphire Ati x550xtx Ekran Kartı
1 Gb Kingston 667 Mhz DDR2
160 Gb Sata2 Seagate HDD
Philips DVD RW
Floppy
Codegen 400 Watt Kasa

eğer kabloları yanış bağlamadıysa garanti kapsamına girer.hdd yi başka bi bilgisayarda dene çalışmıyorsa gönder garantiye.bizim bi arkadaş hdd ye giren power kablosunu ters takmış(nasıl başarmışsa helal o kadar ugraştım ters girmiyo ya) hdd bozuldu garantiye gönderdik yenisi geldi :D

Kasanın içinden duman çıkışını çok seyrettim. Bi seferinde dumanı bırak alev bile çıkmıştı :)

aynen dedigini gibi disket sürücüsü baglamıstım enerji kablosu HDD ini enerji kablosu ile birlikte yanmıstı. (Rsmen alev cıktı ) HDD yi kontrol ettim çalıstı ancak ekran kartı yanmıstı onuda saglam bi makineye taıp garantiye gönderdim yenisi geldi :)

senin HDD nin üzerinde siyahlık yoksa ( fiziksel bir hasar yoksa) muhtemelen çalısıyordur. Çalısmasa bie bu durumda garantiye gönderebilirsin. (yanık enerji kablolu makineyle gönderme sakın :) saglam bi makineye tak gönder yada HDD yi sök sadece HDD yi gönder.)
muhtemelen seninde ekran akrtın yanmıstır. ekran kartları bu gibi durumlar için cok hassas aygıtlar...

Hocam su anda sadece Hdd de sorun var. Sata Power girişinden patlattığı için yeni kabloda takıp denesem temas etmediği için çalışmayacak büyük ihtimalle.

Ekran kartı çalışıyor.
Ama bilg. sistemi henüz kurmadım.

Ide Hdd taktım(Eski kullandığımı, içinde Win Xp var.)
Açılışda 0x0000007b(0xf7c46640,0xc0000034,0x0...) dur hatası veriyor.

Bide ramlar 667 olmasına rağmen bios da 533 görünüyüor.

Bunlarla ilgili ne yapabilirim?

Hocam kanımca sadece kablolar yanmıştır. HDD' e bişey olduğunu düşünmüyorum.Sen yinede yeniden takıp çalıştırmaya başla. Veya arkadaşların dediği gibi servise gönder.

aradaugrarim' Alıntı:
Hocam su anda sadece Hdd de sorun var. Sata Power girişinden patlattığı için yeni kabloda takıp denesem temas etmediği için çalışmayacak büyük ihtimalle.

Ekran kartı çalışıyor.
Ama bilg. sistemi henüz kurmadım.

Ide Hdd taktım(Eski kullandığımı, içinde Win Xp var.)
Açılışda 0x0000007b(0xf7c46640,0xc0000034,0x0...) dur hatası veriyor.

Bide ramlar 667 olmasına rağmen bios da 533 görünüyüor.

Bunlarla ilgili ne yapabilirim?

Hoca HDD nin enerji girişini yakmışın sanırım. tavsiyem 10W lık bir havya ile ona sabit bir power kablosu lehimle. Lehim yaparken fazla ısıtma yakarsın :) çalışırsa çalışır çalışmazsa yapacak bişey yok zaten garantide almaz onu o haliyle at gitsin...

RAM lerin 667 olması bişeyi değiştirmez anakartının 667 destegi yoktur ondan 533 görünüyordur. anakartının 667 destegi varsada setup tan memory frekans bölümünüden 667 Mhz i seç. orda 533 seçili olabilir.
667 destegi yoksa yine yapacak bişey yok...

Dün servise götürdüm. HDD yi denediler, devre yanmış çalışmıyor dediler. Firma kullanıcı hatası old. ve garanti dışı old. söyledi. Merkez Dağıtıcı belki değiştirir diye İstanbul'a yolladılar. Sonucu bekliyorum.

Ama hiçbir yanlışlık olmadığı halde HDD nin yanmasının benim üzerime yıkılması bence uygun değil.

Eğer Merkez den de değişmeden gelirse bu işle biraz uğr. düşünüyorum.

Geri