Sağlık özrü hakkında

Kodla Büyü

ozlem22

Süper Üye
Süper Üye
Merhaba arkadaşlar. Özür grubu atamaları ne zaman oluyor, yazın ağustosta filan mı bilgisi olan var mı? Benim bi rahatsızlığım başladı 20 gün önce. 15 gündür raporluyum işe de gidemiyorum. Meniere diye bir iç kulak hastalığı ataklar halinde geliyor vs. Pek tedavisi olan birşey de değil sanırım, denge problemlerim devam ediyor. Tekirdağda yalnız yaşadığımdan artık orada yapamayacağıma karar verdim, atak filan geçirdiğimde en azından aileme yakın olmak istiyorum. Yani ankaraya gelmek istiyorum. İl dışından tayin ihtimali zor gibi görünüyor, sağlık özründen denesem şansımı diyorum. Sanırım yönetmelikte değişiklikler olmuş sağlık raporları konusunda. Araştırma hastanesi ya da üniversite hastanelerinden alınıyormuş. Peki ben görev yerim Tekirdağ'dan mı almalıyım onu Ankara'dan mı, ne yazması lazım o raporda?? bilenler yapanlar vardır elbet yardımcı olursanız çok sevinirim. bir sorum daha var iyileşemediğimi var sayarsak 40 gün rapor hakkım dolduğunda ne yapıcam?? :(( yorumlarınızı bekliyorum.

Raporu istediginiz yerden alabilirsiniz. annem icin almistim psikiyatriden. raporda baskasinin guc ve yardimi olmaksizin hayatini devam ettiremez ibaresi vardi. Milli egitminde istedigi bu zaten. Kendin icin alacaksin bunun hakkinda bilgim yok maalesef.

hocam bende sağlık özrü için dönem beklemiyorsun diye biliyorum, evraklarını hazırlayıp ilçeye başvuruyorsun bende oğlum için araştırmıştım çünkü, ama siz ilçeyle bir görüşün derim geçmiş olsun

onu ben de bir yerlerde okumuştum ama sonra normal tayin döneminde isteniyor filan dedi etrafımdakiler. insan başına gelmeyince bilemiyor, ne yapacağımı şaşırdım kaldım:(

hocam geçmiş olsun. Annemde de benzer bir rahatsızlık oldu. Yerinden kalkamıyordu önceleri. Kullandığı ilaçlar durumunu düzeltti. İyi bir KBB uzmanı bulursanız biraz daha rahatlayabilirsiniz.

teşekkür ederim. ankarada bu hastalık konusunda uzman bir prof var ona muayene oldum. şimdilik tedavim devam ediyor ama bu tamamen geçen bir hastalık olmadığından ankaraya tayin olmam şart gibi görünüyor. :(

sağlık özrü ile ilgili bir forumda okumuştum hocam. kişi kendisi için sağlık özrüne başvuracağı zaman, alacağı raporda "öğretmenlik yapmasına engel değil" ibaresi de bulunmalı diye hatırlıyorum. birde bulunduğunuz yerde tedavinizin mümkün olmama şartı var yönetmelikte sanırım. yönetmelik aşağıda var hocam. siz de bir inceleyin isterseniz.

http://www.meb.gov.tr/duyurular/duyurul ... .html?a=1&

MADDE 37- (1) Öğretmenlerden kendisi, eşi, annesi, babası, bakmakla yükümlü olduğu çocukları veya yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşlerinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirenler, sağlık mazeretine dayalı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilir.
(2) Öğretmenlerin sağlık mazeretine bağlı yer değişikliği, aynı hizmet bölgesi içinde başka bir hizmet alanında, bu şekilde mazeretin karşılanamaması halinde ise başka bir hizmet bölgesinde öğretmen ihtiyacı bulunan hizmet alanında yer alan bir eğitim kurumuna yapılabilir.
(3) Öğretmenlerden başkasının güç ve yardım olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek derecede engelli olduğu yetkili sağlık kurulu raporuyla tespit edilen eş, çocuk veya kardeşlerinden birinin 6245 sayılı Harcırah Kanununun 3 üncü maddesinin (g) bendinde belirtilen görev mahalli dışındaki resmî veya özel eğitim kurumlarında eğitim-öğretim yapmaları gerektiğine özel eğitim değerlendirme kurulunca karar verilenler, bu eğitim kurumlarının bulunduğu il veya ilçedeki norm kadrosu uygun olan bir eğitim kurumuna atanır.
(4) Her ikisi de öğretmen olan eşlerin bu madde kapsamındaki yer değiştirme başvuruları birlikte değerlendirilir.
(5) Bakanlık, öğretmenlerin sağlık mazeretinin giderilebileceği ili, hizmet gerekleri ve mazeret çerçevesinde belirleyebilir.
(6) Bu madde kapsamında yer değiştirme isteğinde bulunacaklardan aşağıdaki belgeler istenir;
a) Başvuru tarihi itibarıyla son altı ay içinde eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu,
b) Sağlık kurulu raporunun eş, anne, baba ve çocuklarından birine veya kardeşine ait olması hâlinde aile kütüğüne işlenmiş kişisel bilgilerin özetlerini gösterir nüfus kayıt örneği,
c) Bu maddenin birinci fıkrasına göre kardeşlerine bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacaklardan yargı kararı ile vasi tayin edildiğine dair belge.
(7) Bu maddeye göre yapılacak yer değiştirme suretiyle atamalar, atama dönemine tabi değildir.

tekrardan geçmiş olsun hocam.

hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı ya da mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirenler, sağlık mazeretine dayalı olarak yer değiştirme isteğinde bulunabilir.

10 gün tekirdağda kaldım 2 kez farklı doktora gittim hastalığımın tam adını koyamadılar bile, orada tedavi olmak istemiyorum..doktorum ankarada sonuçta:( yalnız yaşadığım için de atak anlarında sağlık durumum tehlikeye giriyor tabii bunu kurulda nasıl değerlendirirler bilemiyorum. şu an ankaradayım acaba gidip alsam mı raporu gidip konuşsam mı bilemedim.

(7) Bu maddeye göre yapılacak yer değiştirme suretiyle atamalar, atama dönemine tabi değildir.
bu maddeye göre istediğimiz an tayin çıkabiliyor mu yani?

mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceğini eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirenler
kısmını yorumlarsak, madem ankaradasınız eğitim ve araştırma hastaneleri veya üniversite hastanelerinden birine başvurun hocam. sağlık gibi acil bir durumu dikkate alırlar yer değişikliği için herhalde.
yönetmelikteki 7. fıkra gayet açık hocam, atama dönemi dışında da gerekli evraklar sağlandıktan sonra yer değişikliği olabilir deniyor.

insallah gonlunuzun istedigi olur hocam. Bu hastalık gunluk ihtiyacları bile yerine getiremez hale getiriyor insanı. ilaclarınızı hic ihmal etmeyin.

ataktan sonra 20 gün geçti şu an iyi gibiyim, sadece sol kulağımda sorun olduğundan o tarafa dönüşlerde denge kaybı oluyor biraz ve tabii dışarıda dolaşmak da epey zorluyor insanı. gidip bi hastane ile görüşeyim bari rapor konusunda..teşekkür ediyorum..

Hocam en sağlam rapor Nöroloji bölümünden alman gerekli. Burda bir öğretmen arkadaş aldı. Sağlam bir profösörden psikolojik rapor alırsan ve heyet imzalarsa büyük ihtimalle olur.

Geri