Samsung M3 Portable Taşınabilir Disk Nasıl Sizce?

Kodla Büyü

ferdierdem55

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar, bizim müdür okula taşınabilir hard disk alacaktı. Bu gün BİM den 115 TL ye Samsung M3 Portable 500 gb taşınabilir disk almış. Ben Segate almasını söyledim ama ucuz olunca samsung almış :) Daha önce samsung kullanan arkadaşlar memnun mu acaba merak ettim.

daha önce samsung taşınabilir harddisk kullandım çok memnundum. sonra codegen aldım :-1:

Hocam gayet güzel ben okulda 1 tb olanını kullanıyorum. Param olsaydı bende kendime bim de satılanı alacaktım :)

Tamam sağolun hocam yorumlarınız için:) 115 gayet uygun. Ben de mi alsam dedim ama kalmamış. Sonuncuymuş :)

Gold.com.tr'de 125'e satılıyor. Sanırım kargo da bedava idi.
Sadece içerisindeki sabit diskler 120-150 TL'ye satılırken, harici disklerin bu kadar ucuz olması ilginç, üstelik de USB 3.0.
Bugün USB 3.0 olan bir harici sabit disk kutusu 25TL'ye aldım. İkinci el bir sabit disk alayım dedim ama millet coşmuş. Yenisi fiyatına satıyorlar. Neyse ki evde arızalı bir laptop var, onunkini söküp takacağım da, kutuyu ve sabit diski değerlendirmiş olacağım.

yakuphan' Alıntı:
Gold.com.tr'de 125'e satılıyor. Sanırım kargo da bedava idi.
Sadece içerisindeki sabit diskler 120-150 TL'ye satılırken, harici disklerin bu kadar ucuz olması ilginç, üstelik de USB 3.0.
Bugün USB 3.0 olan bir harici sabit disk kutusu 25TL'ye aldım. İkinci el bir sabit disk alayım dedim ama millet coşmuş. Yenisi fiyatına satıyorlar. Neyse ki evde arızalı bir laptop var, onunkini söküp takacağım da, kutuyu ve sabit diski değerlendirmiş olacağım.
:+1: İyi fikir..

ya arkadaşlar bu usb 3.0 olayi ne kadar doğru. ben yeni aldığım bilgisayarda anakart desteklediği halde bu hızı alamadım. bide bu usb3.0 destekli taşınabilir sabit diskler sata 2 mi sata 3 mü?

ya arkadaşlar usb 3.0 olayi ne kadar doğru. ben yeni aldığım bilgisayarda anakart desteklediği halde bu hızı alamadım. bide usb3.0 destekli taşınabilir sabit diskler sata 2 mi sata 3 mü?

Bilgisayarınızda USB 3.0 portunun olması yanında aldığınız harici diskin de USB 3.0 olduğundan emin olun. Ara bağlantı kablosunun da USB 3.0'a uygun olması gerekiyor.
Çoğu harici diskte sata II kullanılıyor. Sata III kullanılanlar (500 GB) sanırım 200 TL'nin üzerindedir.
Sabit disklerdeki sınırlamalar nedeniyle normal bir sata sabit diskten pratikte maksimum 60-100 MB/s hızında bilgi okunması mümkün. Dolayısıyla USB 3.0 dahi olsa hız yazdığı gibi 400-500 MB/s olmayacaktır. Ama eğer paraya kıyar da harici kutuya SSD disk takarsanız o zaman bu hızlara çıkmak mümkün olabilir.
İşin özü şu anki sabit disk teknolojisi öyle aşırı bir hız sunmuyor ama gelecekte olur da hızlı sabit diskler çıkarsa hiç değilse USB portu bu hızlara hazır olmuş olacak.
Çoğu alış veriş sitesinde USB 3.0 destekli harici disklerin USB 2.0 portuna takılsa bile performanslı çalıştığı söyleniyor, dolayısıyla geleceğe hazırlık için USB 3.0 bir harici disk almak yerinde olacaktır.

hard diski bende arkadaşıma aldım.
gayet hafif ve şık.
hdtune ile yaptığımız testte
usb 2.0 ile 25 mb\sn
usb 3.0 ile 75 mb\sn çıktı.

ihtiyacınız varsa ve bulursanız
fiyatta uygun kaçırmayın.

Geri