şarteli ve güç kaynağını kapatmalımıyım.

Kodla Büyü

nese1982

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
arkadaşlar bt sınıfındaki şarteli akşamları kapalımı tutmam lazım. güç kaynağınıda mı kapatmam lazım. ilçeden formatörler geldi. şarteli kapat kısa devre oluşup yangın çıkabilir dediler. güç kaynağını kapatma içi boşalır soğuk havalarda dediler. ben bişey anlamadım. ne yapayım güvenlik için... :mrgreen:

şarteli kapat bencede.güç kaynaklarınıda akşam okuldan giderken şartelle beraber kapat yoksa sabaha kada mıyım mıyık öter güç kaynakları ama okula gelince şartelle beraber ac ki şarj olsunlar.

pardon hocam kapat kelimesini yazmayı unutmuşum

:) şarteli kapat gitsin yani :wink:

Bilgisayarlarında ups varsa ve tesisatın sağlamsa şarteli kapatmayla uğraşma. şarteli kapattıktan sonra güç kaynaklarını da kapatmak zorunda kalırsın ki bu senin okuldan çıkışını hergün 5-10 dk geciktirir.

Sağlam tesisattan yangın çıkmaz eğer ondan da korkup kapatacak olsak binanın komple şartelini kapatmak gerekir ki bu da çok saçma olur hergün her gün...

tesisatın sağlam olduğunu nasıl anlayacam. sınıfım bt sınıfı. gerçekten de hergün çıkışım gecikiyo sarteli kapat ups yi kapat...zor iş.. :roll:

nese1982' Alıntı:
tesisatın sağlam olduğunu nasıl anlayacam. sınıfım bt sınıfı. gerçekten de hergün çıkışım gecikiyo sarteli kapat ups yi kapat...zor iş.. :roll:

bilgisayarlara giden elektrikleri kontrol et hepsi tek fazdan mı besleniyor yoksa atıyorum 15 makine var her 5 makineye bir faz mı kullanılmış...
bunu anlamak için panodaki elektrik giriş kablolarına bak kaç faz giriyor.
3 faz giriyorsa muhtemelen dagıtılmıştır.
ayrıca her bilgisayar için ayrı şartel koyulmuşmu, korulma rölesi varmı... bu dediklerim genelde meb laboratuarları için çok lüks sayılan şeyler oldugundan genelde koyulmuyor önemsiz görüyorlar.

bunlar olmasada genel olarak
aşırı yüklenmeden şartelin kendi kendine attıgı olmuyorsa ve tesisatı da gözle muayene ederken gözüne çarpık bişey görünmüyor kablolar düzenli bi şekilde döşenmişse birşey olmaz...

hocam ben elektrikden ne anlarım bu söylediklerinizin kontrolunu yapamam ki en iyisi ben kapatayım. :roll:

Güç kaynaklarını son derse giren öğrencilere dersten çıkmadan kapattırın hocam siz neden uğraşıyorsunuz?

yangına körükle gitmek gibi olacak ama, geçenlerde fatih hocanın laborutarında 10 bilgisayar yandı haberiniz olsun. röle de var, birden çok faz da. okulunda gelişmiş son model bir elektrik panosu var, digital amperine kadar gösterenlerden.
ama bir elektrik geldi gitti, bir sürü zarar ziyan.
Hacker dostum dediğinde haklısın, ama anlattığım durumda yanmaması lazım, demekki birileri biyerlerde yanlış bağlama yapmış, artık toprağı nötre mi bağladılar naptılar bilemiyorum, türk aklı işte, kısa yoldan elektrik panosuna ulaşmıştır belkide.

sonuç: böyle bir sistemde birşeylerin yanlış olduğunu anlamak, bu işin ehli olmayı gerektirir.Hacker bu işlerde uzmandır, onun laboratuarında sorun olamaybilir, ama siz kendi laboratuarınızdan emin olmayın derim.
labı anlayan birilerine kontrol ettirin, kontrol için gelenin elinde avometere varmı emin olun bazıları ışıklı kalemle geliyor, aman onlara bulaşmayın :lol: :lol:

ondan sonra içiniz rahat olsun, 10-15 dakikada ups lerle uğraşmayın.Benim lab da bırakın şalteri indirmeyi, şuan öğrt. makinem açık duruyor bile olabilir, elektrik gidip gelmediyse.

Sadece Cuma günleri çıkarken kapatıyorum aşrteli. Güç kaynakları ciyak ciyak ötüyor onalrı kapatmıyorum, kapatmak mı lazım? Pazartesi gelince açıyorum şarj oluyorlar...

son derste öğrencilere kapattır güç kaynaklarını ve çıkarken de şartelini kapat

birkaç uygulama sonrasında sistem rayına oturur hocam.

Ben şartelleri ve ups i kapatmıyorum. Hep açık ve hiç sorun yaşamadım. Umarımda yaşamam. :| Lab kurulma aşamasında iken gelen teknik servis.ilere sormuştum kpatmam gerekirmi diye. Gerek yok açık kalsın demişti.

bence de kapatmanızda yarar var okulların tesisatları eski, eski olmasa dahi aşırı yüklenmeden yangın çıkma riski çok fazla.

Hocalarım bütün bilgisayarlar kapalı iken ne aşırı yüklenmesi olacak. 8)

Yangın çıksa bilgisayarlar çalışırken çıkar.

Ha bunları söylüyorum, ben kapatmadan mı gidiyorum?

Tabi ki kapatıyorum. :mrgreen:

Ta mesleğe ilk başladığımda korkutuldum, ürpertildim, paranoyaklaştırıldım.

Yahu korkak memurları, idarecileri hiç sevmezdim ama "ulan ya olursa" diye ben de kapatıyorum.

Eh, bir kere korkutuldum.

Malum ülkemiz paranoyalar ülkesi.

Biz de uyduk düzene işte. :p :oops:

Şalter varsa kapatın gitsin hocam, ben bir keresinde labın perdesinin birisi yarım kapatılmış diye okula çağırıldım(Neyseki ev hemen okulun karşısındaydı), neymiş hırsızlar görürmüş(2. kat), iştaha gelip, labı soyarlarmış mış da mış mış.

E tabi ups ler işi uzatır, onlar için de hocalarım tavsiyede bulunmuş.

Arkadaşlar

şalteri indirmekte yarar var. özellikle doğu illerimzde bulunan elektrik şebekelerinde çok fazla dalgalanma var. yani voltaj birden bire çok yükselebilir. buda power supply lerin yanmasına sebep olurki bulunduğum ilde (MUŞ) bu yönde çok fazla sıkıntı var.

birde size tavsiyem kaçak akım röleleri 30 mA değerindedir. bilgisayar monitörleri de ilk anda çok fazla akım çekerler. bu sebepten kaçak akım rölesi hemen atmaktadır. bunu önlemek içinde muhakkak monitörlerinde ders çıkışlarında kapatılması çözüm olacaktır.

UPS lere gelince malum akülerin tükenmemesi gerekiyor. bunu hafta sonları kapatmak pek bir problem deği. fakat ara tatil ve yaz tatilinde buna da bir önlem almak gerekiyor. okulda idareci arkadaşlar bunları takip etmek durumundalar.

Regülatör olan okulllarda bu yönde sıkıntılar olmamıştır. Kesinlikle regülatör tavsiye ederim.

exper lerin power suply leri iyi değil. en ufak voltaj dalgalanmasında yanabiliyor.

Geri