"Sadece iki kez yaşarsın (Kısa Film)

Kodla Büyü
Sayın Hocam haddim olmadan İslami hükümlerde bir kaç düsturu beyan edeyim
1) Helalin başlangıcı helal olduğu gibi haramın başlangıcı da haram. İslam dini haramı yasakladığı gibi, harama götüren öncüleri ve yolları da yasaklamıştır. Mesela Sarhoşluk haramdır, sarhoşluğa sebep olacak maddeler de haramdır.
2) Rabbani aşkları, ulvi hüzünleri hissettiren sesler hem helal hem sevaplıdır.
3) Şehvani duygular tahrik eden ve kimsesizliği hissettiren sesleri dinlemek uygun değil. Mesela gençliğimde dinlediğim bazı şarkılar vardı ki şu anda anlıyorum hata etmişim. (Örn. oynama şıkıdım, yakalarsam, ve benzeri) Birde kimsesizliği hissettiren ve insanı isyana sevk eden seslere örnek (Hani meşhur damardan dedikleri, kendilerini jiletleyen insanların dinledikleri)
4) Ruhuna iyi gelecek müziği sen belirlersin başkaları değil. Vicdanın konuşur burada.
5) Evet Allah seni müzik dinlediğin için niye yaksın. Ama müziğin etkisiyle günahlara girme tehlikesi var. (Bar ve diskolarda neden hareketli ve insan nefsini coşturan sesler çalınıyor hiç merak etmedin mi?)
6) İşimize gelmeyen hükümlere karşı, nefsimizi değil, hakikati insaf adına kabul edelim

Evet, bu konuda bazı rivayetler vardır. Fakat kim söylemiş kime söylemiş ne makamda söylemiş. Bu gibi noktalara bakılırsa konu anlaşılır.İkincisi verdiğin linkte zamanın göreceli olduğu ifade ediliyor. Yani sevgili Peygamberimiz (a.s.m) bu durumu ifade ederken neyi kastettiği önemli. Güneş sistemindeki günden mi bahsediyor, yoksa galaktik anlamdaki günden mi bahsediyor bilemeyiz. 7000'den kasıt 70.000'mi, 70.000.00'mu bilemiyoruz. Hem şunu da ifade edeyim Arap dil ve edebiyatında 7,700,7000 gibi sayılar çokluktan kinayedir. Yani çok uzun ömürlü olduğu ifade edilebilir. Bu durumlar dikkate alınarak hadise bakılabilir. Bir çok ihtimal var ve en doğrusunu Allah bilir

61 bilime inanıyorsan bilime gçre yaşa dine göre yaşayanlara karışma...biz sana birşey diyormuyuz ?! Herkesin inancı kendine.

sadece aklınızı fazla teslime etmeyin demek istedim... :!: bırak teslim edelim o zaman :!: Ben sana diyormuyum ki ateizmde kesinlikle tanrı inancı yoktur deizm de tanrı kainata müdahale etmez vs !
iman zaten akılla değil kalple olur.... islam aklı reddetmez hatta düşünerek sorgulayarak ulaşılan iman daha değerlidir ama herşey akıl değildir....
biraz bergson felsefesi okumanı tavsiye ederim.

sana göre ironi olabilir bana göre değil....akıl insana neden verilmiştir ...uzun uzun bunu tartışacak değilim....isllamın düşünmeye verdiği önemi anlaman için bir örnek vereyim en azından ...Kuranda namaz kıl oruç tut emrinden çok daha fazla düşünmekten aklını kullanmaktan bahsedilir...ama bu düşünmenin en önemli amacı Allahı bulmak yüceliğini güzelliğini keşfetmektir...onun dışında hayatını kolaylaştırmak için tabiki akıldan yararlanacaktır.aziz nesini sorgusuz sualsiz kabul ediyorsuna ama hz Muhammedin dediklerini sorguluyorsun asıl ironi burada.

Herkes inancını seçmekte neye inanacığını belirlemekte özgürdür.
İnanç kalbidir.İnsan herhangibir nedenden dolayı inabilir.Kalben iman etmişse zaten sorgulama bitmiştir demektir.

Sayın only61 hocam meşguliyetten yazamadım. İslam teslimiyetten gelir fakat aklı reddetmez bilakis ayetler, "hiç düşünmez misiniz? akletmez misiniz?" diyerek akla havale eder. Yanıldığımız nokta aklımıza sığıştıramadığımız bir meseleyi hemen inkar yolunu tercih etmemizdir.
1. Müziğin her çeşidi elbette haram değil kendini jiletleyen ve bu yolda günaha giren insanlar için haram Fakat bu defa siz
2. Allah benim yaptığım bu küçük işimle mi uğraşacak diyerek "Tevhid" inancına uygun olmayan bir ifade kullandınız halbuki.
Allah'ın ilmi sonsuzdur ve ilmiyle her şeyi kuşatmıştır. Küçük büyük her şey onun ilmi dairesindedir.
Mesela gündüz vakti güneş küçük büyük her şeyi aydınlatmaktadır. Koca dağları ve denizleri aydınlattığı gibi gözün içindeki hücreyi de aydınlatmaktadır. Bu bakımdan güneş büyük şeyleri aydınlatır da şu küçük olan şeyleri nasıl aydınlatıyor denilmez. Güneş için bir dağı aydınlatmakla küçük bir taşı aydınlatmak arasında bir fark yoktur.
Dolayısıyla her zaman bizimle uğraşır ve ilgilenir. Eğer bizimle irtibatını bir keserse yokluğa gideriz.
Yanin sizin dediğinizi gibi ".insanlar açlıktan ölüyor,her yerde kan var,fakirlik,adaletsizlik hak getire...." bunlara önem gösterdiği ve ilgilendiği gibi bizim en küçük işlerimize de ilgilidir.
3. Hadis konusunda ben her zaman Bilim ile Dinin uyuştuğunu birbirini destekler mahiyette olduğunu ifade ederim. Ne bilimi inkar ederim ne de Dinimin yüksek düsturlarını reddederim. Zaten bilimi Allah'ı anlatan bir vasıta olarak görürüm.

only61' Alıntı:
ilon' Alıntı:
sana göre ironi olabilir bana göre değil....akıl insana neden verilmiştir ...uzun uzun bunu tartışacak değilim....isllamın düşünmeye verdiği önemi anlaman için bir örnek vereyim en azından ...Kuranda namaz kıl oruç tut emrinden çok daha fazla düşünmekten aklını kullanmaktan bahsedilir...ama bu düşünmenin en önemli amacı Allahı bulmak yüceliğini güzelliğini keşfetmektir...onun dışında hayatını kolaylaştırmak için tabiki akıldan yararlanacaktır.aziz nesini sorgusuz sualsiz kabul ediyorsuna ama hz Muhammedin dediklerini sorguluyorsun asıl ironi burada.

bişey aklıma uygun gelmiyorsa sorgularım kim ne derse desin...?
İslam sorgulayarak imanı öneriyorsa bu benim dediğimde hiç anormallik yok...
Hz.muhammed'in ne söylediğini ve ne söylemediğini bile tartışıyor hocalar...
kimisi sahte hadis kimisi gerçek hadislerden bahsediyor...
en iyisi vicdan ve akıla başvurmak bu durumlarda....
şimdi hocam sen akıl falan dedin de sen şimdi ingilterenin en katolik mahallesinde dünyaya gelsen o senin aklın bu seferde hristiyanlığı savunucaktı...yalansa yalan de...
herkesin din ve Allah anlayışı kendine....benim derdim islamdan hurafeler çıksın...
saçma sapan şeylerden bahsedeciğimize(örneğim müzik dinlemek haram gibi) insanlık ve toplum adına yararlı şeylerden bahsedelim..yeni icatlar yapalım..
medeniyetimizi yükseltelim...bunu yaparken de kim nasıl inanırsa inansın..
hadislerin sahihliğini ya da değilliğini işin uzmanları yapar tabiki akla uygunluğu da bir kriterdir ama öncelikle kurana uygunluğu vs ye bakılır neyse bu bizim konumuz değil...
Katolik olupta islama geçen çoktur ama islamdan hristiyanlığa geçen sayısı çok azdır....ve ayrıca hrıstiyanlıkta inanc dogmadır...yani akla aykırı olanadır..en başta tanrı inancı akla aykırıdır :1+1+1=1 dir onlara göre....buna rağmen ben onların inancına da saygı gösteririm...Videoda saçma sapan bir şekilde müzik dinlemeyin vurgusuna bende kızdım dediğin gibi daha önemli meseleler var şu anda...öncelikle şu terör belasından kurtlulup bilimde sanatta ilerlemek tabiki dinimizinde emridir.

YADA
You Absolutely Die After

"Ne yaparsan yap sonunda kesinlikle öleceksin"

grafikler çok güzel olmuş.filmin konusuna gelince söyleyecek söz bile bulamıyorum.
5 dakika gereksiz yere uzun tutmuşlar, izlerken bildiğimiz sonu ne zaman gelecek diye bekledik.

only61' Alıntı:
ilon' Alıntı:
sadece aklınızı fazla teslime etmeyin demek istedim... :!: bırak teslim edelim o zaman :!: Ben sana diyormuyum ki ateizmde kesinlikle tanrı inancı yoktur deizm de tanrı kainata müdahale etmez vs !
iman zaten akılla değil kalple olur.... islam aklı reddetmez hatta düşünerek sorgulayarak ulaşılan iman daha değerlidir ama herşey akıl değildir....
biraz bergson felsefesi okumanı tavsiye ederim.

ironiye bakar mısın? iman akılla olmaz ama islam aklı reddetmez...
Hocam kastettiğin şey ironi değil çelişki sanırım.

Sonuç:Trafikte Telefonla konuşmadığın sürece bildiğin bütün günahları işlemeye devam edebilirsin:)

only61' Alıntı:
ilon' Alıntı:

bişey aklıma uygun gelmiyorsa sorgularım kim ne derse desin...?
İslam sorgulayarak imanı öneriyorsa bu benim dediğimde hiç anormallik yok...
Hz.muhammed'in ne söylediğini ve ne söylemediğini bile tartışıyor hocalar...
kimisi sahte hadis kimisi gerçek hadislerden bahsediyor...
en iyisi vicdan ve akıla başvurmak bu durumlarda....
şimdi hocam sen akıl falan dedin de sen şimdi ingilterenin en katolik mahallesinde dünyaya gelsen o senin aklın bu seferde hristiyanlığı savunucaktı...yalansa yalan de...
herkesin din ve Allah anlayışı kendine....benim derdim islamdan hurafeler çıksın...
saçma sapan şeylerden bahsedeciğimize(örneğim müzik dinlemek haram gibi) insanlık ve toplum adına yararlı şeylerden bahsedelim..yeni icatlar yapalım..
medeniyetimizi yükseltelim...bunu yaparken de kim nasıl inanırsa inansın..

islam sorgulayarak imanı önermiyor! İslamı sorgulamaya başlayınca işin ucu mutlaka Allah'a dayanacaktır. O'nu sorgulamak, yaptıklarından mesul tutmak yasak ve günah..

O, yaptığından dolayı sorgulanamaz fakat onlar sorgulanırlar. Enbiya 22

iman akılla olacak bir iş değildir. dünya üzerindeki tüm bilim adamları bir araya gelseler ne Allah'ın varlığını ne de yokluğunu biilimsel olarak açıklayamazlar. Zaten bu iki taraftan herhangi bir taraf bilimsel olarak bunu açıklayabilse insanlar ya tamamen Allah'a inanırlar ya da tamamen inanmazlardı. Ancak bu olmamış. Ve olmuıyor. Bu sbeple eğer Allah'a inanıyorsan bunu sebebi akıl değil kalp olacaktır. Çünkü Allahın varlığını bilimsel olarak izah edecek deliller yoktur.

iman koşulsuz, ve sorgusauz bir teslimiyettir. Aşk gibi.

Geri