Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

SANAL "BEKÇİ"

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında begül tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. begül

  begül Site Gezgini

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  34
  Beğeni:
  0
  İnternette müstehcen sitelerin sınır tanımayan saldırılarını engellemek için geliştirilen filtre programlarına bir yenisi daha eklendi. Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve 'Bekçi' adı verilen programın Microsoft'un benzer alanda hazırladığı 'Gözcü'den çok daha kapsamlı olduğu belirtiliyor.
  Bekçi Genel Koordinatörü Mustafa Çetin, 2,2 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını söyledi. Program, Türkçe'nin yanısıra Almanca, İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça ve Flamanca olarak satışa sunuldu.
  Bekçi, filtrelemenin yanında internette gizli denetim yapılmasına da imkân tanıyor. Proje, 1 milyonun üzerinde zararlı siteye girişi yasaklıyor. Ayrıca, ailelere, çocuklarının hangi siteye girdiğini ayrıntılarıyla gösteriyor. Avrupa'dan da Bekçi'ye büyük ilgi var. Hollanda'nın yanı sıra Avusturya, İngiltere ve İsveç'e 2 milyon 500 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. 'Alanının en iyi filtre programı' iddiasıyla piyasaya sürülen Bekçi'nin genel koordinatörü Mustafa Çetin, bugün Avrupa'nın en çok tercih edilen güvenlik yazılımı olduklarını söylüyor. İki ay içinde satışlarının dört kat arttığına dikkat çeken Çetin, "Yasakçı değil, koruyucu mantıkla yola çıktık." diyor.
  Türkiye'de 16 milyon hanede bilgisayar bulunuyor. 3 milyonu internet kullanıcısı. İnterneti olanların yüzde 80'i ise düzenli ve sürekli kullanıcı. Bunların 10 milyonunda güvenlik duvarı bulunmuyor.
  Filtre programı olmayanlar, internet üzerinde kurulan tuzaklara düşebiliyor. Tuzakların çoğu, oyun veya arkadaşlık sitelerine kuruluyor. Bazı fırsatçılar, özellikle çöpçatan sayfalarına giriş yapanların banka şifrelerini ele geçirirken, bazıları da çocukları hedefliyor. Genellikle 12 yaş grubunun tercih ettiği oyun sitelerine giriş yapan çocukların karşısına uygunsuz yayınlar çıkabiliyor. Tam bu sırada devreye giren Bekçi Güvenlik Yazılımı, ailelerin kontrol altına almakta zorlandığı söz konusu sitelere girişi tamamen yasaklıyor. Çocuğun nereye girdiğini babanın veya annenin çok rahat görebildiğini belirten Mustafa Çetin, sistemin gizli işlediğini söylüyor. Programı hazırlarken, psikologlarla ve sosyologlarla çalıştıklarını anlatan Çetin, "Yazılımı, çocuğun psikolojisini düşünerek tasarladık. Terör, porno gibi adreslere girişi yasaklıyor. İnternet kullanım saatlerini kısıtlıyor, 'Bu site yasaklıdır' deyip çocuğu uyarmadan farklı adreslere yönlendiriyoruz." diyor.

  Bugün dünya genelinde yasadışı çocuk istismarı içerikli site sayısı 100 bini geçti. Buralara giriş yaşı ise 11'e kadar düştü. Uygunsuz siteler, Türkiye kadar Avrupa'da da ebeveynlerin karşısına büyük sorun olarak çıkıyor. Hollanda'ya 5 bin adet yazılım gönderdiklerini belirten Çetin, sırada Avusturya, İngiltere ve İsveç'in bulunduğunu belirtiyor. Firma, 2 milyon 200 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Arapça, Rusça, Flamanca olmak üzere toplam 7 dilde satışa sunulan Bekçi, Dubai ve Türk cumhuriyetlerinden de talep görüyor. Bu yıl 4 milyon ürün satmayı planladıklarını ifade eden Çetin, internet kafelerdeki istismarın da önüne geçilebileceğini kaydediyor. Çetin, şunları söylüyor: "Şu an birçok ilin emniyet müdürlüğü bir talimat yayınlayarak internet kafelerde bu yazılımın kullanılmasını tavsiye ediyor. Amacımız, çocukları sonuna kadar bu tür sitelerden uzak tutmak." Çetin, ürünün ikinci versiyonunun yolda olduğunu açıklıyor.

  Çocukları istismar eden siteler Amerika merkezli çalışıyor

  Çocuk istismarına yönelik sitelerin çoğu Amerika merkezli ve Rusya kaynaklı yayın yapıyor. Bunların 100 bini yasadışı. Yüzde 30'unda 26 popüler çocuk karakteri kullanılıyor. İnternetle çocuk cinsel istismarından kazanılan yıllık para 3 milyon doları aşıyor. Bugün 66 ülkede 300 bin kişi web sitelerinden, kredi kartı kullanarak çocuk istismarına dönük görüntüleri satın alıyor. Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Oğuz Polat tarafından hazırlanan rapor, çocuk cinsel istismarı içerikli site sayısının da gün geçtikçe arttığını gösteriyor. 1998'de 3 bin 267 olan site sayısı 1999'da 7 bin 736'ya, 2000 yılında 16 bin 724'e, 2001 yılında ise 21 bin 611'e çıktı. Her yıl katlanarak artan bu içerikteki site sayısı 2002'de 37 bin 647'ye, 2003'te 76 bin 178'e, 2004'te de 106 bin 119'a ulaştı. Bugün ise bu rakamın 150 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor.
   
 2. neslihan

  neslihan Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  55
  Beğeni:
  0
  bu çocuk istismarcılarını birgünde biz istismar etsek acaba tekrar böylr şeyler yapmaya devam ederler mi? :x
   
 3. neslihan

  neslihan Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  55
  Beğeni:
  0
  begülüm biliyorum senin konu güvenlikle alakalı ama bu istismarcılara zaten canım acayip sıkılıyo onlara nerden laf atsam diye uğraşıyorum...
   
 4. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  99
  Bekçi paralıdır şimdi ben size GÖZCÜ vereyim..BTS yardımcı programlarda vardı ama birde buraya ekleyelim...


  İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ
   
 5. begül

  begül Site Gezgini

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  34
  Beğeni:
  0
  Hocam hiç de fırsatını kaçırmıyorsun,yalnız dikkatini çekerim 'bekçi' gözcüden daha gelişmiş bir programmış ,yazıda diyor...

  Tabii dediğin gibi paralıdır o şimdi,en iyisi bildiğini yapmak... :) :)
   
 6. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  99
  Biz Türküz hocam :D ...daha windows a para vermedik, şimdi durup dururken Bekçiye para vermek olmaz dimi :D :D
   
 7. neslihan

  neslihan Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  55
  Beğeni:
  0
  bak bu konuda haklısın hocam.en son hangi programa para verdiğimi bile hatırlamıyorum ::D
   
 8. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  99
  para verdinmi ki hatırlayacaksın hocam.. :D :D
   
 9. neslihan

  neslihan Site Gezgini

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  55
  Beğeni:
  0
  oda doğru ya :D hocam bian düşündüm de benim hayatım beleş yaw :D :D
   
 10. ghost

  ghost Site Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  26 Ocak 2007
  Mesajlar:
  737
  Beğeni:
  99
  memleketimi bu yüzden seviyorum, her yönüyle özgürlükler ülkesi :D , düşünce özgürlüğü hariç.. :?:
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal